Skocz do zawartości
Puszek19

Analiza ICP testu

Rekomendowane odpowiedzi

Otrzymałem dzisiaj wyniki testu ICP i wygląda na to ze prawie wszystkie trace elements są za niskie  :( 

Jestem zaskoczony tym poznieważa używam baling AF 123+ i myślałem ze on uzupełni te pierwiastki,   plus co tydzień robię podmiankę 10% na soli AF reef salt . 

Jest jakiś produkt All in one? czy muszę kupić każdy płyn osobno (nie konieczne Fauna Marin) . 

 

ICP.jpg

Edytowane przez Puszek19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opadły mi ręce skoro icp tej firmy podpowiada aby w jeden dzień podbić tak dużo potasu. Mogli odrazu wysłać ofertę z nowymi koralowcami za grube $

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
33 minuty temu, dla syna napisał:

Opadły mi ręce skoro icp tej firmy podpowiada aby w jeden dzień podbić tak dużo potasu. Mogli odrazu wysłać ofertę z nowymi koralowcami za grube $

I ludzie tak robią ;) mój znajomy po teście ICP Triton dostał wskazówki o uzupełnieniu strontu w dużej ilości jednorazowo hehe wiadomo jaki był tego efekt - zgrzytanie zebów bo spsy się zawijały na tą drugą lepszą stronę :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś testom ICP nie wierzę.

 

Wg normy należy badanie na zawartość metali wykonać do 2h od pobrania (bez utrwalenia i w transporcie w temp 4-6st) po utrwaleniu w kwasie do 6mc a tam nie zakwasza sie próbki.

Pomiar pH i PEW do 6h (transport w temp 4-6st)

 

Kiedyś badaliśmy jakie różnice są w próbce z wód powierzchniowych (Fe, Mn, Cr+6) - wynik wykonany od razu po 6h po 24h i po 30dniach wszystko wykonane bez utwalenia i po podaniu kwasu) pomiary wykonane na spektrofotometrach 

różnice po 24h bywały do 20%


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, dla syna napisał:

Opadły mi ręce skoro icp tej firmy podpowiada aby w jeden dzień podbić tak dużo potasu. Mogli odrazu wysłać ofertę z nowymi koralowcami za grube $

No fakt, że dali ... Szczególnie, że w instrukcji podają maksymalną dawkę preparatu, dzienną na 50mg/l, czyli w tym zbiorniku 17,5ml :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jest któreś badanie wklejone, gdzie Fauna Marin podaje absurdalne dawki do uzupełnienia.

A poza tym to jakąś mieszankę micro + jod + żelazo zakup i podawaj.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Signarus napisał:

Jakoś testom ICP nie wierzę.

 

Wg normy należy badanie na zawartość metali wykonać do 2h od pobrania (bez utrwalenia i w transporcie w temp 4-6st) po utrwaleniu w kwasie do 6mc a tam nie zakwasza sie próbki.

Pomiar pH i PEW do 6h (transport w temp 4-6st)

 

Kiedyś badaliśmy jakie różnice są w próbce z wód powierzchniowych (Fe, Mn, Cr+6) - wynik wykonany od razu po 6h po 24h i po 30dniach wszystko wykonane bez utwalenia i po podaniu kwasu) pomiary wykonane na spektrofotometrach 

różnice po 24h bywały do 20%

20% zawyzone po 24h czy zaniżone? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaniżone im dłużej bez utrwalenia tym bardziej zaniżone 


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Signarus a pytaniem co się stało z tymi metalami? Ulegają rozpadowi? Bo jakoś w poprawność tych Twoich badań nie wierzę, z samej logiki, nie ma opcji, żeby metale zniknęły w zamkniętej probówce. Chyba że się mylę i spektrofotometria nie mierzy zawartości poszczególnych pierwiastków w próbce. Opisz proszę jak wygladało Twoje badanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobierane wg normy z rzeki czyli pobór czerpakiem robiąc 8 a samo pobranie z nurtem rzeki. Zlanie do wiadra wymieszanie i przelanie do 8 probówek (w tym 4 z kwasem) jeszcze pomiar pH, PEW ,temp, przepływu rzeki i przewiezienie do laboratorium oddalonego jakieś 2-3km i tak zrobiło 12 probkobiorcow.

a co się dzieje z pierwiastkami to nie znikają utleniają się do formy nierozpuszczalnej i już w analiza ich nie wykryje. 
 

 


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Signarus napisał:

a co się dzieje z pierwiastkami to nie znikają utleniają się do formy nierozpuszczalnej i już w analiza ich nie wykryje. 

Czyli w ogóle nie ma sensu robić takich badań?  Bo w akwarium przy potężnym odpieniaczu utleniają się pewnie kilkaset razy szybciej niż w probówce bez dostępu powietrza atmosferycznego?

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez utrwalenia próbki wg mnie niema sensu tym bardziej jak czytam ze próbki dochodzą po tygodniu. Może się kiedyś skuszę i porównam wyniki icp z SGSem 

 


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Signarus napisał:

a co się dzieje z pierwiastkami to nie znikają utleniają się do formy nierozpuszczalnej i już w analiza ich nie wykryje. 

Ale Ty o ICP-OES piszesz? Polegającym na zmianie próbki w plazmę i badaniu emisji światła przez wzbudzone atomy poszczególnych pierwiastków? Co tam ma utlenianie do rzeczy? Chyba że w tych waszych wiadrach jakoś alchemicznie metale zmieniały się w węgiel np:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Signarus napisał:

Bez utrwalenia próbki wg mnie niema sensu tym bardziej jak czytam ze próbki dochodzą po tygodniu. Może się kiedyś skuszę i porównam wyniki icp z SGSem 

 

Ja jednak czegoś nie rozumiem. Co z tego, że próbkę utrwalę, jak wcześniej odpieniacz wodę tak napowietrzył, że tam pewnie wszystko dawno utlenione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się sugeruje Polska norma gdzie próbka jest najpierw filtrowana w aparacie 

jakie oni maja aparaty nie widziałem tak jak nie widziałem jak wykonują badania 

w SGS przez 13 lat pobierałem i wykonywałem analizy 

Chętnie wyślę próbkę i przebadam w 2ch laboratoriach dla porównania  


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Signarus napisał:

Ja się sugeruje Polska norma gdzie próbka jest najpierw filtrowana w aparacie 

jakie oni maja aparaty nie widziałem tak jak nie widziałem jak wykonują badania 

w SGS przez 13 lat pobierałem i wykonywałem analizy 

Chętnie wyślę próbkę i przebadam w 2ch laboratoriach dla porównania  

Ale o jakich badaniach piszesz? To sgs robi w ogóle ICP-OES? Bo porównywanie dwóch zupełnie innych metodyk testów jest bez sensu trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sam jestem ciekawy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.