Skocz do zawartości
new-age

Glon jak wata?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Co to może być za glon? Miękki jak wata, w dotyku również jak wata, da się to wyrywać, nic nie chce tego jeść, pokolce, salarias oraz jeden turbo ślimak nie tykają się tego, skubią wszystko inne ale nie to. 
spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości jakiej kolega soli używa


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem dosyć podobne. One żyją z detrytusu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tropic Marin Pro

Prowadze akwarium na metodzie zeovit, PO4 0.005

No3 1,36

Nie mam piachu, także detrytus jest usuwany z podłoża razem z podmianami. 
Jedynie co to musze zacząć przedmuchiwać raz w tygodniu skale, chociaż w akwarium mam już pralkę zrobiona, dwa cyrkulatory Jebao Cp-120 i Cp-90, plus dwie małe koralie nano, które dmuchają pod skaly. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz ile syfku w tym leży. Nawet na zdjęciu widać. Jeśli tych glonów jest bardzo dużo, to NO3 i PO4 mogą być bardzo niskie, bo glony konsumują nutrienty.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem takie glony, zniknęły jak miałem atak dino.
Po tym jak uporałem się z atakiem dino. Zacząłem stosować VSV i po pewnym czasie zaczęły marnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to narazie rosną i maja się dobrze. Od jutra będę ostro dmuchał na nie, żeby pozbyć się jakiegokolwiek detrytusu, który może zalegac w nich. 
A jak ze światłem? Teraz pada na nie około 320-350 par, dla sps w sam raz i jak widać glonom rośnie się dobrze, za bardzo nie mogę zmniejszyć bo co na to sps? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tata napisał:

Szczoteczka do zębów i szorować.

Szczoteczka ich nie rusza, tylko wyrywanie palcami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znikną z czasem. U mnie wyskoczyły wszędzie po trzech miesiącach od przesiadki. Wyrywałem ale i tak odrastały. W końcu po 6mc zaczęły same znikać. Chyba po prostu akwarium musiało dojrzeć. Ale pilnuj jodu bo z doświadczenia wiem że mocno wyjaławiają wodę, przynajmniej u mnie tak było. No i wyrywaj mimo wszystko. Zawsze mniej ich będzie i z czasem coraz miej będzie ich odrastało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sting napisał:

znikną z czasem. U mnie wyskoczyły wszędzie po trzech miesiącach od przesiadki. Wyrywałem ale i tak odrastały. W końcu po 6mc zaczęły same znikać. Chyba po prostu akwarium musiało dojrzeć. Ale pilnuj jodu bo z doświadczenia wiem że mocno wyjaławiają wodę, przynajmniej u mnie tak było. No i wyrywaj mimo wszystko. Zawsze mniej ich będzie i z czasem coraz miej będzie ich odrastało.

To mnie pocieszyłes i zarazem zmartwiłes, jak mówisz, ze powinny zniknąć to będę je jakoś wyrywać. 
A czy może to być wina skaly? Mam marco rock i nigdy nie byłem z niej zadowolony, zawsze jakieś glony na niej rosną, opinie ludzi również różne na temat glonów i tej skaly. Trochę mi się nie chce teraz wymieniać całej skaly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam marco rock ale na 100% jestem pewien że to nie może być wina skały ponieważ ona jest praktycznie martwa. Jeżeli to miała by być wina skały to tak na chłopski rozum od razu po zalaniu baniaka powinny glony wyskoczyć w ciągu dnia a tak się nigdy nie dzieje. Przynajmniej ja nie trafiłem na taki przypadek.

 

Jeżeli ktoś pisze, że wrzucił skałę a po kilku tygodniach mu wyszły jakieś glony to raczej nie może się pogodzić z tym, że po prostu akwarium musi dojrzeći zwala winę na wszystko inne. Takie jest moje zdanie ;) trzeba czekać i wyrywać. No chyba że jakaś chemia ale ja nie polecam jeżeli nie ma jakiejś masakry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, new-age napisał:

To mnie pocieszyłes i zarazem zmartwiłes, jak mówisz, ze powinny zniknąć to będę je jakoś wyrywać. 

Chcesz się szybko pozbyć  to kup flukonazol, w Stanach to w każdym sklepie jest po 20$. Dwa tygodnie i śladu po nich nie będzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klossowski napisał:

... Dwa tygodnie i śladu po nich nie będzie. 

będzie albonie będzie ;) nie wątpię w skuteczność flukonazolu na np. bryopsis ale u mnie na tego gąbkowe glony nie zadziałaly. Ale może miałem pecha 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klossowski napisał:

Chcesz się szybko pozbyć  to kup flukonazol, w Stanach to w każdym sklepie jest po 20$. Dwa tygodnie i śladu po nich nie będzie. 

Niestety na te glony flukonazol nie działa. 
Na 99% jest to ten glon „Cladophoropsis herpestica lub Cladophoropsis magna”

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, new-age napisał:

Niestety na te glony flukonazol nie działa. 
Na 99% jest to ten glon „Cladophoropsis herpestica lub Cladophoropsis magna”

A czemu twierdzisz że nie działa?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem je w poprzednim akwarium i tam był eksperyment z fluconazolem, bryopsis zniknął, ten glon miał się dobrze, nie wiem jak by się sytuacja zakończyła po dłuższym czasie, bo zmieniłem akwarium na większe z nowa skala i jakoś przypaletalo się. Teraz mam czas to powalczę. Nie planuje żadnej chemii, musze zapuścić paznokcie :) żeby lepiej się rwało „chwasta”

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jedynie dollabela wykosila  ten i inne glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Felix napisał:

U mnie jedynie dollabela wykosila  ten i inne glony.

Jest to opcja do rozważenia. Mój mexican turbo snail nie tyka tego a niby powinien. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie też inne ślimaki nie chciały, kraby mitraxy i owszem ale powoli im to szło, natomiast dollabela w 2 dni uporała się z całym akwarium.

Teraz muszę jej dawać algi nori,  żeby nie padła z głodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakiej wielkości jest ten baniak, ale moim zdaniem jeżowiec to wyczyści najlepiej :)  Jak miałem problem z glonami to wpuściłem Globullusa i Diademę, szybko i sprawnie posprzątały baniak. Teraz je trzeba co prawda dokarmiać, ale fajnie zdobią akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, jest kilka opcji, ale po pierwsze można do baniaka przynieść jakieś świństwo, musiałbym dwa miesiące w kwarantannie trzymać, czy to ślimak czy jeżowiec, druga sprawa, nie lubię jak mi demolkę w akwarium ktoś robi, a jeżowce będą. Mam jednego turbo ślimaka na całe prawie 300 litrów baniak i czasami potrafi poprzewracac szczepki. Jak będzie trzeba to kupię dalabelle, zrobię jej kwarantannę dwu miesięczna i wtedy zobaczymy, jaka to kosiarka do glonów jest.

Edytowane przez new-age (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.