Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od poczatku na ICP wychodzi mi nisko Siarka. Kupilem wlasnie Sulphate od Tritona 1000ML ale nigdzie nie potrafie znalezc jak to stosowac i ile. Ktos kiedys podnosil poziom? 

20201214-153930.jpg

Screenshot-20201214-153727-Write-on-PDF.

 

Z gory dzieki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tym, to jest błąd w teście wielu osobom wychodzi zawsze że są braki.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wieczny napisał:

Nie przejmuj się tym, to jest błąd w teście wielu osobom wychodzi zawsze że są braki.

Tez tak myślę, ja w ostatnich dwóch testach też miałam mniej 660mgl/l ale czy to błąd ? nie widzą tego hmm...to trochę czasu już trwa.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Wieczny napisał:

Nie przejmuj się tym, to jest błąd w teście wielu osobom wychodzi zawsze że są braki.

Mi na żadnym teście jeszcze nie wyszło, że są braki siarki.  Zgadzam się, że nie należy się przejmować.

11 minut temu, Beti napisał:

Tez tak myślę, ja w ostatnich dwóch testach też miałam zero, ale czy to błąd

Zero siarki? to zadziwiające...przy podmianach jest to niemożliwe, żeby brakowało siarki. Jest ona bardzo mało konsumowana.

3 godziny temu, patrykpyka1995 napisał:

Od poczatku na ICP wychodzi mi nisko Siarka.

Jest lekko poniżej normy i większa podmiana lub kilka  powinna załatwić sprawę. Ja bym nie lał na pałę, bo możesz przelać. Aczkolwiek przelanie siarczanu nie jest niebezpieczne.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Beti napisał:

Tez tak myślę, ja w ostatnich dwóch testach też miałam mniej 660mgl/l ale czy to błąd ? nie widzą tego hmm...to trochę czasu już trwa.

Mi od ponad dwóch lat pokazuje braki i znajomym także, może nie ma to aż takiego wpływu dla nich czy pokaże niedobór czy nie? Bo jak inaczej to zrozumieć.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, norbi2222 napisał:

Zero siarki? to zadziwiające...przy podmianach jest to niemożliwe, żeby brakowało siarki. Jest ona bardzo mało konsumowana.

Nie zero mój błąd,

poprawiłam, miałam na myśli mniej :smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, patrykpyka1995 napisał:

No to moglem nie kupowac. Dzieki za pomoc!

Poszukaj było gdzieś tu na forum jak to dozować. 

Siarka jest bardzo ważna, nie słuchaj głupot że się nie liczy. Bez siarki korale tracą kolory, przestają rosnąć. Podmianki powinny załatwić sprawę ale gdy podmianek się nie robi bądź robi się mało ( np tak jak ja przy reaktorze wapnia) pierwsze pojawiają się braki siarki, które należy uzupełniać. 

Jeszcze zapomniałem dodać, że zbyt niska ilość siarki może powodować infekcje bakteryjne koralowców RTN/STN.

Pozdro

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Moljzesz napisał:

Podmianki powinny załatwić sprawę ale gdy podmianek się nie robi bądź robi się mało ( np tak jak ja przy reaktorze wapnia) pierwsze pojawiają się braki siarki, które należy uzupełniać. 

Ja robię małe podmiany (5%/tydzień), nie podaję nic co zawiera siarczany a poziom siarki w moim zbiorniku podchodzi pod maksimum. Z tym "należy, trzeba" to byłbym ostrożny.

Ponadto zgadzam się, że siarka jest istotnym elementem makro, jednak jest mało konsumowana w zbiorniku i większa podmiana powinna spokojnie załatwić sprawę. Szczególnie jeżeli jest niewiele poniżej minimum. Żeby wystąpiły problemy z infekcją bakteryjną to musi jej być znacznie mniej niż wskazał test.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, norbi2222 napisał:

Ja robię małe podmiany (5%/tydzień), nie podaję nic co zawiera siarczany a poziom siarki w moim zbiorniku podchodzi pod maksimum. Z tym "należy, trzeba" to byłbym ostrożny.

Ponadto zgadzam się, że siarka jest istotnym elementem makro, jednak jest mało konsumowana w zbiorniku i większa podmiana powinna spokojnie załatwić sprawę. Szczególnie jeżeli jest niewiele poniżej minimum. Żeby wystąpiły problemy z infekcją bakteryjną to musi jej być znacznie mniej niż wskazał test.

 

Oczywiście, że należy uzupełniać i oczywiście na podstawie odpowiednich testów. I tak jak pisałem robiąc podmianki nie powinno być problemu z siarką.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Moljzesz napisał:

Poszukaj było gdzieś tu na forum jak to dozować. 

Siarka jest bardzo ważna, nie słuchaj głupot że się nie liczy. Bez siarki korale tracą kolory, przestają rosnąć. Podmianki powinny załatwić sprawę ale gdy podmianek się nie robi bądź robi się mało ( np tak jak ja przy reaktorze wapnia) pierwsze pojawiają się braki siarki, które należy uzupełniać. 

Jeszcze zapomniałem dodać, że zbyt niska ilość siarki może powodować infekcje bakteryjne koralowców RTN/STN.

Pozdro

Piotrku jak dozujesz/korygujesz siarkę?

Przy użyciu siarczanu sodu czy siarczanu magnezu uwzględniając ewentualną korektę magnezu przy dodaniu? 

Bardzo mnie zaciekawiło ostatnie zdanie :) Czy obserwowałeś ten efekt u siebie czy informację zasięgnąłeś również w innym źródle.

4 minuty temu, Moljzesz napisał:

Oczywiście, że należy uzupełniać i oczywiście na podstawie odpowiednich testów. I tak jak pisałem robiąc podmianki nie powinno być problemu z siarką.

Jakie testy Piotrek masz na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, sumka33 napisał:

Jakie testy Piotrek masz na myśli?

Raczej chodzi o testy ICP bo nie widziałem nigdzie pojedynczych testów na poziom siarki czy nawet siarczanów wody.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.12.2020 o 22:16, sumka33 napisał:

Piotrku jak dozujesz/korygujesz siarkę?

Przy użyciu siarczanu sodu czy siarczanu magnezu uwzględniając ewentualną korektę magnezu przy dodaniu? 

Bardzo mnie zaciekawiło ostatnie zdanie :) Czy obserwowałeś ten efekt u siebie czy informację zasięgnąłeś również w innym źródle.

Jakie testy Piotrek masz na myśli?

Jeżeli chodzi o testy to chyba tylko icp. Miałem bardzo niski poziom siarki i olałem sprawę bo jak gdzieś kiedyś wyczytałem na tym forum siarka nie ma znaczenia a jednak jest zupełnie odwrotnie. Walczyłem z utratą tkanki i tą szybką i powolną, kąpiele w dipach nie dawały efektu, dopiero kolega morszczak mnie uświadomił, że siarka jest ważna, uzupełniłem i się uspokoiło. Informacje na ten temat czyli siarki, można również znaleźć w sieci, np  Fauna Marin o tym pisze. Podawałem siarkę 

S Triton - 2,25 ml podnosi o 1mg/l w na 100l

@patrykpyka1995

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam trochę forum i babcie google, to faktycznie niedobór siarki w morskim akwarium nie jest czymś nowym, ale wskazane aby była na poziomie co najmniej  od min 700 do nawet 990mg/l średnia około 830mg/l czyli dozowanie siarki, ale to też zależy jakiej soli używamy jedna ma więcej druga mniej.

Np niedobór siarki przyczyny :

Bardzo mała ilość siarki w stosunku do innych anionów, duża przewodność i ilość soli i mała ilość siarki jednocześnie.

Prawdopodobnie duża ilość innych anionów jak NO3-, PO4-, Cl-

Więc @Moljzesz dużo racji..gratki :thumbup:

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Moljzesz napisał:

Jeżeli chodzi o testy to chyba tylko icp. Miałem bardzo niski poziom siarki i olałem sprawę bo jak gdzieś kiedyś wyczytałem na tym forum siarka nie ma znaczenia a jednak jest zupełnie odwrotnie. Walczyłem z utratą tkanki i tą szybką i powolną, kąpiele w dipach nie dawały efektu, dopiero kolega morszczak mnie uświadomił, że siarka jest ważna, uzupełniłem i się uspokoiło. Informacje na ten temat czyli siarki, można również znaleźć w sieci, np  Fauna Marin o tym pisze. Podawałem siarkę 

S Triton - 2,25 ml podnosi o 1mg/l w na 100l

@patrykpyka1995

Moze tu jest odpowiedź skąd w stabilnych kilkuletnich systemach gdzie monitoruje i pilnuje się główne parametry wody może pojawić się nagły STN lub RTN... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.12.2020 o 22:16, sumka33 napisał:

jak dozujesz/korygujesz siarkę?

Czy tylko Triton S na rynku jest dostępnym suplementem na niedobory siarki? Czy są inne preparaty? Może znacie przepis DIY na roztwory siarki? Ktoś/coś?


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Czubais napisał:

Czy tylko Triton S na rynku jest dostępnym suplementem na niedobory siarki? Czy są inne preparaty? Może znacie przepis DIY na roztwory siarki? Ktoś/coś?

Tak, ja ostatnio od 4 miesięcy dozuje siarkę z Tritona, innej nie widziałam na rynku.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siarka szybko spada jeśli ktoś nie robi podmian. Jeśli ktoś robi podmiany, a siarka spada, to znaczy że podmiany są zbyt małe. Ja na 250l w obiegu bez podmian zużywam litr siarki tritona w 3 miesiące (udaje mi się utrzymać poziom w okolicy 800). Na rynku gotowy produkt ma tylko triton ale słyszałem że af też ma ją wprowadzić do oferty. Siarka poniżej 600 mocno wpływa na kolory oraz z biegiem czasu na kondycję korali. Najładniejsze barwy koralowców były u mnie zauważalne kiedy poziom był w okolicy 900. Obecnie leję na dobę 12ml za pomocą pompy dozującej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy czasem jednym z głównych składników SBS nie jest właśnie siarczan magnezu? Zadaje się, że kiedy jeszcze nie było gotowych mieszanek, to receptury "balingowe" zawierały właśnie epsom, czyli siarczan magnezu. To może nadawał by się do suplementacji siarki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

A czy czasem jednym z głównych składników SBS nie jest właśnie siarczan magnezu? Zadaje się, że kiedy jeszcze nie było gotowych mieszanek, to receptury "balingowe" zawierały właśnie epsom, czyli siarczan magnezu. To może nadawał by się do suplementacji siarki?

pewnie siarczan magnezu by sie nadawał, ale można wtedy z Mg przedobrzyć - ktoś musiał by to rozpisać na mole, etc... NO i nie zawsze Mg trzeba dozować. Ciekawe z czego Triton robi ten płyn...

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Czubais napisał:

pewnie siarczan magnezu by sie nadawał, ale można wtedy z Mg przedobrzyć - ktoś musiał by to rozpisać na mole, etc... NO i nie zawsze Mg trzeba dozować. Ciekawe z czego Triton robi ten płyn...

Najłatwiej bezwodnym siarczanem sodu (Na2SO4). Masa molowa związku 142,04 g/mol. Masa atomowa siarki 32,065 u. Zawartość siarki w cząsteczce związku 23%. obliczyć ile brakuje siarki w akwarium (np. mamy 700mg\l a chcemy 800mg\l co daje 100mg\l niedoboru; dla 100l akwarium mnożymy przez objętość akwarium i mamy 10000mg=10g niedoboru siarki) i pomnożyć x 4,3 (w przykładzie wyjdzie 43g bezwodnego siarczanu sodu) i wykonać korektę Na2SO4.

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sumka33 napisał:

Najłatwiej bezwodnym siarczanem sodu (Na2SO4). Masa molowa związku 126,04 g/mol. Masa atomowa siarki 32,065 u. Zawartość siarki w cząsteczce związku 25%. obliczyć ile brakuje siarki w akwarium (np. mamy 700mg\l a chcemy 800mg\l co daje 100mg\l niedoboru; dla 100l akwarium mnożymy przez objętość akwarium i mamy 10000mg=10g niedoboru siarki) i pomnożyć x 4 (w przykładzie wyjdzie 40g bezwodnego siarczanu sodu) i wykonać korektę Na2SO4.

oks, dzieki za info, masa molowa Na2SO4: 

  • Masa molowa [g/mol]: 142,04

 

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejąc stosunkowo duże ilości siarki tritona z racji metody którą wybrałem na prowadzenie zbiornika, magnez w ogóle nie dźwiga się w porównaniu do czasów kiedy nie stosowałem siarki. Mogę stwierdzić że nie występuje tam siarczan magnezu. Być może są tam siarczany lub wodorosiarczki. Skład oczywiście tajny niczym receptura coca coli. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Igor, chyba nie jest tak do końca, 

przecież robię podmiany co tydz 8-10% a siarkę miałam ciągle na poziomie 670, teraz dozuje siarkę  jest w granicach 740-750, ale tego trzeba lać wow..:o

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti ty jedziesz na soli AF a juz od dłuższego czasu w soli AF jest niska zawartość siarki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.