Skocz do zawartości
Reefbos

Fe – jaki poziom uznać za właściwy?

Rekomendowane odpowiedzi

Z lektur wynika, że opinie na ten temat są różne. Podawane wartości różnią się dziesięcio- a nawet 100-krotnie.

Np.:

·         Red Sea (https://www.redseafish.com/wp-content/uploads/2013/12/Colors-Program_Multilanguage-Manual_GB_DE_FR_SE_NL_SP_PT_JP_CH_17A.pdf) – 0,15 ppm,

·         Aquaforest (na opakowaniu Ferrum) – 0,002 do 0,006 ppm,

·         ICP (blankiet testu) – 0,00 do 0,04 ppm.

Przy czym, tylko Red Sea informuje, że wartość dotyczy żelaza chelatowanego i nie. Pozostałe źródła milczą na ten temat.

Skąd takie rozbieżności? Których się trzymać? Co wynika z Waszej praktyki?

Czy testy wykrywają żelazo chelatowane i nie?

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kiedyś podnosić poziom żelaza ( za pomocą siarczanu żelaza ) gdy zbielały mi zielone SPS'y. Lałem najpierw po pół dawki, potem całe dawki, później 2-3x większe.

Na testach woda w próbkach idealnie przeźroczysta - idealne 0.

Oczywiście kolor zielony w moim odczuciu nie zmienił się ani trochę.

Dodam, że nie posiadam refugium, które by mogło nadmiernie konsumować żelazo.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem, ale nie chcę przedawkować.

Wlałem juz 10 razy więcej niż wynika z opisu na Ferrum AF, a test dalej bezbarwny. Gdybym miał się trzymać tego, co pisze Res Sea, to powinienem dodać etapami nawet 100 razy więcej.

14 minut temu, montymick napisał:

róbowałem kiedyś podnosić poziom żelaza

Jaki poziom przyjąłeś za docelowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wodzie morskiej stężenie Fe wynosi  0,01 - 0,02 mg L.

Ja zawsze na testach mam stężenie poniżej tej normy a często 0. Koralowce zielone są soczyście zielone mimo braku uzupełniania tego pierwiastka, jedynie same podmiany. To sugeruje, że nie ma potrzeby suplementacji w moim zbiorniku tego pierwiastka mimo jego niewykrywalności przez testy. Ponadto Fe łatwo przelać co może skutkować ciemnieniem koralowców i uruchomieniem glonów. Wiele organizmów wchłania Fe co skutkuje, że jest ono biologicznie dostępne dla koralowców i nie widzę potrzeby jego dodawania. Chyba, że jest duże refugium.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Reefbos napisał:

Mam ten sam problem, ale nie chcę przedawkować.

Wlałem juz 10 razy więcej niż wynika z opisu na Ferrum AF, a test dalej bezbarwny. Gdybym miał się trzymać tego, co pisze Res Sea, to powinienem dodać etapami nawet 100 razy więcej.

Jaki poziom przyjąłeś za docelowy?

Docelowo chodziło o zabarwienie zielonych koralowców a nie utrzymywanie jakiegoś konkretnego poziomu żelaza.

Ale żeby sprawdzić czy test w ogóle działa to wstrzyknąłem do probówki z testowaną wodą ( już po wykonaniu testu ) siarczanu żelaza , który wlewałem do akwarium i test się faktycznie zabarwił :)  

17 minut temu, norbi2222 napisał:

W wodzie morskiej stężenie Fe wynosi  0,01 - 0,02 mg L.

Ja zawsze na testach mam stężenie poniżej tej normy a często 0. Koralowce zielone są soczyście zielone mimo braku uzupełniania tego pierwiastka, jedynie same podmiany. To sugeruje, że nie ma potrzeby suplementacji w moim zbiorniku tego pierwiastka mimo jego niewykrywalności przez testy. Ponadto Fe łatwo przelać co może skutkować ciemnieniem koralowców i uruchomieniem glonów. Wiele organizmów wchłania Fe co skutkuje, że jest ono biologicznie dostępne dla koralowców i nie widzę potrzeby jego dodawania. Chyba, że jest duże refugium.

Norbi u ciebie wiadomo skąd się bierze żelazo. Pokazywałeś ostatnio swoją lampę :D


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, montymick napisał:

Norbi u ciebie wiadomo skąd się bierze żelazo. Pokazywałeś ostatnio swoją lampę :D

Na teście jest niewykrywalne:P.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalecana wartość żelaza w akwarium rafowym to 0,006 do 0,012 mg/l. Mam test colombo. Dziwne jest dla mnie, że colombo do testu daje taką tabliczkę. Jak mam to rozumieć <_<

Screenshot_20201218_114608.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, pawellb napisał:

Zalecana wartość żelaza

To tylko wersja kolejnego producenta. Do tego niespójna. Z tego powodu zmieniłem test na JBL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to się komuś przyda.

Sprawdziłem czego można się spodziewać po dodaniu Ferrum AF do RODI. Według producenta 1ml podnosi poziom żelaza w 100 l. o 0,001ppm., czyli w jednym litrze powinien go podnieść o 0,1ppm.

Użyłem testu JBL, bo wydaje się czytelny i mało o nim uwag krytycznych. Wyniki, po dodaniu kolejnych dawek były następujące:

po dodaniu:

1ml - < 0,05,
2ml - < 0,1,
5ml - > 0,2,
10 ml - > 0,4,

czyli mniej-więcej o połowę niższe od deklarowanych przez AF, co może oczywiście również znaczyć, że test zaniża wskazania o połowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test Colombo się nie nadaje skoro najniższa wartość na skali  i tak jest za wysoka do akwarium morskiego. Kupiłem dziś i go nie wykorzysta (stracone 60 zł). 

 

Czy wiecie jak samemu zrobic żelazo, jakiego środka użyć do rozpuszczenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.