Skocz do zawartości
michall_181

Pierwsze 105 L morskiej wody

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
13 godzin temu, michall_181 napisał:

bo póki co więcej nie mam

Poczytaj o metodzie ballinga.

13 godzin temu, michall_181 napisał:

Cyrkulator wyłączony

Za mało też nie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Za mało też nie dobrze.

Czytałem o Ballingu ale na razie kiepsko z budżetem [emoji90]
Cały czas kontroluję cyrkulację i doraźnie odpalam wariata z Aquaela [emoji4]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, michall_181 napisał:

Czytałem o Ballingu ale na razie kiepsko z budżetem emoji90.png

Trzeba mierzyć siły na zamiary :P tak widzę że wszyscy jakoś złagodnieli w komentowaniu i jeszcze Cię nie zjedli za podejście do tego hobby :P 

Mam takie pytanie czy przed założeniem akwarium poczytałeś o tym jak je w ogóle prowadzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, michall_181 napisał:

Czytałem o Ballingu ale na razie kiepsko z budżetem emoji90.png

Akurat prochy do ballinga drogie nie są. A jak poszukasz czystej chemii (te same substancje co w ballingu ) to za startowy zestaw zapłacisz ok 50 zł z przesylką na portalach aukcyjnych (chlorek wapnia, chlorek magnezu i kwaśny węglan sodu). Plus tzw "sól bez soli" (np mineral salt od AF) ok 30-40 zł. Powinno wystarczyć na kilka miesięcy. .... (jak się chce samochód to trzeba go od czasu do czasu zatankować;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trzeba mierzyć siły na zamiary [emoji14] tak widzę że wszyscy jakoś złagodnieli w komentowaniu i jeszcze Cię nie zjedli za podejście do tego hobby [emoji14] 
Mam takie pytanie czy przed założeniem akwarium poczytałeś o tym jak je w ogóle prowadzić?

Coś tam czytałem, około roku... może nikt mnie nie zje, w każdym razie pewną wiedzę posiadam [emoji6] gdybym nie mierzył sił na zamiary to pewnie postawiłbym 200-300 litrów [emoji12]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Akurat prochy do ballinga drogie nie są. A jak poszukasz czystej chemii (te same substancje co w ballingu ) to za startowy zestaw zapłacisz ok 50 zł z przesylką na portalach aukcyjnych (chlorek wapnia, chlorek magnezu i kwaśny węglan sodu). Plus tzw "sól bez soli" (np mineral salt od AF) ok 30-40 zł. Powinno wystarczyć na kilka miesięcy. .... (jak się chce samochód to trzeba go od czasu do czasu zatankować[emoji6])

Mógłbyś mi podrzucić link do takiego zestawu startowego? Nie żebym był leniwy ale jakoś nie mogę znaleźć. Co do porównania to ze wszystkim tak jest, a w kwestii akwarium to nie chciałbym kijem Wisły zawracać ale nie uważam, że musi to kosztować tysiące(pomijam początkową inwestycję)
Pozdrawiam [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, michall_181 napisał:

 Co do porównania to ze wszystkim tak jest, a w kwestii akwarium to nie chciałbym kijem Wisły zawracać ale nie uważam, że musi to kosztować tysiące(pomijam początkową inwestycję)
Pozdrawiam emoji3.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jak się dobrze poszuka to za niewielkie pieniądze można mieć przyzwoity i dobrze działający sprzęt. Niekoniecznie musi być nowy. Sam kupiłem np odpieniacz na pompie 3200 l/godz. NOWY za 100, no z przesyłką 120 zł. I działa, czy pompę obiegową 6000l/h ze sterownikiem używaną kilka godzin - (było to widać po urządzeniu ) za 300 zł z przesyłką.

A jeśli chodzi o prochy do ballinga... chyba linków nie można tu wklejać, ale wpisz sobie w alledrogo "chlorek wapnia czda" czy "chlorek magnezu czda".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak się dobrze poszuka to za niewielkie pieniądze można mieć przyzwoity i dobrze działający sprzęt. Niekoniecznie musi być nowy. Sam kupiłem np odpieniacz na pompie 3200 l/godz. NOWY za 100, no z przesyłką 120 zł. I działa, czy pompę obiegową 6000l/h ze sterownikiem używaną kilka godzin - (było to widać po urządzeniu ) za 300 zł z przesyłką.
A jeśli chodzi o prochy do ballinga... chyba linków nie można tu wklejać, ale wpisz sobie w alledrogo "chlorek wapnia czda" czy "chlorek magnezu czda".

ccf085513846859dc80525c027e5f1b4.jpg
Czyli szukać czegoś takiego nie dedykowanego do akwarium morskiego? Ja wiem, że różne zamienniki są spoko ale tu trzeba by wyliczać konkrety żeby nie narobić biedy...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, michall_181 napisał:

Czyli szukać czegoś takiego nie dedykowanego do akwarium morskiego? Ja wiem, że różne zamienniki są spoko ale tu trzeba by wyliczać konkrety żeby nie narobić biedy...

Poczytaj na tym forum. Część forumowiczów używa taką chemię z dobrym skutkiem. Sam kupiłem ballinga z AF i jak mi się skończy to przejdę na chemię labolatoryjną. Balling powinien zawierać czyste związki chemiczne niezbędne do kalcyfikacji i czystość CZDA wg mnie jest wystarczająca. Przelicznik dla wapnia, magnezu (sześciowodnych) i kwaśnego węglanu sodu przy czystości CZDA to 1:1. Jakiej czystości substancji zawierają produkty firmowe producenci niestety nie podają, nawet w kartach charakterystyki. Jedynie co będę kupował do ballinga to SBS bo nie chce mi się tego samemu robić i tu już potrzebny jest dobry kalkulator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atak glonów nasila się i zmienia barwę. Cyrkulator póki co ten sam.
caedcd501c74bb969f5a72120f5bf4a0.jpg
Dziwny nalot wokół Zoa, wystąpił tylko w tym miejscu.
Zdarzyło się komuś, że krab ukwiałowy/porcelanowy zjadł Błazenka?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten nalot to cyjano, odsysaj to bo może zadusić te zoasy.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten nalot to cyjano, odsysaj to bo może zadusić te zoasy.

Dzięki ! Teraz jak porównuję z fotkami z forum to faktycznie cyjano. Przez chwilę myślałem jednak, że to zakwit bakteryjny.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano jakby odpuściło, niestety glony rożnej maści nie dają za wygraną- muszę zwiększyć populację glonożerców...
de1d8d1fe367b7a2d0329bd9ddb3860d.jpg
9938c582ff6c2d7404a728f89902b8f2.jpg
cb106e3e446b6782e4ba073e47f2dd33.jpg
445ca0ce620eab254e378fd52b5a9c9e.jpg

Niestety pojawiła się Valonia [emoji52]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Musisz czymś dobrze "nawozić".

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Musisz czymś dobrze "nawozić".

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka



Tak myślisz? Zastanawiałem się nad tym ale od startu, prócz niewielkiej ilości bakterii + potem życie i skromne dokarmianie to za dużo nie leję... z drugiej jednak strony proporcje przeważnie podawane są na 100 l także może gdzieś tutaj popełniłem błąd.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, michall_181 napisał:

niestety glony rożnej maści nie dają za wygraną

Akwarium ma dopiero dwa miesiące z kawałkiem. Skała jeszcze zawiera organikę, która pasuje glonom. Glony "zjedzą" co swoje i się wycofają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Akwarium ma dopiero dwa miesiące z kawałkiem. Skała jeszcze zawiera organikę, która pasuje glonom. Glony "zjedzą" co swoje i się wycofają.

Na to liczę, dzięki [emoji6]

Najbardziej martwi mnie ta Valonia, nie chciałem kupować Mitraxa bo on chyba pozornie tylko ją eliminuje. Pojawiła się niestety na praktycznie wszystkich koralach od jednego sprzedawcy [emoji52]

b1bb8bfe217acf3fdec87d78432ca324.jpg

I caula jeszcze ma gąbkę na szkielecie [emoji52]

b1c69ee65dd7decb9ff7427539326b77.jpg

Asterina, czy mam problemy ze wzrokiem ?

 

Sarco świetnie sobie radzi także będzie mi służył do nauki fragowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, michall_181 napisał:

Najbardziej martwi mnie ta Valonia, nie chciałem kupować Mitraxa bo on chyba pozornie tylko ją eliminuje. Pojawiła się niestety na praktycznie wszystkich koralach od jednego sprzedawcy emoji52.png

U mnie też jest valonia w dwóch miejscach.... po kilka kulek. I te kulki mam od ponad roku...były jeszcze w poprzednim akwarium. Nigdy się nie rozrosły  i nie stanowiły problemu, ale z walonią to może być różnie.

10 minut temu, michall_181 napisał:

caula jeszcze ma gąbkę na szkielecie

To nic złego. Będzie ich więcej.

11 minut temu, michall_181 napisał:

Asterina, czy mam problemy ze wzrokiem ?

Tak. To asterina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

U mnie też jest valonia w dwóch miejscach.... po kilka kulek. I te kulki mam od ponad roku...były jeszcze w poprzednim akwarium. Nigdy się nie rozrosły  i nie stanowiły problemu, ale z walonią to może być różnie.

U mnie jest podobnie, mam kilka "kulek" w sumpie, czasem znikną, potem znowu wrócą i tak już kilka lat, nie rozeszło do głównego zbiornika ani po sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowi mieszkańcy:
Amphiprion ocellaris x2
Paguristes cadenati
Astralium Calcar
Babylonia Lutosa
Euphylia paraancora x3

[emoji3]
adb07f42b3f48d590a59f31b9583a7a9.jpg
1e543870e2af50ffa76814047df08634.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieco ponad trzy miesiące od zalania.
Z glonami radzę sobie póki co bez chemii- psy każdej podmianie szczotka do zębów [emoji3]
Parametry całkiem stabilne. NO3 i PO4 nadal 0…
Niewielka jest też konsumpcja Ca także wszystko przede mną.
I oczywiście zmagam się z temperaturą [emoji79]
940cbf60bb9f3e2349d0f1d6f22133de.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no trochę dziwne te NO3 i PO4..... 

nie wiem, jak przy solniczkach, ale prawdopodobnie podobnie, jak przy słodkim (chemia to chemia) - uważam, że masz za dużo piasku (zresztą widać już warstwy) póki tego nie tykasz to spoko, ale jak ci się t przemiesza to może być meksyk .....

niech mnie ktoś bardziej doświadczony z solniczkami poprawi, jeśli się mylę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to jest mega dziwne z tymi dwoma parametrami… boję się podbijać je sztucznie bo nie mam jeszcze dużego doświadczenia morskiego…
Co do piasku to rozumiem kwestię stref beztlenowych, chciałbym zostawić sobie taką właśnie warstwę ale nie za wszelką cenę. Mam piękny okaz ślimaka kopiącego a w razie potrzeby wpuszczę inne kopiące życie, nadające się do takiego litrażu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

no trochę dziwne te NO3 i PO4..... 
nie wiem, jak przy solniczkach, ale prawdopodobnie podobnie, jak przy słodkim (chemia to chemia) - uważam, że masz za dużo piasku (zresztą widać już warstwy) póki tego nie tykasz to spoko, ale jak ci się t przemiesza to może być meksyk .....
niech mnie ktoś bardziej doświadczony z solniczkami poprawi, jeśli się mylę 

Jakie ty masz podłoże w swojej kostce? Widziałem jakby piasek zmieszany z grysem?
Pisałeś też, że masz cyrkulację no name ale wg mnie to jest Aquael reef circ. Mam taki dam ale 4000 i robił straszny wir także aktualnie szukam zamiennika, jak ten twój się sprawdza?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jednym kostka nr2 mam sam żywy piach, góra to żywy piach + jakiś porcelanowy grys, czy jak to tam się zwie - neutralny nie oddaje nic - miałem w szafie używam długo w słodkich  (też muszę trochę ująć, bo ślimaki nie dokopują do dna) 

by Ci taką warstwę przeryło to byś musiał koparkę kupić a nie życie :)))) - nie mam nic poza ślimakami i nie będę miał nic innego (ja to mam dopiero mikrusy te kostki), mam po 3 sztuki w każdej i do 2 cm robią robotę i wszystko przemieszane (zero złogów piach czyściutki) 3 sztuki na moją powierzchnię dna stykają w zupełności, pooglądaj sibie filmiki, co taka babka kopiąca potrafi odwalić w małym akwarium ("pustynna burza" to przy tym mały miki ;) )

co do cyrkulacji w kanciaku zero problemu, w kwadracie nie mogę tego za cholerę ustawić, by było optymalnie (oba dmuchają w górę i to najlepsze rozwiązanie - napowietrza + nie robi zbytnio młyna)

obecnie bym kupił coś mniejszego (gabarytowo) i z regulacją przepływu 

to ustrojstwo ma 1000 l na godzinę i całe ustawienia ... w kwadracie stłumiłem go i dałem gąbkę na tył - bo miotało nimi, jak szatan, jak się uprę to znajdę dokładnie co to jest za model

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do glonów w jednej kostce zaczęły mi się pojawiać takie nitkowate, tylna szyba zaczęła mocno zarastać - boki i przód codziennie jadę czyścikiem 

Michał, uporałem się z tym w tydzień (nie wiem na ile to fuks a na ile moje działania - parametry się nie pozmieniały) 

codziennie najlepszy sprzęt z możliwych w naszych wielkich akwariach (szczoteczka do zębów) i leciałem całość, gdzie widziałem, że się pojawia - na początku syf niemiłosierny i wymiana waty 2x dziennie nawet, potem dmuchanie korali pipetą 

ale odpukać od 2 tygodni kryształ i nie wiem co to glony 

NO3 i PO4 prawdopodobnie masz 0, bo żywią się tym glony 

(moje porady traktuj, że u mnie to się sprawdziło, potwierdź z kimś doświadczonym, doczytaj, piszę bo przerabiamy podobny etap i mamy podobne problemy z tego co widzę)

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.