Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Co lepsze, Sera Siporax czy Seachem Matrix, czy może coś innego polecacie? 

Czy może mix troche sery troche matrixa i może jeszcze aquael bioceramax bo powierzchnia w nich bije wszystkie na głowe? 

Bede miał 3 komory na media plus jedna na gruz/ skałe w każdej planuje po 1l z tych trzech środków. Czyli 3l sery, 3l matrixa i 3 l aquaela. Podczas wymiany bedą przesuwane w strone komory zrzutu.Dobrze? Źle ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Margolee napisał:

Czy może mix troche sery troche matrixa i może jeszcze aquael bioceramax bo powierzchnia w nich bije wszystkie na głowe? 

Mix- wg mnie im więcej różnorodności tym lepiej.

Plus Live bio fill od Af

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grys koralowy, żywa skała jest wiele opcji :)

Tu ceramika jest lubiana, gdzie indziej chodzą słuchy, że generalnie działa słabo lub w ogóle :) 

Założyłeś temat w sprzęcie dla +600, więc zakładam, że zbiornik będzie spory. Ja miałem siporax, usunąłem go ze zbiornika raczej z korzyścią dla układu. 

Fajnie jest to opisane na jednym z forów miłośników ZEO. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Ejdzej88 napisał:

Grys koralowy, żywa skała jest wiele opcji :)

Tu ceramika jest lubiana, gdzie indziej chodzą słuchy, że generalnie działa słabo lub w ogóle :) 

Założyłeś temat w sprzęcie dla +600, więc zakładam, że zbiornik będzie spory. Ja miałem siporax, usunąłem go ze zbiornika raczej z korzyścią dla układu. 

Fajnie jest to opisane na jednym z forów miłośników ZEO. 

 

Tak, zbiornik będzie spory. 630 akwarium plus sump, który też będzie spory 145x45x45.

Usunołeś siporax, jakiś powód? zastąpiłeś go czymś?

7 godzin temu, Arek77 napisał:

Plus Live bio fill od Af

O tym nawet nie słyszałem. Dzięki poczytam

Edytowane przez Margolee
Text (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszy siporax w dużej ilości, powierzchnia dla bakterii to jedno ale drugie nie mniej ważne to zasiedlenie organizmami które nie będą zjadane przez ryby w bezpiecznym miejscu. Najlepszy dlatego że objętościowo jest najtańszy :)


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Coltrane napisał:

najlepszy siporax w dużej ilości, powierzchnia dla bakterii to jedno ale drugie nie mniej ważne to zasiedlenie organizmami które nie będą zjadane przez ryby w bezpiecznym miejscu. Najlepszy dlatego że objętościowo jest najtańszy :)

Coś w tym jest co napisałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim systemie filtracji miał marginalny wpływ na to co się działo, a zbierał tylko syf. Na razie nic w jego miejsce nie trafiło do zbiornika, ale docelowo będzie to grys koralowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że projektuję nowy zbiornik to u mnie jako filtracja w sumpie będzie jak najwięcej żywej i suchej skały bez dostępu do światła, bezpośrednio w komorze spływu. Planuję nawet olać watę a z koszyka wywaliłem już rollermat.

Będzie git :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, FajnyRadziu napisał:

Jako, że projektuję nowy zbiornik to u mnie jako filtracja w sumpie będzie jak najwięcej żywej i suchej skały bez dostępu do światła, bezpośrednio w komorze spływu. Planuję nawet olać watę a z koszyka wywaliłem już rollermat.

Będzie git :)

No ja uważam że rollermat to jest mistrzostwo świata. Czas pokaże. Też mam zdanie że chyba jednak ta żywa skał jest najlepsza, lecz trzeba się ratować czymś innym na czym ogrom bakteri da  zamieszkać. Tylko trafić na to coś.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Margolee napisał:

No ja uważam że rollermat to jest mistrzostwo świata. Czas pokaże. Też mam zdanie że chyba jednak ta żywa skał jest najlepsza, lecz trzeba się ratować czymś innym na czym ogrom bakteri da  zamieszkać. Tylko trafić na to coś.

 

Jasne, wata też. Ja chce zobaczyć co się stanie. Ktoś na fb wspomniał o cryptic zone, zacząłem czytać sporo i podoba mi się podejście bo jest bliskie temu co mam u siebie teraz. Usunąłem nawet watę, złoża nie ruszam, nie płuczę i nie czyszczę. Zobaczymy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax jest bardzo dobry. Kiedyś wyciągnąłem z sumpa i po4 skoczyło X2.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Ja tez chwale sobie Siporax. Myslalem nawet by dodac jeszcze jakies inne media, jednak odpuscilem i pod nowy zbiornik dokupie po prostu dodatkowy litr siporaxu, skoro sie u mnie bardzo dobrze sprawdza...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie chwalę matrix i bio Block. Mam 2 litry matrixa (w użyciu ok 2 lat) wstrząsam złożem raz na tydzień a bloków nie ruszam. Lecę bez odpieniacza na 250l w obiegu. Skały ok 15kg + piach. Muszę dużo karmić korale i ryby bo szybko nutrienty wysysa. Woda ma swój naturalny pyłek jak przy dnie w morzu a to dlatego że nie stosuję żadnych filtrów mechanicznych. Kiedyś miałem siporax, ale zmieniłem na matrix i jestem zadowolony. Być może w moim ustawieniu skuteczniejszy jest matrix. Karmię 2x kostka mrożonki 1 raz dziennie i co dwa dni łyżeczkę suchego reef-roids z polyp booster 15 kropli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, dla syna napisał:

Ja sobie chwalę matrix i bio Block. Mam 2 litry matrixa (w użyciu ok 2 lat) wstrząsam złożem raz na tydzień a bloków nie ruszam. Lecę bez odpieniacza na 250l w obiegu. Skały ok 15kg + piach. Muszę dużo karmić korale i ryby bo szybko nutrienty wysysa. Woda ma swój naturalny pyłek jak przy dnie w morzu a to dlatego że nie stosuję żadnych filtrów mechanicznych. Kiedyś miałem siporax, ale zmieniłem na matrix i jestem zadowolony. Być może w moim ustawieniu skuteczniejszy jest matrix. Karmię 2x kostka mrożonki 1 raz dziennie i co dwa dni łyżeczkę suchego reef-roids z polyp booster 15 kropli. 

O, fajnie czytać. Też tak planuję :)

Co do siporaxu to jedynym wiarygodnym testem tego medium było użycie tylko siporaxu jako medium filtracyjnego. Ja tak zrobiłem i była lipa a mało go nie miałem jak na taką niewielką kostkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W moim systemie filtracji miał marginalny wpływ na to co się działo, a zbierał tylko syf. Na razie nic w jego miejsce nie trafiło do zbiornika, ale docelowo będzie to grys koralowy. 

Jest jeszcze kwestia jak się go użyje. Mam małe miejsce gdzie jest luzem losowo to faktycznie syf nieziemski zbiera, tam gdzie poukładany to czyściutki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W moim ostatnim i teraz w nowym miałem , mam siporax. I nie musi być poukładany wystarczy , jak  co jakiś czas przepłucze się , w wodzie z podmiany. Stosując rollermat płukanie będzie bardzo rzadko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam ok 30 litrów siporaxu ,8 w zraszanym,reszta w wodzie,  cześć była z dwa lata ładnie poukładana  prawdą jest, że płukac nie trza było,ale jak zmieniałem sumpa i wyjąłem te koszyki to się okazało co w środku siedzi. Wszystkie krążki w środku układanki były zarosniete gąbkami,  dosłownie zero przepływu,zastanawiałem się jak tam woda płynęła. Wszystko wysypałem ,parę godzin czyszczenia po jednym krążku i do worków, teraz wygodniej wyjąć, do beczki z podmianki i spowrotem. Mam jeszcze dużo bio fill i matrix seachema,kulki i krążki maxpecta i dużo krążków typu siporax .

U mnie postawiłem na różnorodność powierzchni do zasiedlania bakterii, mam u siebie odpieniacz i rollermat, ale wyłączenie odpieniacza na 3 tygodnie (pompa pojechała na serwis) nie zmieniło nic w parametrach.  Chyba wszystkie te media dają rady, może by się wszystko kręciło bez odpieniacza ale jakoś nie potrafię spać jak on nie pracuje ;):rolleyes:


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedzi. Będzie rollermat i różnorodność. Kupie ( już kupiłem) po 3l z każdego tj. Siporax, Matrix oraz Aquael bio ceramax. Do tego będzie algeascrubber to według mnie powinno dać radę. Czas pokarze jak się zbiornik będzie rozwijał i czy ta filtracja da rade. 

Fajnie to niektórzy opisali, mam to i to do tego odpieniacz lub nie mam i np: no3 takie i takie. Na bank pomorze to niektórym osobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach ciekawostki przedstawiam wage 1l sery siporaxu oraz aquaela 1600, jak przyjdzie matriks to też go zważe. Widać że ceramika waży prawie 2 razy więcej. Jeśli by patrzeć kategoriami tak jak na skałe że powinna być jak najlżejsza ( co przekłada się na porowatość) no to tu siporax wygrywa i to dużo. Aż jestem ciekawy tego matrixa.

20201224_121206.jpg

I siporax

20201224_121336.jpg

Edytowane przez Margolee
Text (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matrix na pewno będzie ważył więcej, to żwirek różnej granulacji. 

 

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zauważ że 1 l  ceramiki składa się w większości z powietrza - masz konstrukcję przestrzenną i dużo pustej przestrzeni w środku (pusty walec), a matrix jako "żwir" ma większą "gęstość" w litrze.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Margolee napisał:

W ramach ciekawostki przedstawiam wage 1l sery siporaxu oraz aquaela 1600, jak przyjdzie matriks to też go zważe.

Kupiłeś od dobrego sprzedawcy:) Zazwyczaj na 1l  małego  Siporaxu dają 290g, a dużego 220g.

Matrix waży 752 g na litr.

http://www.seachem.pl/matrix.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, klossowski napisał:

Kupiłeś od dobrego sprzedawcy:) Zazwyczaj na 1l  małego  Siporaxu dają 290g, a dużego 220g.

Matrix waży 752 g na litr.

http://www.seachem.pl/matrix.html

Kupiłem od znanego i dużego sprzedawcy z morszczyzną nie będe robił tu reklamy ale firma ma rybke w nazwie. Dokupie jeszcze siporaxu na pewno tylko teraz tym razem chyba tego większego. Nawet nie wiedziałem że 15- nastka to ten mały. Kiedyś w sumpie widziałem u kolegi jakoś myślałem że to ten będzie a jednak nie. Co do wagi matrixa- sprawdze jak dotrze do mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, dale napisał:

Ale zauważ że 1 l  ceramiki składa się w większości z powietrza - masz konstrukcję przestrzenną i dużo pustej przestrzeni w środku (pusty walec), a matrix jako "żwir" ma większą "gęstość" w litrze.

No ok, tylko jak to sprawdzić ? Przychodzi mi jeden test do głowy. Jak go wykonam to sie podziele wynikami. Test zrobię w ten sposób że zobaczę ile np: z 5ml ubędzie barwionego płynu po wsadzeniu 1 krążka siporaxu, jednego kamyczka Matrixa i jednej kuleczki Aquaela. Według mnie ten co będzie miał większą powierzchnie to płynu ubędzie najwięcej. Sprawdze to napisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wyszło przyznam szczerze dość dziwnie ( choć uważałem że tak będzie) jak dla mnie. Bo niby Aquael ma 1600m powierzchni a jednak był sporo cięższy niż siporax. Sami oceńcie. 

Tyle wlewałem płynu

20201225_100605.jpg

Siporax oddał tyle

20201225_100657.jpg

Aquael oddał aż tyle. Szczerze to byłem w szoku po Siporaxie

20201225_100728.jpg

Z testu wyszło że Siporax wchłonoł 0.7 płynu a Aquael tylko 0,35. Siporax wchłonoł raz więcej niż Aquael. Dla mnie odpowiedz jest jednoznaczna co powinno być lepsze. Jakie macie zdanie Wy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.