Skocz do zawartości
Rita

Akwarium nauczycielki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Akwarium morskie 300 l wraz z sumpem. Akwarium ma już ponad 5 lat funkcjonuje bez odpieniacza , filtracja jest tylko w piasku w sumpie około 20 cm grubosci. Pozdrawiam 

IMG-20201225-WA0004.jpg

IMG-20201225-WA0003.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wesoło w nim nie jest niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakoś na 500l nie wygląda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wyścig na najpiękniejsze akwarium . Nic w nim nie umiera bez powodu większość rośnie i żyje ponad 5 lat . Nie każdy ma czas i środki na suplementację czy zabawę w najpiękniejsze i najlepsze akwarium . Jest dobrze jest ładnie mi się podoba a zwierzaki wyglądają na zadowolone skoro ładnie rosną 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Rita napisał:

Jest dobrze jest ładnie mi się podoba a zwierzaki wyglądają na zadowolone skoro ładnie rosną 

Pewnie, że ładne! Nie słuchaj tych marudów! I najważniejsze, że wszystko żyje i ma się dobrze! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caluastrea w prawym rogu jednak prosi o pomoc. Nie ma co dyskutować nad tym czy się komuś podoba czy nie bo nie wszyscy są zwolennikami patyków, nie mniej pod LPS należałoby warunki w baniaku poprawić.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, VDR napisał:

Caluastrea w prawym rogu jednak prosi o pomoc. Nie ma co dyskutować nad tym czy się komuś podoba czy nie bo nie wszyscy są zwolennikami patyków, nie mniej pod LPS należałoby warunki w baniaku poprawić.

A masz jakieś propozycje? Nie piszę złośliwie, tylko z ciekawości, bo u mnie od paru miesięcy caulastrea wegetuje, a obok goniopoa rośnie lepiej od briareum.... sam nie wiem, o co chodzi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja chętnie dowiedziałbym się czegoś o sprzęcie, o lampie, o cyrkulacji, o parametrach...:P

Dziwię się trochę, że jeszcze nikt o to nie zapytał. 

Nie mniej życzę powodzenia, oby akwarium kolejne 5 lat przeżyło ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, klossowski napisał:

A masz jakieś propozycje? Nie piszę złośliwie, tylko z ciekawości, bo u mnie od paru miesięcy caulastrea wegetuje, a obok goniopoa rośnie lepiej od briareum.... sam nie wiem, o co chodzi....

Ciężko doradzać bo nie znam tego zbiornika. Ale NO3 i PO4 podejrzewam, ze tam nie brakuje patrząc na to co jest na szybach.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Rita napisał:

Witam. Akwarium morskie 300 l wraz z sumpem. Akwarium ma już ponad 5 lat funkcjonuje bez odpieniacza , filtracja jest tylko w piasku w sumpie około 20 cm grubosci. Pozdrawiam 

IMG-20201225-WA0004.jpg

IMG-20201225-WA0003.jpg

@Rita

Fatalnie to wygląda, trochę smutne.

Zobacz jak wygląda Calustlera i Euphilie,  zobacz czy ten falownik działa? jest odczepiony od szyby i cały zagloniony.

Pierw doprowadzić trzeba zbiornik do realiów, potem prosić o szczepki.

Szkoda zwierzaków..:(

16 godzin temu, Rita napisał:

Jest dobrze jest ładnie mi się podoba a zwierzaki wyglądają na zadowolone skoro ładnie rosną 

Przepraszam Cię bardzo, ale tylko Ci się wydaje że zwierzaki są zdrowe,

16 godzin temu, Rita napisał:

Nic w nim nie umiera bez powodu większość rośnie i żyje ponad 5 lat

Tu też się mylisz, euphilia ledwo zipie, calustlera tak samo, a były piękne bo po szkielecie widać. Jeżowiec już dawno zdechł, tylko skorupa została. 

16 godzin temu, Rita napisał:

Nie każdy ma czas i środki na suplementację czy zabawę w najpiękniejsze i najlepsze akwarium

Dlatego nie wszyscy powinni mieć akwarium morskie.

16 godzin temu, Rita napisał:

To nie wyścig na najpiękniejsze akwarium

Zgadza się, masz 100%rację.

 

Teraz z drugiej strony humanitarnej, oddaj to komuś i nie męcz tych zwierzaków jeśli nie masz czasu, bo tu na forum raczej są ludzie z pasją do tego hobby, a jeśli pasją i chęci znikają, znika też i zbiornik.

Bardzo bolesne, ale prawdziwe. 

Pozd.

 

Ps.nauczyciele nie mają czasu ? :bow


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

Ps.nauczyciele nie mają czasu ? :bow

Jestem ciekawy co @norbi2222 na to powie tez nauczyciel :) 

zastanawia mnie sens tego postu . Nie wyglada na to by Rita chciała sie pochwalić a i pomocy nie potrzebuje . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Hoom napisał:

Jestem ciekawy co @norbi2222 na to powie tez nauczyciel

Więc? Zobacz na zbiornik @norbi2222 odp jest prosta :D

 

Co do sensu postu, zastanawiam się czy to nie kolejny Szeryf Hornet :scub:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Beti napisał:

Więc? Zobacz na zbiornik @norbi2222 odp jest prosta :D

No mógłby  sie bardziej postarać :) i wsiąść przykład z koleżanki . U niego parametry zerowe a tu odrazu widać ze kobieta nie ma problemu z podbiciem no3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.12.2020 o 11:45, Hoom napisał:

No mógłby  sie bardziej postarać :) i wsiąść przykład z koleżanki . U niego parametry zerowe a tu odrazu widać ze kobieta nie ma problemu z podbiciem no3 

W tym przypadku trzeba by to rozróżnic na dwa sposoby,  bo nie wszystkim idzie od razu akwarystyka, ale się starają jak mogą, ale jak widzę takie akwarium i ktoś pisze jeszcze ze wszystko w nim jest ok, to raczej poważnie go nie potraktuję. 

Zdechły jeżowiec - ozdobnie ??

Zdychające koralowce LPS itd..

Cały ten zbiornik jest jak dla mnie nie humanitarny, przepraszam ale tak uważam. Albo trzeba nad nim popracować albo dać sobie spokój,  i nie piszę tego złośliwie, po prostu postaraj się  Rita to zrozumieć co w nim jest nie tak. ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jedno. Jak by ktoś widział na ulicy psa, który ledwo idzie, ma zaropiałe oczy, brudne zmierzwione resztki futra a częściowo gołe placki skóry pokryte strupami to od razu ktoś by zwrócił uwagę że zwierzę cierpi i jest zaniedbane, niedożywione i chore. Tak wyglądają zwierzęta w twoim zaniedbanym akwarium. Nie pisze tego złośliwie ale takie są fakty. Nie trzeba być obecnie milionerem żeby mieć bardzo ładne małe akwarium morskie. Trzeba tylko chcieć i zdawać sobie sprawę że nie będzie kosztowało 10 zł a kilka stówek. Jeżeli brak na to pieniędzy i chęci to przepraszam ale to do mnie nie trafia. To tak jak by ktoś powiedział to samo o zaniedbanym psie o którym pisałem powyżej. Pies tak wygląda bo mnie nie stać na jedzenie i weterynarza. Mnie nie stać na jacht i co? I go nie mam. Nie ma obowiązku posiadania. Nie trzeba mieć zwierząt jak mnie nie stać. Nie trzeba mieć akwarium jak brakuje mi na nie pieniedzy. Szkoda zwierząt.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleżanka Rita chyba szukała wsparcia i pokrzepienia ale patrząc na to, nie da się powiedzieć nic innego niż masakra :) Potencjał rozwojowy baniaka zerowy patrząc np. na wiszący cyrkulator obrośnięty glonem.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Rita napisał:

Jest dobrze jest ładnie mi się podoba a zwierzaki wyglądają na zadowolone skoro ładnie rosną 

Czepiacie się. Tyle powiem.

Cudownie nie jest ale czy nie chodzi m.in o to by akwarium było radością dla Nas... Wypada przy okazji stworzyć warunki dla mieszkańców. Ale każdy ma prawo do posiadania akwarium w stanie jaki go zadowala... Zerknijcie na caulastrea na środku zbiornika... nie widzieliście tu na forum gorszego stanu tego koralowca ? Algi wapienne są. Są też glony z którymi wypadało by powalczyć. Pomoże znajomość parametrów i odrobina pracy...
Przy założeniu iż każdy baniak ma być cudowny to część ogrodów zoologicznych w Polsce zasłużyła by na solidne wiadro pomyj na głowę. A tymczasem są postrzegane jako "miejsca ratujące gatunki zagrożone wyginięciem" i stawia się je na piedestale chwały.

@Rita Jeśli ten odczepiony i niewidoczny od glonów cyrkulator jest jedynym w tym baniaku to proponował bym dodać chociażby jeszcze jeden. Co do obsady pasowała by tam pseudogorgonia, sarcopython i lobopython. Ewentualnie dodatek zoanthusów i parazoanthusów. Zarośnie to i glony sobie pójdą. Nie likwiduj jak niektórzy podpowiadają tylko popracuj chwilę dla dobra mieszkańców a baniak Ci się odwdzięczy.

Ja bym jednak nie dyskwalifikował baniaków nisko kosztowych lub wręcz bezkosztowych. Ważne by rosła świadomość społeczna tego co jest dobre a co jest złe dla organizmów rafowych... Być może Rita zrozumie co jest nie tak w baniaku i co może wpłynąć na poprawę tego stanu... I wcale nie są to setki złotych miesięcznie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Hoom napisał:

Jestem ciekawy co @norbi2222 na to powie tez nauczyciel :)

Skoro zostałem wywołany do tablicy, to śmiem twierdzić, że są tacy, którzy mają czas i tacy co go nie mają. To zależy od wielu czynników, takimi podstawowymi to są: przedmiot, który się prowadzi, standardy jakości prowadzonych zajęć, ilości klas itp.

2 godziny temu, Beti napisał:

Więc? Zobacz na zbiornik @norbi2222 odp jest prosta :D

To jest kwestia co komu się podoba, a o gustach raczeń nie śmiem dyskutować.

Trochę mi się nie podoba bardzo ocenne komentarze, o które autorka nie prosiła. 

Możliwości finansowe też mają wpływ na jakość akwarium, nie wielki ale mają. W moim przypadku jak bym bazował tylko na pensji ze szkoły to pewnie moje akwarium nie było by tej wielkości i jakości (rodzaj koralowców). Na szczęście w moim przypadku pensja ze szkoły to miły dodatek na "waciki";). A przy okazji robienie czegoś co lubię.

Baniak Rity nie jest idealny, wymaga sporo pracy i pewnie dodatkowej wiedzy, i wsparcia. Krytyka jeszcze nikomu nie pomogła. Warto wskazać co jest ok, co należy zmienić i jak to zrobić. Krytykuje się łatwo, wspiera trudniej...

Ja i każdy inny akwarysta na tym forum popełnia błędy i zabija zwierzęta...:banghead.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki jest cel tego postu @Rita? Ale nie pierwszy raz na tym forum wszyscy wsiadają na ofiarę i jadą na niej jak po burej milicjantce. Chciałbym zobaczyć te wszystkie wasze idealne zbiorniki na samym red dragonie, z fromiami machającymi ramionami ze szczęścia, acroporami, których nie nadążacie przycinać i mnożącymi się na potęgę pokolcami. Zejdźmy na ziemię i nie wyładowujmy na innych swoich własnych frustracji czy kompleksów

Akwarium jest niskobudżetowe i po 5 latach najwyraźniej widać tego efekty, jak każdy zwierzak wymaga pracy i pewnego minimum uwagi. Tu sprawa jest oczywista - nie masz czasu nakarmić psa to go nie miej. Zaglonienie pompy, jak każde inne jej zanieczyszczenie powoduje, że ta pompa zwyczajnie przestaje działać, efekt ten sam jakbyś jej nie miała. Skutek? Brak odpowiedniej cyrkulacji, martwe strefy, pogorszenie parametrów, atak glonów i cała reszta. Gorgonia, grzyby i spółka mają się dobrze ponieważ mają zupełnie inne wymagania niż euphyllie i caulastree. To są najprostsze z LPS i skoro one mają kłopoty to w zbiorniku nie jest dobrze. Nie jest dobrze dla korali twardych i bez pewnych inwestycji pewnie dobrze nigdy nie będzie. To nie znaczy, że masz od razu likwidować akwarium ale zwierzaki należy dostosować do warunków jakie się ma. Twarde choćby bez suplementacji minerałów rosły nie będą - dobra sól albo suplementy, natury nie oszukasz.

Na początek kup szczoteczkę do zębów, taką za 3 zł, wyjmij pompę i ją wyczyść. I rób to regularnie. W międzyczasie zainwestuj kolejne kilkadziesiąt groszy w żyletkę i wyczyść z glona szybę chociaż tak by przyczepić cyrkulator. Zajmie to 5 minut, a samo w sobie na pewno da efekty widoczne w ciągu kilku dni. Potem znajdź kolejne pół godziny i zmień trochę wody wyciągając syf zza skał. Samo to wiele zmieni, ale jeśli wciąż nie uzyskasz właściwej cyrkulacji kup kolejną pompę. Nie masz albo nie chcesz wydać setek czy tysięcy na tunze czy spółkę to kup aquaela czy inne abcdefg spod chińskich rączek za 50 zł. Będzie buczeć, nie podziała dekad ale wbrew temu co napiszą tu niektórzy także spełni podstawową funkcję czyli pchnie wodę do przodu.

Tyle w temacie konserwacji, dalej musisz się zastanowić co chcesz i co możesz mieć w tym zbiorniku. Możesz go utrzymywać tak jak to robiłaś do tej pory tylko miej tam odpowiednie do tego zwierzaki. Jeśli chcesz inne niestety bez inwestycji w sprzęt się nie obejdzie, cudów tutaj nie ma. Nie musi to być sprzęt za miliony samych najdroższych marek ale za darmo się tego zrobić nie da, no niestety. Ale można mieć piękny zbiornik z samymi miękkimi koralami, który także będzie cieszył oko i robił wrażenie na gościach. Koniec końców większości o to przecież chodzi by mieć ozdobę, a nie dorabiać ideologię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

Ja i każdy inny akwarysta na tym forum popełnia błędy i zabija zwierzęta...:banghead

Każdy popełnia błędy, każdy ma na sumieniu zwierzaki. Rozchodzi się jednak o to, że inaczej jest jak ktoś się stara bo chce żeby było fajnie, lepiej i nie wychodzi z jakiegoś z powodu. A inaczej jak nie wychodzi bo zwyczajnie nie chce się kiwnąć palcem. Zastanawiam się po co ten post pojawił? Na co Rita liczyła? Przecież można prowadzić zbiornik w sposób minimalistyczny, ale tu widać 0 zaangażowanie. Dlaczego nie można takiego zachowania skrytykować?  Dlaczego ludzie wkładający kupę serducha w baniak, nie mogą mieć prawa do zwrócenia uwagi komuś kto albo jest ignorantem, albo prowokatorem albo ma to hobby w głębokim poważaniu. Sprzęta, kasa włożona nie ma tu żadnego znaczenia. tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.