Skocz do zawartości
Niko235

Wybór lampy ATI sunpower

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje kupno lampy ATI sunpower 8x54 lub 6x54 tylko nie wiem jaką wybrać czy z funkcją ściemniania czy zwykłą. Akwarium nad jakim będzie świecić to 130x50x50, obsada głównie LPS, i pewnie trafią się jakieś proste sps. Czy lampy że sciemiaczem częstą ulegają uszkodzeniu elektroniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wybierz lampę bez funkcji ściemniania. W Sunpower dimm potrafią pojawić się problemy z komputerem  . W zupełności wystarczy 6x54w na szerokość akwarium 50cm .


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś wybrac 8x ściemnialna , lepiej po 1 miec zapas mocy a po 2 ze ściemniania wcale nie musisz korzystać, mialem przez ponad 2 lata sciemnialna i nigdy nie było problemu

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ściemnianiu było wiele, generalnie nie jest to najlepsza opcja.

8x54 będzie Ci oświetlać podłogę i zajmie prawie całe akwarium :) 

6x 54 wystarczy pod każdego korala, przy tych wymiarach baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem 8x54W DIMM i powiem tyle wygoda - jeden kabel zasilający. Rozpalanie lampy stopniowe dla każdego kanału, a nie włącz wyłącz - jakoś w wersji DIMM to fajniej wygląda zwłaszcza iż lampa ATI jest sterowana na 2 kanałach czyli 2 świetlówki i 6 świetlówej. W przypadku wersji bez ściemniania dodatkowo musisz dołożyć włączniki czasowe co najmniej dwa. Lampa bez ściemniania to 3 wtyczki 2 kanały + wentylacja.

Po 4 latach wymieniłem komputer gdyż - na starym pojawiła się martwa linia a ja nie chciałem ryzykować iż w pewnym momencie pozostanę bez światła lub z opcją rozbierania i podpinania zasilania na krótko na zasadzie włącz/wyłącz z gniazdka, wymieniłem  również zasilacz 12V gdyż dotychczasowy po sprawdzeniu miernikiem nie trzymał napięć występowały na nim skokowe wahania od 8-12V. Czy to aż tak źle świadczy o DIMM - wg mnie nie. Obecnie zmieniłem lampę -  na ATI powermodule w wersji hybrydowej tu również mam 1 kabel idący do lampy. Podczas wymiany świetlówek , zdejmowania lampy znad akwarium nie wyobrażam sobie ciągania za nią 3 kabli i zasilacza.

Różnica w cenie ATI DIMM a ATI manual... - cóż jest ale przy używanej lampie ta różnica częściowo się zaciera, a wrażenie dla oka i mniejszy stres ryb przy starcie świetlówek zwłaszcza kanału 2 zawsze wydawało mi się warte tej różnicy w cenie wyjściowej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, chwialek napisał:

Używałem 8x54W DIMM

A tak z ciekawości, czy świetlówki zużywają się zauważalnie szybciej przy korzystaniu ze ściemniania? Gdzieś mi ostatnio mignęła wypowiedź taka, że niby 2x szybciej się zużywają czy jakoś tak. Coś prawdy w tym jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie używałem lampy bez ściemniania, a miernika par nie posiadam chyba tylko taka ocena była by miarodajna...
Odpowiadając w ocenie "na oko" 6 miesięcy było ok powyżej tj do 9 miesięcy doszedłem maksymalnie ale wówczas świetlówka niebieska w ocenie wizualnej staje się coraz bardziej biała wręcz przechodząc w żółtość światła. Po wymianie świetlówek jest wyraźniej niebiesko. Ale to chyba dotyczy on-off i ściemniania na równi.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sciemnialna 6x39 i zadowolony jestem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Gdzieś mi ostatnio mignęła wypowiedź taka, że niby 2x szybciej się zużywają czy jakoś tak.


Oraz odmienne zdanie tym razem rodzimego producenta lamp... obstawiam iż również poparte jakimiś testami, obserwacjami.

ściemnianie znacząco skraca czas pracy

I w które pomiary wierzyć... czy to trzykrotne skrócenie czasu pracy ma miejsce w ciągu 6 miesięcy jakie zalecamy do pracy świetlówek w naszych lampach, czy raczej chodzi o wypalenia luminoforu, zmianę spectrum... Ciekawe czy ktoś to dokładnie przetestował i jak tak naprawdę wygląda ta kwestia oceniając pod kątem naszych zastosowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.