Skocz do zawartości
Ejdzej88

Czyszczenie piachu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam grubą warstwę piachu w akwarium jak na obecną modę:) Sanddollar odszedł na wieczną rafę dawno temu a rozgwiazdę dorwały dzikie krewetki(mam w baniaku chociaż nie wpuszczałem tańczącą i wundermana). Jest kilka Nassariusów ile nie wiem, bo są prawie zawsze zakopane i babkę Pholidichthys leucotaenia, ale ona to z pod skał nie wychodzi :)

Miałem normalną babkę piaskową Valenciennea sexguttatę, ale dała dyla z akwarium. Przykrycie nie wchodzi w grę, bo po koronie często łazi kot, a że jest to kawał kocura to boję się, że siatka strzeli i wtedy będzie dopiero dym. :)

Odkąd nie mam normalnej babki, ewidentnie zbiera się syf na piachu, pokrywa się nalotem. Jak była sexguttata to przekopywała całość i zawsze był bielutki.  Wpadłem na pomysł by go przekopać chwytakiem, tak aby go trochę oczyścić. Przekopałem wczoraj mniej więcej 1/6 dna nie przykrytego skałą. PO4 wystrzeliło z 0,02 na 0,36. Pomiar 30 minut po czyszczeniu. Dzisiaj jest już 0,11 i na ile znam swój zbiornik szybciutko wróci do okolic zera.

Lepiej czyścić ten piach z przerwami, rozłożyć pracę na 6-7 dni, czy w ogóle zrobić tygodniowe przerwy, a może lepiej w ogóle nie ruszać tego piachu?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoją wizję w akwarium, więc musisz sam zdecydować. Ja bym widział dwa sposoby: 

1. Spróbować jeszcze raz babkę (a raczej dobraną parkę gdyż częściej w tym przypadku bywa że nie wyskakują) puellaris 

2. Odciągnąć piachu tyle ile trzeba (powiedzmy 50%), do tego dobrze nadaje się wężyk o średnicy 1cm w górę i odciągnięty piach wywalić. 

Gruba warstwa piachu jest bardzo uciążliwa jeśli nie ma się odpowiednich zwierząt, które zadbają o jego czystość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obyś nie zrobił sobie kuku, bo jeśli jest już strefa beztlenowa w takiej warstwie to ostrożnie. Ja bym delikatnie z góry tylko zebrała, i tak jak pisze Igor, kupić jeszcze raz babkę kopiącą. 

I to wszystko, 

Jak za dużo będziesz grzebał wyskoczy Nh3 i będzie kuku.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak reg. nie czesałeś to daruj sobie, bo będzie katastrofa. Ja przeczesuje przy podmiankach, aż do dna ale robię to co tydz. Nie ma to znaczenia dla parametrów. Proponuję wrócić do natury, wpuść 2 sand dolary z 3-4 rozgwiazdy piaskowe. U mnie pięknie wyjadają detrytus, jedna to się tak spasła, że jest wlk. niemalże dłoni. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no stref beztlenowych raczej tam niema, więc H2S się nie boję. Przez grubą warstwę rozumiem 1,5-2cm. Ten piach nie jest jakoś super zapuszczony, powiedział bym nawet że jest czystszy niż w większości akwariów, ale po prostu wiedzę, że jest tam detrytus, którego kiedyś nie było. Obawiam się jedynie skoków PO4, a jak wiadomo lepsze stałe wysokie PO4 niż niskie, ale zmienne ;)

Ryby chyba odpuszczę, to akwarium miało być likwidowane już mniej więcej teraz, ale budowa chaty delikatnie mówiąc się przeciąga, więc wszystko wskazuje na to, że będzie stało jeszcze przynajmniej rok jak nie dwa. Pojechałem z głupoty z obsadą rybną, bo liczyłem na szybką przeprowadzkę. Zostają chyba SandDollary, ale ostatnio nie mogłem ich namierzyć w jakimś sprawdzonym sklepie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Zostają chyba SandDollary, ale ostatnio nie mogłem ich namierzyć w jakimś sprawdzonym sklepie. 

W Sohalu są. Właściciel dowozi czasami  osobiście do Wawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W reefshop też były.

Zawsze możesz poprosić żeby ściągnęli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Kiedys mialem piach i jak go odessalem do czyszczenia to sie za glowe zlapalem. Mimo ze byla to raczej warstwa dekoracyjna to piach w pojemniku czyscil sie z pol dnia przy pomocy mocnego powerheada u ktorego na wylocie zalozylem skarpete z wata...Wtedy sobie powiedzialem NIGDY wiecej piachu...

Jednak w nowym zbiorniku zdecydowalem sie znowu na piach, jednak zmienie zupelnie podejscie...

Piach bedzie co tydzien odmulany przy pomocy specjalnego filtra, ktory wiesza sie na skraju akwarium a z przodu dam klosz z kratka i po odmulaniu wybiore slimaki i inne widoczne zycie, oczywiscie sam piach (Tonga Pearls) bedzie cienka warstwa dekoracyjna...

Plan ten sprawdza sie idealnie w mojej glowie a jak bedzie to wygladalo w rzeczywistosci?...Zobaczymy...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bez piachu nie wyobrażam sobie baniaka. Jak ma być biotop morski to musi być piach  :)

 


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Widzisz ładne akwarium, wyrośnięte korale a wszystko stoi na szybie... masakra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,ja ostatnio takze odssysam swoj drobny piach-z caribsea,u mnie nawet babka kopiaca oraz rozgwiazda i silna cyrkulacja nie dawaly rady aby byl czysty.Wiec postanowilem to zrobic etapowo choc zdaje sobie sprawe ze i tak biologia dostanie po tylku...Powtornie wruce do grubszej gradacji,ale takze jak kolega wyzej pisal nie widze szans na jego czystosc bez regularnego odmulania podloza-tak jak sie to kiedys w slodkim czynilo.Powiedzmy sobie szczerze nie mamy w akwa wystarczajacej ekipy oraz perfekcyjnyjnej biologi w tym piachu-diabli wiedza czym Dokladnie jest ow syfek.Latwiej na pewno jest takze go odmulac jak na piasku nie ma zadnych korali-mniej kombinowania wtedy.Pozdrawiam posolonych

p.s. Za bledy sorki


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam problemy z piaskiem i nie bardzo sobie mogę dać radę. Kiedyś co tydzień lub co dwa odmulałem piasek. Przez odmulacz zasysało go sporo może jakieś 3-5kg i taką warstwę płakałem w wodzie z akwarium a na koniec w Ro. Może to był błąd że w RO. I jak zwykle po 2 dniach miałem plagi i tak w kółko bujałem się prawie 8 miesięcy 

Pooglądałem masę filmów i ludzie z nie płuczą pisaku a wręcz zakazują płukania 

W akwarium mam babkę, rozgwiazdę, 4 nassariusy xl i 10 małych piasek jak poniżej na wideo. Ale się pomału stabilizuje. Piasek o granulacji 0.5-1mm

NO3 = 3-4

PO4 = 0,06

 

 

Edytowane przez Maeo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Maeo napisał:

Może to był błąd że w RO

Sam znalazłeś odpowiedź...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie filtr pod żwirowy tłoczący coś w rodzaju Kafarski.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.