Skocz do zawartości
Tata

Akwarium zamiast kominka

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

W załączniku z ustawą antysmogową muszę zlikwidować kominek i wymyśliłem aby w jego miejscu postawić akwarium.

Aktualnie akwarium jest pod schodami, a teraz wyszło by na salony. :)

Planowany wymiar: 130x74x80h.

Sump pozostał by tam gdzie jest, czyli w piwnicy. Woda doprowadzona rurami flex 40mm.

Zawsze miałem akwaria niskie, maksymalnie 60cm, a podobają mi się wysokie. 

Pozdrawiam Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Tata napisał:

80h.

wow... lubisz nurkować, albo masz wyjątkowo długie ręce. Druga kwestia czym to doświetlić do dna...

Wiele zależy również od obsady ale przy tej wysokości baniak będzie robił mega wrażenie, oby również wnętrzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam 60cm wysokość i przy moim niskim wzroście muszę sobie radzić bez dotykania dna.

Światło LED + T5. Wreszcie bez konieczności skręcania LED bo się korale poparzą.

Z obsadą też nie ma problemu, różne korale mają różne preferencję co do światła.  A jak nie to zostanie FO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest do ogarnięcia. Jeśli chodzi o światło to T5 oświetli górę, a LED spokojnie da radę na 80cm ( sam mam 70 i też skręcam moc diod ).

Jeśli chodzi o manipulacje wewnątrz zbiornika to koniecznie trzeba kupić porządne szczypce/chwytaki - bez tego ani rusz.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z manipulacją przy dnie sobie poradzisz, pomocą może być przyszłościowe obsadzenie koralami, albo odpowiednio przygotowana konstrukcja skalna - np. z powierconymi otworami i koralami wstawianymi wraz z podstawkami przystosowanymi do nich - np. przyklejonymi do dłuższych prętów z pvc/akrylu - wtedy łatwo wyciągniesz taki koral szczypcami, połamiesz i wsadzisz. Albo np. przeleczysz w zbiorniku zewnętrznym. Ale doświadczenie masz, to dasz radę. 

Jak będziesz robił hydraulikę, unikaj kolanek 90 stopni. Każda rura z czasem zbiera osad na ściankach, zarasta. Nawet jeśli znacząco nie spadnie przepływ, to warto ją oczyścić - żeby uniknąć np. oderwania się dużego kawałka czy efektu kumulacji. A złączki 45 stopni bardzo łatwo się przepycha "wyciorami", albo przeciąga szczotkami na lince. Sam ostatnio to przerabiałem.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre chytaki, skrobaki, czyściki to podstawa.

Otwory na korale trafna uwaga.

Co do hydrauliki to unikam kolanek, staram się robic z rury elastycznej. Wygląda dużo mniej estetycznie, ale strat jest mniej i nie zarasta aż tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.