Skocz do zawartości
dadario

Kalkwasser reaktor czy w dzisiejszych czasach ma to sens

Rekomendowane odpowiedzi

@Tester tylko pytanie co wywalić z szafki? Sumpa? dolewkę? elektrykę? :blink::P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem. :) Tetris level 100 :)

w tej chwili nawet się zastanawiam czy na próbę nie zlikwidować reaktora.

NIle wiem jednak jak system zareaguje, a właśnie wyszedłem z delikatnych problemów.

gdzieś też czytałem, że KW nie jest dość wydajny przy dużym zapotrzebowaniu na Ca i KH. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Tester napisał:

gdzieś też czytałem, że KW nie jest dość wydajny przy dużym zapotrzebowaniu na Ca i KH

Tutaj może nas pokonać konieczność podawania bardzo dużych ilości wody. Jeśli masz średnie zapotrzebowanie na ballinga rzędu 250ml/dobę to potrzeba podać w zastępstwie ponad 5l KW (wg wyliczeń @Słony leszcz)

Ja tam z reaktora bym nie zrezygnował. To jeden z lepszych moim zdaniem zakupów jakie poczyniłem w stosunku do akwarium. Stałość, łatwość i duża bezwładność suplementacji to główne plusy. 

Ale KW jako "turbo" dla korali... Być może gonienie króliczka, ale moim zdaniem o to chodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KW nie utrzyma parametrów w zbiorniku przy dużej konsumpcji.  Oczywiście można zwiększyć ilość lanej wody wapiennej, jednak trzeba zwrócić uwagę na rosnące pH. Przy zbyt wysokim zacznie się wytrącanie wapnia, magnezu itp. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze niedawno podawałem KW z powodu niskiego Ph,ale kupiłem Chińską sondę zamiast precyzyjnej Hydrometru i Ph od razu mi się poprawiło  :clowning

Teraz nie stosuję, kalkmixer od AM leży mi.Ja miałem to podłączone do automatycznej dolewki,raz w tygodniu,czasem rzadziej myłem sprzęt i uzupełniałem proszek,który kupowałem po taniości na alegroszu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wrócić do tematu... Niby stara metoda, niby prawie zapomniana a ciągle gdzieś tam się przewija w tematach... 

Temat do rozważań.

Dlaczego gotowe reaktory wody wapiennej w zasadzie zniknęły z rynku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dadario napisał:

Pozwolę sobie wrócić do tematu... Niby stara metoda, niby prawie zapomniana a ciągle gdzieś tam się przewija w tematach... 

Temat do rozważań.

Dlaczego gotowe reaktory wody wapiennej w zasadzie zniknęły z rynku?

Witam

Tez mnie to ciekawi , co prawda nie mam jeszcze koralowców , ale reaktor oraz kalmixer czeka. Kto jeszcze  stosuje taka kombinację ?

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JerzyB pochwal się proszę jaki to mixer masz zamiar stosować u siebie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam fotki , i nie zrobię bo jestem w DE.To moje  DIY napęd magnetyczny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecałem tak zrobię. Aktualizacja tematu. Wcześniej korzystałem z małego reaktora DIY z pojemnika na żywicę DI. Działało, ale było upierdliwe... Od tygodnia jestem posiadaczem kompletu składającego się z mieszadła magnetycznego sterowanego mikroprocesorowo (szybki projekt oparty na Arduino) oraz wyprodukowanego przez Krzyśka @twistman na wymiar reaktora. 

Konstrukcja prosta, łatwa i przyjemna... Mieszadło włącza się co 30minut na 30sek. Prędkość obrotowa jest tak ustawiona, że poziom zawiesiny wodorotlenku wapnia nie unosi się wyżej niż połowa wysokości reaktora. Istnieje możliwość manualnego włączenia mieszania na czas potrzebny do uruchomienia reaktora po wymianie wkładu.  Woda RODI podawana jest 24razy na dobę. Niestey nie ma na mojej pompie możliwości podawania częściej, a 2 głowic nie chce na to przeznaczyć. Woda trafia na sam dół reaktora a "nadmiar" z góry przez boczny króciec grawitacyjnie spływa do komory pompy w sumpie. Wiem, że idealna była by pompa do pracy ciągłej, ale na ten moment nie mam takiej możliwości... 

Aktualnie podaje 450ml wody wapiennej na dobę wzbogaconej o wodorotlenek strontu. Jedyny problem jaki mam to pomiar pH, ponieważ tego nie mierzę w zbiorniku. Nie mam czym... Psikus... 

Koszty:pompa była, mikser około 140zł z alledrogo, reaktor niecałe 300zł. Opinię po czasie użytkowania napiszę... A gdyby jakaś dobra dusza chciała pożyczyć mi komputer pH to odwdzięczę się koralami...

 

 

 

IMG_20211109_093557_compress93.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powróciłem z moim kakmikserem,dozuję ponad tydzień i tak Kh wzrosło,reaktor prawie się wyłączył a Ph ledwo się podniosło.Kupiłem proszki z Aqua Medic czy moje nie są trefne,ale bez zmian.Podaję 150mm co godzinę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, inmar napisał:

Powróciłem z moim kakmikserem,dozuję ponad tydzień i tak Kh wzrosło,reaktor prawie się wyłączył a Ph ledwo się podniosło.Kupiłem proszki z Aqua Medic czy moje nie są trefne,ale bez zmian.Podaję 150mm co godzinę.

Kalkwasser nie podaje się co godzinę. Bardzo źle robisz i dlatego nie ma efektu. Wielokrotnie już pisałem, KW dozuje się kropelkowo 24/7 lub w nocy ( co kto lubi). Jak nie masz pompy aquatrend lub innej dostosowanej do pracy ciągłej to sobie daj spokój z KW bo sobie narobisz problemów w akwarium. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podawałem też tylko w nocy,ale później dołożyłem też dzień .Fakt,w instrukcji pisze o dozowaniu kropelkowym.Mając pompę jakąś,ile się ustawia L/h ?

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56 a możesz wyjaśnić dlaczego takie dozowanie jest źródłem problemów? 

KW jest przez wielu akwarystów podawane inaczej niż kropelkowo czy to dolewka, czy pompa. Nie zawsze jest to ciągle dozowanie. Dlatego zastanawiam się co i jak miało by destrukcyjnie wpłynąć na zbiornik. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dozuje płyny @norbi2222 , robiłem to przy reaktorze i robie to teraz przy ati essential pro . Przy reaktorze było to trochę irytujące bo musiałem lać dwa naraz kh&ph i ca . Przy ballingu leje tylko ten pierwszy . PH wieczorem mam 8,4 a rano 8,1 . Leje mniej kh ati a micro jest w drugiej butelce z ca . Mega to wygodne a na icp nie mam żadnych niedoborów . Na dobę leje tylko 150ml płynu Norberta 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56 ciągle liczę na odpowiedź!!!

Dzisiaj w ramach serwisu reaktora KW i pewnego rodzaju próby wlałem na raz pół litra KW ( obserwując pH w zbiorniku na bieżąco). Wzrost pH był o 0,05. Wlałem w komorę odpieniacza, a pomiar mam w komorze pompy powrotu. 

Pytanie jak taki "skok" może wpłynąć na zbiornik, bo podawanie po 100ml raczej drastycznego efektu nie może mieć... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej szymon, 

Zacząłem podnosić ph wodorotlenkiem wapnia po kilku miesiącach po przejściu na reaktor wapnia. Początkowo dozowanie odbywało się na szczelnym układzie dolewki i tak to prowadziłem może z rok. Po osiągnięciu apogeum niesamowitego syfu w beczce dolewki i irytacji metodą przesiadłem się w pewnym momencie na kalkmikser aquamedic ks 5000 dalej spięty z systemem dolewki z zabezpieczeniem jednorazowej dawki wysterowanej na 150ml. W mojej ocenie Szymon system podawania jest o tyle istotny ażeby pamiętać by nie wywołać skoku ph. W większym zładzie wody podobnie jak ty ja nie obserwuję istotnych wahan ph. W niewielkich wydaje mi sie że kropelkowo może być bezpieczniej i być może o to chodziło Jackowi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal podaję kalk,ale tylko w nocy od 23 do 9 rano po 100/150ml co godzinę, Ph się podniosło,ale reaktor idzie nadal na minimum,właściwie prawie stoi,Kh i Ca mam wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar Twój przypadek wskazuje, że:
1. Musisz dodać SPSów
2.Masz dużą produkcję CO2 w zbiorniku
3. KW działa :-P

Mi dzisiaj przyszły ICP. Okazuje się, że w reaktorze wody wapiennej można przy okazji całkiem wydajnie suplementować stront podając wodorotlenek strontu do reaktora. Ja osobiście trochę przesadziłem, ale ogólnie metoda bardzo przyjemna i mało problematyczna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się orientuje,dlaczego instrukcja Aqua Medica nakazuje co tydzień wylać zawartość i zasypać nowym wkładem ? Czy to co się nie rozpuszcza to jakiś produkt uboczny i może być szkodliwy dla akwarium  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba w ten sposób starają się zabezpieczyć przed zrobieniem "betonu" na dnie ;) Jeśli silnik mieszacza pracuje ciągle, to wg mnie nic Ci nie grozi.

Niestety ostatnio silnik mieszacza mi się zepsuł (KS1000) i d*pa zbita. Głowica nierozbieralna, a AquaMedic nie ma już części zamiennych. Praktycznie nie ma mieszaczy u nas. W Stanach są. Słabo, bo teraz każdego dnia przygotowuję mieszankę (do mieszacza co kilka dni dosypywałem proszku...). Jeśli chodzi o podbijanie pH - kalkwasser to rewelacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Robin_PL napisał:

Chyba w ten sposób starają się zabezpieczyć przed zrobieniem "betonu" na dnie ;) Jeśli silnik mieszacza pracuje ciągle, to wg mnie nic Ci nie grozi.

Niestety ostatnio silnik mieszacza mi się zepsuł (KS1000) i d*pa zbita. Głowica nierozbieralna, a AquaMedic nie ma już części zamiennych. Praktycznie nie ma mieszaczy u nas. W Stanach są. Słabo, bo teraz każdego dnia przygotowuję mieszankę (do mieszacza co kilka dni dosypywałem proszku...). Jeśli chodzi o podbijanie pH - kalkwasser to rewelacja.

Mieszadło magnetyczne Intllab Magnetic Stirrer 3l

Kup sobie takie mieszadło. Na początku potrzeba trochę cierpliwości w ustawianiu ale jak się nie poddasz to będziesz zadowolony. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku tygodni kalkwasser kręci się cały czas a odciek podaję co godzinę 150ml przez całą dobę i Ph w sumie bez zmian NADAL,nie mam pojęcia dlaczego u mnie nie działa.Kupiłem wodorotlenek wapnia z Aqua Medica,później z Warchem,czysty i bez zmian.Do kolumny sypię raz w tygodniu cztery łyżki do herbaty proszku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 łyżeczki do herbaty proszku tygodniowo to tak, jakbyś nic nie dodawał. KW ma to do siebie, że potrzeba zrobić maksymalnie stężony płyn, bez cienia zmącenia. Można to uzyskać dodając minimum 5-7 łyżek stołowych proszku. Wtedy ma to sens, a efekt podbicia pH jest widoczny niemal od razu. Przy tym trzeba sobie oczywiście zapodawać to czasówkami.

Wywalenie z dna osadu ma na celu pozbycie się części nierozpuszczalnej, którą w większości stanowi już mocno zużyty proszek. To się już nie rozpuści. Jak się nie będzie opróżniać tego, to zrobi się beton. Zapcha się wlot wody wcześniej czy później.

Szkoda włączać mieszadło non-stop - po 3 miesiącach trafia szlag silnik. Proponuję włączać na czasówce silnik z pół godziny przez włączeniem podawania. Albo ustawić załączanie mieszania raz czy dwa razy na dobę po pół godziny. To wystarczy do nasycenia wody  - wlewa się tylko ta krystaliczna woda.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.