Skocz do zawartości
dadario

Kalkwasser reaktor czy w dzisiejszych czasach ma to sens

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma szans w ostatnim czasie,by Ph przekroczyło 8.Aktualnie rano 7,7 i wieczorem 7,91 najwyższy wynik.Kalkixer podaję w 11 dawkach w nocy po 250ml,jest mieszany przed każdym podaniem po 10 minut a w kolumnie znajduje się go kilkanaście cm na dnie.Reaktor wapnia chodzi na niskich obrotach,ostatnio odciek jest bardzo mały więc tej kwaśnej wody nie powinno być dużo.Teraz się zastanawiam co innego może zakwaszać mi wodę.Podaję AF Power Elixir,on obniża Ph,ale leję go trzy razy w tygodniu po 2ml a zalecają na moje akwarium po 40ml.Wiem,że niektórzy napiszą,że nie ma sensu z tym walczyć i tak często sobie odpuszczałem,ale wolałbym mieć wyższe.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio przepłukałem media filtracyjne, odessałem detrytus, oczyściłem odpieniacz i ph z automatu o ok. 0.2 j. w górę. Może spróbuj jak dawno nie serwisowałeś sumpa. U mnie teraz na Ballingu bez żadnych ph-ulepszaczy 7,8-8,15. Od razu widać po koralowcach, że im się poprawiło po konsumpcji kh i makro. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ramach szerzenia się doświadczeniami... Mój kalkreaktor chodził bez serwisu 9miesiecy. Tylko dosypywanie CaOH i czyszczenie rurki podającej kw do zbiornika. Dzisiaj postanowiłem go wyczyścić. No i mały zonk. Wytarty dołek pod kapsułką mieszającą, oraz kapsułka już nie okrągła. 

Na ten moment dodałem dodatkowe dno z pokrywki od pasującego pojemnika i zobaczymy jak z trwałością. Ale i tak KW to dla mnie był dobry pomysł...

 

 

IMG_20220517_143822_compress36.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

Tak w ramach szerzenia się doświadczeniami... Mój kalkreaktor chodził bez serwisu 9miesiecy. Tylko dosypywanie CaOH i czyszczenie rurki podającej kw do zbiornika. Dzisiaj postanowiłem go wyczyścić. No i mały zonk. Wytarty dołek pod kapsułką mieszającą, oraz kapsułka już nie okrągła. 

Na ten moment dodałem dodatkowe dno z pokrywki od pasującego pojemnika i zobaczymy jak z trwałością. Ale i tak KW to dla mnie był dobry pomysł...

 

 

IMG_20220517_143822_compress36.jpg

Zapytam mieszadełko  kręci się nonstop?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JerzyB nie... co 10minut włącza się na 30sek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Zastanawiam się nad zastosowaniem metody kalkwasser jako sposób na podniesienie pH. U mnie w zbiorniku ostatnio zmierzyłem 7,7 wieczorem i do ideału mu daleko. Mikserów u nas jak na lekarstwo w dodatku za niemałe pieniądze więc trzeba zrobić coś DIY. Pomysł @dadario fajny tylko nie przekonuje wycierające się dno od pastylki. Znalazłem w necie taki projekt:

Co o nim myślicie? Dozowanie makro u mnie leci przez reaktor wapnia.

 

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wycierające się dno jest prosty i tani sposób,trzeba na dno położyć cienką szybkę,w jednym z filmów gość wstawił okrągłe lusterko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@inmar  Jak Twoje pH ustabilizowało się ?

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie,za to Kh już prawie 10.Ca już mam 450.Najprawdopodobniej Ph zbija mi glikol etylenowy,w dzień podawania Ph spada najmocniej,bakterie w tym momencie robią swoje.Planuję zrobić przerwę z tym glikolem,wtedy z PO4 dam sobie radę bo mam wiaderko Phospate Minus,ale NO3 to już niczym nie zbiję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar u mnie na po4 wodka i też robi mi z ph syf w dół....

Na No3 przetestowałem wiele ale z czystym sumieniem mogę Ci płacić Orcalab nitra guard titanium....zbija no3 praktycznie do zera po Ok 2 ,3 tyg.

Trzymam to w sumie na kostce napowietrzającej już któryś rok No3 miewam max 10[średnio jak pilnuje kostek] to ok 3.Co przy moich rybach to świetny wynik.

 

Polecam! Teraz od jakiegoś czasu znowu pojawił się na rynku Otcalab na Po4 (kiedyś przed laty tez to stosowałem i było super wydajne i extra dzialalo).Fajny polimer ....

 

 

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię test,już odłączyłem glikol i będę obserwował PO4/NO3 i Ph.Przy glikolu 2 x w tygodniu po 35ml PO4 miałem 0,03 a NO3-0,21.Często musiałem podawać KNO3 bo miewałem 0.

Czy dobrze doczytałem,że ktoś obniża Kh octem  ?

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.12.2022 o 18:37, inmar napisał:

Na wycierające się dno jest prosty i tani sposób,trzeba na dno położyć cienką szybkę,w jednym z filmów gość wstawił okrągłe lusterko.

I to może być dobre. Ogólnie dużo czytałem o reaktorach i wnioski są następujące:

  • Jak ktoś ma miejsce to najlepiej podawać kalkwasser jak ballinga z dużego zbiornika, reaktor może być ale nie musi- bardziej tu chodzi o oszczędność miejsca.
  • Reaktor który wrzuciłem w filmiku nie jest za dobry. Wodorotlenek wapnia szybko wytrze pompę w środku (raz koszty pompy a dwa syf z pompy poleci do zbiornika). Najlepszy typ reaktora do kalkwasser wg mnie zrobił @dadario, jeżeli u mnie kalkwasser się sprawdzi będę robił taki sam bo ceny np delteca zabijają. W USA widziałem reaktor z mieszadłem magnetycznym normalnie w sprzedaży.

Zostawię moje przemyślenia tutaj może komuś się przydadzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Ćwiczę podawanie KW od 2018 roku.

Kalkwasser nie można podawać jak balinga, nie będzie to miało wpływu na ph, jedynie na kh i ca. Patrz przykład Inmara. 

Reaktor z pompą jest najlepszy bo najlepiej miesza błotko. Żeby oszczędzić pompę wystarczy ssanie pompy dać u góry reaktora (można dodatkowo zastosować filtr paliwowy) i pompa tłoczy czystą wodę, a nie błotko. 

Mieszadło magnetyczne jest OK ale często mieszadełko „zeskakuje” i trzeba centrować. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jacek56 napisał:

 

Kalkwasser nie można podawać jak balinga, nie będzie to miało wpływu na ph, jedynie na kh i ca.

Mógłbyś rozwinąć to zdanie ? Przymierzam się do kalwasser,  myślałem o podłączeniu reaktora do pompy pracującej ciągle ( Aqua Trend, Pacific Sun), czy może jest jakiś lepszy sposób ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balinga dozujesz określonymi dawkami, a KW powinna  być podawana kropelkowo 24/7. Pompa Aquatrend może pracować w tym trybie to nie będzie problemu. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 12/27/2022 at 1:40 PM, khazad93 said:

W USA widziałem reaktor z mieszadłem magnetycznym normalnie w sprzedaży.

 

Blau ma taki w ofercie i jest dostepny w Europie.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrac rozmiar mieszacza?

 Np Deltec KM500 jest polecany do 1500 litrow i ma produkcje kalkwasser 5l/h. U mnie odparowuje ok 10l na dobe wiec te 5l/h to duzo za duzo. Czy moglbym kupic mniejszy rozmiar ?

 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek jak prędko przyrasta osad na dnie? Ciekaw jestem - zakładając, że błota nie stosuję, jak duże są straty Ca(OH)2 w postaci wytrącania węglanu wapnia w reaktorze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, katani napisał:

Jacek jak prędko przyrasta osad na dnie? Ciekaw jestem - zakładając, że błota nie stosuję, jak duże są straty Ca(OH)2 w postaci wytrącania węglanu wapnia w reaktorze.

Za trudne pytanie, nie wiem. Jedno co zaobserwowałem to cała reakcja zachodzi na waciku. Gdy go zmieniam jest sztywny od osadu. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jacek56 napisał:

Za trudne pytanie, nie wiem. Jedno co zaobserwowałem to cała reakcja zachodzi na waciku. Gdy go zmieniam jest sztywny od osadu. 

reakcja zachodzi błyskawicznie, bo w bardzo wysokim pH CO2 szybko przechodzi w formy węglanowe i natychmiast reaguje z bardzo reaktywnym wapnem. Więc strącanie węglanu w takim roztworze jest szybkie. Dlatego reaktor powinien być w miarę szczelny, żeby jak najmniej powietrza się tam dostawało.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem,że chłopaki w USA  rozrabiają kalkwasser i trzymają w normalnym wiadrze z przykrywką i podają kroplekowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, katani napisał:

reakcja zachodzi błyskawicznie, bo w bardzo wysokim pH CO2 szybko przechodzi w formy węglanowe i natychmiast reaguje z bardzo reaktywnym wapnem. Więc strącanie węglanu w takim roztworze jest szybkie. Dlatego reaktor powinien być w miarę szczelny, żeby jak najmniej powietrza się tam dostawało.

Potwierdza to moją obserwację, że w reaktorze jest tylko błotko, wytrąca się minimalna ilość ( jakaś ilość CO2 w wodzie RODI zapewne jest). Reaktor jest w 100% wypełniony wodą. Cała reakcja następuje na wacie gdy dozowany jest roztwór i tam następuje wytrącenie węglanu. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Jacek56 napisał:

Cała reakcja następuje na wacie gdy dozowany jest roztwór i tam następuje wytrącenie węglanu. 

Ja jak podaję NaOH, więc też mocną zasadę, to musze podawać w miejsce, gdzie jest silny prą, bo robią się krupy. Po chwili znikają. Jeśli podaję w miejsce o statycznej wodzie, to opada na dno, krystalizuje w węglan wapnia i jest ciężki do ruszenia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, inmar napisał:

Widziałem,że chłopaki w USA  rozrabiają kalkwasser i trzymają w normalnym wiadrze z przykrywką i podają kroplekowo.

Ja w poprzednim słoiku podawałem kroplówką wodę znad osadu. Działało bez problemu. Tyle, że zbiornik miał 45 l :clowning


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.