Skocz do zawartości
Arek77

"Coś" do identyfikacji (raczej nie aiptasia)

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio w akwa zauważyłem inwazję dziwnych stworzeń. Są to jakby półprzeźroczyste łańcuszki grubości ludzkiego włosa długości ok 1-2 cm. Aktywność tych stworzeń zwiększa się wieczorem i nocą. Wyrastają prosto ze skały mają zdolność kurczenia się, poza tym falują z prądem wody. Ich ilość znacząco wzrosła w ciągu ostatnich 3-4 tygodni. Nie zauważyłem aby drażniły czy w jakikolwiek sposób przeszkadzały koralom. Mam mandaryna i hexatenię - nie znajdują się w ich menu.

Zdjęcia robione przy latarce w godzinach późno-wieczornych:

20210109_222554.thumb.jpeg.32022068ff79116d9b53a77ac1115564.jpeg

Widziałem na tym forum gdzieś podobne steorzenia zidentyfikowane jako jakiś gatunek jamochłonów, ale tamte były rozgałęzione.

 

Tu widać pod discosomą i przed quadri

20210109_221705.thumb.jpeg.1e190e50863a2aabcce539ae8a4c4beb.jpeg

20210109_222145.thumb.jpeg.313bce9567d5a067ff5f70bb068fd472.jpeg

Ktoś spotkał się z takimi stworzeniami?

20210109_222509.jpeg

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam je też ale nie powiem Tobie co to za gatunek, są bardzo czułe na światło, momentalni się kurczą.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Maelen napisał:

https://pl.reeflex.net/tiere/7144_Zanclea_sp01.htm

hydroidy, zazwyczaj znikają po dojrzewaniu, ale niekoniecznie, raczej mało groźne

To moje pojawiły się dopiero po dojrzewaniu, a dokładniej jakiś rok po.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego napisałam niekoniecznie :) czasem odnoszę wrażenie że pojawiają się po włożeniu do akwa nowych szczepek, tak jakby zaszczepiały się od nowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maelen wielkie dzięki za zidentyfikację :czapkizgłów:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edytuję temat tym razem z jamochłonem.

Kupiłem ostatni dwie szczepki calaustreę i blastomussę. Po dwóch dniach od zakupu na podstawce od calaustrei zobaczymy ukwiała aiptsi - odkleiĺem i wywaliłem. Asekuracyjne ywaliĺem też podstawkę od drugiego korala i przykleimy swoją. Dzisiaj, obok blastomussy zauważyłem dwie małe różyczki, ale wg mnie nie są to ukwiałki ani maja o ani aiptasii. Przypomina trochę polipy pachyclavularii i chciałem się upewnić.

Resized_20210127_201142.jpeg.bfb3cebeeda0812621f6a7a0bb70fec1.jpegResized_20210127_201201.thumb.jpeg.b523dd848fbeea731c8884e80edb29ba.jpeg

Czy ktoś rozpozna co to za polipy? Czy za słabe zdjęcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić lepsze fotki:

image000000.jpg.626eb1d16a8346aa097bb65ce61754f9.jpgimage000002.jpg.c1b495e66fcaa9087820601ded9b80ea.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby nie acrosotta 

https://pl.reeflex.net/tiere/1547_Acrossota_amboinensis.html

Bo jeśli tak to szkoda blasto, próbuj odcinać z całym flakiem i posmaruj miejsce pastą z kalkwassera.

Strasznie upierdliwe i żywotne badziewie, przejmuje zbiorniki. A jeden taki szanowany tutaj sprzedawał to jako różowe briareum :banghead

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Oby nie acrosotta 

https://pl.reeflex.net/tiere/1547_Acrossota_amboinensis.html

Bo jeśli tak to szkoda blasto, próbuj odcinać z całym flakiem i posmaruj miejsce pastą z kalkwassera.

Strasznie upierdliwe i żywotne badziewie, przejmuje zbiorniki. A jeden taki szanowany tutaj sprzedawał to jako różowe briareum :banghead

 

Podobne....i to bardzo. Ale mam nadzieję, że jest to ekspansywność "płożąca" i nie będzie pojawiać się nagle w różnych miejscach. Zobaczymy jak to się będzie zachowywać. Jak coś to spróbuję wypalić octem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usuwaj powiadam, tworzy "kłącza" które potrafią się odrywać i latać dalej. Ja miałem "tylko" na szybie to w efekcie jak urosło i się jorgnąłem co to, to wyleciało z szyby a i tak dwie skałki wyleciały z akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro spróbuję to zeskrobać, potraktować kropelką octu i zalać....kropelką w żelu. Tak dwa miesiące temu zatłukłem aiptasię, która zlazła mi z zakupionego korala.... Od tamtej pory nie widziałem żadnego polipa.

@Sagerrak Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Jutro spróbuję to zeskrobać, potraktować kropelką octu i zalać....kropelką w żelu. Tak dwa miesiące temu zatłukłem aiptasię, która zlazła mi z zakupionego korala.... Od tamtej pory nie widziałem żadnego polipa.

@Sagerrak Dzięki za pomoc.

Wylizie i tak, tak to jest z Aiptasią. Jak nie tu to w innym miejscu. Jak miałeś już na skałce w akwa to na bank pojawią się, tylko czekać. Ja też się łudziłem ;) A to drugie to nie wiem, jeszcze tego w baniaku nie miałem, ale to też pewnie tylko kwestia czasu . Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.