Skocz do zawartości
Niko235

Stelaż pod akwarium !

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chce postawić akwarium 130x50x50, mam w związku z tym trochę pytań bo ciągle się zastanawiam czy wybrać komin wewnętrzny czy zewnętrzny na środku tylnej szyby, do tego jeszcze pytanie o stelaż, planuje go z profila 30x30x2 tylko czy on wytrzyma taki ciężar i będzie bezpiecznie. Jak to wygląda u was napewno są osoby które mają stelaż z takiego profila w większych zbiornickach.

IMG_20210115_093827974~2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na spokojnie ci wytrzyma, ja mam 20×20×2 aluminium, jedyne co bym w nim zmienił to dał węzłówki na rogach, ponieważ trochę się chwieje jak czyszczę szyby

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytrzyma na luzie.

Jeżeli planujesz ewentualnie komin wewnętrzny to prawie na pewno przedstawiona konstrukcja będzie kolidować z rurami spustowymi z komina do sumpa.

 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko komin zewnętrzny z boku akwarium. To rozwiązanie optymalne. I przy takiej konstrukcji, rozrysuj sobie rury, żeby nie kolidowały ze stelażem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to mogę z tyłu stelaża zamiast 1 podpory dać 2 lub 2 takie skośne podpory aby był jeszcze bardziej stabilniejszy. No właśnie z tym kominem nie wiem, który wybrać, profil 30x30 mi odpowiada bo przy kominie wewnętrzny właśnie nic nie będzie kolidować ze sobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym sam, ale nie mam czasu na to więc zrobi to za mnie firma :) spawanie i malowanie proszkowe, tylko zastanawiam się nad grubością profila 2 czy 3mm. Pan który będzie to robił proponuje 2mm, ale zrobi tak jak sobie klient zażyczy.

Edytowane przez Niko235 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rożnica w cenie na metrze samego materiału pewnie będzie między 5-7zł.  Czyli średnio powiedzmy materiał będzie droższy 50-70 góra 100zl na 10 metrach bieżących.

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Niko235 napisał:

tylko zastanawiam się nad grubością profila 2 czy 3mm.

Różnica jest nawet mniejsza, niż podał Kolega wyżej - koło 3 zł - więc ja bym się w ogóle nie zastanawiał, bo za ten grubszy profil dasz  40-50 zł więcej :D

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pod slodkie 450l zrobilem sobie z 35x35x3 bo nie mieli akurat 30x30x3 tam gdzie kupowałem. Pod morskie będę robił z 30x30x3.

Ważna uwaga trzeba wykonać „skosy” inaczej konstrukcja będzie podatna na skręcanie a w przypadku tej konstrukcji to największe zagrożenie:

6c7cbfd73e382210e28945e621082aa1.jpg

Pozdrawiam


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, SHARK_2 napisał:

Ważna uwaga trzeba wykonać „skosy” inaczej konstrukcja będzie podatna na skręcanie a w przypadku tej konstrukcji to największe

Właśnie o takim czymś myślałem.

16 minut temu, SHARK_2 napisał:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc o konstrukcji jako całości, tu nie ma skręcania  (ewentualnie by się pojawiło w przypadku bardzo niesymetrycznego obciążenia lub zadanych sił z boku również niesymetrycznych) brak stężenia (skosów) może spowodować geometryczną zmienność układu (konstrukcji) czyli brak węzła uniemożliwiającego przesuw w odpowiednim kierunku. Finalnie może prowadzić to do utraty płaskiego stanu zginania w jednej z płaszczyzn. Dobrze by było stężyć jeszcze boczne ścianki tak jak tylne (w płaszczyźnie prostopadłej do tej już stężonej dot. zdjęcia SHARK_2). Generalnie wszystko ok tylko trzeba unikać asymetrii bo to powoduje niespodziewanie duże naprężenia tam gdzie się ich nie spodziewamy.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.01.2021 o 14:01, klossowski napisał:

Różnica jest nawet mniejsza, niż podał Kolega wyżej - koło 3 zł - więc ja bym się w ogóle nie zastanawiał, bo za ten grubszy profil dasz  40-50 zł więcej :D

Ceny z jednej z dużych hurtowni materiałów kolorowych, którą mam pod nosem i towar na miejscu. Sprawdzane w zeszłym tygodniu ;)  Jak masz taniej daj znać gdzie.

Aluminium - cena za 1mb
40x40x2 - 14,50 pln
40x40x3 - 21 pln

Stal "kwasowka"  - cena za 1mb

40x40x2 - 35,50 pln
40x40x3 - 48,80 pln

Ceny jeśli dobrze pamiętam brutto.

P.s wybrałem wstępnie 40x40x3 aluminium ;)

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.