Skocz do zawartości
mem_phis

Maxspect ML165 vs RSX vs Ethereal vs Razor vs Red Sea 90

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio walcze ze miana roznych sprzetow, zeby w koncu cos ruszyc z moim akwarium i doszlo do tematu lamp.

W sumie juz ponad 2 lata mam Maxspecty Razor 320W, 2 sztuki i razem z nimi świeciłem jeszcze Razorem 180W, ale po awarii chinki, ten poszedl do refugium.
W związku z tym ze jak do mojego akwarium 300x80x60h to nawet to 640W to tak troche malo, plus chcialem sterowanie po wifi, plus trochę cichsze, plus odpowiedni kolor, zaczely sie poszukiwania.

Tak sie troche zaczalem rozgladac, ogladac filmiki, testy porownania i juz w ogole zglupialem :)
No to zaczalem troche isc tematem cena/moc/par. Mialem na liscie takie lampy jak RSX R5-300, Kessil 360, Radion G5, Hydra 32 - ale nie ukrywam ze bardziej mi zalezalo na sprzecie uzywanym zeby sie tak calkowicie nie zrujnowac, a tu nie wszystko da sie znalezc.

No i trafilem na Maxspect Ethereal. 130 W dobre wyniki w testach, no to kupilem, zamontowałem, ustawiłem widmo, barwe pod oko (a ostatnimi czasy podoba mi sie taka gleboka niebieska) i patrze.

Okazalo sie ze, gdy ustawilem barwe pod to co mam na razorach i jestem wtedy w miare szczesliwy, to lampa wykreca 55W. Gdy ustawilem predefiniowane widmo 18000 - 20000 - zostawalo 90W
przy okazji sobie sprawdzilem moje Razory, przez czesc dnia swieca 100% blue 50% white a od 16 zaczynaja swiecic 100% blue i 10% white, i to jest swiatlo ktore mi sie podoba. Z tym ze, w peaku swieca gdzies moca 210W a to co mi sie podoba to 155W.... (kazdy kanal ma okolo po 150W)

No wiec ethereal nie dla mnie. Wiec skierowalem wzrok na Maxspect Jump ML165 - 65W, 1000zl sztuka (przy wiekszej ilosci ;) ale, te maja funkcje, ze bez znaczenia jakie widmo sie wybierze zostaje pelna moc. Wiec 6 nowych lamp na moj zbiornik wyszloby 6 tys zl. I faktycznie, przy widmie 20000, bylo te 63-65W. Ale po ustawieniu na takie deep blue, zostawalo jakies 35....., plus pokrycie mojego szerokiego na 80cm zbiornika też nie było najlepsze - lampka poszla do refugium (tu sie spisuje swietnie)

W miedzyczasie na forum znalazlem zapytanie o lampe Red Sea reefled 90 i ta mi sie wydala mega ciekawa. Cena 1600zl, 90W z czego 80 to blue !! a 10 to white. I tu musze powiedzieć, ze to jest lampa ktora zrobila na mnie wrazenie. Po pierwsze, moc ma wieksza niz podana w opisie. Gdy odpalilem ja na maxa razem ze swiatlem nocnym to pokazala mi ponad 100W. Ustawiona na 20000 - ponad 90W a w presecie ma nawet swiatlo 23 000 ! Moj ideal byl gdzies tak pomiedzy, chociaz 23 tys na koniec dnia tez bym swiecil. W testach miala najlepsze wartosci PAR przy lampach 90W.
Optycznie też miala najladniejsze dla mnie swiatlo. Wentylator cichy, zasilacz bez wantylatora (czyli bardzo cichy ;) Co ciekawe, widmo 20 tys w ML165 a 20 tys w read sea, to zupelnie inne barwy - bynajmniej to co widzimy golym okiem (zobacze czy uda mi sie wstawic jakies fotki). A wlasnie Ethereal i ML165 w porównaniu do moich Razorów maja bardzo fajne bliki, ale Red Sea i tak wygralo.

Aktualnie czekam jeszcze na lampke RSX - w teorii, stosunek ceny do mocy ma najlepszy. W teorii ma duzo wiecej niebieskiego niz moje Razory, wiec bazujac na liczbie diod i testach z youtuba, licze  ze moglaby miec po ustawieniu odpowiedniej barwy takie 220-250 W - plus juz jedna znalazlem uzywana, wiec nawet gdybym drugą mial kupic nowa - to 450-500W mocy uzytkowej (czyli tego co faktycznie bede swiecil) zamknie mi sie w okolicach 6 tys zl (gdybym znalazl druga uzywana, 5 tys) - Read Sea - 5 lamp - 8 tys zl

Z lamp wymienionych na wstepie, najblizej bylem hydry, ale nie przebila by stosunku cena/wat/par read sea a poza tym czytalem o problemach z aplikacja i sterowaniem, cena 9500. Radion G5 Xr 15 blue - 10 tys.

Jak dostane RSXa to sprawdze jak to swieci i ile wat zostaje i wtedy bedzie decyzja. Jezeli faktycznie takie 18000-20000, ktorym bede swiecil wiekszosc dnia, bedzie generowalo w okolicach 250W, a takie 22-23 tys, okolo 220W to zostane z RSX. Jak nie, biore Red Sea. Dodam jeszcze prostote obslugi, sa tylko 2 kanaly ktorymi sie bawimy zeby ustawic barwe, a nie 6 czy wiecej. Dodatkowo podobno tak dobrali widmo ze jakby nie ustawic suwaczków to nie zaszkodzi sie koralom, dodatkowo aplikacja daje ostrzezenia ze cos sie zle ustawilo, np za dlugi okres swiecenia w ciagu dnia.

 

Od lewej, read sea, ml165, razor (zaraz przed zgaszeniem dlatego ciemny).

Pod spodem preset widma z aplikacji, lampy na 100% mocy

 

20210115_215517_copy_913x572.jpg

20210115_215542_copy_913x578.jpg

20210115_214702_copy_913x562.jpg

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Lampa przyszła, zalozona. Testy przeprowadzone. I tak.

Źle policzylem :) przy podobnych ustawieniach na wieczór, RSX jest mocniejszy o jedynie 10%. Za to w dzień użyteczny przedzial mocy to pomiędzy 210 a 260W a to już dużo. Z razora wyciągam max 210W.

W stosunku do Read Sea co ciekawe, 20k na RSX jest bardziej niebieskie niz 23k na Read Sea. Podobny kolor się robi przy calkowitym wyłączeniu białego na RS. Więc jeżeli chodzi o wieczorne, mocno niebieskie swiatlo to tutaj jest podobnie, ale w ciągu dnia, gdzie RS jest w stanie zrobić w okolicach 180-190W (2 lampy), razor może zrobić 260W i to przy podobnej cenie (ceny sklepowe po rabatach 10% na każdą).

Dodatkowa różnicą między lampami sa bliki/shimmer. RSX ma mocniejszy efekt od razora który prawie go nie miał, za to RS ma duzo mocniejszy od RSX - na tą chwilę nie wiem czy to dobrze, bo nie jestem do tego przyzwyczajony i chwilowo mnie męczy. Podobno kessile też mają taki mocny efekt. Ma to swoje walory estetyczne, bo widać efekt jakby wpadajacych promieni slonecznych, czyli jak w prawdziwym morzu.

Konkluzja, byłaby prosta. RSX - taniej, dużo mocy, ładny, gleboki niebieski, ładny kolor przy 16-17k, shimmer który znam. Ale zawsze musi być coś. O ile samej lampy nie słyszałem (z tym że świeciła na 180W) o tyle wentylator w zasilaczu chodził cały czas i nie chodził cicho :/ a to był jeden z głównych powodów do zmiany....

20210120_234119_copy_1008x771.jpg

20210120_221713_copy_1008x756.jpg

20210120_222522_copy_1008x756.jpg

20210120_221852_copy_1008x756.jpg

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mem_phis napisał:

Konkluzja, byłaby prosta. RSX - taniej, dużo mocy, ładny, gleboki niebieski, ładny kolor przy 16-17k, shimmer który znam. Ale zawsze musi być coś. O ile samej lampy nie słyszałem (z tym że świeciła na 180W) o tyle wentylator w zasilaczu chodził cały czas i nie chodził cicho :/ a to był jeden z głównych powodów do zmiany....

A jaką moc wziąłeś tego RSXa??? Mam dwie 200w i moje zasilacze są pasywne... 

Może zamiast 2x rsx 300 weź 3x rsx200 różnica w cenie żadna, będzie ciszej, a w przypadku jakiejś awarii jednej z lampy zawsze zostaje Ci nad zbiornikiem więcej światła... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak Razora mam 2 x 320W, tak samo myślałem o RSX - 2x 300W
ale faktycznie rozwiązanie które proponujesz nie jest pozbawione sensu..... - moc będzie ta sama jak dwóch trzysetek, a odpada problem z zasilaczami (niby sam mam razora 180W z pasywnym chlodzeniem a jakos o tym nie pomyslalem....), a różnica w cenie niewielka

A powiedz mi jeszcze proszę, jak chlodzenie lampy, jak chodzi przy Twoich max ustawieniach - bo Razor potrafil halasowac tymi swoimi wentylatorkami....

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, mem_phis napisał:

A powiedz mi jeszcze proszę, jak chlodzenie lampy, jak chodzi przy Twoich max ustawieniach - bo Razor potrafil halasowac tymi swoimi wentylatorkami....

tutaj producent zrobił postęp: zmienna prędkość obrotów, zasłonięte od dołu wentylatory. Z mojej obserwacji o niebo ciszej. Ciekawe jak wypowiedzą się inni użytkownicy RSX, którzy mieli wcześniej Razora.

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mem_phis nie miałem razora, ale się wypowiem.

Same wentylatory w lampie RSX nie są ciche. Ale głośne też nie. Po prostu je słychać. Plusem jest sama budowa lampy, wystarczy 12cm wentylator komputerowy zasilony mniejszym napięciem (u mnie 10V) aby wymuszonym obiegiem powietrza wokół lampy schłodzić je tak aby działały pasywnie. Sam taki duży wentylator jest cichy lub wręcz niesłyszalny. 
U mnie bez tego rozwiązania wentylatory w czasie działania lampy z pełną mocą włączają się co kilka minut na kilkanaście sekund. Wolałbym, żeby działały dłużej ale z mniejszą mocą ale nigdzie nie znalazłem możliwości zmiany tego ustawienia. Może @luft coś pomoże???

Ogólnie światło, jego jakość oraz intensywność jak dla mnie są na wysokim poziomie. Miałem PS, miałem DIY, testowo wisiały hydry i RSX jak dla mnie wyszedł najlepiej. W stosunku cena/moc również. Dodatkowo wolę więcej punktów świetlnych równomiernie nad zbiornikiem niż jeden mocny jak np w kesilu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie i tego się boję, że teraz zasilacz będzie cichy a lampy będą głośne. To samo jest w Razorach, że wentylator w zasilaczu, staruje co jakiś czas na chwile i hałasuje, zamiast chodzić wolniej ale caly czas. Tak za to jest w RSX, chodzi cały czas - ale cichy nie jest.
Aktualnie lampa swieci na jakies 80% mocy i pokazuje Fan speed: low - jest całkiem ok.

Ja też preferuje równomierne rozmieszczenie światła, ale przy 4-5szt Red Sea też powinno być ok - 5 lamp wyszło by jakieś 400zł drożej niż 3 RSXy - a w teorii z tego co widzę jak to swieci, to i 4szt dałyby radę, a to już 1000zł taniej, a zawsze można sobie dołożyć lampkę czy 2 gdyby z czasem była taka potrzeba, z RSX to już będzie większy problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam dwie lampy RSX. Chodzą na BC90/AD50% mocy. Uważam że są niesłyszalne. Nawet nie wiedziałem że mają wentylator w zasilaczu hehe. Dopiero wypowiedź @dadario mi to uświadomiła (no chyba że mam inny model zasilacza). Co do jakości światła, myślę że wiele osób na ich temat się wypowiedziało, więc reklamować nie będę. Co do pozostałych lamp się nie wypowiem bo ich nie użytkowałem. Mogę polecić jeszcze lampy iozean. Po odpowiedniej regulacji śmiało może konkurować z maxpectem. Aczkolwuek, wentylator jest już słyszalny w lampie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dla syna wychodzi na to że wentylatory w zasilaczach są w najmocniejszej wersji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, to samo bylo w Razorach, tylko wersja 320W miała wentylator w zasilaczu i tu jest to samo

No nic, i RSX 3 x 200W i Read Sea 4 (5) x 90W - zrobiłyby robote. O ile wiem, że Read Sea sa nieslyszalne bo juz testowalem, o tyle RSX widac ma różnie, u mnie nie jest zle ale szczerze, to zasilacz zaglusza lampe na tyle, ze nie bardzo moge jej posluchac ;)

O zakupie zadecyduje tak po prawdzie co mi sie uda dostac i na co bedzie najlepsza cena. Optycznie/cenowo - jedna i druga spelnia moje wymagania. Dam znać za jakiś czas na czym stanęło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie RSX sa bardzo ciche, nie liczac wspomnianych zasilaczy modelu 300W, w ktorych sekwencji wlaczenia wentylatora niestety nie da sie zmienic. Zeby nie tracic gwarancji mozna wyczarowac sobie cichy wentylator i doczepic go do zasilacza - wtedy oryginalny sie nie wlaczy nigdy :) Jako hardkorowy tester zablokowalem ten wentylator w zasilaczu. Po roku czy dwóch lampa zaczela mrygać... takze nie polecam tego rozwiązania. No chyba ze stac kogos na wymiane zasilacza, ale do najtanszych nie nalezy. 

Podsumowujac: jesli RSX nie jest ulokowany w zabudowie bez wentylacji i nie mieszkasz w piekarniku to wentylatory beda wlaczac sie raczej w predkosci LOW - nie sa specjalnie slyszalne. Jesli cenisz sobie cisze, warto wybrac wersje lampy z zasilaczem chlodzonym pasywnie czyli RSX od  50W do 200W.

pozdro! 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@luft a jest możliwość sterowania wentylatorem w lampie??? Bo mam wrażenie, że w moich lampach jak się włączą to dają na 100%. Oświeć mnie proszę jakąś instrukcją jak można to ewentualnie zmienić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dadario napisał:

@luft a jest możliwość sterowania wentylatorem w lampie??? Bo mam wrażenie, że w moich lampach jak się włączą to dają na 100%. Oświeć mnie proszę jakąś instrukcją jak można to ewentualnie zmienić. 

wentylatorami steruje kontroler

a na wyswietlaczu mozna zobaczyc jedynie w jakim trybie się włączyło chłodzenie


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z braku laku zamowilem 4szt read sea, jak zamontuje to cykne fotke.

Nie znalazlem nic uzywanego a nowe read sea 4szt wychodzi 1000zl taniej od 3 rsx 200 - chociaż wlasnie jak to policzylem, to powinienem mieć ich 5 :) na start chyba będzie ok

Za miesiąc mam niby dostać używane hydry, to jeszcze z nimi porównam i zobaczymy co zostanie na stałe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jeśli chodzi o używane sprzęty: od lat zdumiewa mnie mądrość morszczaków chcących zakupić sprzęt Maxspect z drugiej ręki. Pytania: czy warto kupić za tyle i tyle? Jaki może czekać wydatek np wymiany wentylatorów? Czy dostępne są części zamienne? Czy istnieje system pogwarancyjny? 

Dzięki sprawnemu i niedrogiemu serwisowi używanie w/w marki ma duży sens i świadomość, że nie zostanie się na lodzie w razie kłopotów :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

światełka wiszą gdzieś od tygodnia. Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony. Jeżeli hydry nie dojdą, bądź mi nie podpasują to na spokojnie już teraz poszukam sobie używanej 1szt Read Sea 90 i będzie idealnie. Naprawdę teraz aqa cieszy moje oczy :)

Wielkim plusem poza opcjami (podpowiedzi ile świecić, cykl księżycowy dla świateł nocnych, system aklimatyzacji korali do nowych świateł, wschody i zachody przechodzące przez cały zbiornik) jest ich moc. Odpalone 3 kanały na maxa dają 109W ! i co najlepsze 100% mocy jest do wykorzystania - mają bardzo ładną barwę w ciągu dnia i super aktynikę wieczorem. Bezgłośne. Jeżeli tylko będą bezawaryjne - to naprawdę super lampy. Aczkolwiek równolegle w innym wątku jest info, że jednak potrafią też szwankować - liczę, że to odosobniony przypadek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze takie podsumowanie po pewnym czasie odnośnie lamp o których pisałem.

Przez pewien czas nad zbiornikiem wisiał maxspect RSX i Razor - nie zauważyłem większych różnic. W międzyczasie do refugium w którym trzymam też korale trafił Maxspect Jump ML165 i jest tam po dziś dzień. Poźniej przyszła zmiana na Red Sea - świeciły jakoś miesiąc, po nich pojawiły się w zbiorniku Hydry 52HD i świecą jakieś 2m. Pomijając już kwestie barwy światła, którą kto lubi, ile W na litr wychodzi z lampy itp. To jedno co muszę powiedzieć to jak korale reagowały na zmianę. Na maxspectach wszystko sobie żyło i miało się dobrze. Na RedSee i Hydrach, wszystko zaczęło rosnąć (acry, montipory) i się pięknie wybarwiać. Przy lpsach typu Euphyllie, na chwilę obecną, większych różnic nie zauważyłem, poza tym, że kolorki są jakby bardziej soczyste. Jeżeli chodzi o parametry wody to nic się raczej nie zmieniło (a jak już to spadły mikroelementy bo podmiankę robiłem 3m temu).

Potwierdzeniem tego jest też refugium. Rosną tam sobie jakieś proste korale i glony, i przyrostów praktycznie nie ma żadnych :/ - także, nie wiem w czym tkwi różnica - może, w kwestii dobrania odpowiedniego spectrum (ale obawiam się, że wtedy moc maxspectów spadnie diametralnie) ale różnica w wybarwieniu i wzroście korali jest znaczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mem_phis napisał:

to jeszcze takie podsumowanie po pewnym czasie odnośnie lamp o których pisałem.

Przez pewien czas nad zbiornikiem wisiał maxspect RSX i Razor - nie zauważyłem większych różnic. W międzyczasie do refugium w którym trzymam też korale trafił Maxspect Jump ML165 i jest tam po dziś dzień. Poźniej przyszła zmiana na Red Sea - świeciły jakoś miesiąc, po nich pojawiły się w zbiorniku Hydry 52HD i świecą jakieś 2m. Pomijając już kwestie barwy światła, którą kto lubi, ile W na litr wychodzi z lampy itp. To jedno co muszę powiedzieć to jak korale reagowały na zmianę. Na maxspectach wszystko sobie żyło i miało się dobrze. Na RedSee i Hydrach, wszystko zaczęło rosnąć (acry, montipory) i się pięknie wybarwiać. Przy lpsach typu Euphyllie, na chwilę obecną, większych różnic nie zauważyłem, poza tym, że kolorki są jakby bardziej soczyste. Jeżeli chodzi o parametry wody to nic się raczej nie zmieniło (a jak już to spadły mikroelementy bo podmiankę robiłem 3m temu).

Potwierdzeniem tego jest też refugium. Rosną tam sobie jakieś proste korale i glony, i przyrostów praktycznie nie ma żadnych :/ - także, nie wiem w czym tkwi różnica - może, w kwestii dobrania odpowiedniego spectrum (ale obawiam się, że wtedy moc maxspectów spadnie diametralnie) ale różnica w wybarwieniu i wzroście korali jest znaczna.

Jeśli chodzi o spectrum, to moje korale wyglądają przez 10 na 11,5 godziny jak wyprane. Można by rzec dosyć kijowo, żeby nie powiedzieć bardzo słabo. Przez 1,5 godziny wieczorem, kiedy przygasa białe światło jest bomba do kwadratu. Fluorescencja, świecą się te co mają świecić i te co teoretycznie nie powinny. Zoanthusy (praktycznie wszystkie), część akropor i większość LPS wygląda 100x lepiej wieczorem jak gaśnie światło. Problem w tym, że jakbym chciał świecić samym niebieskim to pozbawiam się 50% mocy lamp. A nie mam miejsca i pieniędzy, żeby dołożyć drugie tyle. To co widzi nasze oko jest złudne. To z czego korzystają korale, nie widzimy naszym okiem. Wrzucę wieczorem zdjęcie 3 korali teraz i pod niebieskim.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak jak mowisz. Na chwile obecna najbardziej ekonomiczna opcja jest RedSea - jezeli chodzi o kolor, Wat, Par, wzrosty i cenę. Hydry na razie też dają super radę. Ale, gdybym miał kupować nową lampę i dać 1600zł za RedSea albo 3k za Hydre.... na 100% nie byłaby to hydra. W zwiazku z tym ze Hydra ma wiecej kanałow, plus kanaly da sie przesterowac powyzej 100% - da sie ustawic taka barwe zeby bylo ladnie i zeby spectrum dla korali bylo odpowiednie nie tracac mocy lampy. RedSea to takie plug and play - ale korale wygladaly ladnie dla oka i rosly jedyny minus ze barwa w wiekszosci niebieska - ale akurat mi to pasowalo, bo przez caly dzien korale prezentowaly sie dobrze a nie tylko 1,5 wieczorem :)

Aktualnie na Hydrach mam ustawione spektrum AB+, wiec najladniej u mnie sie robi po 17, ale do tej 17 tez jest dobrze, wieczorem po prostu jest Extra ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.06.2021 o 15:57, mem_phis napisał:

dokladnie tak jak mowisz. Na chwile obecna najbardziej ekonomiczna opcja jest RedSea - jezeli chodzi o kolor, Wat, Par, wzrosty i cenę. Hydry na razie też dają super radę. Ale, gdybym miał kupować nową lampę i dać 1600zł za RedSea albo 3k za Hydre.... na 100% nie byłaby to hydra. W zwiazku z tym ze Hydra ma wiecej kanałow, plus kanaly da sie przesterowac powyzej 100% - da sie ustawic taka barwe zeby bylo ladnie i zeby spectrum dla korali bylo odpowiednie nie tracac mocy lampy. RedSea to takie plug and play - ale korale wygladaly ladnie dla oka i rosly jedyny minus ze barwa w wiekszosci niebieska - ale akurat mi to pasowalo, bo przez caly dzien korale prezentowaly sie dobrze a nie tylko 1,5 wieczorem :)

Aktualnie na Hydrach mam ustawione spektrum AB+, wiec najladniej u mnie sie robi po 17, ale do tej 17 tez jest dobrze, wieczorem po prostu jest Extra ;)

Witam, aktualnie zastanawiam się nad lampami ledowymi. Czy w dalszym ciągu używasz hydry czy już nie? Najbardziej lubię światło wpadające już w niebieskie, ale żeby było tak cały dzień a nie tylko wieczorem. Czyli rozumiem że udało się uzyskać taki efekt na Red sea reef led? 

A ma ktoś doświadczenie z poprzednimi hydrami bez hd? Czy również uda się uzyskać podobne efekty.? 

I czy maxspect rsx przy takim niebieskim ustawieniu lampy w ciągu dnia straci dużo na mocy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam hydry możesz ustawić kolor jaki chcesz, ale samemu mozna namieszac jeżeli chodzi o spectrum.

W reef led praktycznie nie da się namieszac i może być cały czas niebiesko. 

Obydwie polecam. Maxspecta miałem w sumie z 3 lata - nie bierz, nikle przyrosty duzy spadek mocy na niebieskim.

Ja kupowalem reefledy 4szt w lutym były po 1600 zaplacilem 1440. Teraz widzę je nawet po 2k. 2szt zostawilem sobie na innym aqa, 1 wczoraj sprzedalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mem_phis Świetny wątek. Dzięki Tobie dowiedziałem się,że nie chcę mieć różowego w akwarium :) Nie wpadły Ci w ręce lampy Reef Factory a konkretnie Reef Flare L Blue?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.06.2021 o 15:57, mem_phis napisał:

... Ale, gdybym miał kupować nową lampę i dać 1600zł za RedSea albo 3k za Hydre.... 

Cześć.

Rozglądam się za lampa i widzę że na olx pojawiły się twoje hydry. Mozna wiedzieć co się stało?  Z twoich wypowiedzi wynika że byłeś z nich super zadowolony. 

Pozdrawiam serdecznie

Kilu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.