Skocz do zawartości
Adamos9908

Pierwsza kostka AQUAEL NANO REEF DUO 49L

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie wieści z placu boju, garbiki oddane czy wymieniłeś na inne życie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, volf napisał:

Jakie wieści z placu boju, garbiki oddane czy wymieniłeś na inne życie. 

Oddałem , teraz 3 razy dopytam   :), teraz myślę o dobrym  oświetleniu 

Edytowane przez Adamos9908 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam bardzo wysoki poziom PO4 ,na teście aquaforest chyba najwyższy. Jestem pewien że to kolejne moje błędy na których się uczę- 2 rybki, mało korali i sporo zalegającej paszy...

mam pod ręką phosguard ,co lepsze zrobić z 10 litrów podmianki z idealną solanką czy lepiej phosguard.PH mam tez dosyć niskie 7,5-7,6  KH idealne 7.0 ,NO3 też prawie idealne 

 

Dzisiaj widzę po miękusach że niemrawe, prawie nie wypuściły polipów 

Edytowane przez Adamos9908 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana 5L wskazana, jak widzę coś niepokojącego w akwa od razu wymieniam wiekszą ilosć. Jakieś dziesięć lat wstecz dostałem taką rade od właściciela aquario i dzięki temu zawsze wychodzę na prostą. Ze względu na wielkość moich błaznów i tak muszę robić co tydzień 10 litrów, skubane robią kupy większe niż mój russell. I karm raz dziennie umiarkowanie żeby zarcie nie zalegalo na dnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, volf napisał:

Podmiana 5L wskazana, jak widzę coś niepokojącego w akwa od razu wymieniam wiekszą ilosć. Jakieś dziesięć lat wstecz dostałem taką rade od właściciela aquario i dzięki temu zawsze wychodzę na prostą. Ze względu na wielkość moich błaznów i tak muszę robić co tydzień 10 litrów, skubane robią kupy większe niż mój russell. I karm raz dziennie umiarkowanie żeby zarcie nie zalegalo na dnie.

Dziękuję, na razie dałem 30ml phosguard do woreczka i do kaskady, tak mi wyszło z obliczeń, podmiankę zrobię jutro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Adamos9908 napisał:

2 rybki, mało korali i sporo zalegającej paszy...

To ile Ty sypiesz pokarmu dla tych dwóch rybek, że masz zalegajacy pokarm? Ja jak mialem w akwa 64 l dwie rybki to karmiłem po kilka granulek wielkości ziarna maku (ewentualnie kawałek mrożonki wielkości ziarna grochu) tak aby wszystko zjadły na moich oczach.

Jeśli nasz możliwość to ściągni ten zalegajacy pokarm (wężykiem, pipetą).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arek77 napisał:

To ile Ty sypiesz pokarmu dla tych dwóch rybek, że masz zalegajacy pokarm? Ja jak mialem w akwa 64 l dwie rybki to karmiłem po kilka granulek wielkości ziarna maku (ewentualnie kawałek mrożonki wielkości ziarna grochu) tak aby wszystko zjadły na moich oczach.

Jeśli nasz możliwość to ściągni ten zalegajacy pokarm (wężykiem, pipetą).

Powiedzmy ze trochę więcej   :),muszę im znaleźć jedno miejsce na karmienie, falownik mi sporo żarcie porwał i pod skałą zalega 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Adamos9908 napisał:

na razie dałem 30ml phosguard do woreczka i do kaskady, tak mi wyszło z obliczeń

Możesz dać więcej, na dłużej starczy.

 

14 minut temu, Adamos9908 napisał:

falownik mi sporo żarcie porwał i pod skałą zalega 

Na czas karmienia najlepiej wyłącz falownik i kaskadę.

Ps. A dałeś te bakterie? Całą butelkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, klossowski napisał:

Możesz dać więcej, na dłużej starczy.

 

Na czas karmienia najlepiej wyłącz falownik i kaskadę.

Ps. A dałeś te bakterie? Całą butelkę?

Falownik wyłączam ,kaskadę zmniejszę, bakterie poszły cała butelka już tydzień temu, teraz mam jakąś żółtą fiolkę i daję 3 krople dziennie. Na spokojnie jutro zrobię podmiankę, wyczyszczę dno, dodatkowo phosguard i purigen i będzie dobrze, na pewno mniej jedzenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Adamos9908 napisał:

dodatkowo phosguard i purigen

Po co?

Zrób testy no3 i po4, zapodaj vsv a jak wyzeruje się no3 lub po4 podbij aż osiągniesz dawkowanie vsv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Zrób testy no3 i po4

No przecież zrobił i ma po4 poza skalą. vsv tego nie zbije raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile się orientuje to przy dozowaniu vsv wskazany jest wydajny odpieniacz. 

Jak tam, zielone, rude i bordowe już wyłazi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, volf napisał:

O ile się orientuje to przy dozowaniu vsv wskazany jest wydajny odpieniacz. 

Jak tam, zielone, rude i bordowe już wyłazi ?

Zrobiłem dzisiaj wszystkie testy, jest dużo lepiej, trochę odmuliłem, trochę zrobiłem nowej solanki, PO4 już mniej niebieskie, korale coś odżyły tylko  sarcophyton słabo, jakieś gluty wypuszcza i dzisiaj zero polipów, no i skała zaczyna łapać rude kolory 

20210203_204357.jpg

20210203_204439.jpg

Edytowane przez Adamos9908 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zrobiłem dzisiaj wszystkie testy, jest dużo lepiej, trochę odmuliłem, trochę zrobiłem nowej solanki, PO4 już mniej niebieskie, korale coś odżyły tylko  sarcophyton słabo, jakieś gluty wypuszcza i dzisiaj zero polipów, no i skała zaczyna łapać rude kolory 

Rude kolory , możliwe dino albo okrzemki. Sprawdzałeś tds-em wodę po DI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, volf napisał:

O ile się orientuje to przy dozowaniu vsv wskazany jest wydajny odpieniacz. 

Jest zalecany, tak samo jak przy metodzie zeovit i każdej innej opartej na bakteriach. Ja prowadzę akwarium metodą zeovit i nie mam odpieniacza. Jedyne co jest ważne to znalezienie odpowiedniej dawki węgla dla bakterii, tak aby mogły się mnożyć i konsumować nutrienty a z drugiej strony nie doprowadzić do zakwitu lub wysypu cyjano. Ponadto przy takim podejściu istotni są również konsumenci owych bakterii, czyli spora masa koralowców. Wszystko się da zrobić, tylko trzeba to robić z głową.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, to akwarium ma parę dni na nowej wodzie,  już podmianka, już korale, chyba to wszystko to jakiś żart. :bow mimo to życzę wszystkiego dobrego. 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Beti napisał:

Ludzie, to akwarium ma parę dni na nowej wodzie,  już podmianka, już korale, chyba to wszystko to jakiś żart. :bowmimo to życzę wszystkiego dobrego. 

 

Spokojnie, podmiana to 4 litry które odparowały, nie przejmuję się kolorami bo w końcu akwarium dojrzewa, podchodzę do tego na spokojnie, testy robię nawet żeby się nauczyć, kolejne życie planuję dopiero za kilka tygodni więc bez emocji poproszę   :),3 na 4 korale pięknie się pompują, rybki też szaleją i zmniejszyłem racje żywieniowe10 razy, wsztsko będzie dobrze  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222  Zgadza się wszystko z głową ,tylko początkującemu ciężko będzie to ogarnąć i dobrać odpowiednie proporcje, dlatego piszę o odpieniaczu w razie w. Masa koralowa to podstawa, na start każdego nowego akwarium wypełniam go dużą ilością miekasow i jak do tej pory (odpukać ) zero problemów z plagami.

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewając solanki żeby uzupełnić poziom w akwarium zwiększasz zasolenie.

Uzupełniaj odparowaną wodę czystą RO.

Moim zdaniem cykl azotowy masz niezamknięty.

Jeśli chodzi o karmienie ryb... to zmniejsz drastycznie.

Ogólnie to czekaj i obserwuj. 

Edytowane przez tomo88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, tomo88 napisał:

Dolewając solanki żeby uzupełnić poziom w akwarium zwiększasz zasolenie.

Uzupełniaj odparowaną wodę czystą RO.

Moim zdaniem cykl azotowy masz niezamknięty.

Jeśli chodzi o karmienie ryb... to zmniejsz drastycznie.

Ogólnie to czekaj i obserwuj. 

Sokanke zrobiłem słabą, 1.021 więc nie podskoczyło przy dolewce 4 l nawet spadło i jest 1.024, jedzenie drastyczniej ograniczyłem i jedzą dokładnie wsztsko czyli kilka ziarenek, resztę wyczyściłem z dna i ze skały i na spokojnie obserwuję 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Adamos9908 napisał:

Sokanke zrobiłem słabą, 1.021 więc nie podskoczyło przy dolewce 4 l nawet spadło i jest 1.024, jedzenie drastyczniej ograniczyłem i jedzą dokładnie wsztsko czyli kilka ziarenek, resztę wyczyściłem z dna i ze skały i na spokojnie obserwuję 

??? Dolałeś solanki jako uzupełnienie odparowanej wody i spadło zasolenie??? Coś tam musi być nie tak!!!

Jesteś pewny urządzenia do mierzenia zasolenia?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adamos9908 już niedługo zniechęcisz się do morskiej akwarystyki .......

Nie rozumiem czemu robisz dolewkę z solanki......

Krótko i treściwie powiem Ci jak to się najprościej robi z mojej peryspektywy : zalewasz akwa świeżą solanką po 24h dajesz żywą skałę - przez 3 do 4 tyg nie robisz podmian,  uzupełniasz tak ja Ci mądrzejsi ode mnie radzą ubytki wody - wodą RO .

Zaraz na początku dozujesz bakterie i wrzucasz kawałek mrożonki żeby się pięknie zepsuł w tej wodzie i dał jeść bakterią - czytaj rozpoczął proces cyklu azotowego - spokojnie obserwujesz akwarium  przez jakieś 2  (a nawet 3)miesiące - w między czasie nastąpią fale różnego rodzaju plag wszelakich.

Po 3 miesiącach możesz zacząć wprowadzać proste koralowce - ja też niestety się pospieszyłem - pierwsze koralowce wprowadziłem po  3 tygodniach - a potem dalsze zwierzaki, efektem była 3 miesięczna batalia z dino i "ghost algae" - przy których dino to dziecinna igraszka :)

Więc nie ucz się na moich błędach :)

Moim skromnym zdaniem w takich małych kostkach najważniejszy jest dobór soli - tak by nie była zbyt bogata i jednocześnie zbyt uboga, dozowanie jakichkolwiek dodatkowych mikroelementów w takich małych kostkach przy stosowaniu ubogich soli to duże ryzyko.....

Ja zmieniałem sól 3 krotnie - co dodatkowo nie pomogło w stabilizacji malutkiej kostki  - w końcu zostałem przy tropic marin pro reef - bo ona właśnie jest zbalansowna - niezbyt bogata a jednocześnie niezbyt uboga w mikroelementy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.02.2021 o 21:55, Tapajos32 napisał:

Adamos9908 już niedługo zniechęcisz się do morskiej akwarystyki .......

Nie rozumiem czemu robisz dolewkę z solanki......

Krótko i treściwie powiem Ci jak to się najprościej robi z mojej peryspektywy : zalewasz akwa świeżą solanką po 24h dajesz żywą skałę - przez 3 do 4 tyg nie robisz podmian,  uzupełniasz tak ja Ci mądrzejsi ode mnie radzą ubytki wody - wodą RO .

Zaraz na początku dozujesz bakterie i wrzucasz kawałek mrożonki żeby się pięknie zepsuł w tej wodzie i dał jeść bakterią - czytaj rozpoczął proces cyklu azotowego - spokojnie obserwujesz akwarium  przez jakieś 2  (a nawet 3)miesiące - w między czasie nastąpią fale różnego rodzaju plag wszelakich.

Po 3 miesiącach możesz zacząć wprowadzać proste koralowce - ja też niestety się pospieszyłem - pierwsze koralowce wprowadziłem po  3 tygodniach - a potem dalsze zwierzaki, efektem była 3 miesięczna batalia z dino i "ghost algae" - przy których dino to dziecinna igraszka :)

Więc nie ucz się na moich błędach :)

Moim skromnym zdaniem w takich małych kostkach najważniejszy jest dobór soli - tak by nie była zbyt bogata i jednocześnie zbyt uboga, dozowanie jakichkolwiek dodatkowych mikroelementów w takich małych kostkach przy stosowaniu ubogich soli to duże ryzyko.....

Ja zmieniałem sól 3 krotnie - co dodatkowo nie pomogło w stabilizacji malutkiej kostki  - w końcu zostałem przy tropic marin pro reef - bo ona właśnie jest zbalansowna - niezbyt bogata a jednocześnie niezbyt uboga w mikroelementy

Nie zniechęcę ,popełniam błędy , kto nie popełniał niech pierwszy rzuci kamień...nie w zbiornik bo kara będzie nieadekwatna do popełnionych grzechów  :)  ,zraziłem się do testów auqaforest bo są jakoś małe czytelne dla mnie  :) wzrok sokoli mimo 150 lat no ale... ,zakupiłem np SALIFERT NO3 i taki wynik jak na zdjęciach. Nie do końca wiem jak go odczytać. Dodatkowo atak plagi okrzemek ale to ponoć standard. Od 3 dni sarcophyton zero polipów i błyszczy jak psu j....,no ale wybaczę , nemo coś jest nemo, pod skałką siedzi w cieniu jakbym mu raził 100 watami po oczkach  a to tylko 10 , już ,rozmyślam o nowej lampce i wybór padł na Maxspect jump light MJ-L165 65W , ale to na spokojnie czyli w przyszłym tygodniu  ;) , podsumowując średnio to wygląda ale jestem dobrej myśli , wciąż za wysokie PO4 więc wyławiam kupy i żarcie ,zastosowałem dietę ale jakoś mało wypływają więc muszę im trafiać do gardła  , PH jakieś niskie 7.6 ,chyba zmienię sprzęt , sól 1.025 tuta raczej dobrze i tez kupiłem salifert do kalibracji ,chyba zmienię sól bo ta AQUAFOREST tez chyba słaba, nie wiem czy wybrać z lidla, biedry czy auchan   :) ,żartuję , zupa będzie za słona a ryby tez chyba nie lubią słonych potraw ,o i tak  nie ma nudy ale jak już wspominałem mam 150 lat, bez dzieci, brak obowiązków, nowa pasja która wciąga jak cholera...  miłego weekendu  :) 

20210205_170704.jpg

20210205_163320.jpg

20210205_163344.jpg

to coś ma się u mnie najlepiej   :)

20210205_175300.jpg

Edytowane przez Adamos9908 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Adamos9908 napisał:

 

20210205_163320.jpg

20210205_163344.jpg

Ekspertem nie jestem....ale na okrzemki mi to nie wygląda... przynajmniej u mnie inaczej wyglądały - nie tworzyły skupisk. Dino? Może bardziej doswiadczeni pomogą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

Ekspertem nie jestem....ale na okrzemki mi to nie wygląda... przynajmniej u mnie inaczej wyglądały - nie tworzyły skupisk. Dino? Może bardziej doswiadczeni pomogą.

Marcin u którego kupowałem życie powiedział dokładnie ,za tydzień będziesz miał brązowo i mam  :)   a chłop nie miał złych intencji ,17 lat w morskim, jutro znowu się widzimy  , zobaczymy  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.