Skocz do zawartości
mason

"Co może pójść nie tak?" - 70x50x50 z sumpem

Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł na morskie akwarium kiełkuje w mojej głowie od długiego czasu. Po 5 latach planowania i odkładania sprawy na później nadszedł czas by wystartować :pirate:
Akwarium, sump i lampę już mam. Dziś odebrałem ostatnią paczkę z hydrauliką i powoli zabieram się za klejenie.

Zaplanowałem prosty system. Spływ i rewizja będą na rurach 25mm, powrót - 20mm. Na spływie będzie zawór bramowy. Planuję zastosować łuki pcv 90° zamiast klasycznych kolanek. W sumpie są 3 komory: spływ, dsb i komora pompy. W tej chwili nie planuję odpieniacza. Komora spływu i powrotu mają po 13 cm szerokości, więc w razie gdybym jednak zmienił zdanie, to wybór będzie ograniczony.


Jeśli chodzi i planowanych mieszkańców akwarium to na początek będą to proste korale i kilka rybek. Jestem w tym nowy, więc dla mnie wszystko będzie ciekawą egzotyką :)

Krótkie podsumowanie tego co jest:

  • akwarium 70x50x50 z kominem zewnętrznym z otworami 2x 35mm i 1x 27mm.
  • sump 60x35x35 z trzema przegrodami. Planuję spływ, DSB, pompę.
  • lampa power led DIY 36 diod 3W. Lampa jest na sterowniku od @magu - polecam jeśli ktoś lubi tego typu zabawę.
  • stelaż aluminiowy o wysokości 80cm z profili 4cm.
  • pompa aqua-nova N-RMC 3200. Stwierdziłem, że przy tej cenie kupie ją na próbę i w razie gdyby była zbyt głośna będę szukać alternatywy (np. Reef Octopus VarioS 2)


Przed rozpoczęciem zabawy z klejeniem postanowiłem założyć temat i poddać projekt ocenie bardziej doświadczonych.
A więc, szanowni forumowicze: „Co może pójść nie tak?”

Projekt hydrauliki:

spacer.png

Sump:

spacer.png

Plac budowy:

spacer.png

Lampa:

spacer.png

Układ diod w lampie:

spacer.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, mason napisał:

A więc, szanowni forumowicze: „Co może pójść nie tak?”

A masz zaplanowane miejsce na dolewkę?, bo raczej by się przydała:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, klossowski napisał:

A masz zaplanowane miejsce na dolewkę?, bo raczej by się przydała:)

I cały misterny plan układany od 5 lat poszedł w piz....u :)

A poważnie mówiąc, możesz przesunąć sump do przodu, dać dolewkę za niego.

Natomiast w komorze dsb, biorąc pod uwagę że będziesz miał sporo miejsca w toni wodnej, rozważ refugium. Tylko wtedy oklej przegrody żeby nie świeciło po całym sumpie.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W komorze dsb będzie refugium, ścianki są nawet z czarnego szkła :) O dolewce pomyślałem, ale niestety już po odbiorze sumpa. Na szczęście z tyłu w szafce zmieści się wąski zbiornik. Gdybym to przemyślał, to sump zrobiłbym największy jaki się zmieści z dodatkową komorą dolewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skleiłem hydraulikę i zalałem system kranówką w celu sprawdzenia. Woda się kręci, nic nie kapie, jest cicho - czasem tylko rewizja siorbnie. Niestety efekt psuje pompa aqua-nova N-RMC 3200, która wyje jak stara wirówka. Nie wiem czy one wszystkie tak mają, czy może to mi trafił się taki egzemplarz. No cóż... chciałem przyoszczędzić, ale okazuje się, że chytry dwa razy traci. Tak czy inaczej pompa prawdopodobnie pójdzie na gwarancję, a ja rozglądam się za czymś innym. Moje typy to wspomniana wyżej Reef Octopus VarioS 2 lub Maxspect Jump MJ-DC6K.

A może jakaś inna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się ruszyć z projektem?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat brałem się do zabudowy stelaża i zamknęli markety budowlane ;) Ale w między czasie doszedł zbiornik dolewki i pompa Maxspect Jump MJ-DC6K. Jest ciszej... zrobię zabudowę i może w tym roku zaleję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo planuje zamówić prawie identyczny zbiornik tylko wysoki na 40cm. Doczytałem że masz 2x32 i 1x25 rury teraz też byś tak zrobił? 32 to spływ i rewizja?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Źle sprawdziłem masz rury 2x 25 i 1x20? A podana była średnica pod przeloty

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spływ i rewizja są na rurach 25mm, powrót na 20mm. Otwory w kominie 2x35 i 27mm. Takie polecono mi w erybce. Działa, nie szumi, nie siorbie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za informację jak dobrze działa to zrobię tak samo u siebie.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakaś aktualizacja projektu?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.