Skocz do zawartości
SHARK_2

Pierwsza solniczka w obiegu ok 500l

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

na wstępie chciałbym wszystkich serdecznie powitać i od razu podziękować za wszelkie podpowiedzi, rady, konstruktywną krytykę (bo dzięki niej także się człowiek uczy).

Obecnie posiadam w domu akwarium słodkowodne 450l + 120l sump (brutto) z Ameryką Południową (paletki, skalary, neony, apistogramma agassizii, otosy). Z racji, że lubię majsterkować, wszystko nie licząc "szkła" i pokrywy wykonałem samemu (począwszy od stelaża, oświetlenia, kończąc na komputerze sterującym całym tym majdanem). 

Od zawsze marzyłem o akwarium morskim (nurkowanie i podziwianie na żywo tego wspaniałego świata to moja pasja) ale do tej pory nie miałem odwagi, aby uruchomić i utrzymać kawałek takiego świata w domu -  aż do teraz :)  (w końcu raz się żyje).

Z racji, że moja lepsza połowa pozwoliła mi "przebudować" salon, dlatego postanowiłem uruchomić moje pierwsze akwarium morskie. Akwarium będzie widoczne z 3 stron (2 duże tafle + 1 mały bok) i będzie stało pomiędzy kuchnią a dużym pokojem.

Kończąc ten nudnawy wstęp bardzo proszę o podpowiedź czy już na starcie nie popełniam jakiegoś głupiego błędu którego nie dostrzegam.  

Projekt zakłada postawienie:

  • stelaż DIY z profila 30x30x3 coś na wzór tego który zrobiłem do słodkiego
     
    spacer.png
  • zbiornik z 3 ston OW o wymiarach 120-130 x 60 x 65 (która koncepcja szkła lepsza? Oczywiście na komin przyjdzie jeszcze grzebień AM a w otwory przeloty AM i loc-line)
    Akwarium v1
    spacer.png
    Akwarium v2
    spacer.png
  •  sump zbudowany w oparciu o akwarium 240l (które już posiadam 120 x 40 x 50). Po lewej stronie miejsce na DSB+Refugium które będzie zasilane ze spływu poprzez oddzielny zawór, tak aby ledwo co się tam woda sączyła. DSB 10cm (piasek kwarcowy 0.1-0.5mm) i nad tym 20cm wody na glony. Na środku komora pompy (powrót) + trochę kulek MS Nano-Tech Bio-Media. Prawa komora to główny spust gdzie planuję wstawić roller (DIY)/skarpety (jeszcze nie zdecydowałem) + odpieniacz BM Curve A5 (mogę kupić w bardzo niskiej cenie - prawie nieużywany, a z tego co czytałem tu na forum, to przy DSB+Refugium nie jest wymagany mocno przewymiarowany odpieniacz). Na tyłach komory środkowej + prawej jest wydzielone miejsce (90x10x45) na ATO. 
    spacer.png
  • hydraulika 2x spływ + rewizja 40mm, powrót 2x 32mm+ odejście na rurę z zaworami do ewentualnego późniejszego zasilania innych urządzeń. Przeloty AM. Na spływie zawory bramowe, na powrocie zawór zwrotny.
  • pompa  Jebao MDC-10000 (obecnie pracuje w słodkim ale tam trafi mniejsza) zastanawiam się nad dokupieniem 2-ej szt. tak aby każdy z powrotów był na oddzielnej.
  • grzałka 2x 150W tu jeszcze nie wybrałem modelu. W słodkim mam 1x 300W chińczyka i sprawuje się dobrze. 
  • falownik Jebao SCP-120M (będzie zamocowany po przeciwległej stronie komina.
  • falowniki Jebao SLW na kominie jak okaże się, że są potrzebne.
  • oświetlenie to będą 2 lampy DIY (klony Orphek Atlantik V4), PCB już przygotowane, właśnie czekam na oferty od wykonawców. Diody będą 3W a całość sterowana PWM. Jeszcze się zastanawiam nad soczewkami - czas pokaże.
    spacer.png
  • filtr RO (wydajność teraz zimą ok 19l na 25 minut, latem 19l na 17 minut - butelki "Eden") już posiadam z racji trzymania pielęgnic w słodkim więc pozostanie dokupić korpus z żywicą.
  • Testy 
  • Sterowanie większością (światło, grzanie/chłodzenie, ATO, pH + co tam się jeszcze uda ogarnąć) będzie oparte tak jak to mam w tej chwili o RaspberryPi + Python + Domoticz, nie licząc zabawek Jebao które będą sterowane z jednej aplikacji. 

To tak w skrócie jeśli chodzi o zaplecze. Co do samego zbiornika to plan jest taki aby były to korale miękkie + jakieś "proste" LPS-y. Oczywiście kilka ryb także (na 100% Nemo - bo mi syn nie daruje :), nie wiem jak z dori, muszę jeszcze poczytać). Nie licząc błazenków i ewentualnie dori nie mam chwilowo koncepcji.  

Start oczywiście na suchej skale. w zbiorniku będzie także cieniutka warstwa piasku Nature's Ocean Bio Active - Natural White  (jakoś gołe szkło mi nie podchodzi).  Czeka mnie jeszcze trochę lektury w temacie bakterii - co gdzie kiedy i jak podawać na starcie i w czasie dojrzewania. 

Na tę chwilę to chyba wszystko, pozwolę sobie wracać z kolejnymi pytaniami (mam nadzieję, że nie będziecie mieli nic przeciwko) i mocno liczę na Wasze uwagi do przedstawionej powyżej koncepcji.

Pozdrawiam

Borys

 


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, SHARK_2 napisał:
  • spacer.png

Witamy:)

Ja mam takie pytanie. Po co te podwójne szyby między komorami? Pompa ciągnie z dołu, więc na górze będzie zastój . Jakby ich nie było, to woda będzie wpadać górą , a zasysana będzie dołem i będzie jakiś ruch. No i jeszcze jedno pytanko. Planujesz coś jeszcze w komorze pompy? Bo 50 x 50 to sporo miejsca:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@klossowskidzięki za sugestię, wzorowałem się trochę na gotowych sump'ach i tam zazwyczaj w ten sposób robiony był spływ do komory pompy np. tu Sapphire Sump CR44

Co do pytania o wielkość komory pompy to taka duża wyszła aby pomieścić ewentualną drugą pompę lub inny dodatkowy sprzęt jeśli zajdzie potrzeba dostawienia. 

Edytowane przez SHARK_2 (wyświetl historię edycji)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SHARK_2

Tak z ciekawości jaki wychodzi wymiar tego pcb nie myślałeś o wykananiu w Chinach? W Polsce zedrą z Ciebie albo jakość słaba ;P
A korzystam z usług wykonawców wraz z montażem regularnie to swoje widziałem :P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, sith114 napisał:

@SHARK_2

Tak z ciekawości jaki wychodzi wymiar tego pcb nie myślałeś o wykananiu w Chinach? W Polsce zedrą z Ciebie albo jakość słaba ;P

Co do Chin to owszem myślałem ale doszedłem do wniosku, że dam szansę i zbiorę lokalne oferty. Jeśli będzie drastyczna różnica to oczywiście, że zlecę produkcję w Chinach. Chwilowo płytkę traktuję jako prototyp a jeśli wyjdzie ok to wtedy będę myślał co dalej :) 

Co do wymiaru samego PCB to będzie ok 520x230 mm. 


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, SHARK_2 napisał:

Co do Chin to owszem myślałem ale doszedłem do wniosku, że dam szansę i zbiorę lokalne oferty. Jeśli będzie drastyczna różnica to oczywiście, że zlecę produkcję w Chinach. Chwilowo płytkę traktuję jako prototyp a jeśli wyjdzie ok to wtedy będę myślał co dalej :) 

Co do wymiaru samego PCB to będzie ok 520x230 mm. 

Za 5 sztuk w chinach dasz 203/247$ z wysyłką zależnie czy laminat 1.6 czy 2mm. Jak będziesz chciał to pochwal się ofertą za prototyp coś czuje ze będzie drożej za 1 sztukę niż tu za 5 ;P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @norbi2222 temat zbiornika ruszył (dzisiaj poszły zamówienia).

Szkło ostatecznie będzie wyglądało jak na rysunkach poniżej:

spacer.png

Sump:

spacer.png

Projekt PCB do klonów lamp jest już gotowy (pozostaje mi zlecić wyprodukowanie laminatów - nie było jak dotąd na to czasu):

spacer.png

Kpl led'ów do wykonania 2 lamp także już jest:

spacer.png

Na start zawisną 2 lampy (PCB ma wymiar 500x240) a jak będzie potrzeba to się dorobi jeszcze 2 i akurat pokryją calutką powierzchnię zbiornika :D 

Docelowy stelaż jest już zrobiony w 60% (skończył mi się drut do spawania :D ) więc mam teraz ok 6 tygodni (ze 3 tygodnie na konstrukcję skalną i szkło, 2-3 tygodni na "ożywienie" skały) aby podkańczać co trzeba, zamówić brakującą hydraulikę i przygotować docelowe miejsce w którym stanie zbiornik. 

@norbi2222 bardzo dziękuję za cierpliwość do mnie i czekam z niecierpliwością na wieści i zdjęcia z etapu budowy :D 

Edytowane przez SHARK_2 (wyświetl historię edycji)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, SHARK_2 napisał:

bardzo dziękuję za cierpliwość do mnie i czekam z niecierpliwością na wieści i zdjęcia z etapu budowy :D 

Zdjęcia będą. A stelaż to zrobiłeś pancerny:D.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zdjęcia będą. A stelaż to zrobiłeś pancerny[emoji3].

Ten na zdjęciu z pierwszego posta to do dla klasycznego 450l slodkiego. Ten do morszczaka bedzie troszke inny, ale z profila 30x30x3

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCB do lamp dzisiaj zostało zamówione :)


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Ci pisali, ale możesz mieć problem, bo hydraulika z akwariu, trafi prosto na poprzeczkę boczną stelażu, jak by co, daj węże elastyczne, może pomóc.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy Ci pisali, ale możesz mieć problem, bo hydraulika z akwariu, trafi prosto na poprzeczkę boczną stelażu, jak by co, daj węże elastyczne, może pomóc.

Stelaż jest zrobiony pod wymiar dna, czyli komin będzie poza stelażem, więc nie powinno być problemu. Dodatkowo sump bedzie wysunięty ze 20cm „pod komin” czyli powrót będzie szedł pionowo do góry (komora pompy bedzie zaraz pod kominem). Spust będzie się „zawijał” łukiem 90st. zaraz pod poprzeczką blatu, następnie „poziomy” kawałek z zaworami i znowu łuk 90st. do komory ze skarpetą/rollermatem/odpieniaczem. Rewizja tak jak spust tylko bez zaworów. Zastanawiam się tylko czy podawać ją do tej samej komory tylko z pominięciem skarpety/rollermata, czy podać ją do komory pompy.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=32814]SHARK_2[/mention] gdzie zamawiałeś pcb i rozumiem na aluminiowym podłożu?

Tak na aluminiowym podłożu a zamawiałem w firmie LASKAR.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już pierwsze zdjęcia skały zapowiada się świetnie :D tylko czasu mało na dokończenie wszystkiego.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małymi krokami prace posuwają się naprzód default_).gif

 

download

 

Zostało dokończyć szlify spoin i pomalować.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygotowania mają się ku końcowi default_).gif

download

 

download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest, teraz tylko trzeba przylutować te 156 ledów :)
download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ile taka płytka kosztuje?

Pozdrawoam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszła mnie 200 pln/szt.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SHARK_2 napisał:

No i jest, teraz tylko trzeba przylutować te 156 ledów :)
download

Elganckie PCB teraz prace na lampą ruszą. Sam czekam na swoje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Elganckie PCB teraz prace na lampą ruszą. Sam czekam na swoje [emoji3]

Taki jest plan :D

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie pytajnie, czy trafił ktoś może przypadkiem na jakiś sklep, gdzie można by dokupić końcówkę do pompy Jebao ale taką do wklejenia rury - średnica 40? Niestety w swojej w kpl są końcówki na wąż :/ Sam szukałem ale nic sensownego nie znalazłem a kupować pompę dla samej końcówki to trochę lipa.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.