Skocz do zawartości
SHARK_2

Pierwsza solniczka w obiegu ok 500l

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, SHARK_2 napisał:

Pierwsze „w międzyczasie” skończone, zaraz robimy wodowanie :D

download

download

Witam

No pięknie , czysta robota. Mam pytania , jaki silniczek tam masz , i czy sterowanie będzie na jednym pływaku , oraz jaką maz włókninę ?

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam
No pięknie , czysta robota. Mam pytania , jaki silniczek tam masz , i czy sterowanie będzie na jednym pływaku , oraz jaką maz włókninę ?
Pozdrawiam
 

Silniczek 3,5 obr/min 12V, sterowanie na jednym pływaku (przynajmniej na start) + moduł (z czasowym opóźnieniem załączania - 10sec) z przekaźnikiem. Włóknina „cięta z metra” (ta niemiecka) 20g.

Pozdrawiam

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SHARK_2 napisał:


Silniczek 3,5 obr/min 12V, sterowanie na jednym pływaku (przynajmniej na start) + moduł (z czasowym opóźnieniem załączania - 10sec) z przekaźnikiem. Włóknina „cięta z metra” (ta niemiecka) 20g.

Pozdrawiam

Najlepszym rozwiązaniem , są dwa pływaki z regulacją wysokości. Myślę że silniczek przy 20ce da rady , bo przy 40ce miał bym obawy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie pytanie co to może być?



Widać to tylko na zgaszonej lampie taka jakby mgła. Nie widzę aby pompa zaciągała powietrze. Jak zapali się lampa to tego efektu nie widać.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo jak przelałem bakterie. Zakwit bakteryjny ? 

Dużo waty pomogło.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Aquaman napisał:

Miałem to samo jak przelałem bakterie. Zakwit bakteryjny ? 

Dużo waty pomogło.

Tak wszystko na to wskazuje, że był to zakwit bakteryjny. Zastosowałem na to dodatkowe napowietrzanie oraz odpaliłem lampę UV-C 11W (taka mi została po akwariach słodkich) i po 15h od jej uruchomienia woda prawie kryształ.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roller sprawuje się super, zdecydowanie warto było go zbudować.

 

Z racji, że prace nad lampą (z różnych względów) się nie posuwały a szkoda mi było moich pierwszych korali, tymczasowo nad zbiornikiem zawisła lampa ATI Sunpower 6x 54W. Udało mi się ją zdobyć bardzo okazyjnie. Zobaczymy czy rzeczywiście pod T5 korale tak świetnie rosną.

 

Korale mam wrażenie zaczynają powolutku dochodzić do siebie po tym zakwicie bakteryjnym - mam nadzieję, że teraz wszystko będzie szło w dobrym kierunku.

 

Z nowych nabytków w zbiorniku zagościły dwie krewetki Lysmata amboinensis:

download

 

W zbiorniku zagościły również nowe fishe default_).gif

 

Błazenki (Amphiprion ocelaris)

download

 

download

 

Doktorek (Labroides dimidiatus)

Niestety zdjęcia na chwilę obecną brak, bo fish strasznie ruchliwy jest.

 

Mam do Was jeszcze pytania:

1. Podpowiedzcie czy lampę UV mieć włączoną 24h czy włączać ją co jakiś czas? Zakwitu już niby nie ma, nie jest też bardzo mocna bo 11W ale pytanie jak prawidłowo jej używać?

 

2. Straszni mi się podoba Zebrasoma Desjardinii jak uważacie, czy młodziutka („S-ka”) nada się do mojego zbiornika? Z nastawieniem, że jak urośnie już bardzo duża to wymienię na mniejszy egzemplarz.

 

Docelowo do obsady oprócz Zebrosomy chciałbym dołożyć kilka Chromisów i Pseudoanthiasów a na sam koniec jak już zbiornik dojrzeje Mandaryna. Czy taka obsada będzie ok w moim litrażu?


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@SHARK2  Roller sprawuje się super, zdecydowanie warto było go zbudować.

Zdecydowanie potwierdzam , żadna skarpeta czy wata nie zastąpi tego urządzenia . Jeśli jest miejsce w sumpie .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W baniaku parę zmian - zagościły nowe korale:

Euphyllie (miały być 2 + 1 główka, a wychodzi, że jest ich co najmniej 5 jak nie 6)

download

 

download

 

Mały Ukwiał Quadricolor rainbow

download

 

Rhodactis

download

 

Sarcopython i Sinularia jasno zielona

download

 

download

 

Favia

download

 

Duncanopsammia

download

 

Pseudogorgonia:

download

 

download

 

Gorgonia „gruba”

Zdjęcia zapomniałem zrobić default_).gif

 

Udało się także „domknąć” zabudowę. Stolarzem nie jestem, może nie jest idealnie ale uważam, że jak na posiadane narzędzia wyszło całkiem fajnie (mnie i małżonce się podoba). A satysfakcja, że się zrobiło to samodzielnie pozostaje default_).gif

download

 

download

 

Najbliższe zmiany:

- wykonam test ICP

- odbiorę zamówionego nowego fish’a default_D.gif (jest w tej chwili w sklepie na kwarantannie)

- jak dobrze pójdzie to odkupię też mały haremik Anthiasów


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No @SHARK_2

Pięknie się zapowiada, trzymam kciuki, zawsze mi się podobały akwaria na środku mieszkania to wygląda super :clapping

Ps. Zasiedlaj zbiornik powoli nie wszystko w jednym czasie, pamiętaj pospiech w tym hobby to zły doradca ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No [mention=32814]SHARK_2[/mention]
Pięknie się zapowiada, trzymam kciuki, zawsze mi się podobały akwaria na środku mieszkania to wygląda super :clapping
Ps. Zasiedlaj zbiornik powoli nie wszystko w jednym czasie, pamiętaj pospiech w tym hobby to zły doradca [emoji6]

Dzięki :)

A spieszyć się raczej nie spieszę. Korale były dodawane po szt. na przestrzeni niecałych 2 miesięcy (i nadal pusto w zbiorniku :) ). Człowiek by chciał, żeby było jak kiedyś w roślinnym (światło, CO2, trochę nawozów i po tygodniu ciecie :) ) a tu patrzy się na te korale i nie widać aby rosły. Zastanawiam się ile czasu minie aż „zaskoczą”.

Obecnie świece ATI Sunpower 6x 54W ok 11 cm nad taflą w ukladzie (teoretycznie rekomendowanym przez BRS TV):
- Giesemann Actinic Blue (odpowiednik ATI Blue Plus)
- Giesemann Actinic Blue (odpowiednik ATI Blue Plus)
- Giesemann Aquablue Coral (odpowiednik ATI Coral Plus)
- ATI Actinic
- Giesemann Actinic Blue (odpowiednik ATI Blue Plus)
- Giesemann Actinic Blue (odpowiednik ATI Blue Plus)

ATI Actinic jest nowa bo był też Actinic Blue a pozostałe mają ok 0,5 roku (były razem z kupioną lampą).

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj lampę wyżej ok 20cm od tafli wody. BRS TV rekomenduje 9 cali od tafli. Te lampy dają wysoki PAR i możesz uszkodzić sps. Lampę możesz potem obniżyć stopniowo do 15cm.

Exploring everything about the ATI Sunpower T5 fixture | BRStv Investigates - YouTube

What's the best PAR for SPS corals? | BRStv Investigates - YouTube

 

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, trochę jak u mnie :D A wentylację pod tą zabudową masz ? Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Steron napisał:

Daj lampę wyżej ok 20cm od tafli wody. BRS TV rekomenduje 9 cali od tafli. Te lampy dają wysoki PAR i możesz uszkodzić sps. Lampę możesz potem obniżyć stopniowo do 15cm

Myślę, że sześcioma rurami nie uszkodzi, nawet jak zanurzy tą lampę w wodzie:P.

@SHARK_2:clapping

Favie połóż na kawałku skały. Ten koralowiec nie przepada za leżeniem na piaski.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myślę, że sześcioma rurami nie uszkodzi, nawet jak zanurzy tą lampę w wodzie[emoji14].

[mention=32814]SHARK_2[/mention]default_smilieA5.gif

Favie połóż na kawałku skały. Ten koralowiec nie przepada za leżeniem na piaski.

Generalnie ona jest na skałce (dość małej) ale położę na większą.

 

Ładnie, trochę jak u mnie [emoji3] A wentylację pod tą zabudową masz ? Pozdr., tomko

Jeszcze nie, dlatego tył póki co jest otwarty na całej wysokości.

 

Testy wody z dzisiaj:

 

Zasolenie: 1.024

KH: 8.4-9.0

Mg: 1260

Ca: 410

NO3 (Hanna 781): 0.10

NO2: 0

NH3:

PO4 (Hanna 713): 0


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już!!!!! :D

Oto moja długo wyczekiwana rybcia:
Zebrasoma Desjardini
download

download

download

download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SHARK_2 napisał:

Jest już!!!!! :D

Oto moja długo wyczekiwana rybcia:
Zebrasoma Desjardini
download

download

download

download

Z tym, że to veliferum a nie desjardini :D.

Po namysle: mogę się mylić, młode są zbyt podobne.

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie Kh w stosunku zasolenia, jest ogólnikowo dużo braków podnieść zasolenie na 35ppm powinno się coś  polepszyć ale jodu żelaza brak potas siarka itd cienizna Panie.

Al- tez na granicy normy  czyli za dużo’

Kontroluj to Kh


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, SHARK_2 napisał:

Pierwsze ICP za mną :)

Prośba o opinię bardziej doświadczonych
https://owncloud.ohnsorge.pl/index.php/s/KFjPnwbPrbzOROd/download

Dozujesz coś? 

Dobrze by było podnieść najważniejsze mikro ( jod I żelazo) oraz uzupełnić siarkę i potas z tym, że ostrożnie .... z zasadą, że lepiej trochę za mało niż za dużo.

I, tak jak pisze @Beti masz dziwnie wysokie kH w stosunku do zasolenia. 

Ja bym dodał te 4 pierwiastki I podniósł zasolenie do ok 35-36 ppm. Niech się kręci przez następne dwa-trzy miesiące I kolejny test- będziesz miał porównanie. 

Poziom glinu na tym poziomie jest całkowicie bezpieczny -  następne ICP wskaże czy jego poziom jest stały czy coś uwalnia aluminium do,wody i jego poziom wzrośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za rady. Rozpocznę od podniesienia zasolenia a następnie przejdę do uzupełniania braków.

Na dzień dzisiejszy od ok 2 tygodni dozuję odrobinę ATI N i ATI P (po 2ml dziennie) bo były totalne „0-a” (mierzone hanką przez ok miesiąc co kilka dni) a z tego co czytałem o koralach które posiadam to wcale za takimi „0-ami” nie przepadają. Nic więcej nie podaję.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając z majówki jakoś tak zboczyłem z drogi i oto w zbiorniku nowe nabytki:
Caulastrea Green Fluo:
download

Euphyllia:
download

Montipora talerzowa:
download

No i jeszcze zdjęcie ulubionego fisza bo ma straszne parcie na szkło :)
download

Na chwilę obecną jestem na etapie zwiększania zasolenia. Nie wiem czy robie to dobrze, mianowicie odlewam trochę wody z akwarium, dosypuję soli po 100g i tak wymieszany roztwór wlewam do akwarium. Zostawiam na 2-3h i sprawdzam zasolenie. Z jakiegoś znalezionego kalkulatora w necie mi wyszło, że będę musiał dodać prawie 1kg soli.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, SHARK_2 napisał:

mianowicie odlewam trochę wody z akwarium,

Nie musisz tak robić, dosyp soli stopniowo do sumpa pod spływ i to wszystko nie ubieraj wody.

1 kg soli podziel na 3 dni to wszystko następnie kontroluj zasolenie aby znów ci nie spadało 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne by sól w postaci ziarenek nie dostała się do zbiornika, bo znane są przypadki poparzenia korali. Ale z tego co pamiętam, to były wypadki np. oderwania się skrystalizowanej soli z części nadwodnej akwarium. Ja wsypywałem czasem proszek do komina (kH albo sól).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie zacznę teraz wsypywać sól do komina, po drodze będzie jeszcze rollermat więc spokojnie powinno się rozpuścić.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.