Skocz do zawartości
SHARK_2

Pierwsza solniczka w obiegu ok 500l

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.05.2022 o 19:45, SHARK_2 napisał:

Na chwilę obecną jestem na etapie zwiększania zasolenia.

Dosypywanie soli wprost do wody pewnie zadziała, ale możesz równie dobrze (a chyba bezpieczniej) zasolić dolewkę ;) Lub ją odłączyć i braki uzupełniać przygotowaną solanką. Oczywiście do momentu uzyskania docelowego zasolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dosypywanie soli wprost do wody pewnie zadziała, ale możesz równie dobrze (a chyba bezpieczniej) zasolić dolewkę [emoji6] Lub ją odłączyć i braki uzupełniać przygotowaną solanką. Oczywiście do momentu uzyskania docelowego zasolenia.

W tej chwili dosypuję do komina. Jeśli coś zostanie „wciągnięte” zanim się rozpuści to trafi na roller i tam się rozpuści. Z dorabianiem solanki, mieszaniem itp. zdecydowanie więcej roboty, ale dziękuję za sugestię.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 3 dni trwa korekta zasolenia (sypie tej soli i sypie a refraktometr ani drgnie :) ). W tej chwili wsypałem już ok 0,5kg. Jeszcze co najmniej drugie tyle czeka na wsypanie (nie chcę tego robić „szybko” aby nie było nagłego skoku zasolenia. Podałem też wczoraj i dzisiaj po 5 kropli AF Micro E.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, SHARK_2 napisał:

Od 3 dni trwa korekta zasolenia (sypie tej soli i sypie a refraktometr ani drgnie :) ). W tej chwili wsypałem już ok 0,5kg. Jeszcze co najmniej drugie tyle czeka na wsypanie (nie chcę tego robić „szybko” aby nie było nagłego skoku zasolenia. Podałem też wczoraj i dzisiaj po 5 kropli AF Micro E.

Co to jest 0,5 kg na tyle litrów … syp Pan śmiało ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Beti napisał:

Co to jest 0,5 kg na tyle litrów … syp Pan śmiało ;)

Tez tak myślę , i syp  częściej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaje rano a tu takie spotkanie :)


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wygląda,  jak zwykłe kiełże. Ciekawe, co to za zwierzyna.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To nie wygląda,  jak zwykłe kiełże. Ciekawe, co to za zwierzyna.

Też się zastanawiam

 

 

Lepszego zdjęcia nie udaje mi się zrobić:

download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prawdopodobnie to Isopoda - ròwnonogi. Podobnie jak kiełże naturalny pokarm dla rybek.
https://m.facebook.com/watch/?v=586228361559950&_rdr

To raczej nie Isopoda. Te jegomoście mają wyraźnie parę szczypiec.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A podpowiedzcie czy tymi robaczkami trzeba się przejmować?
download

Mam tego trochę na szybach szczególnie w narożnikach.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są wirki, każdy je ma, ryby je zjadają. Są różne gatunki, takie, które jedzą korale i takie nieszkodliwe. Te wyglądają na te drugie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To są wirki, każdy je ma, ryby je zjadają. Są różne gatunki, takie, które jedzą korale i takie nieszkodliwe. Te wyglądają na te drugie.

Szukając trochę po necie właśnie trafiłem na info, że to wirki i trochę się przestraszyłem. Co prawda nie widziałem ich nigdzie indziej niż na szybach i nawet rozważałem zakup Chrystusa lub Hexataenii bo padały informacje, że w nich gustują. Zmartwiło mnie jednak to, że wargacze wzajemnie nie za bardzo się lubią a mam już doktorka. No i w przypadku Hexataenii że jak się zadomowi to potrafi się robić agresywna. No i co gorsza jako dorosłe gustują w ślimakach i krewetkach. I tu znowu taka niepełna informacja bo w sumie nie znalazłem czy jedzą małe okazy czy dobiorą się również do krewetki np. czyszczącej (mam 2 ok 5cm każda). Mam też kilka ślimaków w tym 2 pszczółki i w sumie też bym nie chciał ich stracić. I bądź tu mądry…

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hexa to  znany bandzior akwariowy. Nie wiem jak inne wargacze z doktorkiem, nie podpowiem, chrysus ogólnie jest dosyć towarzyski, o ile tak można nazwać rybę, która ma na wszystkie inne wywalone.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hexa to  znany bandzior akwariowy. Nie wiem jak inne wargacze z doktorkiem, nie podpowiem, chrysus ogólnie jest dosyć towarzyski, o ile tak można nazwać rybę, która ma na wszystkie inne wywalone.

Czyli z tych 2 pewniej by było brać Chrystusa jeśli chodzi o dogadywanie się z innymi rybami. Pytanie jak jego zapędy kulinarne.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, SHARK_2 napisał:


Czyli z tych 2 pewniej by było brać Chrystusa jeśli chodzi o dogadywanie się z innymi rybami. Pytanie jak jego zapędy kulinarne.

Chrysus młóci wszystko drobne życie. Małe ślimaki, wirki, kiełże, równonogi itd. Do tego wężowidła, spaghetti wormy, wieloszczety. Cały czas na polowaniu, cały czas pełna inspekcja rafy.

Korali i innych zwierząt nie rusza.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chrysus młóci wszystko drobne życie. Małe ślimaki, wirki, kiełże, równonogi itd. Do tego wężowidła, spaghetti wormy, wieloszczety. Cały czas na polowaniu, cały czas pełna inspekcja rafy.
Korali i innych zwierząt nie rusza.

Pisząc „małe ślimaki” masz na myśli wielkości kiełży? Czy takim nassariusem 1cm-1.5cm czy pszczółką potencjalnie też się zainteresuje?

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"Pszczółki" kupiłeś do walki z osiadłymi? Jak się sprawują, jakieś inne zapędy kulinarne?

Tak, generalnie taki był cel ich zakupu. Czy dają radę? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć ale raczej skłaniam się do stwierdzenia, że tak. Od wpuszczenia ich nie widzę aby przybywało osiadłych - co prawda większość „starych, dużych” nadal na jednej ze skał siedzi ale nowych raczej nie widuję. Spodziewam się, że efekt byłby lepszy gdyby było ich więcej ale na tę chwilę jestem zadowolony z zakupu. Nie widzę też aby podgryzały mi cokolwiek innego.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni mam pytanie (i chyba problem).

Po ostatnim ICP zgodnie z radami podniosłem zasolenie do 35. I teoretycznie wszystko by było dobrze gdyby nie wrażenie, że koralowce „stoją w miejscu”. Co gorsza robiąc testy wychodzą mi takie parametry:
PO4: 0.03 ( sporadyczne podawanie 1,5ml ATI P - bo było 0)
NO3: 0.00 ( mimo podawania 3ml dziennie ATI N )
KH: 11 wzrost z 9.5 (co może powodować taki wzrost?)
Ca: 425
Mg: 1370
Zasolenie: 35

Wody jak na razie nie podmieniałem tylko uzupełniam odparowaną.

Karmię moje 4-y rybki i 2 krewetki 1 kostką co drugi dzień, oraz w niektóre pozostałe dni podaję suche.

Raz na kilka dni podaję Reef Roids na zmianę z AF Phyto Mix.

Świecę od godziny 9:00 2x 54W, od 11:30 6x 54W, od 19:30 znowu 2x 54W i tak do 21 kiedy jest wyłączane światło. Realnie od świetlówek do tafli jest jakieś 11cm.

Pompa ustawiona jest na jakieś 8000l/h do tego chodzi Maxspect MJ-GF4K na jakieś 40-50% na przeciw wylotów z pompy.

Odpieniacz od jakiegoś miesiąca wyłączony (nie widzę potrzeby „prania” wody przy tak skromnej obsadzie - ale może się mylę).

Caulastrea mniej się pompuje. Euphyllie od samego początku u mnie nie „wyciągają macek” tak jak to się widuje na różnych zdjęciach czy filmikach. Zoa też jakby „wegetuje”. Najlepiej chyba się ma Pseudogorgonia, ewidentnie widać na niej przyrosty.

Co robić, jak żyć?? :)


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh za wysokie, nutrienty za  niskie, nie służy to zoa i lps'ą. Wykrywalne No3, kh 7-8 i zaczną się otwierać. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kh za wysokie, nutrienty za  niskie, nie służy to zoa i lps'ą. Wykrywalne No3, kh 7-8 i zaczną się otwierać. Pozdr., tomko

Tak też mi się wydawało, tylko jak obniżyć poziom kh?

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, SHARK_2 napisał:


Tak też mi się wydawało, tylko jak obniżyć poziom kh?

Więcej konsumentów albo podmianki na soli z niskim kH. Rozumiem, że nie lejesz żadnego buforu kh?


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Więcej konsumentów albo podmianki na soli z niskim kH. Rozumiem, że nie lejesz żadnego buforu kh?

Nie leję nic oprócz ATI N i sporadycznie ATI P.

Zastanawiam się nad zastosowaniem Kent Turbo Calcium które jak wyczytałem powinno podnieść trochę Ca a przez to powinno teoretycznie kh trochę spaść. Czy to dobra metoda czy lepiej szukać i kupować sól z niższym kh?

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, SHARK_2 napisał:


Nie leję nic oprócz ATI N i sporadycznie ATI P.

Zastanawiam się nad zastosowaniem Kent Turbo Calcium które jak wyczytałem powinno podnieść trochę Ca a przez to powinno teoretycznie kh trochę spaść. Czy to dobra metoda czy lepiej szukać i kupować sól z niższym kh?

To bardzo zła metoda jak nie masz konsumentów, bo za chwilę bedziesz miał Ca i kH pod sufit. Zwiększ masę koralową albo jak pisałem sól z niskim kH. A BTW na jakiej soli teraz jedziesz? Sprawdzałeś kH roztworu świeżej solanki? Może skała coś oddaje jak masz syntetyczną? Pozdr.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.