Skocz do zawartości
SHARK_2

Pierwsza solniczka w obiegu ok 500l

Rekomendowane odpowiedzi

To bardzo zła metoda jak nie masz konsumentów, bo za chwilę bedziesz miał Ca i kH pod sufit. Zwiększ masę koralową albo jak pisałem sól z niskim kH. A BTW na jakiej soli teraz jedziesz? Sprawdzałeś kH roztworu świeżej solanki? Może skała coś oddaje jak masz syntetyczną? Pozdr.

Jadę od początku na Red Sea Salt Niebieskiej która teoretycznie ma kH 7.7  

Skała to Marco Rocks. Przyznam szczerze, że nie sprawdzałem świeżej solanki. Ale też nie robiłem jeszcze podmian, tylko uzupełniam odparowaną wodę. Może rzeczywiście muszę zaplanować podmiankę na soli o niskim kH.

 

Idąc za radami wykonam 2 „cykle podmian” (3 podmianki po 10% dziennie na tydzień). Co sumarycznie da mi podmianę ok 60% po 2 tygodniach. Powinno to obniżyć poziom kH i przy okazji uzupełnić mikro. Sól do podmian to nadal będzie Red Sea Salt bo ma kH poniżej 8 więc powinna być dobra.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SHARK_2 napisał:

Jadę od początku na Red Sea Salt Niebieskiej która teoretycznie ma kH 7.7

 

Skała to Marco Rocks. Przyznam szczerze, że nie sprawdzałem świeżej solanki. Ale też nie robiłem jeszcze podmian, tylko uzupełniam odparowaną wodę. Może rzeczywiście muszę zaplanować podmiankę na soli o niskim kH.

A zbiornik ile się już kręci? Kup śól Intant Ocean albo podstawową AF i zrób tydzień w tydzień kilka standardowjch  podmian 10-20%. Alternatywnie nawrzucaj korali Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A zbiornik ile się już kręci? Kup śól Intant Ocean albo podstawową AF i zrób tydzień w tydzień kilka standardowjch  podmian 10-20%. Alternatywnie nawrzucaj korali Pozdr., tomko

Bardzo dziękuję za rady.

Chwilowo zdecydowałem się na opcję z podmianami. Dzisiaj poszła pierwsza ok 60l. Kolejne co drugi dzień też po ok 60l

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SHARK_2 napisał:


Bardzo dziękuję za rady.

Chwilowo zdecydowałem się na opcję z podmianami. Dzisiaj poszła pierwsza ok 60l. Kolejne co drugi dzień też po ok 60l

Co drugi dzień to aż tak często nie, bo zdestabilizujesz biologię.

Zrób 60 l co tydzień przez miesiąc i sprawdź efekt.

Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.05.2022 o 22:57, katani napisał:

Hexa to  znany bandzior akwariowy. Nie wiem jak inne wargacze z doktorkiem, nie podpowiem, chrysus ogólnie jest dosyć towarzyski, o ile tak można nazwać rybę, która ma na wszystkie inne wywalone.

To loteria, miałem różne zestawienia i bardzo często doktorek obrywał. Obecnie mam (przez przypadek) parkę hexatenii (chyba parkę, bo pływają razem czasem, nie biją się), tak około 6 cm (a jak kupiłem miały po około 4 cm), na razie doktorka ignorują, resztę obsady też. U mnie poza doktorkiem , łagodny był też chrysus. natomiast czy to hortulanus czy chloropterus, jak podrosły, potrafiły być bardzo agresywne w stosunku do innych ryb.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po podmiankach KH się ustabilizowało. Niestety podczas wakacyjnej nieobecności doktorek postanowił zwiedzić podłogę :(

Dlatego postanowiłem wykonać kolejne DIY i w ten sposób powstał jump guard:
download

download

Wymieniłem świetlówki a do obsady doszła babka kopiąca Valenciennea puellaris:
download

I chyba jakaś akcja się szykuje bo już powstały okopy :)
download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zdjęcia się nie ładują 

A to dziwne bo sprawdzam z UPC, internetu w firmie i internetu mobilnego i wszędzie mi się ładują.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, chris_ek napisał:

Coś zmieniłeś, bo wcześniej widziałem zdjęcia a teraz widzę tylko download.

Ja sprawdzałem na TT i tam działało a na zwykłej przeglądarce rzeczywiści już nie. Już poprawione i zdjęcia się wyświetlają. 


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babka robi świetną robotę mimo, że troszkę drobinek piasku pływa w toni to i tak piasek wygląda o niebo lepiej a zbiornik mam wrażenie bardziej „naturalnie”.

 

Parametry wody zaczynają się stabilizować a korale coraz lepiej wyglądać.

 

Parametry z 20.08.2022

Ca: 385

Mg: 1410

KH: 7

NO3: 1.21

PO4: 0

Zasolenie: 33

 

Tak to się jakoś prezentuje (nadal nie umiem robić zdjęć :/):

download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było trochę przerwy ale pomału prace ruszają nad lampą. Tak wyszedł sterownik:
download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Było trochę przerwy ale pomału prace ruszają nad lampą. Tak wyszedł sterownik:

download

Ostatecznie poszedłem w inne rozwiązanie jeśli chodzi o sterownik gdyż PT4115 ograniczało mnie do 30V na wejściu a będzie 13 ledów 3W w nitce i wyszło coś takiego:

 

download

 

Dodatkowo dla wygody do wyposażenia została dołożona pompa dozująca Jebao DP-4. Z racji, że lubię mieć możliwość sterowania wszystkim po wifi (niestety ten model nie posiada, ale był w bardzo dobrych pieniądzach wraz z pojemnikami na płyny), została wprowadzona drobna modyfikacja (esp8266) i już sterowanie jest default_).gif Obecnie bardzo proste On/Off poszczególnych kanałów + możliwość włączenia na określony czas wg harmonogramu).

 

download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik do lampy już jest :)
download

PCB pod ledy jeszcze dopracowuję :)


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCB skończone wyszło tak:
download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda profeska, masz już jakąś obudowę do tego?  PCB musiałeś zamówić większą ilość czy jedną sztukę wykonali? Chyba że sam masz dostęp do produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wygląda profeska, masz już jakąś obudowę do tego?  PCB musiałeś zamówić większą ilość czy jedną sztukę wykonali? Chyba że sam masz dostęp do produkcji.

Zamawiałem za oceanem więc musiałem zamówić 5szt. (a cena tych 5 szt. odrobinkę niższa niż 2szt. u rodzimego producenta/wykonawcy). Co do obudowy to będzie zrobiona z plexy. Jakiś plan/projekt na nią już jest ale jeszcze go dopracowuję.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LED PCB już się produkuje [emoji3] a przy okazji, że to zamówienie "zza wielkiej wody", to dołożyłem tez płytkę do pomiaru pH, EC lub ORP w zależności jaki moduł się założy.

download

 

Niestety okazało się też, że od jakiegoś czasu do dolewki dolewałem RODI niebyt "czystą". Po żywicy miała 24ppm wg miernika TDS. Że też wcześniej tego nie sprawdziłem :banghead . 

Nowe prefiltry już zakupione (czekam na dostawę), nową membranę już mam. Jak tylko przyjdą to szybkie złożenie do kupy puszczenie z 10 litrów RO (bez żywicy) co by całość się przepłukała i przygotowanie 120l świeżej solanki. Następnie ze 3-4 podmiany co kilka dni.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prefiltry, membrana, żywica wymienione - teraz woda ma „0”.

 

Pierwsza podmiana 20% z „nowej” wody za mną.

 

LEDy już przyszły, PCB mam nadzieję, że dojedzie przed weekendem (jest już pod Berlinem) default_).gif

download

 

Obudowa z grubsza zaprojektowana (brakuje otworów na zasilanie, serial i na przycisk resetu - muszę przemyśleć czy chcę je od góry czy „z boku”):

download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paczka odebrana :) Jak zwykle przesyłka doskonale zabezpieczona:
download

download

Oczywiście super jakość wykonania (powiem, że nawet lepsza niż płyta v1.0 która była wykonana przez rodzimą firmę):
download

download

Teraz zacznie się zabawa :)


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden wieczór filmowy (stwierdziłem, że obejrzę ponownie Avatara) i PCB gotowe :)
download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH Meter też już się składa
download


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.11.2022 o 09:30, SHARK_2 napisał:

Jeden wieczór filmowy (stwierdziłem, że obejrzę ponownie Avatara) i PCB gotowe :)
download

Witam

Może nie doczytałem  , jaką moc będzie miała  Twoja lampa?

Ja pod koniec tygodnia , też zawieszę nowe słońce DIY.

Pozdrawiam

 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To Twój własny projekt czy wykorzystujesz istniejące rozwiązanie? Jakie ma mieć funkcje?

Pół na pół. W tym projekcie wykorzystuję komponenty DFRobot (płytka do pomiaru pH, Analog signal isolator, przetwornik ADC ADS1115, Digital signal isolator), które postanowiłem połączyć w całość „na krótko”. Przez moje widzi-misie powstała moja płytka która to spina do kupy. Na mojej płytce jest zasilanie (przetwornica step-down z 48V do 5V oraz z 5V na 3.3V), wyprowadzenie na Serial (do wgrania podstawowego softu, później aktualizacja idzie już po wifi oraz do kalibracji sondy - nie dorobiłem jeszcze zdalnej kalibracji), wyprowadzenie do podłączenia termometru (DS18B20), no i oczywiście jak to w moich projektach ESP32. Funkcja jest prosta - pomiar pH z kompensacją temperatury. Pomiary (pH i temperatura) są wysyłane do serwera MQTT a następnie przekazywane do Domoticza na bazie którego zrobione mam wszelakie sterowanie. Tam zrobioną mam notyfikację (i nie tylko pH) telegramem gdy pH spadnie poniżej 8 i wzrośnie powyżej 8.5. Na dzień dzisiejszy to tyle. Z racji, że informacja przekazywana jest po MQTT bez problemu można w kolejnych „widzi-misiach/projektach” wykorzystywać przekazywane informacje i w oparciu o nie wykonywać jakieś zadania.

 

Docelowo jak zbiornik w końcu ruszy, będzie to komponent wykorzystywany do pomiaru kh. Będę wzorował się na projekcie Borat’a z reef2reef http:// https://www.reef2reef.com/threads/diy-alkalinity-monitor.935180/

Witam

Może nie doczytałem  , jaką moc będzie miała  Twoja lampa?

Ja pod koniec tygodnia , też zawieszę nowe słońce DIY.

Pozdrawiam

 

Teoretyczna moc to 234W (78x3W), realna myślę, że coś ok 200-215W a będą 2 takie na start. Jeśli chodzi o sterowanie i PCB pod ledy, to mam podzespoły na kolejne 3szt (w sumie mogę ich zrobić 5 szt., brakuje mi tylko ledów). I koniecznie pochwal się opisem i zdjęciami z budowy - bardzo lubię takie tematy :)


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.