Skocz do zawartości
SHARK_2

Pierwsza solniczka w obiegu ok 500l

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie C. Tominiensis męczy jednego Anthiasa prawdopodobnie samca. Jak tylko się bidula pokaże to go goni po całym akwarium i zapędza do rogu i nie pozwala się wychylić. Inne ryby olewa.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie C. Tominiensis męczy jednego Anthiasa prawdopodobnie samca. Jak tylko się bidula pokaże to go goni po całym akwarium i zapędza do rogu i nie pozwala się wychylić. Inne ryby olewa.

Na nim mi najmniej zależy. Najbardziej bym chciał Xanthurum i Nigricans

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że metoda Waldka Jerzyny ze Szczecina z oddzielaniem siatką jest najlepsza. I daje prawie pewność poprawnej aklimatyzacji. Jak masz jednego pokolca to wpuść 3 na raz i minimalizujesz ryzyko naparzanki. Chyba @Raffy14kiedyś pisał, że jak zasiedlająpokolcami akwaria to właśnie na raz, bo agresja się rozchodzi na wiele osobników.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i lusterko przyklejone do szyby też się przydaje by zniechęcić i zdezorientować napastnika


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za rady, teraz trzeba tylko odłożyć $$$ i gdzieś zamówić bo niestety do CoralHouse za daleko :/


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam  

Zobacz na OLx tam masz 2ie Xanthurum za 800. Jak ich nikt nie kupi do 25 , to je łyknę może się postawią Białobrodemu .:)

Pozdrawiam 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam  
Zobacz na OLx tam masz 2ie Xanthurum za 800. Jak ich nikt nie kupi do 25 , to je łyknę może się postawią Białobrodemu .[emoji4]
Pozdrawiam 

Widziałem ale uważam, że to trochę przegięta cena to raz a dwa ja będę szukał małych egzemplarzy. Rozważam nawet zgadanie się w pare osób i import boxa bo różnica w cenie jest kolosalna, względem sklepów i ofert z OLXa. Oczywiście wiąże się to oczywiście z ryzykiem i tym, że kwarantannę trzeba zrobić samodzielnie, jak również, że może przylecieć trupek. Decyzji jeszcze nie podjąłem ale rozważam różne możliwości.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na PCB Orphek'a była uszkodzona jedna dioda 5000K akurat miałem pod ręką 4500K więc ją podmieniłem :) Następnie podłączyłem do mojego sterownika i mam już 3-cią lampę :) Teraz muszę dokupić radiator. Samo PCB kosztowało mnie 80zł z wysyłką.  

spacer.png

Edytowane przez SHARK_2 (wyświetl historię edycji)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę z innej beczki - jak sprawdzić na tej płytce czy diody uv czy też bliskie uv świecą? Mógłbyś zrobić zdjęcie włączonych tylko tych diód (kanał 3 zdaje się)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, chris_ek napisał:

Tak trochę z innej beczki - jak sprawdzić na tej płytce czy diody uv czy też bliskie uv świecą? Mógłbyś zrobić zdjęcie włączonych tylko tych diód (kanał 3 zdaje się)?

Jasne:

CH1:

spacer.png

CH2:

spacer.png

CH3:

spacer.png

CH4:

spacer.png

CH5:

spacer.png

CH6:

spacer.png

Żeby było śmieszniej osoba od której kupiłem to PCB bardzo się zdziwiła jak jej napisałem, że ono działa. I faktycznie zaraz po podłączeniu do sterownika z całej płyty działał tylko 1 led. Trochę mi się nie chciało wierzyć, że mogły polecieć wszystkie. Postanowiłem sprawdzić led po ledzie - regulowana przetwornica stałoprądowa (PT4115 kto®a została mi po starych projektach) w dłoń i jazda. Po tej operacji szok jak to możliwe, że nie licząc 1 szt. wszystkie ledy samodzielnie działają. Niewiele myśląc lutownica w dłoń i jedziemy z przelatowaniem wszystkich padów. BINGO!!! Nagle płyta ożyła. Jak widać nawet w tak wydawało by się porządnej firmie produkty są jakie są. Na prawdę nie wiele potrzeba aby było to zrobione na tip-top, ale każdy urwany $$ podczas produkcji się liczy...


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to jest płyta od iCona czy Twój wyrób bo się pogubiłem (myślałem w ogóle że to atlantik V4) bo chyba inne diody świecą na kanałach niż w specyfikacji?

A wracając do pierwszego pytania to zobaczę diody UV na zdjęciu telefonem czy też trzeba sprawdzać za pomocą takiej przetwornicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na to, jak korale pod tym będą rosnąć. liczyłeś, ile taka lampa w całości kosztuje?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.02.2023 o 13:21, chris_ek napisał:

A to jest płyta od iCona czy Twój wyrób bo się pogubiłem (myślałem w ogóle że to atlantik V4) bo chyba inne diody świecą na kanałach niż w specyfikacji?

A wracając do pierwszego pytania to zobaczę diody UV na zdjęciu telefonem czy też trzeba sprawdzać za pomocą takiej przetwornicy?

Ta z ostatnich wpisów to Orphek Atlantik V4 - samo PCB jest dokładnie takie samo w Atlantiku i iConie. W iConie zastosowano inną kolorystykę ledów i układ kanałów. 

spacer.png

Jak widzisz po zdjęciach to widać świecące ledy mimo, że to zakres UV.

W dniu 24.02.2023 o 13:43, katani napisał:

Czekam na to, jak korale pod tym będą rosnąć. liczyłeś, ile taka lampa w całości kosztuje?

Ja też :p 

A tak na prawdę, to muszę jeszcze powalczyć nad stabilizacją parametrów wody i regularnością podmian (niestety to u mnie jeszcze kuleje). Dopiero wtedy będzie zauważalny jakiś sensowny przyrost - o ilość dostępnego światła się już nie martwię. Kupiłem też Seneye i jak tylko wydrukuję uchwyt to porobię pomiary jak ten mój wyrób świeci. Co do kwoty to liczyłem ale nie napiszę tu bo jeszcze żona przeczyta :p - PW

Edytowane przez SHARK_2 (wyświetl historię edycji)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to zdjęcie mojej lampy (klon iCon’a).

spacer.png

Wszystkie ledy widać jak świecą nawet te UV.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

„Naprawiony” Orphek Atlantik zawisł nad baniakiem :)
spacer.png

Teraz jeszcze poustawiać to jakoś, zebrać się w sobie i zrobić w końcu pomiary PAR, co prawda tylko Seneye ale zawsze to coś. 

No i przede wszystkim zadbać o parametry wody.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

Lampy zostawiasz w takiej formie jak widać? Bez soczewek, przykrycia?

Tak poza konkursem to co to za "gwiazda z pasków folii" nad lustrem wody?

Oczywiście będą obudowy i soczewki ale trzeba na to fundusze odłożyć. 

A co do pasków z folii to lampa nad stołem.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojechały i soczewki, ostatecznie zdecydowałem się na 110 stopni na kanałach 3 i 4 na PCB Orphek'a a na reszcie + na moich lampach 90 stopni. Światło jak dla mnie miesza cię ładnie. Zrobiłem też trochę pomiarów Seneye i bez soczewek i na lampach ustawionych na 40% PAR w połowie zbiornika ledo 70-80 a przy dnie chwilami 20. Po zwiększeniu mocy (podczas oczekiwania na soczewki) do 65% PAR w połowie zbiornika ok 170. Po instalacji soczewek przy ustawieniu na 65% PAR ok 400 dlatego trzeba było zjechać z mocą do 38% aby uzyskać PAR w granicy 170-200 w połowie i górnej części zbiornika i około 100-130 przy dnie.

Zabawę w zakładanie soczewek musiałem podzielić na 2 podejścia bo to w końcu 234 szt. więc było co zakładać. Tym bardziej, że lampy już wisiały nad zbiornikiem.

spacer.png


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio naprawiałem koledze 2 oryginalne iCony, dzięki czemu otrzymałem w "spadku" oryginalne PCB z LEDami - więc będzie 4 lampa :D 

Ze względu na koszty LDD postanowiłem trochę przeorganizować sterownik i tak o to powstała wersja 4.0.

Niestety LDD są dobre ale trochę drogie a po co przepłacać jak da się taniej.

spacer.png

spacer.png

 

Akwa po ponad 1.5 roku zaczęło się stabilizować. Od ok marca walczyłem z ogromną ilością Aiptazji, wysokim NO3 > 50 i sporym PO4. Na szczęście zabiegi które zrobiłem pozwoliły obniżyć NO3 < 5 i PO4 < 0.1 więc jest nieźle. Korale też coraz lepiej zaczynają wyglądać (zdjęć nadal nie umiem robić ale jakieś zrobię). Po walce z NO3 i PO4 pojawiło się cyjano, ale i z tym jakoś sobie poradzę. Pojawiła się w końcu konsumpcja, więc zacząłem dozować ATI Essentils Pro. Do zbiornika trafiło kilka nowych korali ale to w następnej wiadomości ze zdjęciami.

Parametry na 03.09.2023:

KH: 8.79 (Hanna)

pH: 8.21

Ca: 390 (Salifert)

Mg: 1170 (Salifert)

PO4: 0.04 (Hanna)

NO3: 0.21 (Hanna)

Zasolenie: 31.5 (trochę nie przypilnowałem i się rozjechało, ale spokojnie podbijam) 


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zrobić trochę miejsca na jakieś proste SPSy i podjąłem walkę polegającą na pozbyciu się Rhodactis'a ze skały ponad 2h roboty ale udało usunąć z 6 "kwiatowk". Parametry zmierzone po ok 6h po zakończeniu walki wydają się być całkiem dobre:

KH: 8.7 (Hanna)

pH: 8.3

Ca: 410 (Salifert)

Mg: 1230 (Salifert)

PO4: 0.09 (Hanna)

NO3: 1.67 (Hanna)

Zasolenie: 34.1

Niestety nie przypilnowałem temperatury i dobiła do 27.3

Obecnie główny problem to cyjano, na tę chwilę staram się odsysać ale i tak wraca. W słodkim używałem Chemiclean'u ale w morskim mam jakiś opór, żeby go użyć. 

No i trochę (słabej jakości :/) zdjęć

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Z nowości u mnie:

spacer.png

spacer.png

oraz po przemiłej wizycie u @Sagerrak1 (pojechałem w zasadzie po Milkę :) ):

spacer.png

A wróciłem dodatkowo z :) :

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Edytowane przez SHARK_2 (wyświetl historię edycji)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoanthusy polecam na osobną skałkę. ładne akwarium, takie nie do końca w moim guście, bo wolę SPS/LPS, ale twoje jest ładnie skomponowane.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, katani napisał:

Zoanthusy polecam na osobną skałkę. ładne akwarium, takie nie do końca w moim guście, bo wolę SPS/LPS, ale twoje jest ładnie skomponowane.

Dziękuję.

Ten "playboy" trafił tam podczas ostatnich porządków. Docelowo chcę go dać na małą skałkę (po zdejmowaniu rhodactisa nie zostawię go na normalnej skale). Sukcesywnie będę też wymieniał miękkie na LPS/SPS.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też ściągałem zoasy z głównej skały. Nie polecam.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik nie licząc cyjano ma się nieźle. Po małej podmiance a w zasadzie po średniej, bo planowana była mała ok 60l a wyszło ze 140l (za dużo mi się odciągnęło wody przy odsysaniu cyjano).
spacer.png
spacer.pngspacer.png

Mocno zastanawiam się na wypróbowaniem CCS od Reef Scorpionfish. Jak walczyłem z NO3 to Nitrobacter i Nutrients Removal zrobiły robotę.  

Podjąłem też drugą próbę wprowadzenia długo wyczekiwanej ryby - Acanthurus Nigricans. Niestety pierwsza próba zakończyła się fiaskiem i nowy fish został "zamęczony" przez Desjardini w drugiej lub trzeciej dobie. Tym razem postanowiłem odseparować je od siebie przez pierwsze 2 tygodnie wspólnego życia. Mam nadzieję, że przez ten czas przyzwyczają się wzajemne do siebie, a Nigricansa nauczy się mojego sposobu żywienia. Odpukać w drugiej dobie po wpuszczeniu zaczął pobierać pokarm. Pierwszy tydzień "za kratkami" mamy już za sobą, Desjardini juz nie atakuje siatki nawet jak pływają obok siebie, dlatego jest nadzieja, że wszystko będzie dobrze.

A oto i jego mość:
spacer.png
spacer.png
spacer.pngspacer.png

Jest tez kilka nowych korali (zdjęć nadal nie umiem robić - muszę kupić soczewki):
spacer.png
spacer.png
spacer.png
spacer.png
spacer.png
spacer.png
spacer.png

Plan jest taki aby na przedniej konstrukcji przodowały Euphylie i Fimbraphyllie a na tylnej jakieś SPSy. Droga w tym kierunku się rozpoczęła 2 wielkie Sarcp już opuściły zbiornik a w ich miejsce wkleiłem szczepki SPSów. 

Parametry w miarę stabilnie się trzymają (muszę dzisiaj zmierzyć po tej podmianie)

KH - ok 8 (Hanna)

Zasolenie 33-35

pH - 7.9 - 8.3

Ca - 420 (Salifert)

Mg - 1280 (Salifert)

PO4 - 0.04 (Hanna)

NO3 - 0.5 (Hanna)
 


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry z dzisiaj, wyglądają całkiem dobrze.

IMG_9115.png


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.