Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam pytanko, dostałem prezencik w postaci wyboru dwóch przyrządzików pomiarowych do mojego akwa.

Wybrałem Hanna i teraz tak co dalej? Pomiar czego wybrać, Po4, Kh, Mg, Ca, No3?

Pierwszy wybrałem Po4, jako drugi wybiore chyba Kh.

Co byście wybrali Wy jeśli mielibyście taką możliwość?

Ewentualnie jeśli macie gdzieś Hanny w dobrych cenach poproszę o linka. Ja mam wybrać a kto inny płaci lecz nie chce naciągać jej na niepotrzebne koszty.

Pierwszy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz kupićdwa, to wybór jest bardzo prosty. W pierwszej kolejności KH, w drugiej PO4.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym wybrał dokładnie to samo: PO4 i Kh


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie potwierdzacie moje myślenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH i PO4 :)


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrał bym No3 i PO4. test kropelkowy na KH jest najbardziej prosty do zrobienia.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem kH - bo mam reaktor i potrzebowałem obiektywnych i dokładnych pomiarów i PO4 - również dla dokładnych pomiarów. NO3 odpuściłem bo przy moim poziomie azotanów i skomplikowaniu pomiarów jest całkowicie bezsensownym urządzeniem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał PO4 i NO3.Jak Roman pisze,Kh jest testem łatwym,szybkim i tanim a że robi się go bardzo często to w przypadku Hanny zaczyna się robić drogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, Margolee said:

Witam wszystkich.

Mam pytanko, dostałem prezencik w postaci wyboru dwóch przyrządzików pomiarowych do mojego akwa.

Wybrałem Hanna i teraz tak co dalej? Pomiar czego wybrać, Po4, Kh, Mg, Ca, No3?

Pierwszy wybrałem Po4, jako drugi wybiore chyba Kh.

Co byście wybrali Wy jeśli mielibyście taką możliwość?

Ewentualnie jeśli macie gdzieś Hanny w dobrych cenach poproszę o linka. Ja mam wybrać a kto inny płaci lecz nie chce naciągać jej na niepotrzebne koszty.

Pierwszy 

PO4 a druga opcja to duzy zapas regentow do tej Hanki. 

Pozostale parametry mozna calkiem dokladnie zmierzyc testami kropelkowymi czego nie da sie powiedziec o PO4


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, inmar napisał:

Jak Roman pisze,Kh jest testem łatwym,szybkim i tanim a że robi się go bardzo często to w przypadku Hanny zaczyna się robić drogo.

Nie zgodzę się z tym twierdzeniem. KH kropelkowe może być tanie, może być szybkie, ale w wykonaniu 99,9% akwarystów nie jest powtarzalne, ani wiarygodne w stopniu pozwalającym na określenie rzeczywistego poziomu. Potocznie mówiąc, wynik zawsze jest "plus-minus kilka kresek". Uwierzcie, mimo że technika laboranta zrobiłem dwadzieścia lat temu, to przez rok miareczkowania można czegoś się nauczyć.

Zaś co do ceny badań, to buteleczka wystarczała mi na dwa miesiące


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno kh i PO4 736 . No3 mam i drugi raz bym nie kupił za bardzo skomplikowany i łatwo go powalić . Jaz kilka razy mi nie wyszedł bo okazało sie ze filtr papierowy przepuścił trochę regentu z pierwszego opakowania .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, dale napisał:

Nie zgodzę się z tym twierdzeniem. KH kropelkowe może być tanie, może być szybkie, ale w wykonaniu 99,9% akwarystów nie jest powtarzalne, ani wiarygodne w stopniu pozwalającym na określenie rzeczywistego poziomu. Potocznie mówiąc, wynik zawsze jest "plus-minus kilka kresek". Uwierzcie, mimo że technika laboranta zrobiłem dwadzieścia lat temu, to przez rok miareczkowania można czegoś się nauczyć.

Zaś co do ceny badań, to buteleczka wystarczała mi na dwa miesiące

Moje testy  Kh pokrywają  się z ICP ,różnią się dziesiętnymi 0,1-0,2 więc u mnie się to sprawdza,z resztą Ca i Mg też.Zazwyczaj tą samą wodę,która idzie do badania sprawdzam u siebie moimi testami i później porównuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

Nie zgodzę się z tym twierdzeniem. KH kropelkowe może być tanie, może być szybkie, ale w wykonaniu 99,9%

Też pozwolę sobie nie zgodzić się z takim uogólnieniem. Moje testy kh pokrywają się z testami ICP, w takim zakresie, że jest to wystarczająco dokładne.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanka na kh ma jedną potężną zaletę względem kropelek - nie potrzeba światła dziennego do uzyskania wiarygodnego wyniku. Ja właśnie ostatnio mocno zaniedbałem testy, bo dzień krótki i zwyczajnie nie mam kiedy ich zrobić, a w sztucznym świetle po prostu nie jestem w stanie złapać tego przejścia koloru. Dlatego ponownie rozważam zakup hi772, choć wcześniej uznałem za zbędną. O ile większość testów nie jest tak krytyczna w ustabilizowanym zbiorniku i można je robić "jak jest czas", to przy balingu lub reaktorze kh trzeba pilnować. Trzeba mieć możliwość sprawdzenia w dowolnym momencie, a nie czekać na sobotę bez wyjazdu.

Hi736 też robi swoje, ma swoje wady ale nie żałuję zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ty co widziałem na filmie odnośnie obsługi Hanna NO3, uważam że nowy test No3 Hanny jest skomplikowany i upierdliwy. Ja bym się nie zdecydował.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Steron napisał:

Po ty co widziałem na filmie odnośnie obsługi Hanna NO3, uważam że nowy test No3 Hanny jest skomplikowany i upierdliwy. Ja bym się nie zdecydował.

Spokojnie,dasz radę,tez tak mówiłem a po 4 testa jest spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i tak ale na razie Salifert wystarcza


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Steron napisał:

Po ty co widziałem na filmie odnośnie obsługi Hanna NO3, uważam że nowy test No3 Hanny jest skomplikowany i upierdliwy. Ja bym się nie zdecydował.

No właśnie. Też oglądałem film i jak dla mnie to masakra jakaś. Zostanę przy Po4 oraz KH. Będe lał Ati essensial i KH  jest tam krytycznym parametrem jak dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie o poziom wody w fiolce,kiedyś już o tym pisałem,dawno temu,ale nadal mnie to intryguje bo nie wiem jak wpływa to na wynik.Na filmie pokazuje by  wlewać do kreski ,w instrukcji pisze by wlać 10ml,ale to nie są te same poziomy.Zadałem Hannie Polska kiedyś dwa razy o to pytanie,ale ani razu do tego się nie odnieśli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej wierzę instrukcji niż kresce na fiolce. Dolewam strzykawką równe 10 ml.

Dodam, że te 10 ml ze strzykawki wypada we wszystkich moich fiolkach powyżej kreski.

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym mierzyłeś te 10ml?  Ja w swojej Hance mam dwie fiolki o minimalnie różnych poziomach, ale jedna to 10ml idealnie druga 9,8coś, już nie pamiętam. Strzykawki mają często rozrzut całkiem spory i bardziej ufał bym fiolce Hanny, choć i tu są buble :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam też fiolki od Hanny z różnym poziomem.Dziś sprawdziłem strzykawką 10ml a następnie inną wlałem  2 x 5ml i tu mi się zgodziło.Przy okazji napiszę,że miarki zwijane czy te drewniane składane też się rozjeżdżają z wymiarami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, inmar napisał:

Mam też fiolki od Hanny z różnym poziomem . . .

Ważna jest powtarzalność – w tym przypadku jednakowa objętość przy każdym pomiarze. Znacznie łatwiej ją uzyskać posługując się strzykawką niż wypatrując przez ścianki fiolki i dolewając po kropli uważając na menisk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od lat tylko strzykawka 10ml.Wzrok coraz gorszy,ostatnio muszę wspomagać się lupą przy określeniu poziomu w strzykawce od Salifierta więc pomału przechodzę na Hannę.Wczoraj dokupiłem na Kh,chciałem też Ca,ale po lekturze na forum na razie zrezygnowałem choć Ca Salifierta poprzedni i nowy test to różnica 35 !!!!.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.