Skocz do zawartości
MokryBajzel

Akwarium 125L

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Jestem początkujący w morszczakach i jak dotąd bawiłem się wyłącznie słodkimi akwariami.
Zaczynam budowę szafki pod małe akwarium, załączam uproszczony schemat, i prosił bym o ewentualne skorygowanie mojej twórczości.

Plan, jak widać na zdjęciu, jest taki by wykorzystać energię wody na wyjściu z akwarium. Będę robił spory filtr przepływowy (z rury poliwęglanowej). Następnie odpieniacz napędzany pompą powietrza. Potem refugium i powrót pompą.

Pytanie dodatkowe. Czym polecacie wypełnić filtr przepływowy?

Będę wdzięczny za podpowiedzi, pomysły i konstruktywną krytykę.

Pozdrawiam
Mokry Bajzel

szafka morszczaka.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, MokryBajzel napisał:

Plan, jak widać na zdjęciu, jest taki by wykorzystać energię wody na wyjściu z akwarium. Będę robił spory filtr przepływowy (z rury poliwęglanowej).

Ciekawy pomysł z tym filtrem.... ten filtr w połowie będzie filtrem zraszanym, dobrze to rozumiem?

Jako spływ wody, zamiast skimera rozważ komin. Będzie będzie bezpieczniej (spływ plus rewizja)

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zupełnie zraszanym, poziom wody powinien się trzymać tuż nad rurką wejścia do odpieniacza, ale zastanawiam się czy nie wstawić na wejściu do filtra przepływowego jeszcze skarpety filtracyjnej. Na końcu wylotu skimmera. Komina z rewizją nie planowałem robić. Zamiast tego czujnik i odcinkę zasilania pompy, ale to jeszcze nie jest przesądzone. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz wytworzyć pianę w odpieniaczu?  Jeżeli tylko zwężka i przepływ wody ze spływu to raczej będzie za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Lurthel napisał:

Jak zamierzasz wytworzyć pianę w odpieniaczu?  Jeżeli tylko zwężka i przepływ wody ze spływu to raczej będzie za mało.

No jak to jak? Kostką lipową:D

@MokryBajzel
przemyśl te pomysły, bo to takie trochę kombinowanie pod górkę. Moja Rada jest taka, żeby zrobić normalne akwa z kominem, najzwyklejszy 3 komorowy sump, z odpieniaczem albo bez, ale bez kombinacji. Na początku na prawdę będziesz miał dużo rzeczy do ogarnięcia i nauczenia, dokładanie sobie jeszcze walki z wątpliwą dziwną koncepcją nie jest dobrym pomysłem. Na pomysły jest czas w kolejnych zbiornikach, pierwszy to im bardziej konserwatywny, tym lepiej. Tak przynajmniej wychodzi z moich doświadczeń początkującego i to samo Ci powie większość doświadczonych osób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lurthel napisał:

Jak zamierzasz wytworzyć pianę w odpieniaczu?  Jeżeli tylko zwężka i przepływ wody ze spływu to raczej będzie za mało.

Grawitacja spływu ma zapewnić wyłącznie przepływ wody przez body odpieniacza, bąbelki  wytwarzane kostkami lipowymi, jak pisał Słony leszcz. Schemat jest narysowany w uproszczeniu.

1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

... Na pomysły jest czas w kolejnych zbiornikach, pierwszy to im bardziej konserwatywny, tym lepiej. Tak przynajmniej wychodzi z moich doświadczeń początkującego i to samo Ci powie większość doświadczonych osób...

Święta racja i zdaję sobie sprawę, że jestem chorobliwym kombinatorem :lol:. Jakoś tak wyszło, że w w akwarystyce, na równi mnie cieszą wyniki w akwarium jak i w warsztacie w którym buduję filtry, osprzęt, bawię się w przeróbki.

Jednym morskim akwarium się bawię od 5 miesięcy. Małe 70L, miały być w nim tylko kraby pustelniki, przybłędy z wakacji. potem dodałem mały odpieniacz, miękkie korale, krewetki, mikrożycie, makroglony, małą rybkę, żywą skałę itd. 

Generalnie nie zamierzałem wcale wchodzić w morskie bo się ich bałem jak diabli. To pierwsze akwarium służyło do oswojenia się z tematem.
W tym układzie który narysowałem Filtr przepływowy pełni rolę dodatkowego sumpa, lub dużej komory sumpa na media filtracyjne. Tu ponowię pytanie, co zasypali byście do takiego filtra przepływowego o pojemności około 40-50L

pozdrawiam
MokryBajzel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, MokryBajzel napisał:

W tym układzie który narysowałem Filtr przepływowy pełni rolę dodatkowego sumpa, lub dużej komory sumpa na media filtracyjne.

Dokładnie. To czemu tego w ten sposób nie zrobić, tzn jako komorę w sumie? Nie chodzi o torpedowanie pomysłów... Ale pewne rzeczy robi się w taki a nie inny sposób, bo przez te kilkadziesiąt lat okazało się, że tak jest najwygodniej/najbezpieczniej/najwydajniej. Przede wszystkim policz, czy się woda zmieści w sumpie jak obieg stanie. I co się stanie, jak Ci się ten spływ zapcha, a pompa będzie pompowała. Co do odpieniacza - żeby taka prosta przeciwprądowa konstrukcja faktycznie działa wydajnie, to rura powinna mieć co najmniej 70cm, a najlepiej 2x tyle. Inaczej to będzie głównie napowietrzacz (sam mam odpieniacz na kostkę obecnie:-). Do tego, żeby mógł on przyjąć całą wodę ze spływu, to rura musiała by być dość gruba, inaczej wydmucha Ci bąbelki dołem. Masz tam sprzeczne wymagania odnośnie przepływu, filtr przepływowy potrzebuje mocniejszego prądu, a odpieniacz słabszego... Ogólnie, lepiej poszczególne elementy wpinać w obieg równolegle zamiast szeregowo, wtedy masz możliwość regulacji jakiejś. Także widzisz, im dalej w las, tym więcej drzew. Sam jestem kombinatorem i nie jedną dziwną koncepcję badałem.

A medium do filtra... Siporax, kulki maxspect, matrix, life bio fill, pokruszona sucha skała, gruby żwir koralowy... Masa do wyboru i w sumie wszystko da podobny efekt pewnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, MokryBajzel napisał:

Tu ponowię pytanie, co zasypali byście do takiego filtra przepływowego o pojemności około 40-50L

Do takiego litrażu to max 3 l kulek, siporaxu albo matrixa, 2 litry też pewnie starczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre podpowiedzi. Odpieniacz przedłużę o 5cm (początkowo planowałem 65cm samej komory mieszania +zwężenia i kubek) obieg równoległy to bardzo dobry pomysł. Średnica odpieniacza na spodzie 160mm, do ilu polecasz zwiększyć? Choć trochę się zastanawiam czy jak na 125L to nie jest już i tak totalnie na wyrost filtracja? Przyzwyczajenie ze słodkowodnych, gdzie też mam na spory zapas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, MokryBajzel napisał:

Średnica odpieniacza na spodzie 160mm,

No tyle to chyba starczy:D Na obrazku wymiarów nie było, poza tym często takie obrazki są poglądowe. Wydajność to możesz sobie regulować zaworem na wlocie do kolumny i ilością powietrza. A, i wlot do kolumny daj poniżej poziomu wody w sumpie (mniej więcej taki poziom będzie w odpieniacz), żeby nie było wodospadu.. No i do rozwiązania kwestia regulacji piany (sucha czy mokra). Można zaworem na wylociewylocie spiętrzać (ale to podobno nie wskazane), można podnosić cały odpieniacz...

Też przez moment myślałem o takiej konstrukcji, ale raczej planowałem dać z 1.5m rurę za akwarium pod ścianą. Ale jednak te kostki, hałas pompki i problemy z regulacją ciągłe... więc będzie igła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

...Wydajność to możesz sobie regulować zaworem na wlocie do kolumny i ilością powietrza. A, i wlot do kolumny daj poniżej poziomu wody w sumpie (mniej więcej taki poziom będzie w odpieniacz), żeby nie było wodospadu.. No i do rozwiązania kwestia regulacji piany (sucha czy mokra). Można zaworem na wylociewylocie spiętrzać (ale to podobno nie wskazane), można podnosić cały odpieniacz... 

Czytasz mi w myślach tak planowałem to regulować. Wysokością całości i wylotu +przepływ wody i ilość powietrza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.