Skocz do zawartości
qni

Dobór cyrkulacji dla zoa ricordea

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje małe akwarium z zoa i ricordea. Można przeczytać że korale te preferują średnią cyrkulację, co to oznacza?

Na reefhub czytam, dobra cyrkulacja to 20-30-krotność pojemności zbiornika głównego. Dla tych korali 20 krotność wystarczy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra cyrkulacja to nawet 60x jeśli chodzi o korale SPS.

Zoasy teoretycznie nei wymagają jakiejś bardzo dużej cyrkulacji, ale z drugiej strony rosną zbite nisko nad skałą. Jakiej wielkości i jakiego kształtu akwarium chcesz postawić? I jaką cyrkulację.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam akwarium 30x20x20 do tego planuje panel aby schować wszystkie graty. można przyjąć 30x15x20.
Sprawdzałem akwaria all in one producenci zestawów dają pompy x15/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, qni napisał:

mam akwarium 30x20x20 do tego planuje panel aby schować wszystkie graty. można przyjąć 30x15x20.

A w jakich jednostkach te wymiary? W calach? W stopach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sądzisz?

Czy mówiłem już że to małe akwarium? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam akwarium 30x20x20 do tego planuje panel aby schować wszystkie graty. można przyjąć 30x15x20.
Sprawdzałem akwaria all in one producenci zestawów dają pompy x15/h

Ciekawy pomysł, jak planujesz prowadzić tak mały litraż? Jakieś inne życie prócz zoa? Wrzucaj na bieżąco fotki, będę śledził i trzymał kciuki!!


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To projekt 2021.02 w chwil obecnej mam akwarium słodkie aby syn oswoił się z akwarium.

Podobne projekty nawet mniejsze

https://www.nano-reef.com/forums/forum/37-pico-reef-journals/page/3/

 

https://www.nano-reef.com/forums/topic/410866-365-day-challenge-1g-office-ocean/

 

a co do życia to poza ślimaka :D to małże omułki  

Edytowane przez qni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, qni napisał:

A jak sądzisz?

Czy mówiłem już że to małe akwarium? 

W morskim to i 200 l jest małe ;)

  

1 godzinę temu, qni napisał:

Sprawdzałem akwaria all in one producenci zestawów dają pompy x15/h

Ja mam pompę x20 plus cyrkulator x100, ale ustawiony w dzień na x80 (według wydajności jaką podaje producent), mam głównie zoa i rico. W kostce 30l miałem kaskadę x40 i jak na miękkie to było w sam raz, ale skała nie blokowała przepływu.

Ps. W Twoim przypadku, to chyba nie masz wielkiego wyboru, bo pompki poniżej 5 cm mają 250-300 l/h, w takim małym baniaku, to powinno starczyć.

 

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie mam 2 faworytów: 
Tunze Universal pump Mini 5024.04 -300l/h

Aquael pat mini - 400l/h

 

pewnie wybiorę Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim 90L, gdy miałem jedynie cyrkulacje x25 (bo tak wychodziło z kalkulacji) było słabo, dopiero po dołożeniu drugiego cyrkulatora, gdzie razem wyszło x50

osiągnąłem  zamierzony efekt (u mnie tylko miękkie, w tym rico i zoa oraz  LPS).

Oczywiście wszystko zależy od ułożenia skały, która potrafi wyhamować prąd wody albo zmienić jego kierunek.

Te dywagacje odnośnie idealnego przepływu wody, dotyczą chyba pustego szkła z wodą = warunki laboratoryjne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To projekt 2021.02 w chwil obecnej mam akwarium słodkie aby syn oswoił się z akwarium.
Podobne projekty nawet mniejsze
https://www.nano-reef.com/forums/forum/37-pico-reef-journals/page/3/
 
https://www.nano-reef.com/forums/topic/410866-365-day-challenge-1g-office-ocean/
 
a co do życia to poza ślimaka [emoji3] to małże omułki  

Fajna sprawa! Może to będzie moje wybawienie [emoji39] musiałem zarzucić temat 105 l z różnych względów i teraz szukam opcji [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rico wg moich obserwacji cyrkulacja srednia, oswietlenie slabe, zoa cyrkuata srednia oswietlenie srednie lub slabe (tak generalnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie która pompa będzie miała wiekszą kulturę pracy, będzie cichsza?

  • TUNZE 5024.040
  • SICCE - POMPA MICRA PLUS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.