Skocz do zawartości
grzegorz.k

PO4 góra - dół

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Myśle i próbuje sam rozkminić co jest powodem moich skoków PO4. Może ktoś przerabiał podobny problem i pomoże mi ustabilizować system.

Martwi mnie to, że skoki są duże i dosyć gwałtowne. Nie znalazłem żadnej  konkretnej przyczyny co może na to wpływać.

W ciągu tygodnia z poziomu 0,00 potrafi sie zrobić 0,22. 

System ma 4 lata.

Podnoszenie kh - nie stanowi różnicy (myślałem że źródłem jest skała)

NO3 - na stałym poziomie 1-2,5 (salifert)

Karmie cały czas tak samo, płucze mrożonki

Za usuwanie PO4 odpowiada odpieniacz i rowaphos, leje tez wódke ale to rozumiem że trzyma raczej w ryzach NO3.

Oczywiście jak wymienię Rowę i dodam bakterii to po paru dniach zbije ale czy to możliwe że po 2 tyg wraca tak gwałtownie z powrotem?

Być może za nisko trzymam NO3?

Skąd te nagłe skoki?

 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie dodajesz pokarmów typu booster?

U mnie po dodaniu kilku kropel Polyp Lab Booster Po4 natychmiast skacze w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Felix napisał:

nie dodajesz pokarmów typu booster?

U mnie po dodaniu kilku kropel Polyp Lab Booster Po4 natychmiast skacze w górę.

nie, suchego też nie dawałem przez ostatni tydzień eliminując to jako powód a i tak w 4dni skoczyło z 0,02 na 0,22 :( 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grzegorz.k napisał:

Podnoszenie kh - nie stanowi różnicy (myślałem że źródłem jest skała)

Może obniżyło się Ph w zbiorniku i skała zaczęła oddawać związany fosfor...?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, norbi2222 napisał:

Może obniżyło się Ph w zbiorniku i skała zaczęła oddawać związany fosfor...?

nie mierze pH, zakładam że kh jest połączone z Ph, jak mam obecnie kh ok 9-10 i jest to samo co jak było gdzy trzymałem w okolicy 7-8 to nie jest przyczyną


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, grzegorz.k napisał:

nie mierze pH, zakładam że kh jest połączone z Ph, jak mam obecnie kh ok 9-10 i jest to samo co jak było gdzy trzymałem w okolicy 7-8 to nie jest przyczyną

Może tak być jak piszesz. Jednak bufor związany kh nie jest zbyt mocny i  przy sporym zakwaszeniu wody raczej słabo działa.  Ja bym na niego nie wykładał katy...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PH jest powiązane z kh, ale mocniej z zawartością co2. Może mniej wietrzysz zimą i pH poleciało jedak? Drugi pomysł - czy masz piach, przegrzebujesz go albo jakiś zwierz to robi? Może się w nim nazbierało syfu i stąd po4. A jak nie piach, to złogi dytrytusu gdzieś w zakamarkach. Trzecia opcja - masz ogólną nadprodukcję po4 w zbiorniku, ale zbijasz adsorberem. Jak ten się nasycić, to poziom szybuje w górę, po wymianie złoża znów spada, do czasu aż się nasycić adsorber...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH nawet wysokie nie zrekompensuje zakwaszenia związanego z CO2. U mnie to przestudiowałem bardzo, bardzo dogłębnie. pH może sięwahać nawet w grancach 0.6-0.8 dziennie. Jeśli myślisz, że masz 8.0, to możesz mieć na drugi dzień 7.5

U mnie przy laniu wódki zauważyłem, że PO4 może skoczyć z 0.1 do 0.2 w tydzień bez większych powodów, jeśli NO3 spada poniżej 5.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też były takie skoki, w moim przypadku prawdopodobnie powodem była zmiana cyrkulacji (dokupiłem nowy falownik) i mi wymywało sporo piasku w jednym miejscu. Po opanowaniu sytuacji  PO4 dość szybko spadło z około 0,2 na 0,00-0,05.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Słony leszcz napisał:

PH jest powiązane z kh, ale mocniej z zawartością co2. Może mniej wietrzysz zimą i pH poleciało jedak? Drugi pomysł - czy masz piach, przegrzebujesz go albo jakiś zwierz to robi? Może się w nim nazbierało syfu i stąd po4. A jak nie piach, to złogi dytrytusu gdzieś w zakamarkach. Trzecia opcja - masz ogólną nadprodukcję po4 w zbiorniku, ale zbijasz adsorberem. Jak ten się nasycić, to poziom szybuje w górę, po wymianie złoża znów spada, do czasu aż się nasycić adsorber...

Piasku prawie nie mam i to na pewno nie to. Ogólnie to skłaniam się do tego że rowaphos szybko się nasyca bo niestety jest ta nadwyżka. Dytrytus na bank zalega w wielu miejscach..

czyli jak z tym walczyć ? Częściej absorber to straszny koszt.

250ml rowy wystarcza w obecnej chwili na jakieś 2 tyg. 
Co może pomóc trzymać je w ryzach?

 

 

 

5 godzin temu, katani napisał:

KH nawet wysokie nie zrekompensuje zakwaszenia związanego z CO2. U mnie to przestudiowałem bardzo, bardzo dogłębnie. pH może sięwahać nawet w grancach 0.6-0.8 dziennie. Jeśli myślisz, że masz 8.0, to możesz mieć na drugi dzień 7.5

U mnie przy laniu wódki zauważyłem, że PO4 może skoczyć z 0.1 do 0.2 w tydzień bez większych powodów, jeśli NO3 spada poniżej 5.

Niestety pH nie mam jak sprawdzić, 

nigdy nie mierzyłem ale wiele razy się przemierzałem do zakupu sondy.  

Co masz na myśli że przy laniu wódki może skoczyć ? Masz na myśli że jak zbijesz NO3 to podskakuje PO4? 
Widzisz u mnie No3 zawsze 1-2,5 i dziś zacząłem dozować KNO3 bo zakładam że jak podbije trochę NO3 to spadnie PO4, mam racje tak?
 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warunkiem zbijania no3 i po4 za pomocą wódki jest szybki obieg wody. Jeśli obieg jest mocny i cyrkulacja również to mając nielimitowane no3 i po4 można idealnie regulować ich poziom za pomocą wódki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, grzegorz.k napisał:

Co masz na myśli że przy laniu wódki może skoczyć ? Masz na myśli że jak zbijesz NO3 to podskakuje PO4? 

Wódka zbija i NO3 i PO4. Ale nie do końca równo. Mi jak NO3 spada poniżej 5, w okolice 2 o od razu PO4 w górę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, grzegorz.k napisał:

Co może pomóc trzymać je w ryzach?

Ze mnie żaden ekspert, nigdy w sumie nie musiałem walczyć z nutrientami, ale zaczął bym od rachunku sumienia w zakresie karmienia korali. Drobne mrożone, suche pyliste, płynne, witaminy, bustery itp mogą mocno podbijać PO4. Na to konto dać więcej rybom, które Ci naturalnego azotu wyprodukują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Syrius177 napisał:

Warunkiem zbijania no3 i po4 za pomocą wódki jest szybki obieg wody. Jeśli obieg jest mocny i cyrkulacja również to mając nielimitowane no3 i po4 można idealnie regulować ich poziom za pomocą wódki. 

Generalnie jak włączyłem do systemu wódkę to z zamiarem zbijania obu. Jednak ostatnio wyczytałem że zbija głównie NO3. Cyrkulację mam mocną ale faktycznie teraz sobie przypominam że trochę ostatnio zmieniałem strumienie pomp oraz tryby pracy. Być może w tak obciążonym systemie (duże korale i sporo ryb) to jest problem. Wzruszyłem dytrytus itd

 

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, grzegorz.k napisał:

250ml rowy wystarcza w obecnej chwili na jakieś 2 tyg. 

50 zł na miesiąc to tak dużo przy 1 tys litrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Słony leszcz napisał:

Ze mnie żaden ekspert, nigdy w sumie nie musiałem walczyć z nutrientami, ale zaczął bym od rachunku sumienia w zakresie karmienia korali. Drobne mrożone, suche pyliste, płynne, witaminy, bustery itp mogą mocno podbijać PO4. Na to konto dać więcej rybom, które Ci naturalnego azotu wyprodukują.

Walczę z PO4 nie z nitrientami ;)

Korali wcale nie karmie, suche dla ryb od święta, głównie płukanie mrożonki których idzie 10-12 kostek dziennie 

1 minutę temu, klossowski napisał:

50 zł na miesiąc to tak dużo przy 1 tys litrów?

500ml rowy na miesiąc to ponad 100zl/mc

W stosunku do innych kosztów może to nie dużo ale być może jest tańsza alternatywa. 

24 minuty temu, katani napisał:

Wódka zbija i NO3 i PO4. Ale nie do końca równo. Mi jak NO3 spada poniżej 5, w okolice 2 o od razu PO4 w górę.

Tutaj nie zawsze jest zależność chyba, skoro no3 zawsze mam na stałym poziomie a PO4 skacze to nie ta przyczyna. Dziś zacząłem dozować KNO3 dla sprawdzenia czy pomoże w zbiciu PO4, ale tak jak pisze u mnie to nie niskie NO3 bo zawsze było niskie 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, grzegorz.k napisał:

500ml rowy na miesiąc to ponad 100zl/mc

Kup duże opakowanie (5000ml) to wyjdzie niewiele ponad 100 za litr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grzegorz.k napisał:

500ml rowy na miesiąc to ponad 100zl/mc

Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale u mnie  54 zł z darmową dostawą pod drzwi.

Ew. stosować zamiennik z AF za 38 zł.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie Grzegorz, czy ci w czymś takie PO4 przeszkadza?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co bym zrobił to porządnie posprzątał sumpa i zbiornik. Następnie ograniczył ilość żarcia z 12 kostek do 6 - ja na 20 ryb daje jakieś 5 kostek, podzielone na dwa razy i 3 razy w tygodniu zielenina, pół listka. Ustawił  odpieniacz na mokro. Jak to nie zadziała, to zaczął podawać węgiel dla bakterii i same bakterie.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, grzegorz.k napisał:

Cyrkulację mam mocną ale faktycznie teraz sobie przypominam że trochę ostatnio zmieniałem strumienie pomp oraz tryby pracy.

Może być to. Ja kiedyś miałem mega wysyp glonów, który zaczął się od dołżenia cyrkulatora. Teraz mam duży zapas mocy i regularnie robię "burzę" - wszystko rozkręcam na pełną moc, zmieniając tryby falowania itd, aż cały podniesiony syf zostanie wyłapany przez watę.

Czy 250ml to nie za mało na ten litraż? Nie wiem jak rowa, ale seachem zaleca chyba 259ml na 400L wody. Ale oczywiście lepiej ograniczyć podaż niż ładować adsorber.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, klossowski napisał:

Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale u mnie  54 zł z darmową dostawą pod drzwi.

Ew. stosować zamiennik z AF za 38 zł.

Poproszę priv gdzie za 54zl mogę kupić 500ml

AF nie zaryzykuje

43 minuty temu, katani napisał:

Pytanie Grzegorz, czy ci w czymś takie PO4 przeszkadza?

Dobre pytanie, widzę dwa problemy. Pierwsze kolory, po paru dniach korale są brzydko wybarwione, kolory w zbiorniku zaczynają się zlewać (zapewne wiecie co mam na myśli :) )

Po drugie, zauważyłem że niektóre korale grymaszą, akropory przy kazdym kolejnym skoku miejscami tracą tkankę, catalophyllia raz się otwiera raz nie.

24 minuty temu, norbi2222 napisał:

Pierwsze co bym zrobił to porządnie posprzątał sumpa i zbiornik. Następnie ograniczył ilość żarcia z 12 kostek do 6 - ja na 20 ryb daje jakieś 5 kostek, podzielone na dwa razy i 3 razy w tygodniu zielenina, pół listka. Ustawił  odpieniacz na mokro. Jak to nie zadziała, to zaczął podawać węgiel dla bakterii i same bakterie.

sprzątanie to dobry pomysł, z tym że mam zbiornik z dojściem tylko z jednej strony a wymiar to 150/80/70 więc sam rozumiesz że nie ma opcji odessania części dytrytusu i resztek piasku. Po za tym korale tak urosły że wsadzenie rąk zawsze wiąże się z łamaniem a w niektóre miejsca nawet jak bym sięgnął to nie mogę ;) 

Z tymi mrożonkami to zależy jakie duże masz ryby, u mnie 3 pokolce wielkosci dłoni, podobnie duże 3 wargacze (thalassoma ma z 25cm), Chelmon, 5 anthaisów, 3 chromisy i 2 błazny.

Uwierz mi że karmie na kilka razy i zawsze jest bitwa. Brzuszki mają pełne aczkolwiek widziałem bardziej spasione ryby ;)

Bakterie podaje, jaki węgiel masz na myśli? Wódke leje, myślałem przejść na VSV, może dodatkowa odżywka cukier itd wzmoży filtracje?

26 minut temu, Słony leszcz napisał:

Może być to. Ja kiedyś miałem mega wysyp glonów, który zaczął się od dołżenia cyrkulatora. Teraz mam duży zapas mocy i regularnie robię "burzę" - wszystko rozkręcam na pełną moc, zmieniając tryby falowania itd, aż cały podniesiony syf zostanie wyłapany przez watę.

Czy 250ml to nie za mało na ten litraż? Nie wiem jak rowa, ale seachem zaleca chyba 259ml na 400L wody. Ale oczywiście lepiej ograniczyć podaż niż ładować adsorber.

mam zamiar na miesiąc nie bawić sie cyrkulatorem i zobaczę czy będzie efekt.

Rowa zalaeca 100ml na 400L wody, przy 1000 w obiegu daje 1/4 opakowania 1kg czyli ok 250g. Ale fakt tak przeciążony system może wymagać więcej.

Odpieniacz mam BK250 i chodzi cały czas bardziej na mokro niż sucho, wywala sporo syfu, w tygodniu potrafi się uzbierać 3/4 kubka.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, jak gdzies nie dostajesz, to cyrkulator w rękę i niech się detrytus podniesie. Trafi do filtracji. Ja przejechałem w ciągu roku PO4 z 0.00 do 1.04 i z powrotem na 0.1-0.2. Strat nie było żadnych, natomiast korale SPS rzeczywiście szybciej rosną, lepiej wyglądają i są twardsze przy niski PO4 niż przy wysokim. LPSy zlewają poziomy nutrientów.

Niestety trzeba czyścić akwarium, odkurzać skałę i sumpa. Ja nie używam żadnych absorbentów. Wódka + refugium i filtracja mechaniczna. Też i się zdarzają skoki 0.1 na przestrzeni tygodnia, ale nie widzę różnic po koralach. Różnica jest między teraz a między 0.5. I pewnie by była między 0.05 a teraz.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Polecam posprzątać sumpa. Zredukował ilość piachu w systemie o ile jest go dużo. Zmienć wódkę na vsv. Kupić 1-2kg kulek Maxpekta do sumpa by wspomóc filtrację i czekać.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, grzegorz.k napisał:

Poproszę priv gdzie za 54zl mogę kupić 500ml

Przepraszam, pomyłeczka, jest nawet po 44 zł. (opakowanie 5 kg). Chyba, że chcesz kupować co 6 dni po 100 g, to Ci i 300 zł wyjdzie razem z przesyłką. Ja do swojego 100 l kupuję opakowania 1 kg.

A po co na priv? W naszym forumowym sklepie jest:

https://reefshop.pl/pl/p/Rowaphos-wklad-do-usuwania-fosforanow-HIT/1426

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.