Skocz do zawartości
marsinii

Powrót do tematu - kostka 60x60x60

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie użytkowników forum, to jest mój powrót po jakiś 6 latach do tematu.

Pierwsze akwa zakładałem 2012 i była to przeróbka 120l słodkowodnego - wyszło średnio ale życie utrzymałem jakieś 2 lata ;) Potem przed zmianą mieszkania pozbyłem się całości.

Tym razem do tematu podszedłem na spokojnie. Dość długo wczytywałem się w tematy na kilku forach no i wiadomo - youtube ;)

 

Akwa wystartowało z początkiem roku 2021. Poniżej trochę suchych danych technicznych:

1. Zbiornik 60x60x60cm opti  (komin zewnętrzny: odpływ 32, powrót 25, rewizja 25)+ szafka z MDF + sump 55x35x35 - wsjo ze Szczecina, w obiegu jakieś 240l.

2. Lampa reefled 90

3. odpieniek rsk-300, troche buczał na początku. Wszystko co się dało dokręciłem z wyczuciem do oporu, dodałem trochę podkładek z kawałków węzy silikonowych i poziom hałasu w salonie jest akceptowalny. Podczas oglądania TV lub słuchania muzyki nic nie przeszkadza. Odpieniek na razie pieni różnie. Coś tam wyrzuca ale raczej mało - poziom wody mam taki jak zaleca producent.

4. obieg Jebao DCP-5000, bezgłośna i skręcona na jakieś 80%

5. cyrkulacja maxspect gyre 330, też bezgłośne i skręcone na 40%

6. Hydraulika pcv 32+25+25mm. Całość bezgłośna...brak siorbania ;). Zrobiłem swoje małe durso na wzór tego oryginalnego - oryginał mi się nie mieścił.

7. dolewka Levelautomatic EYE, zbiornik na wodę RO 20L, plastikowe wiadro...zmieściło mi się w szafce

8. filtr przepływowy AF90 - podłączony pod układ powrotu

9. filtr Ro+DI DIY

 

Skała jakieś 20-22kg: pół na pół AF ROCK oraz RRR

Żywego piachu 16kg, było 18 ale 2kg wywaliłem bo mi się niezłe zaspy tworzyły w kilku miejscach .

 

Z filtracji mam narazie węgiel AF, maxspect nanoblock + AF biofil.

Leję regularnie bakterie AF

Sól AF reefsalt

 

Aktualne parametry: temp 25; zasolenie 1.025; PH 7.8-8;  NH3 ciągle wykrywalne ale wydaje się że spada; NO2 wykrywalne; NO3 chyba też wykrywalne (mam problem z tymi testami ;) a używam SALIFERTA oraz COLOMBO. Więcej pomiarów na razie nie robie. W weekend czeka mnie druga podmiana wody - robie co dwa tygodnie.

Plag na razie brak...pojawiło się trochę brązowego nalotu na piachu w kilku miejscach - jest chyba coraz mniej mam wrażenie.

docelowo planuje obsadę mieszaną, głównie LPS, zoa, jakieś ładniejsze miękasy i może kiedyś SPSy łatwiejsze i tańsze w zakupie ;)

Oczywiście będą ryby, skorupiaki oraz ślimaki.

 

Na tą chwilę chyba wsjo. Pytań na razie nie mam bo nic się nie dzieje...ale jak ktoś uważa że coś do poprawy to śmiało, nie obraże się. Jak mam coś zmienić to lepiej teraz niż potem.

 

Poniżej kilka fotek

large.IMG_2565_DxO_DxO.jpg.0b855fac934266e452ba6eb74616f21b.jpglarge.IMG_2566_DxO_DxO.jpg.922cba5ae82a0d2d1b3a2a1b320cc9e7.jpglarge.IMG_2569_DxO_DxO.jpg.4b1e7ae87b0fb11baa84d7f54c20a543.jpg

 

large.IMG_7446_DxO_DxO_DxO.jpg.7f8983221e442277c4ed3d0e43dcc82f.jpglarge.IMG_7448_DxO_DxO_DxO.jpg.cecd7856271e052b340b3a44e8e0a6ec.jpglarge.IMG_7442_DxO_DxO_DxO_DxO.jpg.dc69ea6def055fdbafa4fc5839425fc5.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, marsinii napisał:

W weekend czeka mnie druga podmiana wody - robie co dwa tygodnie.

Podmiany teraz raczej nie są potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje...w sumie mogę sobie darować ale z drugiej strony nie zaszkodzi i pozbędę się trochę toksyn z obiegu.

 

Myślałem jeszcze o dodatkowej cyrkulacji gdzieś z tyłu za skałą...co sugerujecie? Myślałem o drugiej gyre 330 ale zamontowałbym tylko jedną połówkę. Inna opcja to JEBAO SLW-10...szeroki strumień nie jest zły. Kontrolerem mógłby skręcić na połowę mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasku masz za duzo ,pozniej mozesz miec problemy .Chyba ze masz w planie zakupic babke i jakies rozgwiazdy , wez pod uwage ze babki sypia piasek jak bedziesz miał LPS na dnie to słabo to widze mi  tak wykonczyła euphylie .

Edytowane przez bmirek1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też tak mi się wydaje że jest go za dużo...2kg już odessałem...zrobie podmianę i wyciągnę znowu 3-4kg.

PS

ślimaki kopiące nie ogarną tematu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, marsinii napisał:

też tak mi się wydaje że jest go za dużo...2kg już odessałem...zrobie podmianę i wyciągnę znowu 3-4kg.

PS

ślimaki kopiące nie ogarną tematu?

zalezy ile chcesz ich miec ale znajac życie to nie ogarną  ja bym zostawił połowe tego piasku co masz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak więc minęło 1,5 roku...obecnie wygląda to tak...large.IMG_4654.JPEG.29c62fcb50c81b36532bd8ded863cb23.JPEGlarge.IMG_4653.JPEG.48eb082a4d2db19c46d75d3d390f484b.JPEGlarge.IMG_4650.JPEG.9aba79ea6978d8887f75fbc006ecda2d.JPEGlarge.IMG_4649.JPEG.1623b2e617428ecbda763aa6512bf782.JPEGlarge.IMG_4655.JPEG.2dd1a1c23de80212284a1187d1203f48.JPEG problemów nie mam obecnie...może glonów mogłoby być mniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

całkiem nie...musze zrobić lepsze zdjęcia.

Na bokach i z tylu jest go całkiem sporo jeszcze...z frontu sporo go zniknęło podczas odsysania cyjano parę miesięcy temu. Resztę rozdmuchały pompy...

 

PS

odnośnie parametrów to całkiem stabilne...po miesiącu nie badania:

Ca 430-450

Mg 1300-1330

KH 7.7-8 (ostatnio 8.8 się pokazało - zmniejszyłem dozowanie)

PH 8.2-8.3

NO3 2-3

PO4 miesiąc temu około 0.08-0.1, przez ponad rok miałem praktycznie nie wykrywalne

zasolenie: 1.025-1.027

 

 

Metoda jaką obecnie stosuje to:

Sół, podmiany co 2 tygi (30L) --> redsea salt

CA/MG/KH --> ATI ESSENTIAL PRO 1 i 2 (dolewam około 18-22ml na dzień) z pompy

NO3 --> redsea NO3PO4X, 3ml na dzień z pompy

Bakterie: seachem stability raz w tygodniu, microbelift raz w tygodniu

Dodatki do wody: jod raz w tygdniu, AF build co 2-3 dni, korallen zuch amino 2x w tygodniu

easybooster nano około 7ml na dzień z pompy

 

filtracja:

- matrix carbon + purigen

- seachem matrix + denitrate (w przegrodach sumpa)

 

 

NIe mam jakiś szałowych przyrostów ale generalnie rośnie wsjo...ryby zadowolone, korale w większość też.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez marsinii (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.