Skocz do zawartości
Pol4566

Nic nie idzie Pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Część szukam pomocy nie wiem co może być nie tak  kręciło sie raz lepiej raz gorzej bo i niezawsze pamiętałem czegoś dolać (po prostu dałem d... Pompa dozujaca w najbliższych planach ) .

Początkowo miałem problemy z podbiciem kh a jak wystrzeliło zorientowałem się trochę późno  Wszystko jakoś szło nawet bym powiedział że wzrost były fajne o ile kh było wysoko okolo 11 więc postanowiłem za to się wziąć próbuje obniżyć kh od jakiegoś czasu  ale nie podoba się to moim podopiecznym zwłaszcza candy cone po prostu się nie pompuje powoli umiera :'( 

Parametry rozchwiane pobor Ca Mg został wstrzymany więc nie robiłem ostatnio podmiana bo to tylko podbijało parametry  

Akwarium 9miesiecy

tmc 60 czyli 144l w obiegu

Oświetlenie się AI16 hd (wiem słabo nie doswietla boków) 

Zasolenie  1.025

Temperatura 27c

Alkaliczność 9.8

wapń 420

Magnez 1300 

Fosforany 0.1 

Testy Red Sea Innych testów nie posiadam  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pol4566 napisał:

Zasolenie  1.025

Temperatura 27c

Alkaliczność 9.8

wapń 420

Magnez 1300 

Fosforany 0.1 

Przecież te parametry są ok (no może PO4 mogło by być ciut niższe).

2 godziny temu, Pol4566 napisał:

Początkowo miałem problemy z podbiciem kh a jak wystrzeliło zorientowałem się trochę późno  Wszystko jakoś szło nawet bym powiedział że wzrost były fajne o ile kh było wysoko okolo 11 więc postanowiłem za to się wziąć próbuje obniżyć kh od jakiegoś czasu  ale nie podoba się to moim podopiecznym zwłaszcza candy cone po prostu się nie pompuje powoli umiera :'( 

Nie bardzo rozumiem- miałeś kH 11 i wszystko było ok to po co chciałeś na siłę je obniżyć ?

Trochę za mało informacji o zbiorniku aby wiedzieć o co chodzi.

Wstaw fotkę akwarium. Mierzysz pH i No3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem obniżać bo kh podobno za wysokie i bałem się że zaczną się problemy . Parametry w miarę ok ale jeszcze ok 2 tygodnie temu mg miałem na 1500  tylko że wyglądało to lepiej niż dzis . 

pH nigdy niemiezone

No3 mierzyłem w lokalnym sklepie i było ok  niestety wartości nieznam 

Zdjęcie robione ok miesiąca temu.

Screenshot_20210129_051743.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Pol4566 napisał:

 . pH nigdy niemiezone

No3 mierzyłem w lokalnym sklepie i było ok  niestety wartości nieznam 

Zdjęcie robione ok miesiąca temu.

Screenshot_20210129_051743.jpg

Zainwestuj w test na NO3 i pH.

Czy cała cyrkulacja oparta jest na pompie obiegowej? Jaką masz pompę?

Dozujesz Ballinga czy coś równoważnego?

Na zdjęciu źle to nie wygląda. Zrób jeszcze fotkę z bliska temu Candy cone. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej soli jedziesz? Powinieneś powoli dążyć do parametrów jakie ma sól bazowo, bo inaczej każda podmiana to wahnięcie parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Pol4566 napisał:

nie robiłem ostatnio podmiana bo to tylko podbijało parametry

Jakiej soli używasz? Jak ma te 11 kh, to nie walcz z nią tylko takie trzymaj. Albo zmień sól na "nie pro/reef", która będzie miała niższe kh. Trzeba się zdecydować jakoś, albo bardziej w stronę ulns i kh trzymasz ok 7-8, albo nastawiasz się na hodowlę szczepek i kh trzymasz 12. Gwałtowne zmiany parametrów są gorsze niż wartości trochę odbiegające od " normy".

Lurthel mnie uprzedził:D

A, co do korala, to daj jego foty, może ktoś doradzi coś. Problemy nie zawsze wynikają z parametrów. Może być kwestia cyrkulacji, miejsca niewłaściwego, coś mu może dokuczać...

I ile ma akwarium? Wygląda młodo, a to wiele zmienia.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa TMC REEF-Pump 4000 l 

Lałem balinga quantum ale kh się skończyło i na już miałem tylko możliwość wybrac co innego i zakupiłem  microbelift (bo według sprzedawcy to można lac  wszystko podobno to to samo)

A z solą ... Długo by pisać  zaczynałem od wody morskiej  zaprzestałem praktyki że względu na ryzyko ,później zacząłem się zaopatrywać w wodę z lokalnych sklepów  podobno sól DD  ale z tym może być różnie . 

41wfKqdHw2L._AC_SY400_.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
42 minuty temu, Pol4566 napisał:

A z solą ... Długo by pisać  zaczynałem od wody morskiej  zaprzestałem praktyki że względu na ryzyko ,później zacząłem się zaopatrywać w wodę z lokalnych sklepów  podobno sól DD  ale z tym może być różnie . 

 

Cały czas lecisz po omacku heh do póki nie masz nad tym wszystkim kontroli nie będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak Fresz widze ze w prowadzeniu zbiornika panuje chaos ,nie panujesz nad tym.

Edytowane przez bmirek1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pol4566 napisał:

Lałem balinga quantum 

A przed rozpoczęciem lania tego reparatu miałeś juź konsumpcję kH i Ca? Mierzyleś ile tego ubywa np w tygodniu czy podawałeś w ciemno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Panowie, konstruktywnie. Co kolega powinien zrobić w obecnej sytuacji?

Wg mnie krok pierwszy, to wybór jakiejś soli konkretnej, zakup filtra rodi i rozpoczęcie podmian na "własnej" soli, zamiast biegania po wszystkich sklepach w okolicy i testowania, co też oni tam uwarzyli akurat.

2. Odstawienie buforów, balingów itp, zaprzestanie majstrowania w parametrach na ślepo.

3. Monitorowanie kh (powiedzmy raz w tygodniu) i obserwowanie, czy jakaś konkretna konsumpcja się zaczyna. Konkretna to taka, której samą podmianą nie wyrównasz, że w dłuższym czasie jest stały stopniowy spadek kh. A w między czasie doszkolenie się z suplementacji makro/"balinga".

Detalami (no3, po4 czy jakiś marudzący koral) bym się na razie nie rozpraszał, bo tam trzeba podstawy ustabilizować, zanim się pójdzie dalej. A może być, że odrobina spokoju sprawi, że i inne problemy znikną.

A, i warto zasolenie zweryfikować, bo całokształt pozwala wątpić w pewność tego "1.025" (swoją drogą, jaka jednostka? SG czy gęstość?).

Temperaturę bym obniżył do standardowych 25-26. Testowałem wyższe i nie obserwowałem żadnego "wow", a jednak wyższa temperatura zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych oraz podkręca metabolizm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak  wiem jest w moich działaniach chaos

A konsumpcja byla początkowo kh 

Później Mg Ca było zaniżone  

Nielał bym balinga dla samej idei .  Zasolenie jest SG refraktometr DD 

Dolewka RO automatyczna więc niema skoków zasolenia .

 

Dziękuje wszystkim za aktywność na moim poście i za poprowadzenie mnie za rączkę  Słony leszcz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wypełnij poniższe, będzie łatwiej wróżyć z fusów.

1. Wymiary akwarium (dl x szer x wys) i jego obietosc brutto

2. Calkowita ilosc wody netto w systemie (np woda w sumpie + woda w akwarium - skala)

3. Posiadasz filtr RODi i kiedy wymieniales filtry?

4. Jakie stosujesz metody filtracji ( model odpieniacza, refugium, wegiel, rowa etc)

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa)

6. Jaka obsade korali posiadasz?

7. Jaka obsade ryb posiadasz?

8. Kiedy zbiornik wystatowal?

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku?

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc)

11. Uzywasz ozon, UV?

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy?

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola?

14. Ile i czym karmisz ryby?

15. Ile i czym karmisz korale?

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc)

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)?

18. Jaka masz cyrkulacje?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część Katani 

1. 60x50x50

2. Akwarium z sumpem 144l minus skala 20kg

3. Brak

4. Odpieniacz bubble magus curve5, male refugium 30w led diy, węgiel, rawa, purigen 

5.  9 godzin z czego 1 i ostatnią godzina to wschód i zachód  na okolo 40 % max Ai 16hd

6. Okolo 10 główek euphyli ,Milka , candy cone ,z miękasow Xenia ,gsp, leather coral pare sztuk zoa 

7. aktualnie  royal grama, błazenek ,yellow gobby i fire shrimp

8. Zbiornik ma 8 miesięcy 

9.skala była sucha DD 20 kg i 10l  piasku 

10.brak

11.brak 

12. Testy Red Sea

Zasolenie  1.025

Temperatura 27c

Alkaliczność 9.8

wapń 420

Magnez 1300 

Fosforany 0.1 

13. Robiłem 10 l tygodniowo sól ciężko stwierdzić gotową wodę kupuje podobno sól DD

14. Raz dziennie karmione o ile pamiętam coś wrzucić granulki lub płatki czasem mrożonka

15. Polylab raz w tygodniu

16. Dino cyiano z plag no i nieustanna walka z kh a to za nisko a to za wysoko 

17. Brak

18. Pompa tmc 4000l + dwa małe falowniki tmc 4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
41 minut temu, Pol4566 napisał:

4. Odpieniacz bubble magus curve5, male refugium 30w led diy, węgiel, rawa, purigen

Jak widać i odpieniacz i cała reszta nie pomaga przy P04. Musisz dużo karmić tym suchym. Nie mam odpieniacza, refugium, węgla, rowy, purigenu i ze zbiornikiem nie mam żadnych problemów. A mówią że ponoć to pomaga mniej doświadczonym ogarnąć zbiornik hmm...

 

43 minuty temu, Pol4566 napisał:

5.  9 godzin z czego 1 i ostatnią godzina to wschód i zachód  na okolo 40 % max Ai 16hd

Powinno być 12h i z trochę większą przewagą koloru niebieskiego.

 

44 minuty temu, Pol4566 napisał:

12. Testy Red Sea

Zasolenie  1.025

Temperatura 27c

Alkaliczność 9.8

wapń 420

Magnez 1300 

Fosforany 0.1 

Po4 wysoko, a  No3 ile jest? Temp u mnie to 24,5. 

 

47 minut temu, Pol4566 napisał:

13. Robiłem 10 l tygodniowo sól ciężko stwierdzić gotową wodę kupuje podobno sól DD

Podobno za górami za lasami... Kup filtr RODI, sól i mieszaj sam.

 

49 minut temu, Pol4566 napisał:

16. Dino cyiano z plag no i nieustanna walka z kh a to za nisko a to za wysoko

Kup pompę dozującą, poczytaj o metodzie ballinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, żeby ustabilizować akwarium musisz ustabilizować siebie. A rozumiem przez to wyrobienie rutyny. Mówię to z własnego przykładu. Rutyna musi dotyczyć serwisu zbiornika. Jeśli robisz testy, to o tej samej porze, w ten sam dzień tygodnia. Jeśli robisz podmianki, to taką samą ilość wody, w regularnych odstępach czasu. Jeśli karmisz, lub dolewasz cokolwiek do zbiornika - rób to regularnie.

W dniu 29.01.2021 o 15:11, Pol4566 napisał:

3. Brak

 

W dniu 29.01.2021 o 15:11, Pol4566 napisał:

13. Robiłem 10 l tygodniowo sól ciężko stwierdzić gotową wodę kupuje podobno sól DD

Nie wierzę, że regularnie co tydzień masz czas i chęci na dymanie do sklepu po wiadro wody do akwarium. Kup filtr RO, zakup sól, na której chcesz prowadzić zbiornik, rób regularne podmianki. Jeśli trafisz na nierzetelnego sprzedawcę, to za każdym razem dostaniesz inną sól, z innym zasoleniem i parametrami.

 

 

W dniu 29.01.2021 o 15:11, Pol4566 napisał:

5.  9 godzin z czego 1 i ostatnią godzina to wschód i zachód  na okolo 40 % max Ai 16hd

6. Okolo 10 główek euphyli ,Milka , candy cone ,z miękasow Xenia ,gsp, leather coral pare sztuk zoa 

7. aktualnie  royal grama, błazenek ,yellow gobby i fire shrimp

Możesz wydłużyć świecenie do 12 godzin, z tego zostawić po godzinie na wschód i zachód. Szczerze mówiąc to nie bardzo wierzę, że masz dość światła. Niby ta lampa może pokryć 60x60cm... ale to jest 55W ustawione na 40% na 144 litry. Do tego realnie pewnie 55W to pobór mocy a nie moc światła. Czyli świecisz w tej chwili teoretycznie 22W na teoretycznie 144 litry. 0.15W na litr. Nie wiem ile powinno być w LED W/l ale to mi się wydaje bardzo mało.

Korale masz niewymagające, akwarium powinno dobrze prosperować. Przy takiej małej obsadzie to karmienie to max 1 kostka mrożonki dziennie. Nie napisałeś nic o ślimakach, krabach. Ślimaki w akwarium to nie przyjemność, tylko obowiązek. Jeśli nie masz kup kilka turbo, trochus, 1-2 tectusy. Pozytywnym zwierzęciem jest mały jeżowiec typu mespilla globulus lub tripneustes gratilla.

W dniu 29.01.2021 o 15:11, Pol4566 napisał:

12. Testy Red Sea

Zasolenie  1.025

Temperatura 27c

Alkaliczność 9.8

wapń 420

Magnez 1300 

Fosforany 0.1 

Brak NO3. Ogólnie testy do twoich korali są przyzwoite, może ciut za wysokie KH i temperatura, reszta super. Z testów rób co tydzień NO3, PO4, KH, potencjalnie Ca. magnez zasadniczo nie zmienia się za dużo z tygodnia na tydzień. KH wszystko w granicach 6.5-10 jest OK, pod warunkiem, że jest stabilnie. Optymalnie KH najlepiej trzymać w granicach 7.5 +-1 przy minimalnych dziennych wahaniach. Zainwestuj w pompę do ballinga. Z ręki nie da się precyzyjnie lać codziennie, pójdziesz do roboty, albo wyjedziesz do znajomych, na piwo, zapomnisz dolać i już parametry są zachwiane. a korale nie lubią huśtawki.

W dniu 29.01.2021 o 15:11, Pol4566 napisał:

15. Polylab raz w tygodniu

Przy takim składzie korali przestań je karmić. Światło i rybia kupa wystarczą.

W dniu 29.01.2021 o 15:11, Pol4566 napisał:

16. Dino cyiano z plag no i nieustanna walka z kh a to za nisko a to za wysoko 

Pompa do ballinga... Cyjano sobie pójdzie jak ustabilizujesz zbiornik. Jakby było bardzo źłe to się nie zastanawiaj i kup chemiclean. NA zdjęciu nie bardzo widać, żeby było cyjano, piasek ok, skała też. Tragedii nie ma.

W dniu 29.01.2021 o 15:11, Pol4566 napisał:

18. Pompa tmc 4000l + dwa małe falowniki tmc 4000

Na ile % masz ustawione falowniki? Teoretycznie to powinno wystarczyć. Zerknąłem jeszcze raz na zdjęcie. Na fotce nie widać falowników. Powierzchnia wody się rusza, ale nie widać falowników. I jakoś mało niebieskiego masz. Milka jest zielona, powinna być fioletowa.

Dobrą praktyką jest założyć własny wątek i opisywać co się dzieje w akwarium. Łatwiej wtedy pomóc. Do tego jeśli regularnie wpisujesz wyniki swoich testów, to sam dla siebie masz kronikę akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był kurier zaczynam produkcję 

Tylko że na soli w tabeli kH na poziome 9.8 więc cały czas do takiego kH powinienem dążyć jak sądzę?

Zdjęcie robione z filtrem i dawno dodaje aktualne i czas i natężenie oświetlenia  

Dzięki za pomoc 

Screenshot_20210131_161002.jpg

Screenshot_20210131_161149.jpg

Screenshot_20210131_161329.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest RY i ML? B to blue? Poszukaj może jakichś ustawień w necie dla tej lampy. Albo ktoś może ma i poda swoje.

Trochę to inaczej wygląda niż na poprzednim ;)

Może źle liczę, ale jak do 140 litrów KH 7.5 wlejesz 10 KH9.8 to różnica po zmieszaniu będzie mniejsza niż normalnie między dniem i nocą.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RY to royal blue nie wiem dlaczego jest taki skrót  (przy ustawianiu pokazuje pełna nazwę )

ML moonlight

B to blue  

Etykieta z opakowania czyli  kH powinno zostać gdzie jest jak rozumiem ?

Screenshot_20210131_184809.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś pozytywne zmiany w akwarium?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część zmiany są  ale i są nowe problemy  , z pozytywnych udało się odratować candy cone , dorzuciłem kolejnego prime16 hd z  negatywnych  Seriatopora hystrix jakby bieleje no I spada kH i muszę wybrać pompę dozujaca co nie jest dla mnie oczywiste która brać 

IMG_20210325_122902.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.