Skocz do zawartości
qni

Projekt 02.2022

Rekomendowane odpowiedzi

akw.jpg.0fd6fb83a50e084c9860681e688db3d6.jpg

 To akwarium za rok zamieni się w akwarium morskie. To będzie zwykły zbiornik. 3 rodzaje miękkich korali nic specjalnego dlatego nie wiem czy chcesz dalej to czytać, bo i po co :)  

Muszę wiele rzeczy ustalić, wpis ten powstał abym zapisywał sobie wszystko tak aby łatwo wystartować w lutym 2022r

Planuje akwarium:

  • akwarium opit 30x20x20 z paneleme 
  • panel do zrobienia
  • pompa obiegowa do ustalenia
  • wylot do zakupu
  • grzałka max 10W kupić
  • skała koralowa, resztki z poprzedniego akwarium
  • sól aquaforest reef salt, u mnie się sprawdzała
  • piach koralowy ok 2cm
  • lampa LED do przerobienia

Korale:

  • Ricordea
  • Pachyclavularia
  • zoa koloru pomarańczowego o ile znajdę, trada kolorów
  • zoa koloru fioletowego o ile znajdę, trada kolorów

Makroglony


Życie:

  • Gobiodon okinawae
  • Sexy shrimp
  • Trochus sp.
  • Babylonia lutosa
  • Clibanarius tricolor
  • Turbo sp
Edytowane przez qni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym do takiego małego akwarium dobrał z 6-7 rodzajów zoasków, krewetkę, ze dwa ślimaki fajne i tyle.

Jak zarośnie wyglądałoby na przykład tak, jak na zdjęciu. U mnie zoaski zajmują też obszar 20x35-40

50887428132_314565db5e_b.jpg

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wolisz kaskady? Jeśli dołożysz panel to mało z tego akwarium zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, qni napisał:

grzałka 50W ze starego akwarium

50W przy 12 l wody będzisz mial skoki temperatury o 2-3 stopnie. Grzałka, nawet jak się wyłączy to odda jeszcze dużo ciepła....przerabiałem to w słodkim. Max 25 W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, qni napisał:

grzałka 50W ze starego akwarium

Ja w 30 l miałem 10W.  A są jeszcze mniejsze 8 i chyba 6W, czym mniejsza, tym mniej miejsca Ci zajmie w tym panelu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z Ciekawości bez uszczypliwości, ten projekt zajmie rok ?

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś trochę się pobawiłem zamieniłem resztki skały w docelową skałęIMG_1094.thumb.jpeg.bcbcded6465fc87556df432b0251ccdb.jpegIMG_1095.thumb.jpeg.4153d28978f453df301d3848a736c997.jpegIMG_1101.thumb.jpeg.c72317e639f36d8dfc5f207ddaeefd3e.jpeg

 

model akwarium pomoże mi ustalić wylot, mam nadzieje.

 

@Cheilonmyślałem nad kaskadą ma ona w moim przypadku wiele zalet, może to głupie ale stawiam na estetykę. Liczę się z tym że mogę tego żałować.

@Arek77, @klossowski dzięki za radę.

@kataniFajne akwarium. Trochę myślałem nad doborem korali, lubię zoa ale one są bardzo statyczne dlatego myślałem nad xenią, w końcu wybór wpadł na Pachyclavularia. Mam nadzieje że uda mi się dobrać tak przepływ że będzie sobie falował ten koral. Jak widzisz nie mam za wiele miejsca na skale. Dlatego tak jak planowałem zostaje przy tej obsadzie korali.
Obsada do tego akwarium stanowi wielki problem. Na pewno potrzebuje ślimaka, który przekopie piasek. Chciałbym mieć kraba Calcinus elegans wiem, że może mieć za mało pokarmu a wtedy pójdzie w korale. To samo będzie z krewetkami, dlatego krewetek choć mi się bardzo podobają to się ich boje. Musiałbym je jakoś dokarmiać. Może jakiś makro glon posadzę, jeszcze nie wiem, nie zastanawiałem się nad tym, mam czas. To stwierdzenie nie spotka się z aprobatą, ryba w takim akwarium??!!, ale najłatwiej będzie z rybką. Są okazy które można trzymać w tak ogromnym litrażu jak mój. na pewno będę musiał dobrze poszukać zanim coś wybiorę, dlatego proszę o wszelkie sugestie.

@Mateusz140 mam nadzieje, że nie, przez rok oswajam 2 letniego syna z akwarium słodkim. Jednak korale mogą być parzące nie chcę ryzykować.

Edytowane przez qni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.01.2021 o 22:19, klossowski napisał:

Super to Ci wyszło! 

Fajnie że nie tylko mi się podoba, dziękuję 

 

W dniu 31.01.2021 o 23:20, Konrad_Wwa napisał:

Pobaw się jeszcze testowo ustawieniem tych 2 skałek względem siebie np. obracając je po osi y

Na pewno to zrobię, teraz to tylko tak położyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna wizualizacja zbiornika :D

Lekko , zwiewnie, zajeb...cie.

Będę zaglądał :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

start.jpg.cc99b21099819ea2e2e927577c10a8af.jpg

 

Projekt był przewidziany na przyszły rok, ale nie wytrzymałem i wystartował. Projekt trochę się pozmieniał. Jak widać jest kaskada a miał być panel, który miał te wszystkie bebechy ukryć. ubolewam nad tym kompromisem.

W kaskadzie mam 500ml seachem de nitrate do akwarium leję, lepiej powiedzieć kropelkuje bakterię seachem stability. Producent podaję, że życie można wprowadzać po tygodniu od startu. Czy mogę wprowadzać koralowce już po tygodniu?

Korale miały być oparte o trójkąt barw, nie udało się planu dotrzymać. Kiedy z żoną zaczęliśmy wybierać rodzaje korali plan upadł. W Akwarium znajdą się dwa rodzaje zoa, briareum i rhodactis. Powinno to ciekawie wyglądać.

Ze sprzętu zostało mi przerobić lampę. Mam już sterownik czekam na ledy. Lada dzień nad akwarium zaświeci morskie światło. 

Przede mną najtrudniejsze, dobór życia.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

465167658_beznazwy.jpg.4b242fe00119bcefd03a4f846cd68431.jpg

To chyba będzie moja ulubiona perspektywa 

Akwarium stoi już ok 2 tygodnie codziennie dodaje bakterie, w weekend planuje sadzić korale 

Znalazłem czas, żeby zrobić światło. Miałem konfigurację 3x cold-white i 6 royal blue ale zredukowałem do 2 cold-white i 3 royal. Uznałem, że tego będzie za dużo. Kolor royal blue nie podoba mi się i chyba zmienię na zwykły niebieski. Nie wiem, dlaczego, ale światło w akwarium strasznie męczy mój wzrok a to mnie nie pokoi.

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, qni napisał:

465167658_beznazwy.jpg.4b242fe00119bcefd03a4f846cd68431.jpg

To chyba będzie moja ulubiona perspektywa 

Akwarium stoi już ok 2 tygodnie codziennie dodaje bakterie, w weekend planuje sadzić korale 

Znalazłem czas, żeby zrobić światło. Miałem konfigurację 3x cold-white i 6 royal blue ale zredukowałem do 2 cold-white i 3 royal. Uznałem, że tego będzie za dużo. Kolor royal blue nie podoba mi się i chyba zmienię na zwykły niebieski. Nie wiem, dlaczego, ale światło w akwarium strasznie męczy mój wzrok a to mnie nie pokoi.

  

Fajnie ze wystartowałeś wcześniej co do lampy nie znam konfiguracji. Ale jak masz możliwość zwiększ ilość barw :) Możesz dać diody jeśli chodzi o kolor blue i zbliżony od UV do Cyjana. Ja w swojej lampie w ogóle nie mam power ledow rb bo których nie kupiłem były jakieś fioletowe. Dla porownania miałem tez cree rb i zupełnie inna bajka nawet gdzieś to opisałem w swoim temacie o lampie ;) 
 

A czy oczu nie męczą bliki od piasku? ;) Piasek się pobrudzi i będzie mniej światła odbijał. 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe ułożenie skały. Zastanawiam się tylko czy jak na skraju postawisz jakiś koral to Ci się nie majgnie.

Pozdrawiam i kibicuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.04.2021 o 15:21, sith114 napisał:

Fajnie ze wystartowałeś wcześniej co do lampy nie znam konfiguracji. Ale jak masz możliwość zwiększ ilość barw :) Możesz dać diody jeśli chodzi o kolor blue i zbliżony od UV do Cyjana.

Kolory samoróbki nie podobają mi się dlatego kupię w przyszłości lampę

 

W dniu 8.04.2021 o 09:39, rufik napisał:

Bardzo ciekawe ułożenie skały. Zastanawiam się tylko czy jak na skraju postawisz jakiś koral to Ci się nie majgnie.

Dziękuję. Chyba będzie dobrze, zaplanowane korale aż tyle nie ważą.

 


IMG_1251.jpg.261eef45503d72c96369c9ba7a7886a3.jpgIMG_1250.jpg.7eb8cf05b6b847f8fe1530aebeee6bf6.jpgIMG_1249.jpg.6997b880b17221e2cd6a2a90bca079a7.jpg

Korale już w akwarium. muszę się nauczyć robić im zdjęcia. Podobno jest to zoa watermelon i pandora. Cieszy nas ricordea, w weekend jadę po czerwoną. Wiecie czy jest ricordea w kolorze niebieskim?  Fajnie by mieć na jednej skale 3 podstawowe kolory.

Czytałem, że Ricordea wydzielają substancje hamujące rozwój innych korali, czy mam stosować węgiel?

Mam jeszcze briareum ale niestety od kiedy ją mam 3 dni, nie widziałem żadnego polipa. Podejrzewam że dostałem padniętą szczepkę

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, qni napisał:

Mam jeszcze briareum ale niestety od kiedy ją mam 3 dni, nie widziałem żadnego polipa. Podejrzewam że dostałem padniętą szczepkę

Poczekaj.... jeszcze będziesz je skrobał ze skałki.... nieraz potrafi,po dwóch tygodniach polipy pokazać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Arek77 napisał:

Poczekaj.... jeszcze będziesz je skrobał ze skałki.... nieraz potrafi,po dwóch tygodniach polipy pokazać

oby :)

dobra, 2 polipy pojawiły się :D

Edytowane przez qni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.