Skocz do zawartości
Robert-reef

Jak sprawdzić działanie DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam od kilku lat DSB w obiegu. Ostatnio bardzo mocno poszły w górę fosforany i azotany.

Właściwie to od dłuższego czasu regularnie rosną. W akwarium nie wiele zmieniam a one rosną.

Podejrzewam że dsb przestało działać. Między ziarnami piasku (grubszego) pojawił się dziwny "nalot" - szary, niebieskawy.

Mam doprowadzoną rurę do dolnej warstwy dsb. Mogę z niej pobrać wodę z dna dsb.

Jak dobrze pamiętam to tam powinno być 0 PO4 i NO2.

Proszę o porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Robert-reef napisał:

Cześć

Mam od kilku lat DSB w obiegu. Ostatnio bardzo mocno poszły w górę fosforany i azotany.

Właściwie to od dłuższego czasu regularnie rosną. W akwarium nie wiele zmieniam a one rosną.

Podejrzewam że dsb przestało działać. Między ziarnami piasku (grubszego) pojawił się dziwny "nalot" - szary, niebieskawy.

Mam doprowadzoną rurę do dolnej warstwy dsb. Mogę z niej pobrać wodę z dna dsb.

Jak dobrze pamiętam to tam powinno być 0 PO4 i NO2.

Proszę o porady.

Jeśli masz wysokie NO3 to znaczy,źe DSB nie działa.

Lub bardzo duźo karmisz i nie wyrabia. Wstaw fotkę DSB i jego lokalizację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Dodam od siebie, że DSB może działać nadal, lecz "coś" popuściło do wody. Nie ma tu informacji, czy przypadkiem nie ma w obiegu gdzieś jakiegoś absorbentu tych związków? Może być tak, że coś włożonego jest przesycone i oddało do wody. Ponadto minęło kilka lat, więc i skała może być przesycona. W takim wypadku podmianki powinny ppmóc dość szybko, a DSB będzie działać nadal. Przy podmiankach warto górną warstwę piachu "zruszać" dodatkowo.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem co się dzieje. Chcę sprawdzić czy DSB działa i ewentualnie wykluczyć że to złe działanie jest przyczyną podnoszenia się poziomu PO i NO w akwarium.

Żadnych adsorberów czy innych środków pochłaniających/redukujących PO i NO w akwarium nie stosuje. Zamówiłem teraz microbelift Phos Out. Mam zamiar doraźnie tego użyć.

Problem jest jeszcze jeden - mimo wysokiego stężenia NO3 i PO4 glony rosną słabo. Mam filtr glonowy ale tam nie widać za bardzo żeby one jakoś intensywnie bujały, były jasno zielone.

No właśnie nie wiem co się dzieje. Chcę sprawdzić czy DSB działa i ewentualnie wykluczyć że to złe działanie jest przyczyną podnoszenia się poziomu PO i NO w akwarium.

Żadnych adsorberów czy innych środków pochłaniających/redukujących PO i NO w akwarium nie stosuje. Zamówiłem teraz microbelift Phos Out. Mam zamiar doraźnie tego użyć.

Problem jest jeszcze jeden - mimo wysokiego stężenia NO3 i PO4 glony rosną słabo. Mam filtr glonowy ale tam nie widać za bardzo żeby one jakoś intensywnie bujały, były jasno zielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak glony słabo rosną to brakuje im w pierwszej kolejności światła lub żelaza. Mogły też wyczyścić mikro i dlatego nie rosną. 

Górnej warstwy DSB nie dotknę nawet pod przymusem :) Od tego mam tam drobne życie, wężowidła(te małe) wieloszczety, pustelniki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żelazo lałem - nic nie dawało. Światło jest, nawet specjalne ledy dla roślin.

Górną warstwę dsb czasem "przewalam". oczywiście sama powierzchnię. Mam tam glony codium i czasami mieszając glonami wzburzą górną warstwę dsb. Ale to tylko naprawdę górna warstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak po podmiance jest ze stężeniami tych związków ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zelazo jest istotne dla glonów kolorowych, zielone są dużo bardziej wrażliwe na poziom potasu

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testu na żelazo nie mam, nie robiłem. Lałem tak profilaktycznie bo skoro mam mnóstwo glonów więc i zapotrzebowane na żelazo jest.

Test na potas mam - zrobię w najbliższym czasie. Możliwe że potas mi spadł. Kiedyś juz miałem z nim problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.