Skocz do zawartości
Hoom

Ślimaki osiadłe

Rekomendowane odpowiedzi

Lysmata Seticaudata


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

Lysmata Seticaudata

Ja tez kupiłem cztery i odrazu gdzieś mi znikły . Nie mogę ich znaleść w akwarium albo sie schowały albo pokolce je dorwały . Kupiłem tez 6 sztuk Pusiostoma mendicaria i tez ich nie widać :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ja tez kupiłem cztery i odrazu gdzieś mi znikły . Nie mogę ich znaleść w akwarium albo sie schowały albo pokolce je dorwały . Kupiłem tez 6 sztuk Pusiostoma mendicaria i tez ich nie widać [emoji20] 
U mnie w nocy je było tylko widać jak dłubią w skałach.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.02.2021 o 10:13, FajnyRadziu napisał:

U mnie krewetki do pary ze ślimakami pszczółkami sobie poradziły.

Zostały tylko szkielety ślimaków :)

Radziu potwierdzasz że pszczółki jadły osiadłe? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kiks napisał:

Radziu potwierdzasz że pszczółki jadły osiadłe? 

Nie potwierdzę, nie zaprzeczę. 

Wpuściłem pszczółki, ślimaki sieci nie wypuszczają tylko skorupy zostały a pszczółki sobie nadal żyją. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczne w zbiorniku nic niepodgryzają? 

Może rozmnożyłeś? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą zjeść inne ślimaki jak są głodne. 

Z tego co czytałem raczej niemożliwe do rozmnożenia w warunkach domowych. 

No i są ładne :)

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie odnośnie ślimaków osiadlych. Czy jakiś zwierz zje tubki tych ślimaków?

Czy jeżowiec nie wykosił by tego do zera? Wydaje się,  że ma do tego predyspozycje. 

Albo krówka Lactoria Cornuta? Gdzieś o krówce czytałem ale czy ktoś to może  potwierdzić? Czy gustują w osiadlych i czy jest szansa że zetnie je razem z tubkami? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnej propozycji odnośnie tubek ślimaków osiadlych? Zastanawiam się dalej nad jezowcem ale może ktoś potwierdzi że się sprawdzi w tym celu. Pszczółki zakupię ale one jeśli zagusują w osiadlych to i tak rurki zostaną. 

A ma ktoś krówke która która zmieliła całego osiadlego wraz z rurą? 

Krewetki mam z rodziny Lysmata ale nie wydaje mi się że się za nie biorą. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie się poddałem. Moim daniem to jest nie do zwalczenia. Każdy prędzej czy później przywlecze.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie też powoli zaczynają denerwować te stworzonka. Słyszałem, że ślimaki tzw. pszczółki (Endina mendicaria)   mogą zjadać. Ktoś na doświadczenie w tej sprawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.09.2021 o 15:24, Syrius177 napisał:

Albo krówka Lactoria Cornuta? Gdzieś o krówce czytałem ale czy ktoś to może  potwierdzić? Czy gustują w osiadlych i czy jest szansa że zetnie je razem z tubkami? 

Ja mam Cubicus i nie wydaje się być zainteresowana ślimakami w żadnym stopniu.

22 minuty temu, katani napisał:

Ja u siebie się poddałem. Moim daniem to jest nie do zwalczenia. Każdy prędzej czy później przywlecze.

Pamiętam jak kiedyś napisałeś jak rygorystycznie podchodzisz do obserwacji fragów, jak zajmujesz się każdym ślimakiem osiadłym jakiego zobaczysz... pełen podziw był, teraz jednak to nabrało realnego światła :) - tj. Nie da się :P. 

Łamać szczypcami, mieć wargacze żeby dojadły, do tego mało karmić drobnicą, ale to nie jest usunięcie a kontrola populacji.

jakby istniał jakiś farmaceutyk na nie bez konsekwencji dla reszty życia - płacę w czystym złocie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, też muszę się zająć tym tematem, a z tego co tu widzę nie ma na to super patentu :/

na początku było ich pare i nie widziałem żadnych negatywnych skutkow. Po czym zaczely mi ostatnio leciec caulastree. Najpierw myślałem że to przez skoki parametrów, ale po czasie się okazało że w kulach pomiedzy glowkami były rurki ślimaków i to one sa odpowiedzialne za te szkody. Mam trochę krewetek wundermani, 2 czyszczace, 2 boksujace, pistoletowa, chrysusa, 2 mandaryny - do tej pory nie widziałem żeby coś się kręciły przy slimakach :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.02.2021 o 21:01, FajnyRadziu napisał:

Nie potwierdzę, nie zaprzeczę. 

Wpuściłem pszczółki, ślimaki sieci nie wypuszczają tylko skorupy zostały a pszczółki sobie nadal żyją. 

Po pół roku mam tak samo jest ok na 50l wpuściłem 3 sztuki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja wczoraj w 2h ogarnalem 50% akwarium juz dzisiaj nie mialem sily na reszte, musialem rozwalic z 5 duzych kul Caulastrea zeby sie dostac do srodka do tych skubancow. Wywalilem w sumie z ponad 50 główek :/

zastanawiam sie jeszcze nad wpuszczaniem tych pszczółek- czy poza ryzykiem zjadania ślimaków sa jeszcze jakieś przeciwskazania ? Zeby nie bylo ze je wpuszcze a potem sie juz nie uda ich zlapac a np. Zjadają euphyllie w wolnych chwilach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem aby jadły osiadłe lecz po 6miesiącach osiadłych brak. Nie zauważyłem aby robiły jakieś szkody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest plaga. Mam 3 krewetki czyszczące, 1 debeliusa, 4 lub 5 seticaudata. Nie wiem czy je młócą. W każdym razie ślimaków jest dużo wszędzie.

W dniu 13.11.2021 o 18:00, mem_phis napisał:

Po czym zaczely mi ostatnio leciec caulastree. Najpierw myślałem że to przez skoki parametrów, ale po czasie się okazało że w kulach pomiedzy glowkami były rurki ślimaków i to one sa odpowiedzialne za te szkody.

Marcin moim zdaniem Caulastrea ci pada z innego powodu.

13 godzin temu, mem_phis napisał:

zastanawiam sie jeszcze nad wpuszczaniem tych pszczółek- czy poza ryzykiem zjadania ślimaków sa jeszcze jakieś przeciwskazania ? Zeby nie bylo ze je wpuszcze a potem sie juz nie uda ich zlapac a np. Zjadają euphyllie w wolnych chwilach

Były osoby na forum, które próbowały pszczółek. Ponoć bezskutecznie. Moim zdaniem na to nie ma metody. Niektórzy chyba krówki wpuszczali i one gryzą osiadłe. Ale też potrafią młócić korale.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, katani napisał:

U mnie jest plaga. Mam 3 krewetki czyszczące, 1 debeliusa, 4 lub 5 seticaudata. Nie wiem czy je młócą. W każdym razie ślimaków jest dużo wszędzie.

Marcin moim zdaniem Caulastrea ci pada z innego powodu.

Były osoby na forum, które próbowały pszczółek. Ponoć bezskutecznie. Moim zdaniem na to nie ma metody. Niektórzy chyba krówki wpuszczali i one gryzą osiadłe. Ale też potrafią młócić korale.

Ja mam zielonego wargacza i wydaje mi się, że to on ubił wszystkie ślimaki osiadłe. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na 90% to slimaki. Caulastrea jest u mnie od poczatku i przezyla różne awarie. A aktualnie wszystko zyje a one padaja. No i oczywiscie padaja w pierwszej kolejnosci te do okola rurek slimakow :/

a czy zielony wargacz jest bezpieczny dla zycia jak zolty ? Nie poluje na krewetki i slimaki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę dodać od siebie że na 637l kupiłem chyba z 20 ślimaków Engina mendicaria i dałem im czas. Ślimaki osiadłe zaczęły znikać. po kilku miesiącach praktycznie ich nie mam już :D 


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.