Skocz do zawartości
lukanus

Dołożenie sumpa do kostki.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Posiadam kostkę 64 L z panelem 10 cm, wszystko zobrazowane na załączniku. Zrobiłem już sump aby poprawić filtrację, zwiększyć ilość wody w obiegu co się przełoży również na bezwładność systemu. W sumpie zasypałem DSB i zakładam refugium. Oby dwa zbiorniki muszę podłączyć pudełkiem przelewowym 8 cm. Kupiłem już pompę Jebao 2500 gdyż ta Tunze comline nie podniesie na 100  cm (sprawdziłem). Teraz pytanie do speców, jak byście to podłączyli, gdzie dać pudełko przelewowe, do której komory?  Gdzie wylewkę, bo jeśli dam tam gdzie jest, to 8 cm wody się przeleje przez pompę do sumpa przy braku zasilania. Czy zostawić może dodatkowo tą Tunze dla dodatkowego obiegu dla Siporaxu tak jak jest a zrobić dodatkową wylewkę z Jebao?

Z góry dzięki za porady.

 

 

1.png

Edytowane przez lukanus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To panel ma zostać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już jest to czemu go dalej nie wykorzystywać,  jest w nim teraz  5 L siporaxu . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, lukanus napisał:

Jak już jest to czemu go dalej nie wykorzystywać,  jest w nim teraz  5 L siporaxu . 

Zyskasz więcej miejsca dla życia.

Jeżeli chcesz zostawić panel to, wg. mnie, musisz stworzyć drugi, niezależny od panela, obieg wody, czyli pudełko przelewowe zawieszasz np na bocznej ściance omijając panel. Nie bardzo sobie wyobrażam jak miał by wyglądać obieg wody z kominem w panelu.   

Jak duży ma być sump?

Edit.

Ewentualnie...... komin przelewowy w pierwszej komorze (tam gdzie grzebień) - tylko czy tam się zmieści się, a powrót bezpośrednio do zbiornika. Ale i tak wtedy nasz dwa obiegi i dwie pompy ...tylko czy grzebień panela przepuści tyle wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem panel, zmieniłem na pudełko. Niby wszystko ok, policzone i sprawdzone w każdą stronę jednak na pewno już więcej nie zdecyduje się na takie rozwiązanie. Jak robić to komin normalny i najlepiej nowy zbiornik albo ostatecznie jak masz chęci i w miarę szeroki panel to z panela zrobić komin i wiercić dno.

Ps. Pudełko 80mm to na pewno nie wyrobi ma pompie 2500l/h. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel doklejony do kostki z zew. a nie włożona szyba w środek. Sump ma 40 L. Czyli nie da rady na 2 obiegach tego wyregulować?  Moje szkło już 2 lata się kręci i teraz nic wiercił nie będę. Chciałem dołożyć tylko sump bo jest możliwość. Pompę wyreguluję na tyle aby pudełko wyrabiało.

Edytowane przez lukanus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, lukanus napisał:

Panel doklejony do kostki z zew. a nie włożona szyba w środek. Sump ma 40 L. Czyli nie da rady na 2 obiegach tego wyregulować?  Moje szkło już 2 lata się kręci i teraz nic wiercił nie będę. Chciałem dołożyć tylko sump bo jest możliwość. Pompę wyreguluję na tyle aby pudełko wyrabiało.

A pudełko przelewowe koniecznie chcesz umieścić w panelu czy może być z boku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, lukanus napisał:

Panel doklejony do kostki z zew. a nie włożona szyba w środek. Sump ma 40 L. Czyli nie da rady na 2 obiegach tego wyregulować?  Moje szkło już 2 lata się kręci i teraz nic wiercił nie będę. Chciałem dołożyć tylko sump bo jest możliwość. Pompę wyreguluję na tyle aby pudełko wyrabiało.

Miałem takie samo podejście akwarium półtora roku, dołożę sump ale nie będę wiercił. Skończyło się na większym akwarium...:)

Pamiętaj przy pudełku aby sprawdzić:

- czy sump przyjmie wodę jak wyłączy się prąd np. najlepiej sprawdzić że włącza i wyłącza się kilka razy z rzędu

- czy akwarium przyjmie wodę z sumpa jakby pudełko zawiodło i to w 2 scenariuszach, jeden dolewka zadziała poprawnie i wyłączy się przy długim dolewaniu, dwa, że doleje całą wodę do sumpa (oczywiście pompa wypompuje tyle wody ile trafi do jej komory)

- zwroc uwagę czy odpieniacz nie puszcza powietrza bo jak będzie trafiać do obiegu to dosyć szybko zapowietrzy pudełko

- regularnie sprawdzaj i odpowietrzaj pudełko plus należy je dokładnie czyścić bo szybko zarasta glonem przynajmniej ja tak miałem w przeźroczystym pudełku

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad, dzięki za istotne wskazówki. Dzisiaj na testy założyłem pudełko z boku i wstępnie wyregulowałem. fakt, że nie mam jeszcze tej pompy Jebao (będzie we wtorek) ale odpaliłem na małej z przepływem 200. Przez 3 h było ok. Potem przetestuję z pudelkiem w panelu i zobaczymy czy grzebień od panelu wydoli.  Zastanawiam mnie tylko fakt, czy na jednej dolewce w sumpie będzie ok. Czy w głównym zbiorniku na drugim obiegu nie będzie brakowało wody. Pozostaje mi tylko testować.

Jeszcze jedna kwestia, przy regulacji poziomów w pudełku i akwarium gł. przelew nie ma szans wyregulować w 100 % (albo za dużo albo za mało). Czy nie trzeba ustawić, aby w zbiorniku głównym poziom delikatnie rósł aż zacznie się minimalnie przelewać rewizją i wtedy poziom mam Ok. Czy tak?

Edytowane przez lukanus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.