Skocz do zawartości
Gość

Czyszczenie sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Jako że temat nie daje mi spokoju a nie chciałem zaśmiecać wątku kolegi @katanichciałbym byście się podzielili i wypisali swoje za i przeciw czyszczeniu sumpa ,wasze doświadczenia przemyślenia ,powiedzmy takie kompendium wiedzy w jednym poście . Wiadomo teraz mamy inne czasy niż powiedzmy te 15-20 lat temu akwarystyka morska bardzo się rozwinęła , teraz jesteśmy mocno uzależnieni od technicznych wynalazków , ale zastanawia mnie i nie daje mi spokoju jak kiedyś sobie  z tym radzono, czy był taki nacisk na " sterylne " szkła i usuwanie wszystkiego co się da ( chodzi mi o materie organiczną /detrytus) .Jak spojrzę na te wszystkie baniaki z przed dekady ,nawet i trochę młodsze ale prowadzone bez tych nowinek technicznych  to tam można powiedzieć jest " syfek " niesamowity , tajemnicza strefa itd a zbiorniki powalają pięknem życia , zdrowymi koralami . 

Zobaczcie na te akwarium i ten sump 

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/140-tank-of-the-month

takich przykładów naprawdę jest wiele np zobaczcie tutaj 

 

 

syf z sumpa.jpg

sy z sumpa 1.jpg

syf z sumpa 2.jpg

syf z sumpa 4.jpg

syf z sumpa 5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzątam sumpa raz w tygodniu. Robiąc podmianę wody co sobotę (25l) spuszczam znaczną część wody z sumpa ściągając ile się da zaległego syfu z zakamarków. Raz na 2 tygodnie wyjmuję koszyk z siporaxem i wstrząsam nim w wylanej z baniaka wodzie po czym wrzucam go z powrotem na miejsce . Co kilka miesięcy wyjmuję z sumpa odpieniacz i pompę obiegową i myję pod kranem z syfu. Jak nie sprzątałem sumpa to NO3 i PO4 po jakimś czasie zaczynało systematycznie rosnąć i utrzymywać się na podwyższonym poziomie. Wcześniej jak miałem DSB i refugium to nie odmulałem sumpa. Zaczołem sprzątać sumpa już dawno jak po takim sprzątaniu odkryłem poprawę parametrów. Jeszcze wcześniej jak likwidowałem DSB to przekonałem się ile syfu potrafi wchłonąć piasek - woda czarna jak z kubka odpieniacza. DSB u mnie działało ale do czasu. Później PO4 rosło. Refugium też fajna sprawa ale nie przy acroporach a raczej mieszanej obsadzie. Przy filtrze glonowym NO3 i PO4 będzie nieco podwyższone niż byśmy chcieli a lanie czegokolwiek na NO3 i PO4 będzie rozpuszczać glony (błędne koło) Jak bym miał trzymać miękkie i LPS stawiał bym duże refugium. Acry będą rosły ale kolory będą takie sobie. Nie mówię że się nie da ale jest to problematyczne i nie u każdego będzie to działać.

Jak poczytasz stare tematy z przed kilku lat to zobaczysz że te piękne baniaki z DSB długo nie działały. Przeważnie po 1-3 lat zaczynały się problemy czy też wysadzenie całego zbiornika. Tak jakby cały ten syf kumulował się w piachu. Skała kumulowała PO4 a potem po przesyceniu zaczęły to wszystko razem oddawać do wody. Ja na pewno do DSB nie wrócę, choć są ludzie którzy sobie chwalą. Nie mówię tu o refugium z 2cm warstwą piasku, ale o grubej warstwie piachu.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim akwarium nie odsysałem syfu ze zbiornika i sumpa, a jak już to robiłem to bardzo rzadko. Przez pierwsze półtora roku wszystko było ok. Później zaczęły się problemy z PO4. W obecnym zbiorniku odsysam regularnie i utrzymanie parametrów wody bliskich wody morskiej jest bezproblemowe, mimo sporej obsady ryb i braku odpieniacza. Jak już pisałem, sprzątanie sumpa i akwarium traktuje jak rutynowe zabiegi konserwacyjne i jest to elementem mocnego eksportu. Opieram eksport na filtracji mechanicznej - roller i odsysanie oraz biologicznej - bakterie i pożywka.  Co pozwala mi utrzymać NO3 i PO4 bardzo nisko, a zarazem wysoko nutrienty organiczne, które są głównym pożywieniem dla koralowców. To natomiast pozwala trzymać SPS-y i LPS-y w jednym zbiorniku i jedne i drugie dobrze się rozwijają i wyglądają.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.