Skocz do zawartości
Czubais

Mikroelementy - przepis

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czy ktoś mógłby podzielić się przepisem na mikroelementy? Ile i jakich proszków zmieszać? Byłbym wdzięczny - szukam już z godzinę na forum i nie znalazłem...


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Czubais napisał:

Hej, czy ktoś mógłby podzielić się przepisem na mikroelementy? Ile i jakich proszków zmieszać? Byłbym wdzięczny - szukam już z godzinę na forum i nie znalazłem...

A jest coś takiego jak " gotowy przepis na mikro" ? To chyba się daje wg zużycia ....na podstawie testów. No chyba, że chodzi Ci o przepis na SBS (sól bez soli).... tylko czy to się opłaca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Arek77 napisał:

A jest coś takiego jak " gotowy przepis na mikro" ? To chyba się daje wg zużycia ....na podstawie testów. No chyba, że chodzi Ci o przepis na SBS (sól bez soli).... tylko czy to się opłaca?

Nie wiem czy to się opłaca, właśnie dodaje osobno wszystko co da się zmierzyć, ale chodzi mi o jakiś uniwersalny przepis (proporcje) na mikro których nie da się zmierzyć. Suplementuje się wg. zużycia np. Ca, ale trzeba wiedzieć jak zrobić taka miksturę.

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się dozować micro wg zużycia Ca. Każdy zbiornik zachowuje się inaczej. Najprostsza metoda to icp co miesiąc aby ustalić dawkę wg zużycia kh. Ja tak robię prowadząc zbiornik bez podmian. Mimo to, co 2-3 miesiące wysyłam próbkę do badania na icp. Jak dotąd od roku nie musiałem robić korekty. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dla syna napisał:

Nie da się dozować micro wg zużycia Ca. Każdy zbiornik zachowuje się inaczej. Najprostsza metoda to icp co miesiąc aby ustalić dawkę wg zużycia kh. Ja tak robię prowadząc zbiornik bez podmian. Mimo to, co 2-3 miesiące wysyłam próbkę do badania na icp. Jak dotąd od roku nie musiałem robić korekty. 

O badaniach ICP każdy wie, to łatwizna i upierdliwość oraz nabijanie kasy producentom preparatów. Temat mielony 1000 razy. Firmy sprzedają gotowe mieszanki mikro i podają sposoby suplementacji - wg. Zużycia Ca lub po prostu x ml na 100 litrów. Wiec nie bijmy piany tylko niech jakiś kozak (a jest  ich  wielu na forum) podzieli się swoim doświadczeniem. Niektórzy robią własne sole, etc. Ale wiedzy na forum o tym jak na lekarstwo..


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Czubais napisał:

Wiec nie bijmy piany tylko niech jakiś kozak (a jest  ich  wielu na forum) podzieli się swoim doświadczeniem

Sam używam sporo pierwiastków śladowych i kilka innych preparatów DIY. I według mnie jeśli ktoś ogarnął taki preparat to raczej nie będzie się dzielił przepisem. Bo nie po to spędzał czas na kombinowaniu i próbach w swoim baniaku aby teraz jakiemuś Paniczowi dać go na tacy. 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Czubais napisał:

O badaniach ICP każdy wie, to łatwizna i upierdliwość oraz nabijanie kasy producentom preparatów. Temat mielony 1000 razy. Firmy sprzedają gotowe mieszanki mikro i podają sposoby suplementacji - wg. Zużycia Ca lub po prostu x ml na 100 litrów. Wiec nie bijmy piany tylko niech jakiś kozak (a jest  ich  wielu na forum) podzieli się swoim doświadczeniem. Niektórzy robią własne sole, etc. Ale wiedzy na forum o tym jak na lekarstwo..

Bez wiedzy na szali dużo się ryzykuje - kto korygował choćby jeden pierwiastek z grupy mikro wie gdzie tkwi problem. Poczytać zagraniczne fora jakie związki dla jakich pierwiastków używać (np chlorki). Odkopać wiedzę o masie molowej i atomowej. Przeliczyć stężenia. Kalkulator w dłoń i uruchomić szare komórki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rumik21 napisał:

Sam używam sporo pierwiastków śladowych i kilka innych preparatów DIY. I według mnie jeśli ktoś ogarnął taki preparat to raczej nie będzie się dzielił przepisem. Bo nie po to spędzał czas na kombinowaniu i próbach w swoim baniaku aby teraz jakiemuś Paniczowi dać go na tacy. 

No i to jest wlasnie nasz problem (tego forum) - czy to jest to hobby, czy jakas rywalizacja o nje wiadomo co...? Lepiej niech kilka osob wywali baniaki swoimi eksperymentami - niz podzielic sie doswiadczeniem. My naród - nie  umiemy pracowac zespolowo - jestesmy introwertycznymi indywidualistami i tyle w temacie...


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Czubais napisał:

No i to jest wlasnie nasz problem (tego forum) - czy to jest to hobby, czy jakas rywalizacja o nje wiadomo co...? Lepiej niech kilka osob wywali baniaki swoimi eksperymentami - niz podzielic sie doswiadczeniem. My naród - nie  umiemy pracowac zespolowo - jestesmy introwertycznymi indywidualistami i tyle w temacie...

A to złe firmy i osoby prywatne, które zainwestowały swój czas a i nierzadko pieniądze na zrobienie takowych mieszanek, a teraz nie chcą się podzielić gotowcem. Powinni przecież podzielić się doświadczeniem w imię wzajemnej pomocy bo ja - janusz biznesu - chcę zaoszczędzić parę złotych (chociaż z tym może być różnie) zamiast kupić gotowe mieszanki i dozować według instrukcji. Dejcie mi wszystko na gotowo bo ja chce tu i teraz, już, natychmiast wy indywidualiści wy.

A teraz na poważnie - jak Cię tak boli brak współpracy to rusz cztery litery i poszukaj, dowiedz się, zrób, przetestuj, a potem opisz wszystko dokładnie i daj gotowy przepis - za darmo. W imię pomocy innym hobbystom. Ewentualnie poszukaj osób chętnych do współpracy. Bo póki co to wylewasz swoje żale bo nikt Ci nic na gotowo nie daje...
Swoją drogą to może nawet lepiej - właśnie po to, żebyś baniaka nie wysadził.

Edit
Temat pod GB wyczuwam :P

Edytowane przez goclik (wyświetl historię edycji)

232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, goclik napisał:

A to złe firmy i osoby prywatne, które zainwestowały swój czas a i nierzadko pieniądze na zrobienie takowych mieszanek, a teraz nie chcą się podzielić gotowcem. Powinni przecież podzielić się doświadczeniem w imię wzajemnej pomocy bo ja - janusz biznesu - chcę zaoszczędzić parę złotych (chociaż z tym może być różnie) zamiast kupić gotowe mieszanki i dozować według instrukcji. Dejcie mi wszystko na gotowo bo ja chce tu i teraz, już, natychmiast wy indywidualiści wy.

A teraz na poważnie - jak Cię tak boli brak współpracy to rusz cztery litery i poszukaj, dowiedz się, zrób, przetestuj, a potem opisz wszystko dokładnie i daj gotowy przepis - za darmo. W imię pomocy innym hobbystom. Ewentualnie poszukaj osób chętnych do współpracy. Bo póki co to wylewasz swoje żale bo nikt Ci nic na gotowo nie daje...
Swoją drogą to może nawet lepiej - właśnie po to, żebyś baniaka nie wysadził.

Edit
Temat pod GB wyczuwam :P

nie dziwie sie, ze sie tyle ludzi wypisalo z tego forum. kiedys cos sie mozna bylo dowiedziec, dzielic sie doswiadczeniem - teraz tylko bicie piany, nic konstruktywnego i tony tych samych wypowiedzi i pouczania kazdy kazdego.

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.02.2021 o 23:26, dla syna napisał:

Nie da się dozować micro wg zużycia Ca.

nie do końca się nie da... bo dozować się da. Tylko w wyniku kontroli jaką umożliwia nam ICP można to dozowanie korygować.
Gdyby tak naprawdę nie było opcji dozowania mikro w oparciu o zużycie m.in Ca to ballingi firmowe wzbogacone o mikroelementy by nie istniały.

@Czubais jak dobrze poszukasz to znajdziesz przepisy na trace diy ... umówmy się że to wytyczne do bazy... ale są na forum.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem różne wynalazki DIY. Najbardziej spodobał mi się w formie 1 proszku. Podbijał CA, Kh, posiadał pożywkę bakteryjną wraz z pierwiastkami sladowymi. Gdyby tylko bylo mozliwe to o czym marzył autor przepisu - żeby kazdy Kowalski mogl sypać dawkę dzienną i miec spokoj to byloby pieknie. Niestety to nie jest mozliwe. Tak samo jest z instrukcjami dozowania/uzywania produktów markowych - to wskazówka żeby uzytkownik miał jakikolwiek obraz :) Niestety o samym tworzeniu Mikro nic nie napisze bo to wykracza poza zakres moich mozliwosci :) 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, chwialek napisał:

nie do końca się nie da... bo dozować się da. Tylko w wyniku kontroli jaką umożliwia nam ICP można to dozowanie korygować.

@Czubais

Całkowicie się z tym zgadzam. Dlatego napisałem o icp. Lecz autor stwierdził że to nabijanie kasy, więc nie kontynuowałem dyskusji. Lejąc ballinga po równo można tak samo dozować micro w oparciu o Mg. Natomiast lanie dodatków w oparciu o KH jest bezpieczniejsze gdyż jego wartość świadczy o konsumpcji w najbliższym czasie. Przynajmniej u mnie tak wychodzi. Jak KH spada, to w kolejnym dniu wciąga Ca i Mg. Jak KH wzrasta do to kolejnego dnia Ca  i Mg powoli wzrasta. Stosując się do wartości KH unikam huśtawki pozostałych macro. Taką samą metodę jak ja, wcześniej stosował Krzysiek L. i zbiornik zachowuje się podobnie. Ale to są tylko moje stwierdzenia wynikające z obserwacji i prowadzenia mojego zbiornika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forum, przepisu na Ballinga z wszystkimi skladnikami mikro i makro.  Tam było 7 roztworow - z ktorych robiles 3 podstawowe. Jesli nikt nie wrzuci to wieczorem postaram sie poszukac na forum. Od tego w zasadzie mógłbyś wyjść w dalszych poszukiwaniach swojego przepisu na sukces.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Czubais napisał:

nie dziwie sie, ze sie tyle ludzi wypisalo z tego forum. kiedys cos sie mozna bylo dowiedziec, dzielic sie doswiadczeniem - teraz tylko bicie piany, nic konstruktywnego i tony tych samych wypowiedzi i pouczania kazdy kazdego.

To zacznij od siebie - dziel się wiedzą, doświadczeniem i konstruktywnymi wypowiedziami. Bo póki co to się domagasz i krytykujesz. Podobnie jak Ci co się wypisali. 

Zwłaszcza jak przedmówcy zauważyli - wystarczy poszukać na forum wiedzy i poskładać. A swoją postawą pokazujesz, że nawet tego nie zrobiłeś przed zadaniem pytania. Lepiej oczekiwać gotowca

Edytowane przez goclik (wyświetl historię edycji)

232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już rozmawialiśmy o tym w innym topicu. Tropic Marine all for reef. Można zrobić samemu, można kupić gotowca w proszku albo w płynie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chwialek napisał:

@VDR
@Czubais czasami trudniej ale da się znaleźć...

@VDR

@chwialek 

dzięki, przetworzę co się da i może uda mi sie tu w tym topiku  podsumować dla potomności ...


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę :

https://www.nano-reef.com/forums/topic/146114-nemos-tank/page/3/

https://www.nano-reef.com/forums/topic/291942-maintaining-water-parameters/

 

W tych tematach znajdziesz informacje jakich związków będziesz potrzebował. Powyżej podałem Ci również jak będziesz sobie to liczył. Wybacz że nikt Ci tu nie bedzie tego na własną rękę liczył - to kupa roboty a efekt bedzie na końcu zależał od twojej dokładności. Sypniesz za dużo cynku lub boru to się dowiesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.