Skocz do zawartości
pinki

Test ICP interpretacja wyników

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Według mnie mam Spore przekroczenie cynku 0,1180mg/l oraz fosforu 00318mg/l ,. Żelazo 0,0106 też by mogło być mniejsze. I teraz pytanie czym to zbić? Jakiś absorber? 

 

 

Screenshot_2021-02-18-12-26-35-373_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz przede wszystkim podnieść zasolenie bo 32 ppt to trochę mało. Reszta parametrów jest w miarę ok. żelazo możesz ciut mniej dozować to samo zjedzie. Ale ten poziom nikomu raczej nie szkodzi. Fosfor masz ciut wysoko, ale to zależy jakie korale trzymasz w akwarium. Dla LPS idealnie. Dla SPS mogłoby być ciut niżej. Ciut więcej jodu dozować i potasu dozować.

Z ciekawości jakiej soli używasz? Bo ostatnio wszystkim, którzy jadą na AF reef/probiotic wychodzi bardzo niska siarka. U ciebie też jest niska.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

Musisz przede wszystkim podnieść zasolenie bo 32 ppt to trochę mało. Reszta parametrów jest w miarę ok. żelazo możesz ciut mniej dozować to samo zjedzie. Ale ten poziom nikomu raczej nie szkodzi. Fosfor masz ciut wysoko, ale to zależy jakie korale trzymasz w akwarium. Dla LPS idealnie. Dla SPS mogłoby być ciut niżej. Ciut więcej jodu dozować i potasu dozować.

Z ciekawości jakiej soli używasz? Bo ostatnio wszystkim, którzy jadą na AF reef/probiotic wychodzi bardzo niska siarka. U ciebie też jest niska.

Jadę na soli aquaforest reef Salt. Co do kondycji lps nie mam zastrzeżeń ale z sps jest problem. Jod dozuje  dodatkowo, jak widać będę musiał zwiększyć dawkę. Zastanawiam się czy ten poziom cynku i fosforu nie wpływa właśnie negatywnie na sps.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodem kłopotów z spsami jest zdecydowanie zasolenie. Jak spsy ruszą to metale też zostaną wchłonięte. Co do siarki to przypuszczam że podmiany są zbyt rzadkie lub nie wykonywane wcale. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiema rękami podpisuje się pod postem Igora. Tak niska siarka najczęściej występuje w zbiornikach bez podmian. Aż ciekaw jestem czy kolega  nie ma przypadkiem problemów z STN lub RTN spsów. Siarczan sodu i kalkulator w dłoń i robić korektę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, sumka33 napisał:

Obiema rękami podpisuje się pod postem Igora. Tak niska siarka najczęściej występuje w zbiornikach bez podmian. Aż ciekaw jestem czy kolega  nie ma przypadkiem problemów z STN lub RTN spsów. Siarczan sodu i kalkulator w dłoń i robić korektę. 

Podmiany są regularne co tydzień. Ale macie rację zrobię korektę z siarką.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, żeby nie zakladac kolejnego, podpialbym sie pod ten post. Pierwszy raz robilem badanie icp (od jakis 5 lat.....) i o dziwo wyszlo duzo lepiej niz sie spodziewalem (patrzac na moje ciagle, mniejsze i wieksze problemy z nalotem na piasku i skałach). Porównałem sobie też z wynikami kolegi pinki i mam takie pytanka.

Si w zbiorniku mam 0,2 a w wodzie RODI 0,037 - niby zakres jest az do 2,9, ale czy SI nie powinno byc jednak bliskie 0 (wczesniejsze problemy mialem na pewno przez Si, ale nie wiem jakie bylo dokladnie stezenie)

i teraz zagadki

w wodzie RO jest tak:

Zn - mam przekroczone 6 krotnie (w akwarium 2,5x) - 0,0395 ppm
P - 0,0117 (w zbiorniku prawie w normie)
Po4 - 0,036 (w zbiorniku prawie w normie)

czego to może być wina? Membrana pokazuje na TDSie 3ppm zanim woda trafi do podwójnej żywicy - ale na wszelki wypadek zamówiłem filtry sedymentacyjne oraz weglowy do zmiany.
Sprawdzilem co maja w skladzie opaski zaciskowe nierdzewne których używam do węży - w teorii o cynku nigdzie nie piszą, ale na wszelki wypadek, będę wyciągał z beczki pompę i falownik (w tej samej beczce 200l do której łapie RODI, rozrabiam później sól do podmianki) - takie same opaski mam w akwarium - ze stali nierdzewnej.

A na pomysł skąd takie duże Po4 w RODI to jeszcze nie wpadłem nawet teoretycznie - sugestie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem jedna rdzewiejaca opaske w akwarium, wymienilem na nierdzewke, ale dalej nie tlumaczy to pozostalych wynikow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.02.2021 o 15:16, mem_phis napisał:

P - 0,0117 (w zbiorniku prawie w normie)
Po4 - 0,036 (w zbiorniku prawie w normie)

Masz wkład węglowy przed osmozą? Może węgiel oddaje fosforany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, wkład weglowy jest tylko w osmozie. Wymieniłem właśnie wszystkie wklady, robi się nowe RODI, sprawdze hanka wode na koniec, zobaczymy, może to wina wkladow była.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, mem_phis napisał:

Nie, wkład weglowy jest tylko w osmozie.

 

W dniu 24.02.2021 o 15:16, mem_phis napisał:

w wodzie RO jest tak:

Zn - mam przekroczone 6 krotnie (w akwarium 2,5x) - 0,0395 ppm
P - 0,0117 (w zbiorniku prawie w normie)
Po4 - 0,036 (w zbiorniku prawie w normie)

Ale ja zrozumiałem, że P i PO4 to nasz w wodzie RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, to były parametryw RO

Wklad weglowy jest w filtrze przed membrana i żywica. 

I przegladalem swoje zapiski i jest nikla szansa, ze prefiltry zmienialem z poltora roku temu.... albo sobie nie zapisalem zmiany :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.