Skocz do zawartości
atk

Aiptasia opanowuje zbiornik

Rekomendowane odpowiedzi

Heeey, wiem że tematów o aiptasi jest już wiele, natomiast może coś się polepszyło i/lub wypraktykowało lepszego... 

Aiptasia opanowuje zbiornik na całego... 

Miałem 2 krewetki niby do tego, siedzą pod skała i nic nie robią. 

Wrzuciłem 3 berghie i zaginęły chyba zjedzone przez coś lub aiptasie... 

Mam 2 jedzące w kominie, ale tempo mają takie że co zjedzą to odrasta 10 nowych. 

Brzydala miałem kiedyś to zjadał lpsy a nie to co trzeba... 

Pomocy... 

Screenshot_20210218_211412.jpg

Screenshot_20210218_211622.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pisał że traktował gorącą wodą, ktoś inny że roztworem z kwasku cytrynowego. Może się wypowiedzą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj Aurigę ,ale jak zacznie być końcówka róż,  to wyłap bo polecą zoa i lps  i reszta korali . 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te krewetki to zwierzęta stadne i żeby mogły pałaszować na całego to musi ich być więcej niż 2 sztuki. Druga sprawa że działają w nocy jak już nic nie świeci ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu zapodalem jednej z moich grotech aipex, jak dotąd jej nie widziałem. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam NaOH.

Po zastrzyku NaOh nigdy mi żadna nie aiptasia nie odrosła, discosomy tez się tym w miarę skutecznie zwalcza.

Te wszystkie firmowe srodki są g...o warte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Red Sea Aiptasia-X. Dziś stosowałem, po Aiptasii nie zostało ani śladu. Poniżej przykład:

 


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem "brzydala" ktory wyciął wszystkie aptasie

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka


7432b41ad40f1789a6bf166a86a71b0eu1254a1102.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowalem strzykawkę z cienką igłą do wstrzyknięcia octu. Jeżeli tylko trafimy w polip, to Sprawia ginie. Ten sposób jest skuteczny, ale pracochłonny. Aptasia, jeżeli ma dostęp do pokarmu, te będzie rosła. Szczególnie dotyczy ta akwarium że słabo rosnącymi koralami w kiepskiej kondycji. Aptasia jest chwastem i jej zadaniem jest zapełnianie niszy ekologicznej.  W głównym zbiorniku mam krewetki w ilości 5 sztuk na 250 litrów. Od ponad roku załatwia to sprawę. Co ciekawe, tam gdzie ich nie ma, czyli w kominie, ukwiałów jest cała masa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz zbiornik... ale u mnie aiptasia zawsze była. Obecnie mam ją w kominie i hydraulice. Mam system oparty na dwóch zbiornikach - głównym i konikarium. w głównym zawsze pływał chelmon - doskonale sobie radzi z aiptasią - trwało to trochę, ale pozbył się całej. teraz, co jakiś czas szatkuję w kominie jedną czy dwie, żeby Rybol miał swoje przysmaki - fragmenty trafiają do obiegu i pojawiają się nowe w głównym - chyba się pojawiają bo chelmon bardzo intensywnie coś wyjada :) Ale nie ma żadnej widocznej - w głównym.

W konikarium miałem taki las że nie było widać skały. Wywaliłem tyle aiptasii ile się dało, wpuściłęm 6 szt. berghii - zniknęły w akcji. Pojechałem do Konrada, kupiłem z osiem krewetek i wpuściłem brzydala - mam tam kilka miękkich i glony. Po dwóch miesiącach nie mam śladu aiptasji. A krewetki doskonale wyjadają resztki.

 

Stosowałem doraźnie Red Sea Aiptasia-X - działa, ale nie ma to jak natura. Ręcznie nie usuniesz całej. I nie licz że jedna czy dwie krewetki rozprawią się z całą. No chyba że są to dorosłe, duże i z tych wiecznie głodnych. Czasem się takie trafiają. Ale jak masz dwie, to one są mniej odważne niż w stadzie...

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w zbiorniku załatwiłem gorącym octem. Najlepiej "nakarnić" dopaszczowo ale ładnie obumierają gdy psikniemy obok. Strzykawka od testów saliferta najlepsza.

Dokupiłem chelmona aby nie było możliwości odtworzenia dziadostwa. Cały komin zalałem gorącym octem z gorącą wodą i po kwadransie spuściłem to rurą spustową ( tą co normalnie idzie do sumpa ) do wiadra, likwidując osobniki żyjące w spływie. Póki co od ok. 4 miesięcy ani sztuki nie zauważyłem.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo liczyłem na berghie ale zaginęła w czasie i przestrzeni... Znając życie ktoś ją zjadł. 

Póki co potraktowałem duże osobniki joes Juice (to chyba skondensowany NaOH w płynie) i póki co wszystkie przykryte białym proszkiem... 

Myślę dorzucić z 4 może 5  krewetek do tych 2... Tylko jak zjedzą wszystko to czy nie zaczną dobierać się do korali? Podobno za duże osobniki się krewetki nie zabierają w ogóle?

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duże aiptasie trzeba pokiereszować to krewetki resztą się zajmą. Po likwidacji ukwiałów będziesz mósiał lepiej karmić stadko krewetek to nie ruszą koralowców.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.02.2021 o 07:45, montymick napisał:

Ja u siebie w zbiorniku załatwiłem gorącym octem. Najlepiej "nakarnić" dopaszczowo ale ładnie obumierają gdy psikniemy obok. Strzykawka od testów saliferta najlepsza.

Dokupiłem chelmona aby nie było możliwości odtworzenia dziadostwa. Cały komin zalałem gorącym octem z gorącą wodą i po kwadransie spuściłem to rurą spustową ( tą co normalnie idzie do sumpa ) do wiadra, likwidując osobniki żyjące w spływie. Póki co od ok. 4 miesięcy ani sztuki nie zauważyłem.

Witam Zwalczałem dziś aiptazje Twoim sposobem z gorącym octem i przyznam że efekt pierwsza klasa, rozpuszczają się od razu. Niestety tak się zagalopowałem że zużyłem całą strzykawkę 10ml.   Akwarium 50L oczywiście podmienilem zaraz 10 litrów wody. Przewidujesz może jakieś skutki uboczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, volf napisał:

Witam Zwalczałem dziś aiptazje Twoim sposobem z gorącym octem i przyznam że efekt pierwsza klasa, rozpuszczają się od razu. Niestety tak się zagalopowałem że zużyłem całą strzykawkę 10ml.   Akwarium 50L oczywiście podmienilem zaraz 10 litrów wody. Przewidujesz może jakieś skutki uboczne.

Zakwit bakteryjny, obniżenie PO4 i NO3, zadowolenie SPS :) 

Trochę zaszalałeś, mogłeś to podzielić na 3 dni.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło 10 godzin i na razie spokój, zobaczymy co będzie rano. Mam nadzieję że obejdzie się bez zakwitu bo z dozowania bakterii zrezygnowałem kilka lat temu. Dzięki za przepis. Powodzenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można kupić berghie?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.