Skocz do zawartości
benua

Produkty Reef Factory

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć , używacie produktów Reef Factory ? Jak wasze opinie o tym sprzęcie ? Produkty w zasadzie dostępne tylko w jednym sklepie w Polsce, w kilku innych sklepach opinie    o nich mają sceptyczne albo się tylko uśmiechają.  Zastanawiam się czy dlatego że to Polska marka ? Osobiście przymierzam się do kupna automatu do utrzymania stabilnego kH. Dwa razy miałem już w koszyku Kh lab PS ale jak czytam ile z tym problemów/roboty żeby doporowadzic do używalności to mam duże wątpliwości. RF wypuściło Kh keeper , ale ze względu że to nowość to wielu opini nie ma. Stąd pytanie - może ktoś ma i coś napisze, jeżeli nie to jakie są Wasze ogólne opinie o produktach firmy.

Edytowane przez benua (wyświetl historię edycji)

Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam 2x reef flare L i przyznam, że fajnie się steruję oraz że jest moc. 

Wcześniej miałem maxspect i przy ledach przepaść. 

Nie mam w ledach porównania do innych topowych ledów ale podoba mi się to, że korale które widzę w sklepie wyglądaja tak samo u mnie :)

Poniżej przy full spektrum... 

large.IMG_20210218_180557.jpg.d6ea56b2959f01e62be3f205876de8ee.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, benua napisał:

Cześć , używacie produktów Reef Factory ? Jak wasze opinie o tym sprzęcie ? Produkty w zasadzie dostępne tylko w jednym sklepie w Polsce, w kilku innych sklepach opinie    o nich mają sceptyczne albo się tylko uśmiechają.  Zastanawiam się czy dlatego że to Polska marka ? Osobiście przymierzam się do kupna automatu do utrzymania stabilnego kH. Dwa razy miałem już w koszyku Kh lab PS ale jak czytam ile z tym problemów/roboty żeby doporowadzic do używalności to mam duże wątpliwości. RF wypuściło Kh keeper , ale ze względu że to nowość to wielu opini nie ma. Stąd pytanie - może ktoś ma i coś napisze, jeżeli nie to jakie są Wasze ogólne opinie o produktach firmy.

Kup, przetestuj i daj znać :D

Produkty na papierze są ok. Cenowo? Trochę kosmos jeśli chodzi o proste rzeczy jak thermal control. 

O KH sam myślę bo dużego wyboru na rynku nie ma. Tylko mało opinii... A to pewnie przez ceny ich sprzętu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny mam wrażenie, że "europejskie" do płacenia w eur :)

Sam stosuje PS kh lab i po ostatniej parametryzacji mogę potwierdzić, że działa :)

Na tyle, że sprawiłem sobie jeszcze Kore 5th do Kore 7th. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Cenowo? Trochę kosmos jeśli chodzi o proste rzeczy jak thermal control. 

A widzisz... tu choć sam nie użytkuję to przy okazji wizyty w CC i rozmowy dowiedziałem się kilku informacji dzięki którym częściowo zrozumiałem cenę...
Też wydawało mi się cóż tam regulacja i utrzymanie temperatury... włącz wyłącz gdy temperatura przekroczy pułap. Ale tam jest coś więcej... mianowicie SMART, informacje w chmurze, powiadomienia o przekroczeniu zadanej temperatury dolnej/górnej i to wszystko online dociera do naszego telefonu mamy info że podczas nieobecności coś zawiodło... nie zawsze musi to być grzała. Niby banał ale który regulator temperatury to posiada ? Sfera wizualna, dopracowanie produktu tu nie miał bym się do czego przyczepić. Jakoś cała ta seria bo tak można nazwać ich produkty współgra ze sobą.
jeśli dobrze zrozumiałem to urządzenia mają też powiadomienie w przypadku braku zasilania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie parametryzacji...za taką kasę chciałbym mieć urządzenie pług&play kupuje, podłączam inwszytsko gra ale z tego co czytam to kupujesz i pierwsze co to telefon do serwisu.


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, benua napisał:

No właśnie parametryzacji...za taką kasę chciałbym mieć urządzenie pług&play kupuje, podłączam inwszytsko gra ale z tego co czytam to kupujesz i pierwsze co to telefon do serwisu.

Ale ja pisałem o produkcie PS kh lab. 

Podobno reef factory kh keeper działa mistrzowsko... Podobno... 

Sprzedają głównie za granicę i z tego co obserwuję chwalą sobie. 

Gdyby nie to że w super cenie mam już kh lab który również zawiera 4 pompki to bym chyba zmienił na produkt reef factory... 

Przekonuje mnie to, że jeśli coś nie tak to mam 50km do nich i od ręki mi wszystko ogarną... 

Pacific Sun natomiast też ma mistrzowski serwis i złego słowa powiedzieć nie mogę... 

Zapewne gorzej by było z alcatronic czy innym cudactwem... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie tez o PS


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, benua napisał:

No ja właśnie tez o PS

Faktycznie... Zakup Kore 5th i pierwsze co telefon do serwisu, bo wgrywa się firmware od 7th i do chmury konfiguracja od tyłu w ukrytym mqtt.html i sparowane mimo że Kore 5th jako Kore 7th... 

Ale produkt sprawny i w pełni działający za dobre pieniądze... Aby dostać 5 pompek od RF to bym musiał wydać 2x tyle... A newey 2.2x tyle co zapłaciłem za 5th.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chwialek napisał:

A widzisz... tu choć sam nie użytkuję to przy okazji wizyty w CC i rozmowy dowiedziałem się kilku informacji dzięki którym częściowo zrozumiałem cenę...
Też wydawało mi się cóż tam regulacja i utrzymanie temperatury... włącz wyłącz gdy temperatura przekroczy pułap. Ale tam jest coś więcej... mianowicie SMART, informacje w chmurze, powiadomienia o przekroczeniu zadanej temperatury dolnej/górnej i to wszystko online dociera do naszego telefonu mamy info że podczas nieobecności coś zawiodło... nie zawsze musi to być grzała. Niby banał ale który regulator temperatury to posiada ? Sfera wizualna, dopracowanie produktu tu nie miał bym się do czego przyczepić. Jakoś cała ta seria bo tak można nazwać ich produkty współgra ze sobą.
jeśli dobrze zrozumiałem to urządzenia mają też powiadomienie w przypadku braku zasilania...

Słuchaj, tak to jest fajny feature ale mamy 2021 rok. Piesek zabawka mojego syna za 149 działa w chmurze, można go programować i łączy się z tel gdzie marudzi jak ma mało baterii. 

Nie, to nie usprawiedliwia ceny za najzwyklejszy w świecie on/off relay z pomiarem temperatury. Nie ważne jak ładnie opakowany. 

No ale to moje zdanie i po prostu tego nie kupię. 

Swoją drogą fajne te nasze polskie firmy, wszyscy na świecie jadą na ich produktach a na forach cisza. No ok, oby im się wiodło i piszę bez ironi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Piesek zabawka mojego syna za 149 działa w chmurze, można go programować i łączy się z tel gdzie marudzi jak ma mało baterii. 

Zapominasz o kilku ważnych elementach. 

- awaryjność. Przy takiej zabawce nikt nie zwraca uwagi aby użyte materiały i elementy działały długo i bezproblemowo. 

-utrzymanie i zabezpieczenie serwera. 

-gwarancja i support. Jak pieseł przestanie Ci się łączyć z komórką albo zupełnie się ruszać to wywalisz go na śmieci. Przy produktach użytkowych od których zależy życie za kilka/kilkanaście tyś zł w przypadku awarii każdy oczekuje szybkiego i bezproblemowego kontaktu z serwisem i pomocy. 

Niestety, te elementy biznesowej układanki kosztują. Już nie wspomnę, że sprzedając taki produkt producent "pożycza" od nas kasę na kolejne mniej lub bardziej potrzebne nam zabawki które ma w planach. 

A to, że my w Pl mamy słabą siłę nabywczą z powodu niskiej płacy a wysokich kosztów życia to nie wina producenta. Dla Niemca, Francuza czy Włocha nowy termostat jest porównywalny z średnim obiadem dla 2osób. Dla nas to nierzadko umiejętne gospodarowanie kilkumiesięcznym budżetem domowym. Więc niech nas nie dziwi, że jednak polskie firmy wolą produkować na zachód. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadarioszanuje Ciebie za Twój zawód i się nie wymądrzam w medycynie a Ty pozwól mi mieć swoje zdanie na pewne tematy wynikające min. z doświadczenia ;)

Swoje wiem i stąd moja opinia i decyzja. 

Co do ich KH keeper to jestem mocno zainteresowany bo i cenowo i jakością wykonania dobrze wypadają na papierze. Chciałbym tylko żeby ktoś już tego poużywał zanim "zaufam" sprzętowi do trzymania kh w ryzach jak mnie nie ma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@FajnyRadziu ale ja absolutnie nie neguję Twojej wiedzy i doświadczenia. Zauważ tylko, że produkt Smart nie sprzedawany w setkach tysięcy nie będzie nigdy konkurencyjny cenowo. To i argumenty które przytoczyłem wcześniej w mojej ocenie usprawiedliwiają moim zdaniem pozornie wysoką cenę. 

Oczywiście jest możliwość zrobienia tego taniej DIY, opierając się na gotowych półproduktach, korzystając z dostępnych platform. Jednak są to rozwiązania dla świadomych i przynajmniej w stopniu średnim doświadczonych konstruktorów.

A tak wyciągasz z pudełka, logujesz i działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mówię o diy. 

Są rozwiązania na rynku bez smart. Sam korzystam z aqua medic. 

Dopłacać 3 stówy za Smart po prostu nie mam zamiaru :)

13 minut temu, dadario napisał:

A tak wyciągasz z pudełka, logujesz i działa. 

No tutaj ponoć jest różnie z naszymi rodzimymi produktami HE HE HE. 

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, FajnyRadziu napisał:

No tutaj ponoć jest różnie z naszymi rodzimymi produktami HE HE HE. 

Co do reef factory o którym jest ten temat nie słyszałem innych opinii. PS... Hmm powiedzmy, że wyznacza nowy trend... No i pozwala na poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu programowania, robotyki, sieci wi-fi, chemii, komunikacji (z serwisem) itp. ale każdy ma to co lubi :clowning:D:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mieszane odczucia co do wartości tych produktów, zwłaszcza że za całkiem niewielką kasę można kupić teraz gotowca do monitoringu wody opartego o IOT a oprogramowanie tego tak żeby działało w architekturze klient serwer i miało rozwiązanie chmurowe jest coraz prostsze (jeden programista przez 3 miesiąca na pełen cykl rozwoju pierwszej wersji produktu) z racji non stop pojawiających się nowych rozwiązań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pabloz już widzę księgowego, nauczyciela, filozofa czy mechanika samochodowego który skorzysta z Twojej rady i sam stworzy takie urządzenie. Tak jak pisałem wcześniej nie każdy musi się znać na programowaniu itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pabloz napisał:

Mam mieszane odczucia co do wartości tych produktów, zwłaszcza że za całkiem niewielką kasę można kupić teraz gotowca do monitoringu wody opartego o IOT a oprogramowanie tego tak żeby działało w architekturze klient serwer i miało rozwiązanie chmurowe jest coraz prostsze (jeden programista przez 3 miesiąca na pełen cykl rozwoju pierwszej wersji produktu) z racji non stop pojawiających się nowych rozwiązań.

Możesz podać kilka gotowych rozwiązań za niewielką kasę ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam lampę Reef Factory M, świeci ekstra, a kilka lamp w życiu widziałem. Daje nawet fajne bliki na piasku - oczywiści nie taki jak Kessil ale jednak całkiem ciekawe. Zarządzanie lampą z telefonu bezproblemowe z jednej apki można obsłużyć wszystkie sprzęty tego producenta, a nie zaśmiecać tel kilkoma apkami.

W E-Zoa w Kato mają cały sprzęt tego producenta i pokażą Ci co i jak (wiem z Płocka kawałek, więc do Crazy Coral masz bliżej). Z serwisu nie korzystałem ale z tego co wiem jest na poziomie serwisu Twistamana - a ten jest rewelacyjny.

W dniu 20.02.2021 o 22:52, atk napisał:

Ceny mam wrażenie, że "europejskie" do płacenia w eur :)

Jak produkt jest wysokiej klasy to musi kosztować, po za tym jak chcesz wojować na europejskim rynku to musisz dostosować ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rufik napisał:

Jak produkt jest wysokiej klasy to musi kosztować, po za tym jak chcesz wojować na europejskim rynku to musisz dostosować ceny.

Jak chcą zawojować świat i mieć produkt wysokiej klasy to powinni zrobić porządną aplikację, a nie wydmuszkę na webview. Aplikacja na telefon owszam działa i robi co ma robić  ale nie jest to app wysokiej klasy. Zrobiona po taniości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reef factory doskonale wie jakie ma marże na swoich prostych produktach typu kontroler temperatury. Nie ma sensu ich pompować na forum pisząc jakie to nie są złożone cudenka i że powinny kosztować. Tyle kosztują bo za tyle je kupujecie. To proste urządzenie zrobione w fajnej stylistyce o tyle. Autorelay w chmurce realnie powinien kosztować w detalu z marzą sklepu max 149 zł i to fakt. I to była by cena realna. To nie Apple tu nie ma co przepłacać. Nie ma w tym urządzeniu złożonej technologii ani metali ziem rzadkich. Za sam logotyp nie warto przepłacać bo jeszce na to nie zapracował.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie uświadomiłem sobie że mój uchwyt na papier toaletowy nie pracuje w chmurze... jak ja wysiedzę w pacy 8 godzin nie wiedząc co zastanę po powrocie... to jest doprawdy stresujące...

W dniu 20.02.2021 o 22:36, atk napisał:

Ja używam 2x reef flare L i przyznam, że fajnie się steruję oraz że jest moc. 

Wcześniej miałem maxspect i przy ledach przepaść.

Bo nie masz doświadczenia :) pewnie miałeś jakiegoś starszego razora, Ja w nieco większym, sądząc po zdjęciu, zbiorniku mam dwa ethereale, wiszą niżej, przez co nie świecą poza akwarium, świecą częścią mocy, przez co są oszczędne, no i zakres barw i możliwości też mam większy (zobacz sobie na parametry kanałów), no i przede wszystkim mam pełne pokrycie zbiornika przy niskiej wysokości, niedostępne dla lamp typu belki.

Pamiętaj tylko że masz olbrzymią różnicę pomiędzy ilością światła dostarczaną bezpośrednio pod lampą i na skraju pola. Żebyś korali nie katował :(

 

10 godzin temu, rufik napisał:

Jak produkt jest wysokiej klasy to musi kosztować, po za tym jak chcesz wojować na europejskim rynku to musisz dostosować ceny.

Widzisz, ostatnio potrzebowałem pompę do reaktora. Ale pompy na rynku były nieproporcjonalnie drogie w porównaniu do możliwości. Dlatego kupiłem pompę ze sklepu aquatrendu pompydozujace.pl https://www.pompydozujace.com/pompa-dozujaca-perystaltyczna-serii-104ka-z-silnikiem-krokowym-0-280mlmin-p-846.html do tego generator impulsów, zasilacz i driver - sterownik do urządzeń cnc - całość nieco ponad 100 pln. Obudowę wydrukowałem. Regulację mam taką jak żadna na rynku - dolny zakres od jednej kropli na kilka minut (zakładam - bo nie sprawdzałem, ale na najwolniejszym ustawieniu nie widać ruchu silnika) - górny przy 300 obrotach na minutę powinien dawać 280 ml/min, ale można wymienić wężyk na większy, wtedy to wzrośnie. Silnik pompy delikatnie słychać - w szafce jest niesłyszalny. Natomiast można zmienić silnik na klasyczny nema17 - wtedy będzie niesłyszalny, niestety ta pompa to tani chińczyk - z tych lepszych, ale w sumie we wszystkich pompach robionych i obecnych na naszym rynku (a na pewno w "polskich" markach) są takie, jeśli nie gorsze.

W każdym razie, samemu złożyłem sprzęt bez wodotrysków za mniej niż połowę ceny najtańszej sklepowej - dedykowanej do reaktora, z zakresem możliwości i jakością bijącą na głowę dostępne rozwiązania sklepowe. Żeby nie było tak różowo, w międzyczasie przyjaciel (nota bene też z forum :) ) sprawdził kilka innych rozwiązań, więc były koszty badań. No i ja uwaliłem jeden sterownik :) Ale moduły AVT średnio się nadają do naszych zastosowań :)

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale napisał dokładnie jak wygląda rynek produktów dedykowanych do morskiego w PL. Ceny producentów są skalowane pod rynek UE lub USA gdzie średnia zarobków jest co najmniej 4 krotnie wyższa niż w PL. Mały wolumen sprzedaży to marże trzeba cisnąć nienormalnie duże. Konkurencja zresztą mizerna dlatego jest jak jest. W Stanach nikt nie kupił by radiona jak by musiał na niego pracować cały miesiąc. Oczywiście jest cała masa klakierów którzy są powiązani kapitałowo z producentami i próbują uzasadniać niczym nie uzasadniona drożyznę na forach i grupach ale im się nie dziwię. Robią tak bo mają z tego profity. Ważne jest żebyśmy my hobbyści nie dali się wkręcać w takie bzdury. Proste produkty nie muszą być drogie. To tak proste jak to. Są drogie bo za tyle je kupujemy.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zostałem też Klakierem :) Bo polecam maxspecta do Mariusza i wyroby Twistmana :) Ale prawda jest taka że wyroby Krzyśka znam bardzo dobrze, wiem jak powstawały i wiem jakiej są jakości i wytrzymałości, dlatego mimo ich ceny, mogę za nie ręczyć. Natomiast ilekroć potrzebowałem czegoś ze stajni maxspecta, dzwoniłem do Mariusza i dostawałem dokładnie to co chciałem, albo odradzał mi zakup, bo oceniał że produkt w moich warunkach się nie sprawdzi. A taka postawa godna jest szacunku. Dlatego też nie ściemniam że jestem "pierwszym, lepszym, zachwyconym klientem". (na wszystko mam paragony, więc też nic "do testów" nie biorę :) - żeby było jasne).

 

Problem z cenami polega na tym, że o ile firmy pomysły mają dobre, o tyle sporo rzeczy robionych jest przez podwykonawców. Osoby nadzorujące i odpowiedzialne za to są być może dobrymi marketingowcami, ale kiepskimi inżynierami, dobrymi księgowymi, ale akwarium to widzieli na zdjęciu...

Inaczej nie potrafię sobie wyobrazić czemu, na przykład, filtr Aquaforestu pękł w ręku przy otwieraniu (w sklepie, są świadkowie :) ), natomiast taki sam filtr od Krzyśka odklejałem od PVC za pomocą młotka i przecinaka... Nie potrafię sobie wyobrazić czemu przy normalnym użytkowaniu dozowniki PS Kore potrafiły pordzewieć, zaś elektronikę sól zniszczyła (ścieżki). Bądź czemu firmy nie zoptymalizowały sterowników silników do cichej pracy. To mi wygląda na nieprzemyślane składanie z klocków. Ładne na papierze, ale niestety, optymalizacja produktów następuje z czasem, jak kolejne pokolenie klientów "da feedback". Tylko czemu za takie pieniądze? Ciekawe czy któraś firma potrafiła by wymienić za darmo urządzenie na nowsze,  w sytuacji kiedy na skutek uwag klienta znacznie je usprawniła...

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.