Skocz do zawartości
michall_181

Oświetlenie nocne

Rekomendowane odpowiedzi

Czy taki zestaw będzie ok jako oświetlenie nocne lub dodatkowe? Będzie to moja pierwsza lampa led DIY i wolałbym ją s....ć mniejszym kosztem, dlatego zdecydowałem się na taki układ.

 

Zobacz ofertę: Driver LED 8W 350mA MEAN WELL APC-8-350 https://allegro.pl/oferta/driver-led-8w-350ma-mean-well-apc-8-350-7173958016?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

Zobacz ofertę: Dioda POWER LED 1W EPISTAR BLUE SKY 45mil PCB https://allegro.pl/oferta/dioda-power-led-1w-epistar-blue-sky-45mil-pcb-7704689054?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

Zobacz ofertę: Dioda POWER LED 1W EPILEDS UV 420-430nm, 45mil PCB https://allegro.pl/oferta/dioda-power-led-1w-epileds-uv-420-430nm-45mil-pcb-9267718639?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

Zobacz ofertę: Dioda POWER LED 1W EPILEDS Blue 460-470 PCB https://allegro.pl/oferta/dioda-power-led-1w-epileds-blue-460-470-pcb-6894157262?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

Czy z uwagi na to, że zasilacz jest 8W to diod 1W ma być 8 czy może być mniej?

Z góry uprzedzam, że nie jestem najlepszy w te klocki ale lutować to i owo umiem [emoji3] pozdrawiam!

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór prądu przez diody i sterowniki nie może być większy niż to co może oddać zasilacz, mniejszy jak najbardziej wskazany ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, naczytałem się tych wszystkich tematów o lampach i mam bałagan w głowie [emoji28] jeśli zasilacz i moje diody dysponują prądem 350mA to znaczy, że będą świeciły na max? Może lepiej dać 2 diody 3W 700mA na ten zasilacz to dłużej posłużą... w temacie celowo pominąłem kwestię montażu, radiatora itp. żeby skupić się wyłącznie na dobraniu i wysterowaniu led z zasilaczem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia powiem Ci ze dużo prądu chcesz dać na te diody jako nocne. Ja pale 12 ledow uv i 12 rb na 1% ustawione na sterowniku. Przy driverach 700mA no to powiedzmy ze koło 7mA i wydaje mi się ze mógłbym mniej tego światła ustawić ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co nie mam kasy na sterowanie a chciałbym koniecznie Aqma bo wg mnie to super sprawa. Niestety póki co zbiornik będzie budżetowy i światło będzie mało wygodne do obsługi ale zdecydowanie tańsze. Z tego co piszesz rozumiem, że jeśli do ledów 3W 700mA zastosuję zasilacz z linka o odpowiedniej mocy i na 350mA to diody nie będą świeciły na max.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, michall_181 napisał:

Póki co nie mam kasy na sterowanie a chciałbym koniecznie Aqma bo wg mnie to super sprawa. Niestety póki co zbiornik będzie budżetowy i światło będzie mało wygodne do obsługi ale zdecydowanie tańsze. Z tego co piszesz rozumiem, że jeśli do ledów 3W 700mA zastosuję zasilacz z linka o odpowiedniej mocy i na 350mA to diody nie będą świeciły na max.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Też zaczynałem budżetowo. Powoli do przodu rozwiniesz skrzydła ;) Można pomyśleć nad tańszym sterowaniem ;) Ale takim bardziej metoda prób i błędów. Napiszę Ci potem o co chodzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ograniczysz prądowo diodę o 50% to ona i tak powinna świecić mocniej od tej 1W ;) przynajmniej w teorii, trzeba by poszukać w specyfikacji jeśli takowa istnieje, np. ledy cree mają takie tabelki jak się ma Luminous flux do forward current.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bouli Przy nocnym to nie ma znaczenia on potrzebuje grubo poniżej 50mA żeby te nocne miało sens. Także trzeba by pokombinować ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjąłem definicję nocnego bo wg mnie potrzeba na to najmniej diod(najmniejsze koszty do zmarnowania [emoji28]) docelowo muszę zbudować lampę do 72 litrowego akwa o wysokości 40cm. Dzięki wszystkim za wpisy [emoji41]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, michall_181 napisał:

Przyjąłem definicję nocnego bo wg mnie potrzeba na to najmniej diod(najmniejsze koszty do zmarnowania emoji28.png) docelowo muszę zbudować lampę do 72 litrowego akwa o wysokości 40cm. Dzięki wszystkim za wpisy emoji41.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

A jak Ci idzie z lampa? Jak coś pisz chętnie coś podpowiem pare lamp już zrobiłem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie oczy mi puchną od przeglądania popularnego serwisu aukcyjnego i wybierania diod oraz zasilaczy [emoji79]

Bardzo dziękuję za ofertę pomocy [emoji56]

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, michall_181 napisał:

Na razie oczy mi puchną od przeglądania popularnego serwisu aukcyjnego i wybierania diod oraz zasilaczy emoji79.png

Bardzo dziękuję za ofertę pomocy emoji56.png

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jest allegro pay allegro zapłać później poważnie przemyśl kwestie sterowania ;) Dużo lepsze efekty będziesz mógł uzyskać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę intensywnie ale to zwiększy koszt o około 200 zł, a są inne wydatki: panel wewnętrzny, jakaś pompa, nosidełko i przewijak itp[emoji81]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, michall_181 napisał:
Na razie oczy mi puchną od przeglądania popularnego serwisu aukcyjnego i wybierania diod oraz zasilaczy [emoji79]
Bardzo dziękuję za ofertę pomocy [emoji56]
 
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Pisz sterowników, bo ja już w pierwszym poście myślałem, że piszesz o 8W zasilaczu do sterowników led, a tam w linku do aukcji masz sterownik 230V mean well ;)
Niby driver to czasami zasilacz ale przyjęło się tak to teraz nazywać sterownik led ;)
Mean well ma chyba coś w ofercie pod potencjometr jak już nie chcesz brnąć w sterowanie PWM.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Bouli (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłem sprecyzować [emoji3] co do sterowania to raczej w grę wchodzi kompletny kit od magu bo reszty tych PWM to ja nie pojmuję, a jakoś muszę to poskładać do kupy [emoji28]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tanim kosztem robiona lampkę do 30l z samych diod led 3w około 14szt pod sterownikiem tc420 i nie moge złego słowa powiedzieć jeśli chodzi o DIY

Oświetlenie nocne mam 2x3w led cree UV na 20%

Edytowane przez Bart1996 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam tanim kosztem robiona lampkę do 30l z samych diod led 3w około 14szt pod sterownikiem tc420 i nie moge złego słowa powiedzieć jeśli chodzi o DIY
Oświetlenie nocne mam 2x3w led cree UV na 20%

Podrzucisz link to tego sterownika? Bo kilka rodzajów jest [emoji16] wrzuć też foto jak to w nocy świeci.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Bart1996 napisał:

Ja mam tanim kosztem robiona lampkę do 30l z samych diod led 3w około 14szt pod sterownikiem tc420 i nie moge złego słowa powiedzieć jeśli chodzi o DIY

Oświetlenie nocne mam 2x3w led cree UV na 20%

Te sterowniki mają po 3 ampery na kanał a diody 750 mA. Jak to rozwiązałeś 

 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te sterowniki mają po 3 ampery na kanał a diody 650 mA. Jak to rozwiązałeś 

Jest kilka informacji w necie o tych modyfikacjach. Ale ja nie znam się na tym także nie będę ruszał [emoji28] szkoda bo fajny i kompaktowy sterownik, są opcje z Wifi


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby to prosta sprawa jak piszą na necie, ale ten język techniczny jakoś do mnie nie przemawia. Regulator fajna sprawa bo te terkoczące czasowniki trochę wnerwiajace.  Może jakiś forumowy elektronik wyjaśni  bardziej lopatologicznie jak podłączyć ledy 650 mA 

https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjvq8ba6P_uAhXbSJEFHX0eDsMYABAFGgJscg&ae=2&ohost=www.google.com&cid=CAASE-RoMEEkLUIcvzmwVLBh-w-OPGE&sig=AOD64_22WOJIn5gfS-dRyOc6Wx7wY4oyAg&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwi38Lra6P_uAhXFpIsKHes2BPEQwg96BAgBEBQ&adurl=

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki , spróbuję to rozgryść bo matematykę zdawałem tylko dzięki swemu nieodpartemu urokowi.

To podobnie jak ja, w każdym razie jak rozkminisz temat to opisz proszę w tym wątku [emoji3][emoji108]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, michall_181 napisał:


To podobnie jak ja, w każdym razie jak rozkminisz temat to opisz proszę w tym wątku emoji3.pngemoji108.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

ok.ale najpewniej poproszę żonę bo dla odmiany jest z wykształcenia matematykiem:)

I dodam że zagorzałym przeciwnikiem akwarium, wiec może to trochę potrwać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki , spróbuję to rozgryść bo matematykę zdawałem tylko dzięki swemu nieodpartemu urokowi.

Zawsze można podstawić dane do gotowego kalkulatora ;)

3cd756cc1ec2755cd25823bbc42ee732.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.