Skocz do zawartości
p.pawel

Zbiornik główny 300x100x90 + NP 120x60x60 w jednym obiegu + 2 sumpy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Planuje swój pierwszy zbiornik morski. Do tej pory kilkanaście lat w akwarystyce słodkowodnej a z racji że za niedługo ruszy budowa domu postanowiłem się nie ograniczać i wstępnie planuję taki system. Będę miał pomieszczenie techniczne na to wszystko B).

Jak w tytule  zbiornik główny 300x100x90h (wiem że będzie ciężko serwisować, ale niestety coś za coś, generalnie nie mam tendencji do częstego pchania rąk do akwarium), komin na bocznej ścianie; 2x wylot, rewizja, 2x powrót (ewentualnie jeden powrót w innym miejscu akwa na tylnej ścianie). Spływ do obydwóch sumpów.

Oświetlenie zbiornika głównego (pierwotnie była koncepcja hybrydy z HQI); ale teraz zaplanowałem 6x Orphek Atlantik V4 (1410w) +  (ewentualnie) 8x80W t5, (fotowoltaika na dachu:smile_cool:).

Drugi zbiornik NP 120x60x60 z niewielką ilością spokojnych ryb (mandaryn, iglicznie, stadko heteroconger), spływ z tego zbiornika był by tylko do sumpa nr 2 (o oświetleniu nie myślałem jeszcze).

Filtracja; w planie 2 sumpy.

1. Odpieniacz, szczepkarium, reaktor wapnia, dolewka. Powrót do obydwóch zbiorników.

2. (DSB + refugium)x 2 komory, żywa skała. Powrót do głównego zbiornika. Chciałbym zacząć od założenia tego sumpa (kilka tygodni wcześniej) i póżniej wpiąć go do zbiornika głównego. No i następnie z upływem czasu uruchomić sump nr 1 a na koniec zbiornik NP.

Dodatkowo myślałem żeby wspomóc się Tritonem

Plan jest taki żeby startować na suchej skale + piach.

Obsada zbiornika głównego wszelaka, SPS, LPS.

Proszę o konstruktywną krytykę czy ta koncepcja światła zadziała, oraz przede wszystkim czy w całości ma to sens.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze akwarium morskie i taki rozpęd ? No bracie :D

Szyba 20mm przy tej wysokości, a cała logistyka to niezłe wyzwanie. 

a zatem powodzenia, i czekamy na pierwsze zdjęcia. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wymagające SPS-y to zbiornik za wysoki i za mało światła. A o obsłudze tak wysokiego zbiornika nie wspomnę, jej upierdliwość tylko spowoduje to, że zbiornik z czasem będzie zaniedbany.  Jednak każdy robi jak lubi, albo jak mu się wydaje, że lubi...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając spływ na boku zbiornika 100 cm grzebienia, to będzie za mało na dobry obieg. U mnie przy grzebieniu 40 cm i pompie RD 6000 miałem spiętrzenie i musiałem wyłamywać zęby z grzebienia. A przecież pompa ma jeszcze straty na podniesieniu, więc nie idzie tam na pewno całe 6 tys. tylko jakieś 4,5-5 tysięcy. Przydałoby się więcej w obiegu, ale 40 cm szerokości spływu mnie blokuje. Może rozważ dwa spływy, z każdego boku zbiornika, ale dłuższy z tyłu.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Ironista napisał:

Może rozważ dwa spływy, z każdego boku zbiornika, ale dłuższy z tyłu.

Gdybym robił na tylnej ścianie to ile zrobić, 2m? Akwarium będzie widoczne z jednego roku i od frontu.

nie wiem jak to technicznie uda się ogarnąć przy wzmocnieniach.

Czy może bok i kawałek tyłu 2x1 m?

16 minut temu, norbi2222 napisał:

Na wymagające SPS-y to zbiornik za wysoki i za mało światła.

Pierwotna koncepcja światła była 3x400w HQI + 640 W t5 + LED

Edytowane przez p.pawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak co zrób panel na bocznej chybie po szerokości akwa  szer np  15 cm przeloty  np. 40 i gra   ( musisz przeliczyć ile do wiercenia potrzeba na 50 plus 2 -3 cm na boki ) 

Bez ciecia w szybie tylko obniża szybę  o 4-5  cm i dokleja balkon  na równą z przednią  , wklejasz grzebień na całej szerokości  i pięknie cała tafla wody płynie do komina :) 

Możesz sobie zrobić 2 x rewizje bez problemu  , 1 x spływ  

Powrót z robisz  z drugiej strony i masz cacy a nie plątaninę rur w szafce .

Atlanitki fajna sprawa :D 

Co do NP to już inna bajka najpierw odpal główny zbiornik . 

Tamten odpal i niech się woda kręci . 

Po co dwa sumpy  ? oddzielny na do NP ? 

Nie lepiej by nadwyżka papu szła na główny zbiornik ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, AnT napisał:

Po co dwa sumpy  ? oddzielny na do NP ?

Z dwóch powodów

1. W razie problemów z DSB, szybko odcinam jeden.

2. Żeby zrobić słabszy przepływ nad sumptem z DSB + refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki cos ,  mam tez u siebie tak patent ,  wygoda niesamowita .

Tu z innego wątku

 

IMG_0657.JPG&key=d6b7dc468581ab8b687e6c0IMG_0662.JPG&key=9c066e978367df1aaafda48

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, AnT napisał:

Taki cos ,  mam tez u siebie tak patent ,  wygoda niesamowita .

Tu z innego wątku

 

IMG_0657.JPG&key=d6b7dc468581ab8b687e6c0IMG_0662.JPG&key=9c066e978367df1aaafda48

 

Tak chciałem pierwotnie zrobić, ale ponoć metrowy spływ może być mało. I teraz sam już nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, p.pawel napisał:

Z dwóch powodów

1. W razie problemów z DSB, szybko odcinam jeden.

2. Żeby zrobić słabszy przepływ nad sumptem z DSB + refugium.

Szkopuł tkwi w prostocie , a nie mega wszystkiego i  nic nie wiemy co się dzieje w akwa 

Za dużo wszystkiego i będzie wiele problemów , wybierz jedna metodę  .

Będziesz jedno podlewa drugie będzie ciągło , walka z problemami . 

A odczuje to tylko życie w akwa . 

Czytałeś o ty obu metodach ? , zaczniesz dodawać bajerki do wody to będziesz wieczne wsiał na sumpami i grzebał . 

Bo testy dziwne parametry podają ? 

Ale spoko każdy ma swoje teorie . 

 

Jak za mało  ????  to przecież  i tak woda idzie  w rury  ? 

To co np. komin 30 x30 będzie lepszy ????  

 

Od tego są rury i zawór bramowy  jak pompa daje do góry . 

 

Może masz na myśli sump ze nie zmieści wody ? co spłynę jak braknie prądu ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Ironista napisał:

Zakładając spływ na boku zbiornika 100 cm grzebienia, to będzie za mało na dobry obieg. U mnie przy grzebieniu 40 cm i pompie RD 6000 miałem spiętrzenie i musiałem wyłamywać zęby z grzebienia. A przecież pompa ma jeszcze straty na podniesieniu, więc nie idzie tam na pewno całe 6 tys. tylko jakieś 4,5-5 tysięcy. Przydałoby się więcej w obiegu, ale 40 cm szerokości spływu mnie blokuje. Może rozważ dwa spływy, z każdego boku zbiornika, ale dłuższy z tyłu.

Tutaj kolega tak mi sugeruje, że za wąski spływ będzie

12 minut temu, AnT napisał:

Czytałeś o ty obu metodach ?

I na temat DSB i refugium dość sporo czytałem i po wgłębieniu się w temat padła decyzja żeby zrobić z tego elementy filtracji. Ze względu że naturalna, stabilizuje pH, mamy dodatkowy pokarm, który trafia do zbiornika głównego, usuwa azotany i fosforany nie wybijając z pianą  innych pożytecznych związków, oczywiście odpieniacz będzie ale już nie będzie musiał pracować tak intensywnie. Jest sporo zbiorników z takim połączeniem filtracji: odcieniach, DSB, refugium.

W każdym razie zbiornik jest w fazie koncepcyjnej i nic nie jest przesądzone, stąd ten wątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie ma co drugi ząb w grzebieni wycięty    (..II ..II..II..II..)   nic się nie piętrzy i  ryby też ja koś tam nie wpadają  . 

 

Widocznie Jacek nie wycinał / przerabiał  z grzebienia tylko zamontował taki jakie są w sklepach . 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zęby w grzebieniu zawsze można wyłamać - to nie jest problem. Dwa - nie wiem co Jacek @Ironista ma na myśli pisząc spiętrzenie - ale zęby w moim grzebieniu mają prawie 4cm wysokości i jak się woda spiętrzy nawet na 3,5cm to nic się nie stanie. Po to te zęby takie wysokie są. Usiadlem - policzyłem pole powierzchni jaką stanowią przerwy w grzebieniu AM 50cm długości.
Przerwy mają okolo 4mm.   3,5cm max wysokość spiętrzenia *0,4cm szerokość przerwy = 1,4cm2  Przerw jeśli się nie pomylilem w liczeniu jest 81
81*1,4cm2 = 113,4cm2.
Czyli obrazowo mówiąc - kwadratowa dziura pi razy drzwi 10cm na 10cm.  A to tylko przy 50cm długości grzebienia. Bo przy metrze bedzię coś ala prostokat 11x20cm
A rura fi40 ma pole powierzchni zaledwie 12,5cm2
Więc mi coś tu nie gra ;)

I jeszcze jedno - u siebie w 275l mam pompe DCP-15k . I nawet jak chodzi na maxa to nie powoduje sytuacji, ze grzebien nie nadaża odbierać wody i woda przelewa mi sie górą grzebienia, tylko spływ po prostu nie wyrabia i poziom wody w kominie rosnie - a grzebien nie wiem czy te 50cm dlugosci bedzie mial nawet ;)

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

Sporo rzeczy możesz podpatrzeć tutaj:

 

Jeden z pierwszych wątków, które zacząłem przeglądać kilka miesięcy temu, pełem szacunek dla autora.

Zastanawia mnie czy ktoś jeszcze zakłada zbiorniki z oświetleniem HQi, bo pierwotnie rozważałem hybrydę z t5 plus LEDy, ale widzę że dość ciężko z żarnikami się robić zaczyna

53 minuty temu, VDR napisał:

Zęby w grzebieniu zawsze można wyłamać - to nie jest problem. Dwa - nie wiem co Jacek @Ironista ma na myśli pisząc spiętrzenie - ale zęby w moim grzebieniu mają prawie 4cm wysokości i jak się woda spiętrzy nawet na 3,5cm to nic się nie stanie. Po to te zęby takie wysokie są. Usiadlem - policzyłem pole powierzchni jaką stanowią przerwy w grzebieniu AM 50cm długości.
Przerwy mają okolo 4mm.   3,5cm max wysokość spiętrzenia *0,4cm szerokość przerwy = 1,4cm2  Przerw jeśli się nie pomylilem w liczeniu jest 81
81*1,4cm2 = 113,4cm2.
Czyli obrazowo mówiąc - kwadratowa dziura pi razy drzwi 10cm na 10cm.  A to tylko przy 50cm długości grzebienia. Bo przy metrze bedzię coś ala prostokat 11x20cm
A rura fi40 ma pole powierzchni zaledwie 12,5cm2
Więc mi coś tu nie gra ;)

I jeszcze jedno - u siebie w 275l mam pompe DCP-15k . I nawet jak chodzi na maxa to nie powoduje sytuacji, ze grzebien nie nadaża odbierać wody i woda przelewa mi sie górą grzebienia, tylko spływ po prostu nie wyrabia i poziom wody w kominie rosnie - a grzebien nie wiem czy te 50cm dlugosci bedzie mial nawet ;)

 

Więc 1m będzie OK.

Spływ 40 czy 50?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, p.pawel napisał:

Więc 1m będzie OK.

Spływ 40 czy 50?

A jaką pompę planujesz ? Jaka wysokość słupa wody w kominie nad otworem odpływowym ?

Z prawa Torricellego - pierwiastek z 2x wysokosci slupa wody nad otworem razy przyspieszenie ziemskie wyliczysz predkosc z jaka woda bedzie płynąć przez otwór. Przyspieszenie ziemskie 9,8m/s2
Załóżmy, że słup wody będzie miał 10cm czyli 0,1m  -  2 *9,8 m/s2 *0,1m = 1,96 m2/s2 -  pierwiastek z 1,96 m2/s2 = 1,4 m/s - z taka prędkością przy założeniu 10cm słupa wody nad otworem będzie płynąć woda przez ten otwór

Rura 40mm - tutaj popełniłem zdaje się błąd w ostatnim poście bo 40mm to wymiary zewnetrzne a nie swiatlo rury, ktore jest uzaleznione od grubosci scianek.
Założmy ze swiatlo rury wewnatrz ma 36mm czyli 0,036m . Pole powierzchni swiatła rury =  Pi R do kwadratu = 3,14 * 0,036m *0,036m = 0,00406944 m2
Przepływ liczysz już prosto - pole powierzchni x prędkość
Przepływ wody przez otwór 36mm przy wysokości słupa wody 10cm nad otworem = 0,00406944m2 * 1,4m/s = 0,005697216 m3/s 
Zamieniając m3/s na l/h  = 20509,9776 litrów na godzinę [l/h]

W teorii - przy powyższych założeniach przez otwór przepłynie 20510 l/h  Zwiększenie wysokości słupa wody nad otworem, oczywiście powoduje, że prędkość przepływu wzrasta, zmniejszenie powoduje, że prędkość maleje.

Dopasuj do Twoich założeń ;)

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim litrażu to 2 pompy po 20tys,

przepływ f50


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Beti napisał:

Przy takim litrażu to 2 pompy po 20tys, przepływ f50

Też tak myśłę, żeby zapas był.

Zastanawiam się jak rozwiązać sprawę odpieniacza, z racji tej że sporo miejsca będę miał zastanawiałem się czy nie było by dobrym rozwiązaniem dać dwa słabsze, bo wybór też większy i w razie awarii to zawsze jeden będzie działał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, p.pawel napisał:

6x Orphek Atlantik V4 (1410w)

Atlantic ma rzeczywistej mocy 210 :) bo właśnie go zamówiłem. 235 w diodach ale wysterowane na 210 :)
z tego co czytałem głownie r2r to nadal chiński Orphek > Radion  przynajmniej akwaryści tak mówią którzy mieli i tą i tą lampę


Posiadam 1 taki wysoki zbiornik u klienta i jest ciężko z obsługą ale nie tak że się nie da :D  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja też coś podpowiem , u mnie w zbiorniku  220x74x65h mam komin na całym prawym boku 74cm ,spływ,rewizja i powrót 32mm,pompa 18000l/h ciśnie wodę z piwnicy ok.3m różnicy ustawiona na 90%mocy ,zawór spływu tak otwarty na 80%,  także spływ dałby rady więcej przyjąć ale nie o tym.

Grzebień na całym boku 71cm spietrzał wodę prawie pod sam czubek,po wyłamaniu było trochę lepiej ale i tak było za wysoko, wzmocnienia wzdłużne były w wodzie przy takim spiętrzeniu , przy dużych rybach i ich chlapaniu woda ciągle zaciekała z korony na szybę. Ostatecznie grzebień wywaliłem całkowicie, poziom wody opadł o dobre 1cm i sie uspokoiło z chlapaniem, zdążyło się, że błazenek przeleciał do komina ale z resztą nie było problemu. Z ciekawostek, rozgwiazda upodobała sobie odwiedzanie komina co jakiś czas,posiedzi tam z dzień/dwa i wraca na skały :)

U mnie grzebień bylby ok,gdyby tylko przelew był o 1 cm niżej, albo byłby szerszy ,także trzeba to przeliczyć dobrze, bo może być jak u mnie. 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, PiotrekAT napisał:

Atlantic ma rzeczywistej mocy 210 :) bo właśnie go zamówiłem. 235 w diodach ale wysterowane na 210 :)
z tego co czytałem głownie r2r to nadal chiński Orphek > Radion  przynajmniej akwaryści tak mówią którzy mieli i tą i tą lampę


Posiadam 1 taki wysoki zbiornik u klienta i jest ciężko z obsługą ale nie tak że się nie da :D  

Czy w takim razie dam radę z tymi lampami z uzupełnieniem o 640W t5, czy kombinować coś z HQI?

14 minut temu, Kris81 napisał:

To ja też coś podpowiem , u mnie w zbiorniku  220x74x65h mam komin na całym prawym boku 74cm ,spływ,rewizja i powrót 32mm,pompa 18000l/h ciśnie wodę z piwnicy ok.3m różnicy ustawiona na 90%mocy ,zawór spływu tak otwarty na 80%,  także spływ dałby rady więcej przyjąć ale nie o tym.

Grzebień na całym boku 71cm spietrzał wodę prawie pod sam czubek,po wyłamaniu było trochę lepiej ale i tak było za wysoko, wzmocnienia wzdłużne były w wodzie przy takim spiętrzeniu , przy dużych rybach i ich chlapaniu woda ciągle zaciekała z korony na szybę. Ostatecznie grzebień wywaliłem całkowicie, poziom wody opadł o dobre 1cm i sie uspokoiło z chlapaniem, zdążyło się, że błazenek przeleciał do komina ale z resztą nie było problemu. Z ciekawostek, rozgwiazda upodobała sobie odwiedzanie komina co jakiś czas,posiedzi tam z dzień/dwa i wraca na skały :)

U mnie grzebień bylby ok,gdyby tylko przelew był o 1 cm niżej, albo byłby szerszy ,także trzeba to przeliczyć dobrze, bo może być jak u mnie. 

Ok, czyli metr spływu wystarczy, ale pasuje żeby był jakieś 10 cm poniżej poziomu zbiornika plus zobaczymy co z grzebieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, VDR napisał:

Witam 

Przy takim litrażu , to nie ma się co zastanawiać , tylko spływ 50mm. Pompa będzie na pewno duża  , jeśli będzie zawór bramowy to przepływ się zmniejsza.

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti na poziomie szkoły podstawowej 

20 godzin temu, Kris81 napisał:

zawór spływu tak otwarty na 80%

Rozumiem, że otwarcie zaworu na 100% powodowało spadek wody w kominie przy braku zmiany poziomu na grzebieniu i w akwarium ?

20 godzin temu, Kris81 napisał:

Grzebień na całym boku 71cm spietrzał wodę prawie pod sam czubek,po wyłamaniu było trochę lepiej ale i tak było za wysoko,

Na AquaMedicu ? Co to za grzebień ?  H2O sprzedaje grzebienie specjalniej konstrukcji ktore maja zwiekszac przeplyw - ultra flow ? Czy jakos tak to sie zwie.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, VDR napisał:

@Beti na poziomie szkoły podstawowej 

Rozumiem, że otwarcie zaworu na 100% powodowało spadek wody w kominie przy braku zmiany poziomu na grzebieniu i w akwarium ?

Na AquaMedicu ? Co to za grzebień ?  H2O sprzedaje grzebienie specjalniej konstrukcji ktore maja zwiekszac przeplyw - ultra flow ? Czy jakos tak to sie zwie.

Mam taki grzebień zostało mi około 70cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, p.pawel napisał:

Czy w takim razie dam radę z tymi lampami z uzupełnieniem o 640W t5, czy kombinować coś z HQI?

Szczerze - LPSy oraz Proste SPSy napewno dadzą rade , na 90cm wysokości baniaka może na samych szczytach jeśli planujesz dość wysoko skałe układać możesz pokusić sie o cieższe SPSy bo przy dnie to będzie biedne PAR.
Ja w nowym baniaku 95x95x50h wrzucam 1x Atlantic 4x Or3 Blue 2x Hydra 26hd - na 100 jak wszystko odpalę mam 570W i przy połowie tej wysokości co Ty masz :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.