Skocz do zawartości
dadario

Szczepkarium w systemie-zdjęcia, pomysły, rozważania

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Temat do ogólnej dyskusji. 

Korale rosną, czasami przeszkadzają, chorują, brak im miejsca itp. Ogólnie czasami chcielibyśmy pozbyć się ich z głównego systemu żeby nie przeszkadzały. 

Dobrym pomysłem wydaje się zbiornik na szczepki, wpięty w obieg, będący rozwinięciem systemu. 

Mam wrażenie, że na zagrabanicznych forach temat ten bardziej rozwinięty. A jak jest u nas??? 

Kto ma takie rozwiązanie, kto chciałby mieć? Kto stosuje jakie patenty???

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nad tym dumałem i doszedłem do wniosku, że najłatwiej chyba będzie wpiąć go między powrót z głównego tanku a sumpa. Najnormalniejszy układ z kominem zewnetrznym, gdzie komin zewnetrzny to po prostu cały sump ;)  Jedna boczna scianka akwarium szczepkowego z grzebieniem i rynienka - cos ala rozwiazanie Rafala z Białki do przelewu miedzy tankiem glownym a sumpem za sciana. O tyle mi się takie rozwiązanie podoba, ze w zasadzie to jest jeden obieg, nakład finansowy nijaki jeśli chodzi o sprzęt.  I bardzo łatwo taki baniak po prostu odłączyć od całego systemu jakby był niepotrzebny czy coś. Wystarczy tylko powrót skierować bezposrednio do sumpa. No i kolejny plus - że nic nie stoi na przeszkodzie by takie szczepkarium wraz z sumpem tworzyło układ litery L  - co powoduje, że łatwiej mi będzie wygospodarować miejsce na postawienie dodatkowego baniaka ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi ostatnio rodzi się taka koncepcja. Niski mały zbiorniczek umieszczony nad sumpem. Jeden otwór w dnie z rurą spływu ponacinaną na końcu (coś alla skimer powierzchniowy. Zasilanie z bypasu na powrocie lub spływie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz widzę, że mamy dosyć zbliżone wizje akwarystyczne... Ja kombinuje już dłuższy czas, kilka wariantów brałem pod uwagę i wiem jedno. W sumpie, w wersji jaką miałem pierwotnie się to nie sprawdziło. To znaczy wąska komora, na stałe w nurcie.  Teraz szukam pomysłów... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to jednak też szkoda miejsca. Taki zbiorniczek osobny to może być szczepkarium jak potrzeba, ale też może być fajna izolatka dla mniejszej ryby czy nawet kwarantanna. Ja się zastanawiam, czy w szafce nie zaplanować sobie szyn pod rolki i mieć ze dwa takie zbiorniczki na kółkach przesówane nad sumpem, żeby nie przeszkadzały przy obsłudze sumpa. Szyny takie jak pod drzwi przesówne. Wtedy wygodniej by było mieć dedykowaną małą pompę i elastyczny wąż jako powrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje szczepkowe 90x60x35 oświetlane 6x39w T5

20210214_141333-01.jpeg

20210213_164143-01.jpeg

Mam dodatkowo mały zbiornik wpięty w obieg ale szczepkowo się nie sprawdza. Traktuje go jako zbiornik awaryjny dla ryb czy korali


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Słony leszcz napisał:

Taki zbiorniczek osobny to może być szczepkarium jak potrzeba, ale też może być fajna izolatka dla mniejszej ryby czy nawet kwarantanna.

Kwarantanna na wspólnym obiegu???   Osobiście bałbym się takiego rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

Kwarantanna na wspólnym obiegu???   Osobiście bałbym się takiego rozwiązania.

A czemu na wspólnym? Jako kwarantanna musiał byś obieg zamknąć oczywiście. Spływ podpinasz do wlotu pompy powrotu po prostu.

Pewnie jeszcze jakiś przepływowy z ceramiką by się przydał wtedy, albo po prostu mały kubełek jakiś zamiast pompy.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwarantanna nie jest tylko stosowana w przypadku pasożytów. Może być stosowana na przyklad dla ryb zestresownanych.

Nie mówiac juz o koralach :)

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim kwarantanna służy do obserwacji. Z leczeniem np miedzią czy antybiotykami to i tak bym się nie odważył w szafce pod akwarium nad sumpem. A niech się coś przeleje albo rozszczelni... i tragedia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tester napisał:

Moje szczepkowe 90x60x35 oświetlane 6x39w T5

20210214_141333-01.jpeg

20210213_164143-01.jpeg

Mam dodatkowo mały zbiornik wpięty w obieg ale szczepkowo się nie sprawdza. Traktuje go jako zbiornik awaryjny dla ryb czy korali

Masz seneye reef? Jak sie sprawdza pomiar światła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

A mi ostatnio rodzi się taka koncepcja. Niski mały zbiorniczek umieszczony nad sumpem. Jeden otwór w dnie z rurą spływu ponacinaną na końcu (coś alla skimer powierzchniowy. Zasilanie z bypasu na powrocie lub spływie

To w zasadzie to samo co baniak wpiety w obieg - tylko postawiony nad sumpem ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, VDR napisał:

To w zasadzie to samo co baniak wpiety w obieg - tylko postawiony nad sumpem ;)

100% zgody, dokładnie tak. Kwestia tylko lokalizacji. Jak zacznę obstawiać mieszkanie jakimiś zbiorniczkami, do których będą doprowadzone rury i które nie będą wyglądały pewnie tak estetycznie jak główny, to zrodzi to bunt małżonki. Idealnie by było mieć wszystko zamknięte przy akwarium, a jednocześnie żeby było to funkcjonalne na codzień. Bym miał sumpownię czy "fishroom" osobny, to bym takich rzeczy nie rozpatrywał:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, dadario napisał:

Hej. Temat do ogólnej dyskusji. 

Korale rosną, czasami przeszkadzają, chorują, brak im miejsca itp. Ogólnie czasami chcielibyśmy pozbyć się ich z głównego systemu żeby nie przeszkadzały. 

Dobrym pomysłem wydaje się zbiornik na szczepki, wpięty w obieg, będący rozwinięciem systemu. 

Mam wrażenie, że na zagrabanicznych forach temat ten bardziej rozwinięty. A jak jest u nas??? 

Kto ma takie rozwiązanie, kto chciałby mieć? Kto stosuje jakie patenty???

 

Szymon , zdziwiasz 

To oddaj do sklepu . 

A nie szczepkowe zakładaj . 

1 godzinę temu, Tester napisał:

Moje szczepkowe 90x60x35 oświetlane 6x39w T5

20210214_141333-01.jpeg

20210213_164143-01.jpeg

Mam dodatkowo mały zbiornik wpięty w obieg ale szczepkowo się nie sprawdza. Traktuje go jako zbiornik awaryjny dla ryb czy korali

Bartek . 

Po ile szczepy ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AnT z szczepkami mam problem. To znaczy zwykle nie mam ochoty ich robić  bo nie mam ich gdzie dać. Później dochodzę do momentu, że korale wzajemnie się parzą i robi się d*pa. A sklepy... Nie mam zbyt dużego doświadczenia w tej materii, zwykle nie chcą zbyt chętnie korali. Poza tym jak już zrobisz szczepkę to lepiej poczekać kilka tygodni aż się zregeneruje... No i pole do zabawy większe... A estetyka w zbiorniku głównym też się pewnie poprawi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem szczepkarium w sumpie. Mam około połowę sumpa przeznaczonego na to. Fajna sprawa, ale w sumie nie często się opróżnia szczepkarium i to rośnie i rośnie... :)

Do sumpa dołożyłem cyrkulację jakąś tunze 6020 żeby dmuchała, w kratce rastrowej mam ricordee, a dalej reszta korali. Całość oświetla lampka około 30W

Poniżej fotki :)9cbc1b6e9556eec702ee41999a099b43.jpgefa6d615f997c9ca8ede34077e4c26e7.jpg

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sith114 napisał:

Masz seneye reef? Jak sie sprawdza pomiar światła?

Pozyczone do testów śwetlówek starych i nowych.

Będzie o tym na RH niedługo


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super temat bo chodzi mi to po głowie od trzech miesięcy . Ja zastanawiam sie by postawić akwarium szczepkowe obok akwarium i podpiąć to pompą z sumpa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miło wiedzieć, że zaczęło się temat potrzebny. Chociaż liczyłem na większy odzew tych posiadających. 

@9866666 mniej więcej jakiej wielkości jest komora sumpa? Jak korale tam rosną no i ogólnie zadowolony jesteś czy coś byś jednak zmienił. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dadario napisał:

Miło wiedzieć, że zaczęło się temat potrzebny. Chociaż liczyłem na większy odzew tych posiadających. 

@9866666 mniej więcej jakiej wielkości jest komora sumpa? Jak korale tam rosną no i ogólnie zadowolony jesteś czy coś byś jednak zmienił. 

Wydaje mi się że mało kto się chwali szczepkarium, z jednej strony może wyglądać to na hodowlę, ale z drugiej jeśli nie chcesz mieć szczepek na piasku to jedyne wyjście.

Sump ma wymiary 100x57x35h. W sumpie mam kratkę rastrową żeby było łatwiej układać korale, całość na nóżkach z podstawek 2cm, żeby był obieg wody lepszy i syf się nie zbierał . Kratka zajmuje jakieś 45x45cm  więc trochę korali można tam upchnąć. światło które mam pozwala na wybarwienie i powolny wzrost korali (około 30W). Mam też odwrócony cykl dnia - w nocy się świeci sump - daje mi to dodatkowe ocieplenie w nocy i minimalnie podbija pH(?).

Minusem przynajmniej u mnie jest to, że wrzucam tam korale i później nie chce Ci się ogłaszać i tak sobie rosną.... Ciężko też zdjęcia zrobić bez ruszania korali. To co mam tam obecnie to montipory talerzówki, digitaty, samarensis, acropory strawberry, jakieś zielone, ricordee, euphyllie, dwa mateczniki fungii zielonej i niebieskiej. Wcześniej były też jakieś acany, lub coś co mi padało tam wrzucałem. Teraz mam też wiele montipor połamanych przez ryby tam wrzuconych - nawet bez podstawek :P

Na pewno gdybym kiedyś stawiał reaktor to by zajął on miejsce szczepkarium, a tak z boku szafki mam małe szkło 3x8l (wystarcza na jakieś 3-4 tygodnie)

Myślałem też że może być problem z zarastaniem odpieniacza, sond itp, ale na odpieniaczu to nie robi wrażenia - nawet nie skrobię tych glonów. Jedynie czasem ogarnąć sondę pH i termometr


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.