Skocz do zawartości
Sebax

135 L projekt z panelem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po 15 latach biernego obserwowania forum :) postanowiłem przejść do działań.

Mój projekt to akwarium z panelem 60 dł x 45 sz x 50 ws.

105 L ekspozycja plus 30 L panel.

Szkło zbiornika Guardian 8mm

strona panelu - Czarne szkło Lacobel.

 

Sprzęt:

-  Odpieniacz - Tunze 9004 szer 9 cm

 - JEBAO - POMPA OBIEGOWA DCS 1200 115x56x82mm (dł. x szer. x wys.)

- CYRKULATOR Z KONTROLEREM SLW-10 4000L/H JEBAO

Lampa + media + skała i życie dobiorę podczas długiego czasu realizacji zleconego szkła.

 

Przed zamówieniem zbiornika, gorąca prośba do doświadczonych kolegów o ogólną weryfikacje wymiarów, wysokości przegród oraz np. czy długość grzebienia jest wystarczająca do parametrów pompy?

Wszelkie uwagi bezcenne :)

 

 

 

Projekt akwa 135 str 2.JPG

Projekt akwa 135 str 1.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Sebax napisał:

- JEBAO - POMPA OBIEGOWA DCS 1200 115x56x82mm (dł. x szer. x wys.)

Ja bym dał min. 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też bym dał więcej niż 1200 i koniecznie z kontrolerem, żeby przepływ odpowiednio ustawić (względem możliwości grzebienia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno odpalilem akwarium 112l z panelem, wiec powiem Ci z mojej perspektywy

- pompa u mnie DCP-2500 i jest super, 1200 zdecydowanie za mało

- mam cyrkulator OW-10 (4000), mysle nad zmiana na min. SOW-5 a przy Twojej wysokości szkła myślałbym nad np. SOW-8

- panel zrobilem jak u Ciebie w projekcie, dzisiaj rozmyslam czy dam rade go przerobic na jednokomorowy, np. ciezko wyregulowac mi poziom wody dla czujnika dolewki, wystarczy, ze slimak wejdzie na grzebien i caly przeplyw wody jest zaburzony, zapychanie waty na wlocie tez ma na to wpływ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Odpieniacz tunze będziesz bokiem wieszał?

Tak, 9004 (110 x 90 x 305 mm) pobiera wodę powierzchniowo więc wydaje mi się, że kierunek montażu chyba nie powinien stanowić problemu. Widziałem gdzieś na forum tak ulokowany odpieniacz. Jedyny mały problem może stanowić estetyka ponieważ magnesy będą widoczne na bocznej stronie zbiornika.

13 godzin temu, Arek77 napisał:

Ja bym dał min. 2000

Co do pompy zastosuje JEBAO DCP-2500 Z KONTROLEREM (MAX 2500L/H) Wymiary: 13x7.1x9.3 cm. Przy szerokości 7 cm chyba nie powinno być problemu.

Pytanie czy otwór powrotny fi 2 cm będzie wystarczający? 

6 minut temu, rodzyngit napisał:

Niedawno odpalilem akwarium 112l z panelem, wiec powiem Ci z mojej perspektywy

- pompa u mnie DCP-2500 i jest super, 1200 zdecydowanie za mało

- mam cyrkulator OW-10 (4000), mysle nad zmiana na min. SOW-5 a przy Twojej wysokości szkła myślałbym nad np. SOW-8

- panel zrobilem jak u Ciebie w projekcie, dzisiaj rozmyslam czy dam rade go przerobic na jednokomorowy, np. ciezko wyregulowac mi poziom wody dla czujnika dolewki, wystarczy, ze slimak wejdzie na grzebien i caly przeplyw wody jest zaburzony, zapychanie waty na wlocie tez ma na to wpływ

Hmm, może grzebień na 2/3 dł. Odpieniacz i media w jednej komorze plus mała przegroda przy pompie żeby ukierunkować przepływ. Coś zbliżone do paneli z Red Sea Max?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Sebax napisał:

Pytanie czy otwór powrotny fi 2 cm będzie wystarczający? 

Na 20 mam ogarniete dwa wyloty ale dmuchało tak sobie, wiec na jednym wylocie zrobiłem dyszę

A moze masz miejsce na sumpa ?

Mnie niestety ograniczało miejsce na szafce i brak możliwości instalacji sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii grzebienia doszukałem się kalkulatora wg. którego do maksymalnych ustawień pompy - 2500l/h powinien być grzebień min 25 cm.

Tyle teorii. O ile można uśrednić prześwit zębów.

 

Using the following input parameters

Gallons per Hour = 660

Drain and Overflow sizes are calculated as

Recommended minimum drain pipe diameter = 1.06 inches
Recommended minimum linear overflow size = 10 inches

 

Czyli w moim projekcie powinienem:

 

Opcja I

Poszerzyć komorę odpieniacza do 25 cm kosztem komory 2.

 

Opcja II

Całkowicie zlikwidować komore 2. Zakładam, że wymagało by to jakiejś wersji bubble trap przed pompą (przegrody lub gąbki).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od grzebienia, pamiętaj też żee przy panelu nie ma takiego spadku wydajności jak przy sumpie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DCP-2500 wg specyfikacji, bez slupa podnoszenia wody ma przeplyw ok 3000L

Co do grzebienia, moj ma 14 cm (ale to samoróbka) i na pustym akwarium spokojnie wyrabiał

a druga sprawa, u mnie panel ma szerokosc 15cm i przy pelnym przeplywie woda spietrzala sie nad przegroda pompy na jakies 2cm, u Ciebie trzeba przyjac ok 3cm, takze wez to pod uwage przy wymiarowaniu przegrody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykład panelu z dużą pompą obiegową

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, Wprowadziłem pewne modyfikacje:

- skróciłem wysokość przegród - poprawka na spiętrzenie i przepływ;

- poszerzyłem komorę odpieniacza 1. grzebień będzie miał 24 cm. Chyba łatwiej będzie ewentualnie przesłonić i ograniczyć dł. grzebienia niż go wydłużyć:).

 

Zdałem sobie również sprawę, że Pompa 2500 z koszem chyba nie ma szans się zmieścić w przegrodzie 15 cm.

Dlatego zastosuje pompę 2000 - Jebao MDC-2000 - pompa obiegowa WiFi 2000l/h

 

zdj 1 V2.JPG

zdj 2 V2.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Sebax napisał:

Zdałem sobie również sprawę, że Pompa 2500 z koszem chyba nie ma szans się zmieścić w przegrodzie 15 cm.

Dlatego zastosuje pompę 2000 - Jebao MDC-2000 - pompa obiegowa WiFi 2000l/h

Wchodzi mozna powiedziec na wcisk, ja skrocilem koszyk o 2 cm i teraz ma luz z kazdej strony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic więcej już się nie da usprawnić w panelu. Pora wysłać projekt do szklarza.

Wysłane z mojego AGS-W09 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Sebax napisał:

Chyba nic więcej już się nie da usprawnić w panelu. Pora wysłać projekt do szklarza.

Wysłane z mojego AGS-W09 przy użyciu Tapatalka
 

Ja bym jeszcze obniżył krawędź panelu względem akwarium o 1cm, ,zawsze dodatkowy bufor bezpieczeństwa jakby dolewka przelała, albo grzebień się zatkał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Ja bym jeszcze obniżył krawędź panelu względem akwarium o 1cm, ,zawsze dodatkowy bufor bezpieczeństwa jakby dolewka przelała, albo grzebień się zatkał

Pewnie że musi być niżej, chociaż o 5mm.

I coś tu nie gra z wymiarami lewa wysokość 43 + 8cm a z prawej 43 + 6cm ?? Ja tak kiedyś sobie zaprojektowałem w kadzie i "zlały mi się wymiary" do dzisiaj mam szerszy komin niż chciałem:(

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, owler napisał:

Pewnie że musi być niżej, chociaż o 5mm.

I coś tu nie gra z wymiarami lewa wysokość 43 + 8cm a z prawej 43 + 6cm ?? Ja tak kiedyś sobie zaprojektowałem w kadzie i "zlały mi się wymiary" do dzisiaj mam szerszy komin niż chciałem:(

Dzięki za weryfikacje wymiarów :thumbup:. Niestety nie posiadam już Cada, Sketchupa itd. Improwizuje w Excelu przez co wymiary muszę liczyć manualnie.

Wprowadziłem poprawki. 5 mm to niewiele a w razie usterki jakieś 5L mniej na podłodze ;).

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie Automatycznej dolewki.

 

Czy lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie na komorze dolewki czy na zwierciadle wody w zbiorniku głównym? Niestety w grę wchodzi tylko boczna ściana akwarium.

Rozważam model optyczny np:

Aqua-Trend Levelautomatic EYE -automatyczna dolewka optyczna.

 

Czy ktoś ma doświadczenia z optyką w tak ciasnej przestrzeni?

Czy dla takiej dolewki jest jakaś minimalna odległość do przeciwległej płaszczyzny?

Plus inne zakłócenia. Przegroda w tym przypadku powinna być zaczerniona (zakładając kosz z mediami w sąsiedniej komorze)? Dochodzi jeszcze przelewająca się woda oraz powrót z pompy.

zdj 2 V2.1.JPG

dolewka.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnik dolewki w komorze pompy, inaczej nie zadziała. Odnośnie samej dolewki się nie wypowiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Sebax napisał:

Chyba nic więcej już się nie da usprawnić w panelu. Pora wysłać projekt do szklarza.

Zawsze da się coś usprawnić :)

Ja zrobilbym to troszkę inaczej, połączył komore 1 i 2 oraz przesunął  grzebien na środek,  dzieki temu bedziesz mogl dac np wate na splywie (u mnie spelnia dwie funkcje, wylapuje syfy i wyciszyla chlupanie wody)

Masz wysokie akwarium, wiec pod odpieniaczem zostaje Ci jeszcze ok 20cm np na media, a przy tej pompie nie martwilbym sie o martwe strefy w panelu.

Wymiary od lewej i prawej strony grzebienia musialbys sobie dopasowac , ja podalem orientacyjnie

Mozesz zrobisz 13 cm głebokosci panelu, wtedy spokojnie mozesz zamontowac odpieniacz na tylnej szybie :)

20210301_061549_copy_1843x1037.jpg

Edytowane przez rodzyngit (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym układzie, tam gdzie jest odpieniacz będzie najmniejszy ruch wody. To już chyba lepiej zrobić grzebień na całej komorze z mediami i odpieniaczem a watę dać miejscowo, tam gdzie nie ma odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naszkicowałem odpieniacz. Wychodzi trochę wolnej przestrzeni w której zamierzałem ulokować watę np na kratce. (około 10x11 cm minus 1 cm na wypadek przytkania). Myślicie, ze wystarczy?

Ewentualnie można by wysunąć grzebień na 2-3 cm do akwarium i zrobić coś w rodzaju pudełka przelewowego na watę?

tunze.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj tego rozwiazania firma H2-Ocean

 

comb6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.