Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przekopałem forum i większość tematów już trochę stara..

Rozważam zakup jakiegoś mini wentylatora do chłodzenia przyszłej lampy power led DIY, z racji małej ilości miejsca wentylator miałby być umieszczony nie nad lampą, a obok i ewentualnym kanalikiem miałby dmuchać na lampę. Czy ktoś używa w akwarium jakichś mini wentylatorów?

Względnie prosiłbym o pomoc w doborze: wentylator/zasilacz/włącznik termiczny.

Pozdrawiam [emoji3]

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, michall_181 napisał:

i ewentualnym kanalikiem miałby dmuchać na lampę

To nie brzmi jak dobry pomysł. Jak jest ciasno, to może pomyśl np o modułach jak do chłodzenia laptopów (stopa + rurki ciepła + radiator + wiatraczek). Wentylatory też są różne, można poszukać "slim".

Co do sterowania, to odpuść sobie wyłącznik termiczny, bo to jest badziew. Najprościej to włączać wiatrak razem z pierwszym kanałem. Za kilkadziesiąt zł kupisz też stc-1000, który zmierzy temperaturę i wysteruje wiatrak. Do tego ma wyświetlacz, można go kalibrować, ustawiać zadaną temperaturę, histerezę... Wreszcie, jeśli byś szedł w aqmę do sterowania lampą, to tam też jest opcja pomiaru temperatury i sterowania wiatrakiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To nie brzmi jak dobry pomysł. Jak jest ciasno, to może pomyśl np o modułach jak do chłodzenia laptopów (stopa + rurki ciepła + radiator + wiatraczek). Wentylatory też są różne, można poszukać "slim".

Co do sterowania, to odpuść sobie wyłącznik termiczny, bo to jest badziew. Najprościej to włączać wiatrak razem z pierwszym kanałem. Za kilkadziesiąt zł kupisz też stc-1000, który zmierzy temperaturę i wysteruje wiatrak. Do tego ma wyświetlacz, można go kalibrować, ustawiać zadaną temperaturę, histerezę... Wreszcie, jeśli byś szedł w aqmę do sterowania lampą, to tam też jest opcja pomiaru temperatury i sterowania wiatrakiem.

Z tego co wyczytałem to on jest na 220v czyli z wentylatorem +- 5v musiałbym coś rzeźbić? Chyba lepsza opcja to jednak włączyć na stałe w obieg..

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, michall_181 napisał:

Z tego co wyczytałem to on jest na 220v czyli z wentylatorem +- 5v musiałbym coś rzeźbić? Chyba lepsza opcja to jednak włączyć na stałe w obieg..

Jakiś zasilacz do tego wentylatora i tak będziesz potrzebował, także możesz poprostu podpiąć ten zasilacz pod stc. Można też poszukać wiatraka na 230V, ale to raczej mocniejsze i głośniejsze są. Wydaje mi się też, że stc ma po prostu przekaźnik zamykający obwód i nie powinno być problemu z niższym napięciem w obwodzie sterowanym, ale nie sprawdzałem osobiście czy zadziała.

Tak na prawdę, to opcji jest multum. Zacznij od projektu elektrycznego lampy (jakie zasilanie, jakie sterowanie), a potem dopasuj do tego wiatrak, który będzie najwygodniej użyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To nie brzmi jak dobry pomysł. Jak jest ciasno, to może pomyśl np o modułach jak do chłodzenia laptopów (stopa + rurki ciepła + radiator + wiatraczek). Wentylatory też są różne, można poszukać "slim".

Co do sterowania, to odpuść sobie wyłącznik termiczny, bo to jest badziew. Najprościej to włączać wiatrak razem z pierwszym kanałem. Za kilkadziesiąt zł kupisz też stc-1000, który zmierzy temperaturę i wysteruje wiatrak. Do tego ma wyświetlacz, można go kalibrować, ustawiać zadaną temperaturę, histerezę... Wreszcie, jeśli byś szedł w aqmę do sterowania lampą, to tam też jest opcja pomiaru temperatury i sterowania wiatrakiem.

Poczytałem trochę i opcja z wentylatorem z laptopa jest ciekawa tylko zastanawiam się jak go podłączyć, one przeważnie mają gniazdo 3pin... mam skorzystać tylko z przewodów + -? [emoji3]

 

 

Może coś takiego:?

 

Zobacz ofertę: Wiatrak Wentylator Turbina RepRap 5015 12V BLOWFAN https://allegro.pl/oferta/wiatrak-wentylator-turbina-reprap-5015-12v-blowfan-9254079108

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, michall_181 napisał:

zastanawiam się jak go podłączyć, one przeważnie mają gniazdo 3pin... mam skorzystać tylko z przewodów + -?

Trzeci przewód jest do kontroli obrotów, sterownik może zaliczać impulsy i w ten sposób mierzyć faktyczną prędkość. Czerwony - plus, czarny - minus, żółtym się nie przejmuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, coś muszę szybko kombinować bo chciałbym w końcu zalać akwarium ale z taką temperaturą lampy (60”C) wolę nie ryzykować...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony Leszcz mógłbyś mi wytłumaczyć łopatologicznie jaki wentylator mógłbym podpiąć pod szereg diod do poniższych zasilaczy i ewentualnie który będzie do tego najlepszy? [emoji846]

65095e5f03ae6079cb627155bfa66f24.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

c2c1aeb23c87f24a7519f4043aecaad2.jpg

81abea36f8127ce176cb9ac76a18b57f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, michall_181 napisał:

Słony Leszcz mógłbyś mi wytłumaczyć łopatologicznie jaki wentylator mógłbym podpiąć pod szereg diod do poniższych zasilaczy i ewentualnie który będzie do tego najlepszy?

Pod driver (zasilacz stałoprądowy) ze zdjęcia żadnego wentylatora nie podłączaj. Ja przynajmniej nie wiem, jak by to trzeba było zrobić dobrze. Do wiatraka potrzebujesz najprostszego zasilacza na stałe napięcie, każdy pewnie będzie dobry byle się napięcie zgadzało. Następnie możesz zasilanie 230V tego zasilacza połączyć razem z zasilaniem drivera i na przykład razem pod czasówkę podpiąć, sonofa, ręczny "prztyczek", czy jak tam chcesz sterować zapalaniem lampy.

Jaki zasilacz? Wpisujesz "Zasilacz 12v" (Chyba że wiatrak na inne napięcie wybierzesz) i wybierasz najtańszy, czy jakiś co Ci się spodoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz taki zasilacz(2 do wyboru oba będą dobre) i robisz coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-1a-12w-12v-meblowy-modulowy-ip20-10125680088

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-dopuszkowy-12v-0-5a-6w-ip67-10434643285?fromVariant=7397109151

obraz.png.09e0c117ecdc4257110e5833c5dc2da6.png

Wentylator weź jak największy i wolniejszy (mniej obrotów na min) to będzie cichy ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bierzesz taki zasilacz(2 do wyboru oba będą dobre) i robisz coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-1a-12w-12v-meblowy-modulowy-ip20-10125680088

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-dopuszkowy-12v-0-5a-6w-ip67-10434643285?fromVariant=7397109151

obraz.png.09e0c117ecdc4257110e5833c5dc2da6.png

Wentylator weź jak największy i wolniejszy (mniej obrotów na min) to będzie cichy [emoji6]

Dzięki dobry człowieku [emoji28] co do wielości to niestety nie poszaleję bo pod pokrywą ciasno ale będę coś kombinował, panom dziękuję również za podpowiedzi [emoji854] czyli kupujemy kolejne graty [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Takie dwa chciałbym umieścić [emoji3]

Zobacz ofertę: AABCOOLING SUPER SILENT R4 CICHY WENTYLATOR 7,9 dB https://allegro.pl/oferta/aabcooling-super-silent-r4-cichy-wentylator-7-9-db-9443228718


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@michall_181

nie masz opcji wsadzic większy? Pokaz w co Ty to wszystko będziesz pakował ;) 

Przy tej cenie i prędkości obrotowej to nie wiem czy będzie cicho...

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=33389]michall_181[/mention]
nie masz opcji wsadzic większy? Pokaz w co Ty to wszystko będziesz pakował [emoji6] 
Przy tej cenie i prędkości obrotowej to nie wiem czy będzie cicho...

Powinienem zmieścić max 8 x 8 x 2 cm ale to już praktycznie oprze się na obudowie lampy.
eccc4a007007a17addb3c2894d97c9a9.jpg
Na koronę będę sobie zbierał kasę ale na razie musi wystarczyć to [emoji22]
3387282e84408ea595c82a86ac8b89d3.jpg
Lampa zamocowana tymczasowo do sprawdzenia działania i mierzenia temperatury.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, michall_181 napisał:

Powinienem zmieścić max 8 x 8 x 2 cm ale to już praktycznie oprze się na obudowie lampy.

Wywal tę pokrywę, kup 4 paski spienionego pcv grubość 5mm (na wymiar można sobie zamówić), tubkę kropelki i masz koronę. A jak koniecznie chcesz zostać przy pokrywie, to wyciachaj tam dziurę na wentylator 14x14cm na górze, to i belkę będzie chłodzić, i wentylację pod pokrywą zrobi. Bo tak jak masz teraz to nie ma prawa działać. O lampie to już chyba Ci pisałem, że jeden profil wide to za mało.

PS. Tak z ciekawości, Ty przykleiłeś akwarium do blatu? Po co? Czy co to są te "mazy" na dnie?

https://interplex.pl/pl/p/5mm-format-1000x1000mm-PCV-spienione-biale/459 praktycznie żadne pieniądze i zrobisz sobie 5 koron.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wywal tę pokrywę, kup 4 paski spienionego pcv grubość 5mm (na wymiar można sobie zamówić), tubkę kropelki i masz koronę. A jak koniecznie chcesz zostać przy pokrywie, to wyciachaj tam dziurę na wentylator 14x14cm na górze, to i belkę będzie chłodzić, i wentylację pod pokrywą zrobi. Bo tak jak masz teraz to nie ma prawa działać. O lampie to już chyba Ci pisałem, że jeden profil wide to za mało.
PS. Tak z ciekawości, Ty przykleiłeś akwarium do blatu? Po co? Czy co to są te "mazy" na dnie?
https://interplex.pl/pl/p/5mm-format-1000x1000mm-PCV-spienione-biale/459 praktycznie żadne pieniądze i zrobisz sobie 5 koron.

Światła będzie więcej, mazy na dnie to pleksi 3mm do podtrzymywania pierwotnej konstrukcji skalnej ale mniejsza o to [emoji81] chciałem koronę ze spienionego zrobić ale nie mam możliwości z uwagi na to, że koty w domu latają i śpią na wszystkim co jest choćby trochę wyżej od mojego buta. Także póki co musi być tak, a z czasem zrobię koronę z pleksi lub ebonitu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pod taki zasilacz mógłbym podłączyć 2 poniższe wentylatory?
2f55a7ceed6162b44ac982ad5f155076.jpg


0db705e9311504704cfee1d7e281382b.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, michall_181 napisał:

Czy pod taki zasilacz mógłbym podłączyć 2 poniższe wentylatory?
2f55a7ceed6162b44ac982ad5f155076.jpg


0db705e9311504704cfee1d7e281382b.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Spokojnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Spokojnie [emoji6]

Dzięki!! Zamawiam i jedziemy z tematem, wymieniłem zasilacz w diodach i grzeje się do 35”C ale wiadomo, mniej światła.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.