Skocz do zawartości
mem_phis

Trefna Sól Blue Treasure czy co tu sie stało?

Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem przed chwilą podmiankę i nie zauwazylem ze solanka w beczce jest cala mleczna (blue Treasure sps - uzywam od wielu lat). RoDI mialo temp. pokojowa, 7kg soli mieszalo sie 2dni, dzisiaj rano dosypalem 1kg, mieszalo sie do 20, sprawdzilem zasolenie 1025 i podmianka. Przed dosypaniem tego 1kg z innego worka, woda byla krysztal w beczce.

Po podmiance aqa wyglada tak (to jest jakies 20min po, zaraz po praktycznie nie bylo nic widac). Po koralach na razie nie widze wielkiego stresu.

Na dnie beczki i na ściankach zostalo sporo bialego nalotu. Co tu sie wydarzyło ??

A wlasnie skończył mi się robić test kh labem, kh spadlo niby z 8.3 do 7.8... idę to potwierdzic salifertem, bo moze przez ta zawiesine w wodzie jest jakies przeklamanie.20210225_195413_copy_1008x756.thumb.jpg.798241b7a01f7db9cb3ac641a9bf1ec9.jpg

20210225_195409_copy_1008x756.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, mem_phis napisał:

7kg soli mieszalo sie 2dni,

A czemu tak długo ? Może drastycznie spadło pH i wytrącił się węglan wapnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, no mogłoby to mieć sens bo kh faktycznie spadlo o 0.5....

Tylko to nie pierwszy raz sol mi się mieszala tyle,  akurat wczoraj nie miałem czasu na podmianke dlatego postala 24h dłużej cały czas się mieszając. Cholera za każdym razem musi być coś....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jadę na soli Blue Treasure id samego początku (z małą przerwą na jedno wiaderko soli AF) i nigdy nie miałem problemów z rozpuszczalnością czy osadem, ale słyszałem, że zdażały się schrzanione partie, może faktycznie miałeś pecha i na taką trafiłeś... rozrób  z nowego op. 1 litr solanki i zobacz co będzie się działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jutro zrobię w ramach testu. I teraz pytanie, czy dalej tego używać czy szukać czegoś innego. Bo jeżeli to faktycznie walnieta partia, to nigdy nie będzie pewnosci co jest w środku.... a tyle lat wszystko było ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, teraz sie zrobil test

7.62 PH, 7.7 KH .....

Normalnie o tej godzinie mam jakies 

Ph 7.95 i Kh 8.2

Podmienilem 200l, 10% wody w obiegu i takie spadki ??? To jakie to musialo miec parametry zeby tak spieprzyc 1800l wody ?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mem_phis napisał:

dzisiaj rano dosypalem 1kg

I co ? Uważasz, że ten 1 kg z nowego worka by tak zamieszał? 

Czym suplementujesz makro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kurde juz nie mam pojecia czy ten kg, czy cale 8, ale na pewno podmianka to zrobila.

Odpalony jest reaktor, a kh sprawdza sie co 2h, nigdy takiego skoku ph i kh nie było. Pomijam wyglad wody. Pytanie tylko czy to sol, czy może jakas dziwna reakcja w związku z... no wlasnie, wszystko wskazuje mi na sol.

Wlasnie lapie litr ro i dodam soli z tego samego worka i zobaczymy....

No wiec zrobilem test.

Roztwor wyszedl przejrzysty z ph 8.6...

Czyli sol raczej ok, faktycznie doszło do jakiejś reakcji w beczce, tylko jakiej i dlaczego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, mem_phis napisał:

Ph przez noc spadlo do 7.3......

W akwa czy w rozrobionej soli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczescie falszywy alarm....

Kore podalo taki wynik w aqa, ale widac cala akcja cos mocno rozkalibrowala sonde (albo zabrudzila) - sprawdzilem przed chwila i jest 7.9

Ale wezme faktycznie zrobie test, rozrobie 1l soli i zostawie na 2-3dni ciekawe co sie stanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.02.2021 o 09:12, mem_phis napisał:

Ale wezme faktycznie zrobie test, rozrobie 1l soli i zostawie na 2-3dni ciekawe co sie stanie...

I co tam z solą? Robiłeś test?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na razie 24h, bez zmian :/

Bardzo mnie interesuje co tu sie stało, cała beczka, pompa, weze w białym sliskim osadzie. I nadal nie wiem co było powodem :/

jedyny plus to że z akwarium wszystko ok. Ale na przyszłość nie wiem czego unikac żeby to się nie powtórzyło. A to nie tylko cena soli,  która pójdzie do ścieku na przyszlosc ale 48h lapania wody.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, mem_phis napisał:

Ale na przyszłość nie wiem czego unikac żeby to się nie powtórzyło.

A dolewana woda miała temp. zbliżoną do tej w zbiorniku?

17 minut temu, mem_phis napisał:

jedyny plus to że z akwarium wszystko ok.

Czyli woda sama się wyklarowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda w beczce już była metna (stąd osad na beczce i sprzecie). Woda miala temp jakieś 22-24 stopnie.

 

Tak woda po 6-8 sama się wyklarowala. Poza spadkiem kh w zbiorniku, rozkalibrowaniem sondy ph to nic więcej się nie stało. (Chociaz pozostalych parametrow nie sprawdzalem).

 

Trochę to wygląda tak, jakby faktycznie wytrącił sie weglan, kh w beczce spadlo w okolice 0 i to spowodowalo obnizenie gwaltowne kh w zbiorniku - taka moja dedukcja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio kupiłem sól BT Sps, po podmianie woda lekko mleczna, z czasem się wyklarowała. Wygląda jakby sie do końca nie rozpuściła ale kiedyś przy tej soli tego nie było, w sumie to pierwszy taki przypadek z solami jakie miałem. Nie widzę żadnego złego wpływu na życie po dwóch podmianach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko żeby zamknac ten temat. Sól faktycznie była trefna, ostatnio uzywalem resztek blue treasure sps ale z innej dostawy i zarowno RO stało pare dni i Sól się mieszala pare dni i wszystko było ok.

Taka przestroga, żeby przed podmianka rzucic okiem jak wygląda woda po rozrobieniu, bo wylanie takiej wody to koszt 50-100zl a straty w zbiorniku mogą iść w tysiące. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.