Skocz do zawartości
eib

Czy to aiptasia? +Pomoc w identyfikacji korali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.
Od 3 tygodni jestem posiadaczem solniczki. Kupiona w obiegu. Prosiłbym o identyfikacje korali
Zdj.1
Czy jest to aiptasia?
Zdj.2
Kim jest ten biały koral
Zdj.3
Drewka, grzybki i to różowe
Zdj.4/5
Jaką nazwę mają te grzybki
Zdj.6
Też chodzi o grzybki. No i co to za "mech"? Jest tylko na tej skale. A to na dole purpurowe (na zdj.5 w tle jest również) do nie przypadkiem cyjano?
Zdj.7
To różowe to są gąbki? No i co to za zielone liście po lewej?
Zdj.8
Na przedniej szybie po zeskrobaniu co trzeci dzień mam brązowy "nalot"

Odpieniacz Macro Aqua Internal Dry Skimmer AWN-20
Jest krewetka lysmata kuekenthali ale z ?aiptasia słabo sobie radzi

Parametry wody: zasolenie: 1.025, PH: 7.5, N02: 0.02, NO3: 30, PO4: 0.75, NH3: 0, Fe: 0, kH: 9, Ca: 760, Mg: 720

Z góry dziękuję za odpowiedzi i porady :)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg


Akwarium 300l, sump 180l, pompa Jecod 30W, Odpieniacz Macro Aqua Internal Dry Skimmer AWN-20, lampa Maxspect Razor r420r, cyrkulacja 3x JVP 101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 2 - te ukwiały dookoła białego korala to na pewno aiptasie.

Ad 7 - wygląda to na glony wapienne

8 minut temu, eib napisał:

PO4: 0.75

 

9 minut temu, eib napisał:

Ca: 760, Mg: 720

Nie pomyliłeś się wpisując te parametry?

Jeśli nie .... to masz problem...i to poważny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca 1760, pozostałe parametry poprawnie wpisane. Poważny problem nie brzmi zbyt dobrze...


Akwarium 300l, sump 180l, pompa Jecod 30W, Odpieniacz Macro Aqua Internal Dry Skimmer AWN-20, lampa Maxspect Razor r420r, cyrkulacja 3x JVP 101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, eib napisał:

Ca 1760, pozostałe parametry poprawnie wpisane. Poważny problem nie brzmi zbyt dobrze...

To raczej niemożliwe.....1,7 g w litrze... raczej dawno by się wytrąciło.

Może źle odczytujesz testy....albo robisz zoolekiem do słodkiej  wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, mieszam jak nie wiem :( Po ponownych testach przed chwilą Ca740 Mg1780


Akwarium 300l, sump 180l, pompa Jecod 30W, Odpieniacz Macro Aqua Internal Dry Skimmer AWN-20, lampa Maxspect Razor r420r, cyrkulacja 3x JVP 101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy akwarium kupiłeś z wodą czy sam rozrabiałeś solankę? Jaką sól używasz? Czym mierzysz zasolenie i czy masz filtr RODI czy używasz wody prosto z kranu?  ....Aha  i jeszcze czym mierzysz Ca ?

Wiem, że dużo pytań ale podane przez Ciebie parametry są co najmniej dziwne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium było z wodą, po tygodniu podmieniłem około 25%. Sól Aquaforest Reef Salt. Zasolenie mierzone miernikiem "spławikowym". Woda do podmiany i dolewki z filtra RODI, test Ca i Mg kropelkowe firmy Zoolek


Akwarium 300l, sump 180l, pompa Jecod 30W, Odpieniacz Macro Aqua Internal Dry Skimmer AWN-20, lampa Maxspect Razor r420r, cyrkulacja 3x JVP 101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdj.1 Tak
Zdj.2  Sinularia ?
Zdj.3 Drewka - capnella , grzybki - sinularia dura , to różowe - algi wapienne
Zdj.4/5 sinularia dura ,
Zdj.6 też obstawiam że to sinularia - ale równie dobrze może to być inny koralowiec miękki odrastający z pozostałości. Tak to cyjano.
Zdj.7 To różowe to są gąbki - nie to algi wapienne, zielone liście makro alga - może ktoś się wypowie co to dokładniej.
Zdj.8 Będzie częściej.

A teraz pytanie - kto cię tak napasł tą skałą i z ciekawości dużo za kg takiego czegoś musiałeś zapłacić? Masz tam sporo ukwiałów - niestety nie chcianych o nazwie Aiptasia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, eib napisał:

test Ca i Mg kropelkowe firmy Zoolek

Czy na pewno jest napisane na teście, że do wody słonej czy tylko "fresh water" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, chwialek napisał:

A teraz pytanie - kto cię tak napasł tą skałą i z ciekawości dużo za kg takiego czegoś musiałeś zapłacić? Masz tam sporo ukwiałów - niestety nie chcianych o nazwie Aiptasia.

Dziękuję za identyfikację. Skała była wraz z akwarium, więc pochodzenie niewiadome i teraz pozostaje walka z aiptasia i myślę ze nie tylko :(

12 minut temu, Arek77 napisał:

Czy na pewno jest napisane na teście, że do wody słonej czy tylko "fresh water" ?

pomiar w wodzie morskiej

9.jpg


Akwarium 300l, sump 180l, pompa Jecod 30W, Odpieniacz Macro Aqua Internal Dry Skimmer AWN-20, lampa Maxspect Razor r420r, cyrkulacja 3x JVP 101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja nie wiem skąd taki wynik Ca. Wg mnie to jakiś błąd pomiaru...

Może bardziej doświadczeni wypowiedzą się w tej sprawie. 

Nigdy nie robiłem testu Zooleku na Ca, ale pewnie jest to miareczkowanie na podobnej zasadzie jak np test Salifert.  Jeśli tak, @eibto wlewając całą strzykawkę ostatniego odczynnika próbka nie zmienia koloru i musisz nabrać go jeszcze raz?  Jest w tabeli dołączonej do testu poziom ponad 700?

Dla pewności sugerowałbym zrobić test ICP.

Wstaw jeszcze fotkę całego akwa.  

Jeśli faktycznie masz parametry takie jak przedstawiłeś to weź pod uwagę wymianę całej wody. Masz tam jakieś bezkręgowce (oprócz korali;)) lub ryby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup test Salifert, Colombo, AF, RedSea ... i porównaj wyniki. Zwłaszcza Ca.

Żeby nie było że poszedłem zbyt dużym skrótem myślowym - oczywiście wystarczy jeden test z którejś z wymienionych firm.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoolek to test kropelkowy, ilość kropel (po zmianie koloru) x 20 wychodzi wynik (jak jutro będę miał chwilę w godzinach otwarcia zoologicznego kupię testy innych firm) 

Zrobiłem 3x ten test i wychodzi podobnie :( ... 

W baniaku mam chromis viridis x2, babka kopiąca, ślimak turbo, krewetka czyszcząca, lysmata kuekenthali

11.jpg

10.jpg


Akwarium 300l, sump 180l, pompa Jecod 30W, Odpieniacz Macro Aqua Internal Dry Skimmer AWN-20, lampa Maxspect Razor r420r, cyrkulacja 3x JVP 101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, eib napisał:

Jest krewetka lysmata kuekenthali ale z ?aiptasia słabo sobie radzi

Jedna to za mało. Jak kiedyś kupiłem dwie, to się dziwiłem czemu są tak rekomendowane do walki z aiptasią (nie zniknął ani jeden ukwiał). Wszystkie takie krewetki pracują w stadzie, jak ostatnio 4 wurdemanni wpuściłem to razem ze starą kuekenthalli zjadły niemal wszystkie róże. Gdy jest ich kilka są 99% skuteczne.

Co do parametrów się nie wypowiem, bo po prostu się nie znam ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, eib napisał:

Zoolek to test kropelkowy, ilość kropel (po zmianie koloru) x 20 wychodzi wynik (jak jutro będę miał chwilę w godzinach otwarcia zoologicznego kupię testy innych firm) 

@eib 

Spokojnie wiemy co to test zoolek,  to testy bardziej do akwarium słodkowodnych. 

Można je stosować do akwarystyki morskiej ale są bardzo niedokładne w tym kierunku. 

Nie kupuj testów różnych firm, kup testy jednej firmy i tego się trzymaj, np saliferta lub colombo.

Przyda się test na No3, Po4, Kh, Ca, Mg

Następnie pomiar zasolenia to podstawa,  musisz mieć do tego pomiaru wiarygodne urządzenie, bez tego nie pociągnie to akwarium, czy posiadasz automatyczną dolewkę wody RO ? ( doczytałam że masz spławik, hmm..pytanie czy jest wiarygodny) różnie te spławiki pokazują. 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.