Skocz do zawartości
VDR

CNC - czyli jak zrobić sobie dobrze ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że w moim domu zagościła w zeszłym roku mała maszyna CNC produkcji chinskiej, chciałem rozpocząć mały wątek odnośnie pracy z tego typu "ustrojstwami". Wątek o drukarkach 3D jest, a o cnc ciężko mi znaleźć bo trzyliterowe hasła szukajka obsługuje jak obsługuje ;)
Panowie od czego zacząć - jaki soft do wysylania g-codu, czego używacie do projektowania ?  W szczegolnosci pytania do @CNCRob i @Darek85 bo wiem, że Wy akurat sporo w tym temacie możecie powiedzieć ;)  Od czego zacząć jako amatorowi i całkowicie powiedzmy zielonemu w tym temacie. 

Jesli chodzi o samo CNC to typowe chinskie 3018 Pro plus do tego mam jeszcze laser 5,5kW.

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze zazdro, zawsze chodził mi po głowie mały ploter, nawet myślałem o zrobieniu na profilach aluminiowych, co do software to jako stary wyjadacz Autodesk polecam Fusion 360, w wersji hobby jest darmowy, będzie miał ograniczenia ale na twoje potrzeby wystarczy ;)

Limited CAM functionality:

  • 2 & 3-axis milling
  • Adaptive clearing
  • Turning
  • FFF additive manufacturing
  • Water jet, laser cutter, plasma cutter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swoim CNC zaczynałem 10 lat temu. Przypominał wtedy bardziej drukarkę niż ploter. Z każdym rokiem go rozbudowywałem i dziś mam całkiem porządny kawał kloca.

Ogólnie zasada jest podobna jak przy drukarkach z tym że model 3d robisz w większości sam. Następnie potrzebujesz czegoś do wygenerowania g-cod dla programu obsługującego ploter. Ja mam to w takiej wersji:

-Modelowanie: Autodesk Inventor. Jeszcze niedawno można było go ściągać na 2 letniej licencji "studenckiej" a po zakończeniu okresu pobierałem nowszą wersje i tak ze 12 lat udawało się robić. Sprawdź na ich stronie. Jednak w tym roku miałem z tym jakiś problem i powiedzmy że rozwiązałem temat licencji w alternatywny sposób ;). Bardzo dużo ludzi ogarnia temat we Fusion 360 też od Autodesku

obraz.thumb.png.91c6fded6a403671ac3ccdf9d21a4512.jpg.870159df963a72d3bbf15d5cb281f3e3.jpg

Złożenie nowej głowicy do mojej Anety

obraz.thumb.png.b92a8598d9a6d9f4068d6e2b2c018240.jpg.2b8c919191ea0746cac58328cf7829c7.jpg

-Generowanie G-code: Edgecam. Program służy do generowania sekwencji ruchu frezarki. Deklarujesz jakiego narzędzia używasz i co w jakiej kolejności frezujesz. Na końcu można zrobić symulację frezowania i wygenerować Gcode. Generuje się w pliku tekstowym notatnika.

1955596818_Beztytuu.jpg.91983b269b5325651aa1620072960e3a.jpg

-Obsługa frezarki: Mach3. Uniwersalny i chyba najlepszy i najszerzej stosowany program. Wersje dostępne w necie mają ograniczenie do chyba 500 linii kodu więc ciężko wyciąć większe kółko, ale problem da się rozwiązać.

 

Drukarka ma swoje zalety, ale nie ma to jak wyciąć coś z jednego litego kawałka :)

Dno kubka mojego odpieniacza

 

Przydaje się też program ZW3D. Można w nim modelować, jednak ja używam go do generowania grafik wektorowych z rysunków np jpg. Z rysunku wektorowego można później w Invenorze zrobić  model 3D.

dfada.jpg.4599fa2b3a21539c8340c215688e82dd.jpg

 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darek85 Dzięki za informacje.  Jeśli chodzi o Fusion360 to staram się go od jakiegoś czasu poznać bo mam licencje edukacyjną ;) Ma też w sobie CAMa ale do tego etapu jeszcze nie doszedłem. Niestety z MACH3 nie skorzystam, mój sterownik póki co oparty o GRBL więc póki co tutaj musze podziałać. A przynajmniej nie znalazłem, żadnego info by to ze sobą mogło działać. Wszędzie widziałem upgrade sterownika do wersji MACH3.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie można pisać na niej g kodów z ręki . Ja obsługuje maszyny cnc już z 30 lat i pisze programy samemu bez komputera 

U mnie tak to wyglada 

867F957D-C437-4D46-9CD6-7696A3CF8CED.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Hoom napisał:

A nie można pisać na niej g kodów z ręki . Ja obsługuje maszyny cnc już z 30 lat i pisze programy samemu bez komputera 

A przeszczepisz serce? Przecież to takie proste :) Nie każdy ma 30 lat praktyki.

Ja "wyprodukowałem" sobie frezarkę z profili alu. Chińskie wrzeciono, silniki hybrydowe. Sterowanie to Mach3 a programuje w Aspire. Jak dotąd udało mi się wyfrezować parę wirników igiełkowych do Jebałki.

Aktualnie staram się sprzedać maszynę i z tego powodu nagrałem jakiś czas temu filmik poglądowy:

 

 

Edytowane przez pokson (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam japońską „mazak„ zabawkę 5 osiową 

EFC0847E-75AB-4875-8E31-89B78C818BC1.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to jestem fanem takich zabawek jak widze te wszystkie frezarki obrabiarki etc to oczy się swieca jak małemu dziecku na ten moment planuje zakup drukarki 3d. A cnc może bym sam wykonał kto wie. Tylko jedno to jest kasa na to wszystko a drugie miejsce gdzie trzymać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe chińskie frezarki nie są jeszcze takie drogie i duże.  Co do miejsca, piwnica?. Ja nie wyobrażam sobie frezowania czegokolwiek w mieszkaniu. Sąsiedzi nie byli by zadowoleni :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wypadku frezarki ograniczeniem dla mnie jest hałas :( Nawet w garażu - w bloku będzie dokuczał sąsiadom :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedni maja frezarki inni kaszojazdy. Frezarke można wyłączyć :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, dale napisał:

W wypadku frezarki ograniczeniem dla mnie jest hałas :( Nawet w garażu - w bloku będzie dokuczał sąsiadom :(

Jeżeli masz garaż to możesz pomyśleć o jakiejś obudowie, wyciszyć ją i sąsiedzi nie powinni mieć problemu. Z drugiej strony, jeżeli miał byś wrzeciono chłodzone wodą i frezował byś w plastiku (w naszym hobby najczęściej używany materiał) to może obyło by się bez obudowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A nie można pisać na niej g kodów z ręki . Ja obsługuje maszyny cnc już z 30 lat i pisze programy samemu bez komputera 
U mnie tak to wyglada 
867F957D-C437-4D46-9CD6-7696A3CF8CED.jpeg.05821b7b04e4079cb4d3874c16e32258.jpeg

Piszesz z łapy bo?
Oprogramowanie pod obrabiarkę jest dla ciebie już nie do ogarnięcia, czy za drogie dla pracodawcy, czy może robicie raczej proste elementy w dużej ilości i tak jest wygodniej i dla ciebie i pracodawcy ;)
Pytam z ciekawości bez podtekstów ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BouliMożesz mi wytłumaczyć co to znaczy oprogramowanie maszyny jest nie do ogarnięcia ? Nie kumam . Pisze z ręki wszystkie programy które nie wymagają modelu . Bo jest tak szybciej i nigdy na komputerze nie zoptymalizujesz tak programu jak na maszynie .  Ja obsługuje trzy maszyny . I je ustawiam i programuje wykorzystując oprogramowanie maszyny . Jedna to mazak z systemem yamazaki , hurco i Heidenhein . Robimy elementy dość skomplikowane do budowy samolotów dla Rolls-Royce

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Hoom napisał:

A nie można pisać na niej g kodów z ręki . Ja obsługuje maszyny cnc już z 30 lat i pisze programy samemu bez komputera 

Można wysłać do niej G-code pewnie z palca, tylko to taka samo pytanie jak czy nie można programować bezpośrednio w kodzie binarnym ;) O ile jakieś proste figury typu okręgi czy prostokąty są łatwe do ogarnięcia z palca w g-code, tak już np. układu ścieżek do wyfrezowania pcb wraz z otworami pozniej do wywiercenia,  nie wyobrażam sobie by z palca pisać ;) 

@pokson napisz coś więcej - jakie profile, jakie silniki, jakie drivery tam masz - wygląda na dość solidną maszynę ;)

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, VDR napisał:

Można wysłać do niej G-code pewnie z palca, tylko to taka samo pytanie jak czy nie można programować bezpośrednio w kodzie binarnym ;) O ile jakieś proste figury typu okręgi czy prostokąty są łatwe do ogarnięcia z palca w g-code, tak już np. układu ścieżek do wyfrezowania pcb wraz z otworami pozniej do wywiercenia,  nie wyobrażam sobie by z palca pisać ;) 

@pokson napisz coś więcej - jakie profile, jakie silniki, jakie drivery tam masz - wygląda na dość solidną maszynę ;)

 

 

Frezowanie pcb przy tych wszystkich chinskich firmach wydaje mi się lekkim strzelniem z aramaty do dzika ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli oprogramowanie pod obrabiarkę np. edgecam czy esprit, skoro masz 30 lat doświadczenia to ty już młody nie jesteś ;) i przypomniała mi się taka sytuacja za starszym człowiekiem w stylu pier.... nie będę się tego uczył, ja już swoje się w życiu nauczyłem :) to miałem na myśli pisząc "nie do ogarnięcia"

59 minut temu, Hoom napisał:

Pisze z ręki wszystkie programy które nie wymagają modelu

rozumiem, że to nie te dość skomplikowane elementy? Tak czy inaczej ja sobie nie wyobrażam pisania z łapy, nawet prostego elementu pod ploter 2D ;) bo zajęło by mi to 3 razy więcej czasu i połamanych narzędzi ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sith114 napisał:

Frezowanie pcb przy tych wszystkich chinskich firmach wydaje mi się lekkim strzelniem z aramaty do dzika ;P

Ile czasu zajmuje wysyłka chińczykowi pcb ? Co jeśli odkryjesz, że zrobiłeś błąd  ? Przy jakich ilościach zamówienia jest to opłacalne ? Sorry, ale u Chińczyka to można zamawiać duże ilości gotowych finalnych płytek a nie bawić się w prototypy. Jak zrobię projekt w Eaglu i przygotuje pliki, to wrzucam na maszynę i jeszcze tego samego dnia mogę zająć się lutowaniem, a nie czekać 2 tygodnie, aż przesyłka dotrze. O ile dotrze bo ostatnio jest z tym problem. Paczki z listopada 2020 dotarły do mnie w lutym 2021. 4  miesiące czekać na płytkę by się przekonać, że projekt jest spierd....i wymaga zmian ? ;)  Tak wiem można "na pajączka" na stykówce ale skoro mam już CNC to dlaczego mam się męczyć z Chinczykiem. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Bouli napisał:

Miałem na myśli oprogramowanie pod obrabiarkę np. edgecam czy esprit, skoro masz 30 lat doświadczenia to ty już młody nie jesteś ;) i przypomniała mi się taka sytuacja za starszym człowiekiem w stylu pier.... nie będę się tego uczył, ja już swoje się w życiu nauczyłem :) to miałem na myśli pisząc "nie do ogarnięcia"

rozumiem, że to nie te dość skomplikowane elementy? Tak czy inaczej ja sobie nie wyobrażam pisania z łapy, nawet prostego elementu pod ploter 2D ;) bo zajęło by mi to 3 razy więcej czasu i połamanych narzędzi ;)

 

 

Moja obrabiarka to trochę inna technologia niż ta twoja . Ja mogę skanować rysunki PDF i odrazu z tego robić program . Ja wpisuje tylko jakie narzędzia chce użyć i jakie parametry . Ja z ręki w ciągu kilku sekund pisze programy na 5 osi z tym ze to są programy w których naraz pracują dwie osie . Jezeli pracują 3 osie i więcej wymaga to programu typu cad z tym ze programu który jest używany w mojej firmie ty do niego nigdy nie będziesz miał dostępu . To program na licencji Rolls-Royce i oni dają go za darmo firmą z którymi współpracują . Ten film w którym w aluminium frezujesz kieszeń ja na mojej maszynie zrobię w kilka sekund . I nie muszę mieć wszystkich danych maszyna sama oblicza początki łuków , promienie itd . To całkowicie inna technologia . Jezeli jestes zainteresowany mogę ci wysłać książki w PDF jak programować g cody .niestety tylko w języku angielskim . Nie jest to trudne dziecko nauczyło by sie programować 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:



@pokson napisz coś więcej - jakie profile, jakie silniki, jakie drivery tam masz - wygląda na dość solidną maszynę ;)

 

 

Profile Alu zakupiłem ze sklepu https://www.dold-mechatronik.de/Aluminum-profiles-and-accessories-40-I-type-slot-8 Brama to profil 80x160, boki maszyny to profil 80x120. Aluminiowe płyty na osi y i z mają 15mm i 20mm. Prowadnice i wózki to chińskie budżetowce z  https://www.almotion.nl/ Do plastiku i alu dają radę z nawiązka. Stal tez idzie obrabiać ale baaaaaardzo wolno. Silniki to tzw. Closed Loop firmy Lichuan (taka podróbka Chińskiego Leadshine) ze strony sorotec.de 2 silniki są 5.5Nm z driverami LCDA86H a oś z 3Nm z driverem  LCDA357H. Zasilają to 3 oddzielne zasilacze impulsowe. Wszystko chodzi na śrubach kulowych, a jakże, Chińskich :) też z dold-mechatronik. Wrzeciono "Mokry Chińczyk" 3 kW. Jak wykańczam aluminium 3 piórowym frezem z małym posuwem to maszyna potrafi trzymać wymiary + - 0.03mm. Sterownik zastosowałem PoKeys57E. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.