Skocz do zawartości
Mateusz140

Sps traca tkanke

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam mam bardzo duży problem mianowicie polowa moich sps traci tkanke od góry od dołu na środku..... akwarium 300 litrow cyrkulacja gyre 2szt zero skokow parametrów jedyna zmiana to dołożyłem do oswietlenia led 2x t5 39wat ktore zaczynałem świecić przez pierwsze 10 dni 1h dziennie następnie 2 h dziennie i kiedy zobaczyłem brazowienie korali wyłączyłem calkiem zostałem przy samych ledach . Czy ktoś ma jakiś pomysł? fdcd5ec31a8f768a3b589dc7c3e71c4c.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

a9e30b15cc3f5c1be47aecdbef551c31.jpgc684e313d31c1022035e72313a5dbcf8.jpgcb5a68136f2fbaded0ed3c57698ec117.jpg379f2a88342cb7b820b5e70c6c51d220.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaw fotkę akwa i sumpa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu już sps-owcy muszą Ci pomóc....   a te korale tracące tkankę... mają zauważalnie zwiększone wydzielanie śluzu i czy one są w jednej konkrektej części akwa czy w różnych ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich i sam juz nie wiem o co chodzi, myślałem ze icp ulatwi Ale ja nie przynajmniej nie dostrzegam niczego bardzo złego

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witam

Nie miałeś gwałtownego skoku kh, czy zmieniałeś bakterie na inne niż cały czas stosujesz?

Co do t5 jest mało prawdopodobne aby miało wpływ na degradację korali to "bezpieczne " światło.

pozdr.


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie NO3? Bo PO4 wysokie, to pewnie nie jest przyczyną utraty tkanki, ale jestem ciekaw jaki poziom NO3

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle tak się dzieje jak jest szybka zmiana któregoś z tych parametrów: Kh lub PO4. Szybki wzrost lub spadek do 0 lub w drugą stronę. Przyczyn może być kilka. Podmiana wody na soli o innych parametrach. Dołożenie mediów filtracyjnych, dołożenie pelletek, za dużo absorbera na fosforany, za dużo wódki, pompa od dozowania wpompowała lub nie wpompowała któregoś z płynów. Światło odrzucam bo dołożyłeś t5 jak byś dołożył agresywne LED to by można to liczyć. Likwidacja refugium lub DSB, wzruszenia podłoża grubej warstwy piachu. Dodanie za dużo mikro lub makroelementów. Wypranie wody i głodowanie korali, na wzroście metali kończąc. Musisz prześledzić ostatnie 2 tygodnie czym konkretnie zrobiłeś sobie nieświadomie kuku.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizuje wszystko jak wroce do domu , i teraz pytanie czy mogę jakos pomoc korala ? Czy najlepiej nic nie robić?

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszukując się w icp widzę tylko jeden problem. Molibden praktycznie na zero. Jeśli taki poziom jest długo, to może mieć związek z utratą tkanki. Przerabiałem taki scenariusz, lecz jest różnica z tym u Ciebie a u mnie taka że mi spsy leciały wtedy i z góry i z dołu. Jeśli u Ciebie lecą od góry, może mieć to związek ze światłem dodatkowo. Teraz snuje domysły. Niski molibden mógł osłabić koralowce a dołożenie światła spowodowalo brak możliwości adaptacji na zmianę i przyspieszoną reakcję. Ty zauważyłeś że tkanka odpada, a w rezultacie ten proces mógł być już wcześniej. Ja bym stopniowo podbijał molibden i nie przejmował się dalszym postępem utraty tkanki przez dwa-trzy tygodnie. Bo zanim zaskoczy, koral musi wrócić do sił. Dobrze ktoś wspomniał o NO3 bo to też ma znaczenie. Przy takich fosforanach to nawet na poziomie 5mg/l by się przydało. Pytanie czy dasz jeszcze radę zmierzyć pH jakie wystepuje. A na końcu można się doszukiwać jeszcze problem z bakteriami. Niektóre bakterie potrafią znacząco zmienić pH i dojdzie do utraty tkanki (zwykle od dołu ale od góry też mogą się pojawić). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie traca tkanke od góry jak i od dołu a niektóre wrecz od środka......

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Mateusz140 napisał:

Wlasnie traca tkanke od góry jak i od dołu a niektóre wrecz od środka......

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka
 

A co lałeś wcześniej do akwa bo widać po szybach że ty taki św. nie jesteś ? 

 

Jak słyszę jakiś moblideny i nnne sraty to  aż mi przepuklina rośnie ze śmiechu  , Takie moje zdanie . 

Widać przekoksowałeś  i tyle . 

Po za tym mas tyle zmiennych w sumpie  że nie wiadomo czego się łapać . 

Co dodatkowo podajesz przy tych pożeraczach na dole ?   

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, AnT napisał:

Jak słyszę jakiś moblideny i nnne sraty to  aż mi przepuklina rośnie ze śmiechu  , Takie moje zdanie . 

A co złego w dozowaniu np  molibdenu i innych śladowych pierwiastków, jak na podstawie ICP wynika, że ich nie ma (są niewykrywalne)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, AnT napisał:

A co lałeś wcześniej do akwa bo widać po szybach że ty taki św. nie jesteś ? 

 

Jak słyszę jakiś moblideny i nnne sraty to  aż mi przepuklina rośnie ze śmiechu  , Takie moje zdanie . 

Widać przekoksowałeś  i tyle . 

Po za tym mas tyle zmiennych w sumpie  że nie wiadomo czego się łapać . 

Co dodatkowo podajesz przy tych pożeraczach na dole ?   

AnT jak zwykle ma racje. 

Autor zamiast trzymać się metody KT to ma wszystkiego po trochu w sumpie. Korale lecą bo jest za dużo kulek w filtrze i takie są efekty. 

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączyłem icp ;) takze to wszystkiego po trochu sobie jest no3 nie zbijam do zera tylko dostarczam codziennie po4 skoczyło po stracie korali icp robie co 6 tygodni , stąd pytanie czy ktoś widzi cos po teście icp lub czy powolne dolozenie świetlówek moglo miec wplyw

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mateusz140 napisał:

Dołączyłem icp ;) takze to wszystkiego po trochu sobie jest no3 nie zbijam do zera tylko dostarczam codziennie po4

I sam sobie odpowiedziałeś . 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale kiedy mialem 0no3 i 0 po4 lps wyglądały zle

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Mateusz140 napisał:

No tak ale kiedy mialem 0no3 i 0 po4 lps wyglądały zle

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka
 

A w tym filtrze przepływowym to co masz? Zeolit? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Mateusz140 napisał:

No tak ale kiedy mialem 0no3 i 0 po4 lps wyglądały zle

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka
 

To wystarczyło zwiększyć karmienie . 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Arturro napisał:

Kiedys przeszedłeś ze światła T5 na LEDy ?

 

w pierwszym poście .  

jedyna zmiana to dołożyłem do oswietlenia led 2x t5 39wat ktore zaczynałem świecić przez pierwsze 10 dni 1h dziennie następnie 2 h dziennie i kiedy

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytaniem prowokowałem wątek światła..wdł mojej wizji coś tu się działo..

Jeśli nie, to do przejrzenia/wylistowania wszystko co jest używane w sumie i dolewane- mnogo tej "broni" zwalczającej się wzajemnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak rok temu przechodziłem na ledy stopniowo powoli wszystko zakończyło się bez strat , teraz wymyslilem sobie dołożeniem do led t5 ktore zaprzestałem bo najpierw korale poszły w brązy pozniej zaczęły tracić tkanke , kh monitorowałem co drugi dzień wiec nawet nawet przy tym co się działo nie bylo skoku , cały problem polega na Tym ze to cały czas postepuje nie ma poprawy , i nie wiem czy ma to znaczenie Ale odpieniacz cały czas wywala pecherzyki powietrza co nigdy wcześniej nie miało miejsca

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,

Patrzymy na system całościowo. Zmieniłeś światło (fakt że roztropnie bo stopniowo) lecz zaawansowany system filtracji w sumpie sie nie zmienił.

Gdy będziesz dokonywać dobrych korekt (dostrzegamy wiele metod filtracji) jest zawsze jakiś tego skutek długoterminowy.

Teraz doradzanie będzie polegać na preferencji i/lub wiedzy w poszczególnych obszarach każdego akwarysty.

Ja stawiam tezę, że głodują "jakościowo". Tzn mało kaloryczne światło a pod akwarium arsenał metod wzajemnie sobie przeszkadzający (refugium, DSB, odpieniacz, pelety, pewnie jakieś krople jeszcze są podawane) do dodatkowego zbijania parametrów; kwestią czasu było,  że duża masa koralowa powoli zamiera. Moje rozwiazanie: wypisać na kartce jaki jest cel w prowadzeniu to akwarium (życie w sumpie czy koralowce (jakie ?) albo ryby itp itp a na drugiej cały ten arsenał co zastosowałeś. Dobrać metodę prowadzenia akwarium do celu, gdyż prosty system ma mało czynników do analizy.  I jeszcze wątek poboczny - czy pompy cyrkulacyjne docierają swoim zmiennym nurtem wokół SPSów..

Powodzenia, jestem pewien że to rozwiążesz.

 

 

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.