Skocz do zawartości
Pioter

Otwory w kominie 35 45 55 - który do czego?

Rekomendowane odpowiedzi

 

Kupiłem w znanym sklepie akwarium 150x60x55. W kominie mam otwory kolejno od rogu 35mm 45mm 55mm, analogicznie śrubunki będą 25, 32, 40. Pytanie, który otwór do czego wykorzystać? Planowana pompa Jebao dcp-10000.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

d5dd604bfb920ddee970fb99875a4f35.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Pioter napisał:

 

Kupiłem w znanym sklepie akwarium 150x60x55. W kominie mam otwory kolejno od rogu 35mm 45mm 55mm, analogicznie śrubunki będą 25, 32, 40. Pytanie, który otwór do czego wykorzystać? Planowana pompa Jebao dcp-10000.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

d5dd604bfb920ddee970fb99875a4f35.jpg

W sumie zrobili to po chu... 25 mm przy takim akwa to pomyłka. normalnie ludzie by robili 3x32 jak nie 3x40...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój pomysł to spływ na 25 bo i tak skręca się zaworem, rewizja na 40 a powrót na 32 bo przy 25 na powrocie pompa może mieć duże opory ze względu na małą średnicę rur. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Pioter napisał:

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Mylisz się.

Spływ 32 rewizja 40 powrót 25

Lub spływ 40 dwie rewizje tj 25 i 32 a powrót poza kominem na hydraulice 32mm.

Bądź trzecia propozycja rozwiercic najmniejszy otwór pod przelot 40 i rewizja oraz spływ 40 a powrót 32mm. O ile jest dosyć miejsa w kominie i pod nim do ominięcia stelaża przelotami i nakrętkami.

Druga kwestia... Jakie wymiary sumpa przewidujesz?

 

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chwialek napisał:

Mylisz się.

Spływ 32 rewizja 40 powrót 25

Lub spływ 40 dwie rewizje tj 25 i 32 a powrót poza kominem na hydraulice 32mm.

Bądź trzecia propozycja rozwiercic najmniejszy otwór pod przelot 40 i rewizja oraz spływ 40 a powrót 32mm. O ile jest dosyć miejsa w kominie i pod nim do ominięcia stelaża przelotami i nakrętkami.

Druga kwestia... Jakie wymiary sumpa przewidujesz?

 

Lub spływ 40 dwie rewizje tj 25 i 32 a powrót poza kominem na hydraulice 32mm.

I to jest najlepsze rozwiązanie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał spływ fi 40 bo tam cały czas leci woda przelatują małe ślimaki, glony itp i się czasami zahaczają w środku o zawór i zmniejszają przepustowość. U mnie tak było, mam zwykły zawór kulowy i czasami go otwieram na maxa i przymykam ponownie żeby się "przeczyścił" .Zależy w którym miejscu jest zawór w obiegu. Lepiej jak byś miał 40,32,32 no ale trudno. Chyba bym pompę powrót dał fi25 i tak będziesz pewnie ją skręcał.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Spływ 32 rewizja 40 powrót 25

 

 

 

Ta opcja będzie najbardziej estetyczna. Nic nie będzie wystawać poza zbiornik.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Druga kwestia... Jakie wymiary sumpa przewidujesz?

 

 

Co do sumpa to planuję maksymalnie wykorzystać przestrzeń w szafce. Moje wstępne obliczenia to dł 145, szer 41, wys 38. W sumpie po wstawieniu przegrody będzie zintegrowany zbiornik na dolewkę. Wymiar dolewki to 15x41x38.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

Ja bym dał spływ fi 40 bo tam cały czas leci woda przelatują małe ślimaki, glony itp i się czasami zahaczają w środku o zawór i zmniejszają przepustowość. U mnie tak było, mam zwykły zawór kulowy i czasami go otwieram na maxa i przymykam ponownie żeby się "przeczyścił" .Zależy w którym miejscu jest zawór w obiegu. Lepiej jak byś miał 40,32,32 no ale trudno. Chyba bym pompę powrót dał fi25 i tak będziesz pewnie ją skręcał.

Niby tak, ale w kilku miejscach czytałem, że rewizja nie powinna być mniejsza od spływu aby w razie jego zatkania poradzić sobie z ilością wody. Jak z tym jest?

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pioter Spływ 32 rewizja 40 powrót 25

Powrót zdecydowanie , za mały na pompę 10000L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@Pioter Spływ 32 rewizja 40 powrót 25
Powrót zdecydowanie , za mały na pompę 10000L
Właśnie tego się obawiam, że dla pompy 10000L rury 25 będą za mało wydajne. Pogadam w takim razie jeszcze ze szklarzem, czy da się jeszcze jakoś poszerzyć ten otwór.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest trochę tabelek w necie np. https://www.google.com/search?q=table+of+pipe+diameter+of+downflow+in+the+reef+sump&client=firefox-b-d&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=gV0JyBx7u5AufM%2CBTBTW5_QDWfF3M%2C_&vet=1&usg=AI4_-kTabITlgurdbqUVWXrwBAYWw5WCFw&sa=X&ved=2ahUKEwiN_Y7e5Z3vAhXk4uAKHZNhAu8Q9QF6BAgDEAE#imgrc=gV0JyBx7u5AufM

 

Tak na marginesie:

Jeżeli spływ fi32 by dał radę i rewizja(fi32) to czemu nie dać spływu fi40 (a rewizję zostawić fi32) wtedy rewizja jest mniejsza niż spływ więc twierdzenie że rewizja ma być większa bądź równa spływowi to chyba tylko przy granicznym przekroju.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.