Skocz do zawartości
Hallen19

Problem z koralowcami w pierwszym akwarium. Brak przyrostu slabe polipowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Mam problem z moim pierwszym akwarium morskim.
Zalozone zostało w listopadzie zeszłego roku. Wszystko wydawało się ok, proces dojrzewania przebiegał prawidłowo, wprowadziłem krewetkę czyszczącą, kraba oraz ślimaka. Dalej wszystko wyglądało ok, cała załoga żyje do dziś. Wprowadziłem potem 2 blazenki i pterapogona (troszkę mało rozsądny zakup ale rozum przegrał z sercem niestety. Jeśli to konieczne to znajdę mu nowy dom). One też zyja do dzisiaj bezproblemowo. Problem jest z koralowcami. Nie rosną, nie dzielą się i nie pompują. Na szybach pojawia się cały czas brzydki, brązowy nalot.
Goniopora - nie pompuje sie w ogóle albo na max. około 50%
Euphylia - pompuje się w miarę ok.
Gorgonia - wszystko wydaje się być z nią ok
Ricordea - na początku było ok, od jakichś 3 tygodni pojawiły się na jej otworze gebowym białe nitki, a sam koralowiec przestał się pompować i leży taki flak minimalnie rozciągnięty.
Lobophytum - nie pompował się przez ponad miesiąc i został usunięty ze zbiornika
Rhodactis - pociemniał i nie wygląda już tak dobrze jak na początku
Zoanthusy zwykle i premium, nie wszystkie otwierają się
Xenia - coś tam się wyciaga ale mam wrażenie że nie jest to 100% jej możliwości

W akcie bezradności wysłałem problem wody do marinlabu na testy ICP. Wyniki załączam poniżej. Fosforany podniesione, został już na nie zastosowany absorbent Microbelift PhosOut2. Dawkowanie jodu i innych preparatów dla koralowców zostało ograniczone. 

Może teraz o sprzęcie
Akwarium 40x40x40, na dnie piasek Aquaforest.
Filtracja to aquael fzn3 wypełniony life bio filem z AF oraz chemi pure i wata filtracyjna
Odpieniacz Bubbles Magus qq1
Lampa Maxspect MJ-L165 ustawienia również załączam.
Cyrkulator Aqua Nova o mocy max 4000 l/h ( wg producenta) ustawiona na jakieś 70%. Zaszła już glonem więc raczej z tych 4000 l/h dużo nie zostało.
Dolewka również jest.
Z rzeczy które podaje to oprócz pokarmów suchych i mrożonych to również Red Sea AB+ i okazjonalnie jod i stront, a także Growth Boost.
Ostatnia nadzieja to rady jakie mogę tutaj dostać. Mam nadzieję, że nie zostanę zrównany z ziemią i coś da się jeszcze z tego uratować. Denerwuje fakt, że akwarium zamiast się rozwijać cały czas stoi w miejscu, a nawet się cofa :(



Screenshot_20210307-170020_Drive.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze foto . 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Hallen19 napisał:

okazjonalnie jod i stront,

Chyba nie tak okazjonalnie...;). Licząc na podstawie wyniku masz w akwa 15 g czystego jodu. Wg mnie jest to jedna z głównych przyczyn problemów- korale są podtruwane tym pierwiastkiem. Zrób dużą podmianę. Dodatkowo masz jaskadę i jeden cyrkulator - może być trochę za mała cyrkukacja. Ja w kostce 40x40 miałem panel z pompą 2000l pls dwa cyrkulatory. Mierzyłeś NO3? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, AnT napisał:

No to jeszcze foto . 

 

Screenshot_20210307-174127_Gallery.jpg

9 minut temu, Arek77 napisał:

Chyba nie tak okazjonalnie...;).

Okazjonalnie od momentu otrzymania wyników. Wcześniej praktycznie dzień w dzień ładowałem jod, bo szukając pomocy w internecie, wszyscy polecali jod i stront :v

no3 badane salifertem wykazuje 2 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Hallen19 napisał:

wszyscy polecali jod i stront :v

Jod z akwarium ulatnia się przez powierzchnię wody.... kostka 40x40 ma stosunkowo małą powierzchnię lustra wody w stosunku do objętości i jod się skumulował. Ustaw tak cyrkulator aby lekko chlupało o powierzchnię wody.... tylko tak aby się bąbelki powietrza nie dostawały do akwa, odpieniacz na full i podmiana wody ze 30% teraz i za tydzień. Przez miesiąc odstaw suche pokarmy i karm tylko mrożonkami. 

Jak możesz to kup dobrej jakości żywy fitoplankton. I nie  dozuj nic na razie.  

 

Czy zbiera Ci się jakiś syf za skałą?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

Czy zbiera Ci się jakiś syf za skałą?

Nie. Polecasz dokupić drugi cyrkulator? Aktualnie przestawiłem go właśnie wyżej tafli i w jej kierunku.

 

8 minut temu, Arek77 napisał:

Przez miesiąc odstaw suche pokarmy i karm tylko mrożonkami.

Czyli nie podawać absolutnie nic koralowcom oprócz fitoplanktonu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hallen19 napisał:

Czyli nie podawać absolutnie nic koralowcom oprócz fitoplanktonu?

Mrożonki. Kup jakiś drobny mrożony pokarm np ikra homara, plankton czerwony, widłonogi i dawaj po pół kostki np co drugi dzień po zgaszeniu światła (wieczorem). Po za tym jak karmisz rybki... np solowcem to możesz pipetą podać jakiegoś robaczka na ricordeę lub przykleić kilka do tipów euphylii... zobaczysz jak fajnie wpycha do otworu gębowego. Tylko pilnuj aby błazenki tego nie wyjadły. A apropo gdzie się błazny schowały bo nie widać ich ba zdjęciu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co gdzieś czytałem to w pierwszym roku funkcjonowania akwarium jeśli zaczynamy ze szczepkami a nie z wielkimi koloniami nie powinno się dawać żadnych dodatków w postaci mikroelementów bo ich zużycie jest zerowe i po czasie się kumulują w wodzie i mogą zrobić kuku. Podmianki wody w 100% są wystarczające w młodych zbiornikach.

 

z tego co mogę Ci poradzić w tak małym akwarium - żeby wyprostować wszystko zrób kilka podmianek po 10-20% w odstępach co 3-4 dni i nie podawaj żadnych dodatków bo to tylko strata pieniędzy w tak mało zarośniętym zbiorniku. Karm mrożonkami płukanymi (chyba że masz ON - tych z tego co wiem nie ma potrzeby płukać). No i najważniejsza rzecz - cierpliwość. Efekty zobaczysz dopiero po 3-4 tygodniach, w akwarium morskim nic nie dzieje się szybko, chyba że jest coś nie tak ;)

 

Co do podpowiedzi kolegów żeby karmić korale - wg mnie lepiej nie dodawać niepotrzebnych nutrientów do wody, większość akwarystów nie karmi korali bo światło im w 100% wystarcza, a co złapią z wody podczas karmienia ryb jest tylko na +. Karmić korale można w dużych akwariach a nie w sadzawce.

Edytowane przez Gr4b3Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Hallen19 napisał:

Nie. Polecasz dokupić drugi cyrkulator? Aktualnie przestawiłem go właśnie wyżej tafli i w jej kierunku.

Jeżeli nie zbiera się nigdzie syf to jeden powinien wystarczyć.....trudno na podstawie zdjęcia ocenić jak wygląda cyrkulacja w akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Arek77 napisał:

A apropo gdzie się błazny schowały bo nie widać ich ba zdjęciu?

Nie mogą znaleźć drogi do ukwialu i ich miejscem bytowania (poza porami karmienia) jest tył zbiornika więc pewnie na zdjęciu były akurat za skałą. Tam też siedzi ukwiał o którym zapomniałem wspomnieć. Przyczepił się tam i za nic nie chce przejść do przodu :/

Dziękuję Panowie za pomoc. Zaczynam wdrażać zmiany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Hallen19 napisał:

Wprowadziłem potem 2 blazenki i pterapogona (troszkę mało rozsądny zakup ale rozum przegrał z sercem niestety.

A jeszcze jedno....czemu uważasz, że Twoja obsada to zły wybór?

23 minuty temu, Hallen19 napisał:

Przyczepił się tam i za nic nie chce przejść do przodu :/

 Ja ze swoim walczyłem przez 3 tyg. aż wreszcie osiadł w widocznym miejscu....moją walkę znajdziesz w moim wątku.

 

24 minuty temu, Hallen19 napisał:

Dziękuję Panowie za pomoc. Zaczynam wdrażać zmiany :)

Powodzenia.....dawaj znać od czasu do czasu jak postępy:)

A jeszcze jedno....pH mierzysz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Tobie że Arek77 dobrze rzecze mialem ten sam problem przewaliłem jod nawet wiecej od Ciebie co skutkowało śmiercią korali i ryb..... 3x podmiana 30% i tylko fito teraz leje wszystko ładnie się pompuje i rośnie, gdzie nawet zoa mi ruszyły po 6 miesiącach wegetacji sol jaka używam to red sea, pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

A jeszcze jedno....czemu uważasz, że Twoja obsada to zły wybór?

Wydaje mi się że pterapogon jest zbyt duża ryba do tej kostki.

Powiedz mi jeszcze co z tym koralowcem? Co mu jest? Do uratowania czy wyciągnąć go? Jest w takim stanie od dobrego miesiaca. Myślałem na początku, że się dzieli czy coś ale teraz to wygląda jak powolna śmierć. 

I w ogóle to ricordea czy rhodactis? :v

Screenshot_20210307-200538_Gallery.jpg

DSC01321-01.jpg

Godzinę temu, Arek77 napisał:

A jeszcze jedno....pH mierzysz?

Tak. Salifertem. Sztywne 8.0 cały czas. BTW Hanka to jedyny słuszny wybór do monitorowania po4 czy jest jakiś test kropelkowy dający pogląd na ten związek? Mam test z aquaforest i ni cholere nie zmienia koloru mimo że ICP wykazało dość duże stężenie 

Edytowane przez Hallen19
Dodano zdjecia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Hallen19 napisał:

I w ogóle to ricordea czy rhodactis? :v

Screenshot_20210307-200538_Gallery.jpg

DSC01321-01.jpg

 

Może się przemieszcza.

To na drugim zdjęciu  to wg. mnie rhodactis.... 

Tak wyglądała moja Ricordea florida jak postanowiła zejść z podstawki na skałę:

20200831_153319.thumb.jpeg.f98a8febe181e034e7827d508d2b22c6.jpeg

A tak przed "wycieczką":

20200425_110635.thumb.jpeg.6cbb1853e946a6fb1afe3a6e3abb105c.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek zrobiona podmiana zgodnie z poleceniem wstrzymane również dawkowanie czegokolwiek co nie jest pokarmem dla ryb. Jak na razie zauważyłem lepsza jakość wody i w sumie tyle. Mam ma uwadze fakt, że nic nie dzieje się w kilka godzin i na prawdziwe efekty trzeba poczekać, tak więc post ten traktujcie jako zwykły update.

Co do koralowców - bez większych zmian. Martwi jedynie goniopora, która przestała się w ogóle pompować. Całymi dniami siedzi całkowicie schowana :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek zrobiona podmiana zgodnie z poleceniem wstrzymane również dawkowanie czegokolwiek co nie jest pokarmem dla ryb. Jak na razie zauważyłem lepsza jakość wody i w sumie tyle. Mam ma uwadze fakt, że nic nie dzieje się w kilka godzin i na prawdziwe efekty trzeba poczekać, tak więc post ten traktujcie jako zwykły update.

Co do koralowców - bez większych zmian. Martwi jedynie goniopora, która przestała się w ogóle pompować. Całymi dniami siedzi całkowicie schowana :/ 

 

Tydzień od zaprzestania podawania czegokolwiek oprócz pokarmu i fitoplanktonu. 

Dwie podmiany w ostatnim tygodniu i nadal bez zmian. Koralowce nie poprawiły swojego wyglądu, ale pojawił się problem z mętna wodą... wygląda jak zakwit pierwotniaków w akwarium słodkowodnym. Dodany absorbent na azotany, bo ostatnio sięgnęły 10. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Hallen19 mam identyczny problem czy kroki które wprowadziłem pomogły wyjść na prostą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.