Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Na początku chciałbym podziękować za przyjęcie do grupy!

Jeśli chodzi o akwarystykę to posiadam 3 zbiorniki słodkowodne, a od ok 2 miesięcy wdrażam się w temat zbiorników morskich. Chciałbym abyście ocenili mój zestaw jaki wybrałem i odpowiedzieli na kilka pyta.

A więc początkowy plan był taki: 

1. Akwarium 64l 40x40x40,

2. Kaskada FZN 3 wypełniona siporaxem i wata zmieniana co dwa dni,

3. Lampa maxspect jump mj-l165 (chyba wygrał walkę z AI Prime 16hd),

4. Tunze 6020

5. Grzalka jakiś eheim 50w

6. Skała Arka myreef rocks 9-40cm 20kg

7. Piach hmmm jeszcze nie wiem 

8. Bakterie Microbe lift special blend 

9. Sól Red sea salt niebieska

10. Jakiś refraktometr z tych tańszych 

11. Zestaw testów salifert (KH, no3, po4, Ca, Mg)

12. Tds 

13. Klej AF stone fix. 

Teraz pytani:

1. Czy ktoś na forum ma może tego maxspecta w zbiornikach do 100l? Jak to wygląda? 

2.  Microbe lift special blend  wystarczy przy zamykaniu cyklu azotowego czy jeszcze będzie trzeba czymś wspomóc aby trochę skrócić czas? 

3. Czy przy zakładaniu tak sterylnego akwa (sucha Skała, świeża solanka, piach) jest szansa na włożenie jakiegoś życia do dwóch miesięcy powiedzmy (jakas ekipa czyszczącą, może jakieś miękkie)? Tak żeby tam coś się ruszało chociaż

4. TDS wskazuje mi wartość 003-004 po filtrze ro. Wiem, że zdania sa podzielone ale czy na prawdę jest to wartość za duża i potrzebny będzie filtr di? Aby uzyskać to 000? 

No i ostatnie... a w sumie największy dylemat od paru dni

Chyba ( jeszcze nie konsultowałem z żoną ) miałbym szanse postawić zbiornik 112l 80x35x40. Trochę więcej wody dla rybek, dla mnie pewnie trochę bardziej stabilne itp. Ale nie chciałbym dokupywać (wydawa więcej kasy na oswietlenie). Przy ustawieniu maxspecta "na srodku" będę miał niedoświetlone boki gdzieś po 10-15cm. Może to mieć jakiś negatywny wpływ na zbiornik? Nie wiem... jakieś plagi powstające w zaciemnionych miejscach? Skalę ułożyłbym centralnie dla korali, a po prostu boki z piachem zostawił dla jakiejś babki kopiącej albo coś podobnego

W tym przypadku dokupiłbym jeszcze jedna tunze 6020 i byłbym w stanie dorzucić jeszcze kaskade fzn2

 

Dzięki wielkie za odpowiedź! 

Jak już będę zakladal akwa to będę to tutaj relacjonował (przynajmniej postaram się). A nóż się to komuś kiedyś przyda

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę kostkę 40x40x40 i już mi się podoba mądry wybór. A nie ten badziew set 49l od Aquaela. Ja bym jeszcze zmienił kaskade na Tidala ;) Lampa spoko. Grzałka EHEIM GRZAŁKA THERMO PRESET  jest dosyć solidna mam używam jestem zadowolony, ale wziąłbym większą.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś już przy słodkich wodach nie miałem przekonania do tych gotowych zestawów. Zawsze lepiej poczytać i samemu coś dobrać 

A może doradzisz też coś o tym większym akwa z tym oświetleniem i niedoświetlonymi bokami? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Bauer napisał:

Jakoś już przy słodkich wodach nie miałem przekonania do tych gotowych zestawów. Zawsze lepiej poczytać i samemu coś dobrać 

A może doradzisz też coś o tym większym akwa z tym oświetleniem i niedoświetlonymi bokami? 

Szczerze te 35 cm szerokości to lipa. Chcesz większe postaw kostkę 50x50x50 albo może akwa 60x40x40. Ja teraz mam 60x55x50 i jakbym mógł to bym dodał jeszcze te 5cm szerokości. A przesiadałem się z kostki 50x50x50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bauer napisał:

Cześć. Na początku chciałbym podziękować za przyjęcie do grupy!

Jeśli chodzi o akwarystykę to posiadam 3 zbiorniki słodkowodne, a od ok 2 miesięcy wdrażam się w temat zbiorników morskich. Chciałbym abyście ocenili mój zestaw jaki wybrałem i odpowiedzieli na kilka pyta.

A więc początkowy plan był taki: 

1. Akwarium 64l 40x40x40,

2. Kaskada FZN 3 wypełniona siporaxem i wata zmieniana co dwa dni,

3. Lampa maxspect jump mj-l165 (chyba wygrał walkę z AI Prime 16hd),

4. Tunze 6020

5. Grzalka jakiś eheim 50w

6. Skała Arka myreef rocks 9-40cm 20kg

7. Piach hmmm jeszcze nie wiem 

8. Bakterie Microbe lift special blend 

9. Sól Red sea salt niebieska

10. Jakiś refraktometr z tych tańszych 

11. Zestaw testów salifert (KH, no3, po4, Ca, Mg)

12. Tds 

13. Klej AF stone fix. 

Teraz pytani:

1. Czy ktoś na forum ma może tego maxspecta w zbiornikach do 100l? Jak to wygląda? 

2.  Microbe lift special blend  wystarczy przy zamykaniu cyklu azotowego czy jeszcze będzie trzeba czymś wspomóc aby trochę skrócić czas? 

3. Czy przy zakładaniu tak sterylnego akwa (sucha Skała, świeża solanka, piach) jest szansa na włożenie jakiegoś życia do dwóch miesięcy powiedzmy (jakas ekipa czyszczącą, może jakieś miękkie)? Tak żeby tam coś się ruszało chociaż

4. TDS wskazuje mi wartość 003-004 po filtrze ro. Wiem, że zdania sa podzielone ale czy na prawdę jest to wartość za duża i potrzebny będzie filtr di? Aby uzyskać to 000? 

No i ostatnie... a w sumie największy dylemat od paru dni

Chyba ( jeszcze nie konsultowałem z żoną ) miałbym szanse postawić zbiornik 112l 80x35x40. Trochę więcej wody dla rybek, dla mnie pewnie trochę bardziej stabilne itp. Ale nie chciałbym dokupywać (wydawa więcej kasy na oswietlenie). Przy ustawieniu maxspecta "na srodku" będę miał niedoświetlone boki gdzieś po 10-15cm. Może to mieć jakiś negatywny wpływ na zbiornik? Nie wiem... jakieś plagi powstające w zaciemnionych miejscach? Skalę ułożyłbym centralnie dla korali, a po prostu boki z piachem zostawił dla jakiejś babki kopiącej albo coś podobnego

W tym przypadku dokupiłbym jeszcze jedna tunze 6020 i byłbym w stanie dorzucić jeszcze kaskade fzn2

 

Dzięki wielkie za odpowiedź! 

Jak już będę zakladal akwa to będę to tutaj relacjonował (przynajmniej postaram się). A nóż się to komuś kiedyś przyda

 

cześć ,ja mam maxspect w 49 L  :) , lampka aż za dobra ,świecę na max 50-60%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś pokazać zdjęcie jak ona się prezentuje? Jak nie na forum to pn? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie jak już wcześniej wspomniałem wszystkie pytania, relacje chciałbym gromadzić w jednym miejscu. Będzie łatwiej dla mnie i być może dla innych początkujących

Zmieniły się plany i zakupiłem akwarium 60x40x40. Lampa pozostaje ta sama. 

Skała doszła dziś i tu pojawia się pytanie czy takie ułożenie będzie dobre? Chodzi mi oczywiście od strony praktycznej. Samo ułożenie mi się podoba ale wiadomo... gusta, gustami, a w praktyce inne rzeczy wychodz.

20210323_231539.jpg

20210323_231548.jpg

20210323_231529.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyczyścisz przedniej szyby, zostaw sobie okolo 2-3 cm miejsca przy szybach które będą czyszczone


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychwyciłem to dopiero po dodaniu zdjęcia ale dzięki za bardzo szybka odpowiedź. A reszta jak? Trochę niskie się wydaje ale nie bardzo mam pomysł jak je ułożyć aby wyżej było. No ale jeszcze jak korale dojdą to może nie będzie aż tak niskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Bauer napisał:

Trochę niskie się wydaje ale nie bardzo mam pomysł jak je ułożyć aby wyżej było

Masz niski zbiornik i patrząc na zdjecia bedziesz i tak mial ok 20 cm pom. skałą a powierzchnią.... to nie jest dużo.

Ps.Nie zapomnij wyciągnąć ręcznik przed zalaniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arek77 napisał:

Masz niski zbiornik i patrząc na zdjecia bedziesz i tak mial ok 20 cm pom. skałą a powierzchnią.... to nie jest dużo.

Ps.Nie zapomnij wyciągnąć ręcznik przed zalaniem ;)

Haha no pewnie :)chociaż takie dyskusje o piasek są, że może pójdę na kompromis i postawie na oryginalne podloze? 

A na poważnie i tak ta skalę muszę jeszcze wypłukać i posklejać co najważniejsze ale to już chyba w weekend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może zapytam jeszcze raz bo narazie nikt nie odpowiedział:) 

Po filtrze RO miernik Tds wskazuje mi 003. Czy w takim przypadku obowiązkowe jest kupno filtra DI? Albo chociaż czy mogę zalać akwa woda 003 a kiedyś w przyszłości tylko filtr dokupić jak będę widział, że coś niedobrego się dzieje? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korpus filtra to wydatek ok.50PLN. Po prostu kup, dołącz jako ostatni stopień zestawu RO i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to musiałbym zaktualizować posta, cześć Wam!

A więc, wszystko już pozamawiane. Jak przyjdzie to wrzucę fotkę oczywiście i mam jedno pytanie takie bardziej chyba organizacyjne  :)

Akwarium stoi już zalane narazie kranówką (sprawdzam szczelność) No i ze skałą w środku (poklejona stone fixem co było chyba błędem. . Znaczy nie miałem pojęcia, że on po wyschnięciu zostaje taki brązowy). W pt przymierzam się do spuszczenia wody i zalania RODI. Czy ta woda, która wlewam do akwa musi już być zasolona? Czy mogę najpierw w akwa zebrać te 90l wody i później dosalać powoli? Nie wiem czy tylko Skała nie będzie przeszkadzać w mieszaniu. 

Powiedzmy że na czas mieszania zostawię fzn3, falownik nwm 2000 oraz aquael circulator 1500

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co moczysz skałę w kranówce, jak dla mnie to teraz jak będą wyłazić glony to będziesz miał pierwsza przyczynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała żywą nie jest także chyba bez różnicy? Przynajmniej tak mi się wydawało, że nawet lepiej ją troche wymoczyć przed zalaniem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Bauer napisał:

Skała żywą nie jest także chyba bez różnicy? Przynajmniej tak mi się wydawało, że nawet lepiej ją troche wymoczyć przed zalaniem? 

Wymoczyć można w RODI nie w kranówce gdzie skała nasiąkła teraz kranówka i tym co masz w kranie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok... dzięki za info. Czyli od dziś płukam ja w RODI 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i znowu ja :) a więc przyszło zamówienie. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze refraktometra i piasku ale to będzie jutro. 

Akwarium ma 96l brutto czyli może jakieś 80 netto. Jest sens żebym kupił w sklepie jakieś 15l wody morskiej i jakas małą 0.5kg żywą skale? 

Da to coś przy dojrzewanie czy przy tej ilości mija się to z celem? 

20210331_143526.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bauer napisał:

Jest sens żebym kupił w sklepie jakieś 15l wody morskiej i jakas małą 0.5kg żywą skale? 

Da to coś przy dojrzewanie czy przy tej ilości mija się to z celem? 

Wg mnie jest. Zwłaszcza, że startujesz na suchej skale. Wprowadzi do akwarium mikro życie. Małe bezkręgowce (ruròwki, gąbki,  mysis jakieś widłonigi i przede wszystkim bakterie. Woda na pewno, zamiast skałki wystarczy garść piachu lub /i woda z syfem z sumpa. Jeśli nasz możliwość to zamiast ze sklepu to poszukaj jakiegoś akwarysty w okolicy z zadbanym akwarium. Morskim oczywiście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z akwarystami może być problem. Mieszkam w Niemczech i tu w okolicy raczej ciężko o nich. Mogę spytać w sklepie czy mi nie odstąpią piachu. No mi się też wydaje ze lepiej mniej jak w ogóle. :) chociażby jakas Skała i woda 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i... akwarium zalane

Jeszcze trochę mgliście przez piasek ale normuje się powoli. Wate muszę wymienić i zobaczymy co będzie dalej :)

Narazie świecę ok 5 godzin dziennie i planuje powoli zwiększać aż dojdę do poziomu programu miękkie/lps z maxspectra (ma ktoś jakieś opinie o nim?)

Słyszałem, że bakterie special blend śmierdzą... ale przerosły moje oczekiwania normalnie ;)

To co wiem po dwóch dniach. Dokupię jeden taki sam falownik jak dojdą korale bo jeden nie da raczej rady, grzałkę będę musiał zmienić w tym tygodniu na 100w No i pytanie co z temometrem? Może zostać? Albo jakiś inny godny polecenia? 

Pytałem w akwarystycznym o wode i o jedną żywą skałę to mi nie sprzedali... albo w sumie nie uwierzyli w moc zaszczepienie bakterii w ten sposób. Mieszkam w Niemczech i tu trochę różnią się chyba sposoby prowadzenia zbiorników. No nic... będziemy dłużej czekać.

Skaly też może być trochę za dużo ale to gdy korale zaczną się rozrastać to najwyżej usunę część. Tylko dolne podstawy są poklejone także nie będzie problemu. Chyba lepiej ożywić więcej skaly i najwyżej później usunąć niż dokładać suchej gdy reszta już żywa :)

20210403_171812.jpg

20210403_171820.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Bauer napisał:

grzałkę będę musiał zmienić w tym tygodniu na 100w

A czemu? 50W wystarczy w zupełności.... no chyba, że w pomieszczeniu temperatura jest zazwyczaj dużo niższa niż 18°C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp w pokoju to ok 19-20 i widzę, że grzalka nie daje rady. Mam ja ustawiona na 28°C, a termometr wskazuje na 22°C. Lampa też narazie nie grzeje za bardzo to może i dlatego grzałka nie wyrabia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jest tak jak piszesz to zmień. Polecam grzałki tytanowe. Warto zaopatrzyć się też w zewnętrzny kontroler temperatury. W szklanych grzałkach wbudowane termostaty czasem padają co przy mocnej grzałce może prowadzić do kontrolowanego przegrzania.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.