Skocz do zawartości
paatryk22

Oświetlenie 60x30x35 - pierwsza solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

w końcu nadszedł czas na założenie pierwszego morszczaka. Akwarium zamówione - wymiary 60x30x35. Niestety mam mętlik w głowie co do oświetlenia.

Czy możecie polecić jakieś rozsądne oświetlenie na start pod względem cenowym, ale żeby miało w miarę sens?

Znalazłem oświetlenie Spectra 30W tylko nie mam pewności czy będzie ono dobrym wyborem na początek. Może ktoś z Was miał z nim bliższy kontakt?

 

sddefault.jpg.0283636fff56daa6609e59274771fa06.jpg

 

Można je dorwać za +/- 200 zł u naszych chińskich przyjaciół, ewentualnie za 250 zł znalazłem nówkę w Gliwicach :)

Ewentualnie zastanawiam się nad zakupem czegoś używanego. Znalazłem lampę NemoLight 36W.
https://www.olx.pl/d/oferta/lampa-akwarium-morskie-led-nemo-light-36w-56-90-cm-CID103-IDISNke.html?isPreviewActive=1&sliderIndex=0

Jeśli chodzi o życie w akwarium na start to planuje tylko proste gatunki dopóki nie nabiorę trochę więcej wiedzy i doświadczenia. 

Z góry przepraszam jeśli zadaję pytania, które mogą wydawać się na ogół łatwe :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 60cm takie dwie potrzebujesz. 

Praktycznie żadna lampka typu Prime czy Thor w wersji pojedynczej nie da rady na szerokość. 

Hydra lub większy Thor już lepiej. 

A z Chinek to Viparspectra ale przy tej głębokości musiałbyś ją bardzo wysoko powiesić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak naprawdę potrzebuje ten 1W/L co w moim przypadku daje lampę o mocy ~60W. 
 

Czy znasz może jakiś konkretny godny polecenia model? Ewentualnie czy np. dwie Spectry 30W będą faktycznie okej w tej cenie i jakościowo? 

Edytowane przez paatryk22 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zwykla chinka 165W (realnie ok 100W) ...skrecona na 80%? 

Ja ich używam i nie jest źle:) Koszt używanej ok 250-350 zł. W razie czego łatwo wymienić pojedyncze diody czy wentylatorek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

A zwykla chinka 165W (realnie ok 100W) ...skrecona na 80%? 

Ja ich używam i nie jest źle:) Koszt używanej ok 250-350 zł. W razie czego łatwo wymienić pojedyncze diody czy wentylatorek.

Masz na myśli jakiś konkretny sprawdzony model? :) Jestem otwarty na wszelkie propozycje od bardziej doświadczonych :) Po prostu sprawdzałem ceny nowych Spectra 30W z Ali, ponieważ koszt zakupu ich z Chin jest taki sam jak ich cena za używane sztuki :) Myśle, że fajnie byłoby znaleźć jakąś lampe, ewentualnie faktycznie dwie w granicach 350 zł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, paatryk22 napisał:

Masz na myśli jakiś konkretny sprawdzony model?

Tego typu:

https://m.olx.pl/oferta/lampa-led-165w-chinka-akwarium-morskie-CID103-IDIGsnq.html?reason=observed_ad

 

Są wersje analogowe (z potencjometrem) i Wi- fi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Arek77 napisał:

Czyli słowem podsumowania. Albo kupię Chinkę 165W za ~300-350 zł albo mogę kupić 2x Spectra 30W (nówke można dostać za 180 zł) i tez będzie wystarczająco na początek?
 

Przypuszczam, że prędzej czy później za jakieś pół roku od założenia solniczki będę szukać jakiejś droższej i lepszej lampy o ile się wciągnę w solniczki :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, paatryk22 napisał:

Czyli słowem podsumowania. Albo kupię Chinkę 165W za ~300-350 zł albo mogę kupić 2x Spectra 30W (nówke można dostać za 180 zł) i tez będzie wystarczająco na początek?
 

Przypuszczam, że prędzej czy później za jakieś pół roku od założenia solniczki będę szukać jakiejś droższej i lepszej lampy o ile się wciągnę w solniczki :) 

Jak na moje możesz też spróbować na początek 1x spectra i po prostu korale mieć tylko i wyłącznie pod lampą. Jest to rozwiązanie kompromisowe, ale tanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, sith114 napisał:

Jak na moje możesz też spróbować na początek 1x spectra i po prostu korale mieć tylko i wyłącznie pod lampą. Jest to rozwiązanie kompromisowe, ale tanie ;)

Zamówiona 1x Spectra 30W. Jak przyjedzie i będzie zadowalająca to zamówię jeszcze jedną :) Wtedy będę miał 60W i wyjdzie 1W/L. 

Akwarium docelowo będzie zalane za 1,5-2 miesiące, bo aktualnie zbieram sobie powoli sprzęty i jeszcze czytam i poprawiam wiedzę :) 

Dzięki wielkie za pomoc, będę się odzywać niebawem z kolejnymi pytaniami :) 

Edytowane przez paatryk22
Za mało informacji (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.